Jump to content

Προβλημα με δισκάκια


TheoG

Recommended Posts

Σήμερα διαπίστωσα στα 2 από τα 3 δισκάκια μου κάτι λευκες γραμμες κατα μήκος του σώματος τους... Αμέσως τα έβαλα σε καραντίνα με TetraMedical GeneralTonic. Το κακό με την καραντίνα μου είναι ότι είναι 10lt κ εχω 2 δισκάκια μέσα... 4 εκατοστά έκαστο. Τι φάρμακο μπορώ να πάρω?? Μπορείτε να φανταστειτε τι μπορεί να έχουν? Σημείωση πως τώρα είναι λίγο δύσκολο να βγούν φωτό οπότε προσπαθώ όσο γίνεται περιγραφικα. Και κατι άλλο... Καθε πόσο χρειάζεται αλλαγές το 10λιτρο ενυδρείο για να ζουν ικανοποιητηκά τα δισκάκια...?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διαπίστωσα στα 2 από τα 3 δισκάκια μου κάτι λευκες γραμμες κατα μήκος του σώματος τους... Αμέσως τα έβαλα σε καραντίνα με TetraMedical GeneralTonic. Το κακό με την καραντίνα μου είναι ότι είναι 10lt κ εχω 2 δισκάκια μέσα... 4 εκατοστά έκαστο. Τι φάρμακο μπορώ να πάρω?? Μπορείτε να φανταστειτε τι μπορεί να έχουν? Σημείωση πως τώρα είναι λίγο δύσκολο να βγούν φωτό οπότε προσπαθώ όσο γίνεται περιγραφικα. Και κατι άλλο... Καθε πόσο χρειάζεται αλλαγές το 10λιτρο ενυδρείο για να ζουν ικανοποιητηκά τα δισκάκια...?

Τα δισκακια σε τι ενυδρειο ηταν ? με τι αλλα ψαρια μεσα ?μετρησεις νερου ? μια φωτο θα βοηθουσε , το 10 λιτρο απλα δεν κανει για καραντινα ουτε καν για ενα ψαρι οχι για 2 που εβαλες ,

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως δεν κάνει geo αλλά στην ανάγκη... Εϊναι ότι βρέθηκε πρόχειρο. Τα δισκάκια είναι σε ένα 130λιτρο με μετρήσει

ph 7.5

gh 10

ΝΗ3-NH4 0

To ξέρω ότι θα βοηθούσε φωτό άλλα το ενυδρείο πλέον απ΄το φάρμακο είναι πράσινο...

Link to comment
Share on other sites

Έστω και με πράσινο νερό μια φωτό θα βοηθούσε.Μήπως αρχίζουν να βγάζουν το Pattern τους?Οι γραμμές είναι σίγουρα οριζόντιες?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τις γραμμες που αναφερεις,μηπως παρατηρησες και κατι αλλο περιεργο στην ολη συμπεριφορα τους;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διαπίστωσα στα 2 από τα 3 δισκάκια μου κάτι λευκες γραμμες κατα μήκος του σώματος τους... Αμέσως τα έβαλα σε καραντίνα με TetraMedical GeneralTonic. Το κακό με την καραντίνα μου είναι ότι είναι 10lt κ εχω 2 δισκάκια μέσα... 4 εκατοστά έκαστο. Τι φάρμακο μπορώ να πάρω?? Μπορείτε να φανταστειτε τι μπορεί να έχουν? Σημείωση πως τώρα είναι λίγο δύσκολο να βγούν φωτό οπότε προσπαθώ όσο γίνεται περιγραφικα. Και κατι άλλο... Καθε πόσο χρειάζεται αλλαγές το 10λιτρο ενυδρείο για να ζουν ικανοποιητηκά τα δισκάκια...?

Αυτο με τις γραμμες πρωτη το φορα το ακουω ( μην φανταστεις οτι ειμαι στο χομπι χρονια ) απλα δεν εχει τυχη να το δω καπου . οποτε δεν μπορω να σου δωσω καποια απαντηση στην ερωτηση σου .

