Jump to content

διαρροη ρευματος


Recommended Posts

Ρε παιδία όταν σύνδεσα το chiller (TECO TR10) είχα διαρροή ρεύματος στο ενυδρείο (τσιμπιμά)

Το έχει πάθει κανείς ?

Ισχύει ότι τα chiller έχουν γείωση ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία όταν σύνδεσα το chiller (TECO TR10) είχα διαρροή ρεύματος στο ενυδρείο (τσιμπιμά)

Το έχει πάθει κανείς ?

Ισχύει ότι τα chiller έχουν γείωση ?

Ναι το εχω παθει και μαλιστα τσεκαρα την διαροη και στο φωτιστικο που ακουμπαει πανω σε πλαστικα ποδαρακια.Αφου το φις του tr 10 ειναι για πριζα suko τοτε πρεπει να εχει γειωση.Εγω σε παρομοιο προβλημα,επειδη η μπριζα δεν ηταν suko στο φις του tr 10 εβαλα ενα ειδικο φις και τωρα ολα ενταξει. :) Θα σε συμβουλευα να τσεκαρεις την διαροη και με εκτος το chiller,βαζοντας ενα απλο δοκιμαστικο κατσαβιδι σε διαφορα σημεια του ενυδρειου και μεσα στο νερο.Καλη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Εχείς δίκιο η διαρροή είναι απο το φωτιστικό (στο καπάκι) και την φέρνει στο ενυδρείο το chiller !!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

1) Έχοντας σίγουρη διαρροή στο καπάκι του φωτιστικού (από τις Τ5 και όχι αποΜΗ ) που κρέμεται από το ταβάνι

2) Συνδέοντας chiller το οποίο νε μέν είναι στην πρίζα αλλα ο διακόπτης στο off ,έχω διαρροή στο νερό που δεν είχα ποτέ .

3) βγάζοντας την πρίζα του chiller , δεν έχω διαρροή . Εαν έχω το chiller συνδεδεμένο και βγάλω την πρίζα του φωτιστικού πάλι δεν έχω διαρροή στο νερό και ας είναι συνδεδεμένο τοchiller .

Το συμπέρασμα μου έιναι ότι το chiller έχει γειώσει που έρχεται σε επαφή με το νερό ...δηλ το ενυδρείο μου είναι γειωμένο και δεν το ήξερα :):) , και από την στιγμή που η κεντρική παροχή του ενυδρείο δεν γειώνεται( είναι αυτές οι ΄φλατ με 3 τρυπές ,που θέλει 3πλο φις ) , η γείωση λειτουργεί ανάποδα και μου φέρνει ρεύμα απο τις πρίζες μέσα στο νερό .

:)

Link to comment
Share on other sites

1) Έχοντας σίγουρη διαρροή στο καπάκι του φωτιστικού (από τις Τ5 και όχι αποΜΗ ) που κρέμεται από το ταβάνι

2) Συνδέοντας chiller το οποίο νε μέν είναι στην πρίζα αλλα ο διακόπτης στο off ,έχω διαρροή στο νερό που δεν είχα ποτέ .

3) βγάζοντας την πρίζα του chiller , δεν έχω διαρροή . Εαν έχω το chiller συνδεδεμένο και βγάλω την πρίζα του φωτιστικού πάλι δεν έχω διαρροή στο νερό και ας είναι συνδεδεμένο τοchiller .

Το συμπέρασμα μου έιναι ότι το chiller έχει γειώσει που έρχεται σε επαφή με το νερό ...δηλ το ενυδρείο μου είναι γειωμένο και δεν το ήξερα :):) , και από την στιγμή που η κεντρική παροχή του ενυδρείο δεν γειώνεται( είναι αυτές οι ΄φλατ με 3 τρυπές ,που θέλει 3πλο φις ) , η γείωση λειτουργεί ανάποδα και μου φέρνει ρεύμα απο τις πρίζες μέσα στο νερό .

:)

Παρε ενα μετατροπεα απο φις suko για πριζα με τρεις τρυπες.Και εμενα ετσι ηταν με τρεις τρυπες φλατ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...