Απλα δεν ξερω πως θα την παλεψεις με το 10 λιτρο ειναι απελπιστικα μικρο για τη δουλεια που το θες και μηπως θα ηταν καλυτερα να τα αφηνες στο ενυδρειο μεσα αφου δεν υπηρχε αλλη λυση ;)

Ειλικρινα επειδη δεν θελω να σου πω καμια @#$@# σου λεω απλα οτι δεν μπορω να σε βοηθησω .( μην σε παρω στο λαιμο μου )

Link to comment
Share on other sites

oi γραμμες δηλαδη ειναι ετσι ( καπως ) ?Η οριζοντιες ?

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Eννοείς τις φυσιολογικές μαύρες γραμμές?? Αυτές τις έχει άλλά δεν μικάω γι'αυτές. Πιο πολύ σε άσπρη απόχρωση θα το λεγα... Σαν γρατζουνιές ας πουμε κατα μήκος του σώμματος τους... Τιποτα παράξενο... τρώνε κανονικά... Ίσως ο ένας λίγο πιο υποτονικός... Κανα δυο φορές τον είδα καθόταν στραβα... αλλά δεν έδωσα σημασία...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα για να λεμε και του στραβου το δικιο ....

τα δισκακια που εχεις για τα λιτρα που εχεις ειναι καπως....

μην ξεχναμε οτι οι δισκοι θελουν κοπαδοι οπου κοπαδι κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι 5+ , μετα θα ηθελα να μου - μας πεις αν εχεις αλλους συγκατοικους μεσα στο ενυδρειο σου , ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου , τι αλλαγες κανεις , με τι νερο ( βρυση Η α/ο ) μιας και δεν εχουμε καμια γενικη εικονα του ενυδρειου μπας και μπορεσουμε να βγαλουμε καποια ακρη .

Ξαναλεω οτι για τις γραμμες που λες εγω δεν εχω καποια απαντηση .

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ενυδρείο έχω 3 δισκάκια με την ελπίδα του να πετύχω ζευγάρι και να μείνουν 2... Αυτή την στιγμή είναι μικρά κ τα 3 οπότε δεν νομίζω πως είναι αυτό το πρόβλημα.. Το ενυδρείο τρέχει 5 μήνες χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα. Αλλάγές κανω 1 την βδομάδα με νερό βρύσης σε θερμοκρασία ενυδρείου. 29oC περίπου το 40%....

Διάβασα στο φάρμακο ότι κάνει για όλες τις γενικές ασθένειες των ψαριών, συμπεριλαμβανομένων των δίσκων. Απλά δεν ξέρω τι μπορεί να έχουν τώρα... :S

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ενυδρείο έχω 3 δισκάκια με την ελπίδα του να πετύχω ζευγάρι και να μείνουν 2... Αυτή την στιγμή είναι μικρά κ τα 3 οπότε δεν νομίζω πως είναι αυτό το πρόβλημα.. Το ενυδρείο τρέχει 5 μήνες χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα. Αλλάγές κανω 1 την βδομάδα με νερό βρύσης σε θερμοκρασία ενυδρείου. 29oC περίπου το 40%....

Διάβασα στο φάρμακο ότι κάνει για όλες τις γενικές ασθένειες των ψαριών, συμπεριλαμβανομένων των δίσκων. Απλά δεν ξέρω τι μπορεί να έχουν τώρα... :S

Kαι τα δισκακια ειναι 4 cm;

Ποσο μικρα τα εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

θα κανω μια χαζη ερωτηση, χωρις να θελω να υποτιμησω κανεναν, απλα δεν γνωριζω την εμπειρια σου και δεν εχουμε φωτο. μην με παρεξηγησεις! ;) μηπως οι γραμμες ειναι σαν αυτες των δυο δεξιων ψαριων εδω?αν προσεξεις φαινονται και στα υπολοιπα ψαρια στη φωτο. αν ειναι τετοιες δεν ειναι κατι. ειναι σαν νευρο αυτο και το εχουν ολα τα ψαρια!

για καραντινα, δοκιμασε σε ενα απλο δοχειο, οπως τη δεξαμενη προετοιμασιας νερου αλλαγης ή εστω μια λεκανη ρουχων, αν εχεις κατι απο αυτα.

τελος, αν θελεις να διευκολυνεις περισσοτερο, κανε αντιγραφη και επικοληση της φορμας ασθενειων, συμπληρωσε την, προσπαθωντας να γινεις οσο ποιο περιγραφικος και αναλυτικος μπορεις με οσα γνωριζεις και ο,τι μεσα εχεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν και η εμπειρία μου είναι μικρή στους δίσκους, δεν είναι τέτοιες οι γραμμές... Είναι πάχους 1μμ και σαν γρατζουνιές πάνε κατα μήκος του σώματος τους.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 130

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό με σφουγγάρια και μπόλικο siporax

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):6 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):3 δίσκους

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Τάισμα 2 φορές την μέρα,νερό βρύσης σε θερμοκρασία 29oC, 40% μια φορά την εβδομάδα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.5

- KH:10

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:29oC

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Δίσκος

- Ιστορικό Ψαριού:Κανένα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Ασπρης απόχρωσης γραμές (σαν γρατζουνιές) κατα μήκος του σώματος του

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:TetraMedical GeneralTonic

-Δοσολογία:2ml σε 10lt ενυδρειο

-Χρόνος Χρήσης:1 μέρα ως τώρα

Link to comment
Share on other sites

Οριζόντιες λευκές γραμμές θεωρώ προέρχονται από έντονο ξυσιμο του δίσκου σε κάποιο ξύλο. Έχεις παρατηρήσει ξυσιματα; Προφανως είναι κάτι σαν γδαρσιμο αυτό που αναφέρεις. Επίσης 10 λίτρα για νοσοκομείο θεωρώ ότι στρεσαρουν τα δυο ψαράκια αρκετά. Τι χρωμα έχουν τα περιτωματα των δισκων σου; Μια φωτό θα βοηθούσε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα..

Να προσθέσεις στο ενυδρείο άλλα 2 δισκάκια όταν τελειώσει το θέμα με τις γραμμές για να νιώθουν ασφάλεια και να πας σε αλλαγή 30% μέρα παρά μέρα. Αν και θα χρειαστείς περισσότερα λίτρα στο κοντινό μέλλον.

Πάντως θα με ενδιέφερε και 'μένα να μας πεις πόσα cm πήρες τα δισκάκια.....

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα..

Να προσθέσεις στο ενυδρείο άλλα 2 δισκάκια όταν τελειώσει το θέμα με τις γραμμές για να νιώθουν ασφάλεια και να πας σε αλλαγή 30% μέρα παρά μέρα. Αν και θα χρειαστείς περισσότερα λίτρα στο κοντινό μέλλον.

Πάντως θα με ενδιέφερε και 'μένα να μας πεις πόσα cm πήρες τα δισκάκια.....

Aς λυθει πρωτα το θεμα με τις γραμμες.... και μετα βλεπουμε για προσθηκες.

Θελει συζητηση το θεμα.

Οπως ειπαν οι παραπανω... μια φωτογραφια θα βοηθουσε παρα πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και η εμπειρία μου είναι μικρή στους δίσκους, δεν είναι τέτοιες οι γραμμές... Είναι πάχους 1μμ και σαν γρατζουνιές πάνε κατα μήκος του σώματος τους.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 130

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό με σφουγγάρια και μπόλικο siporax

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):6 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):3 δίσκους

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Τάισμα 2 φορές την μέρα,νερό βρύσης σε θερμοκρασία 29oC, 40% μια φορά την εβδομάδα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.5

- KH:10

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0 Το ΝΟ2 ποσο ειναι? (Σημαντικες μετρησεις)

- Θερμοκρασία:29oC

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Δίσκος

- Ιστορικό Ψαριού:Κανένα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Ασπρης απόχρωσης γραμές (σαν γρατζουνιές) κατα μήκος του σώματος του

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:TetraMedical GeneralTonic

-Δοσολογία:2ml σε 10lt ενυδρειο

-Χρόνος Χρήσης:1 μέρα ως τώρα

Κατα τα αλλα συμφωνω με τον Νικο περι ξυσιματος.

Απο μονα τους μπορουν να αποκαταστησουν την βλαβη αλλα και λιγο melafix

δεν θα πειραζε.

Οταν προτεινουμε στα 130 λτ 5 δισκακια (σωστο απο θεμα κοπαδιου) να λεμε και τι ακολουθει απο θεμα αλλαγων

κλπ καθως και σε βαθος χρονου (το πολυ 4-5 μηνες) ποιο θα ειναι η συνεχεια. ;)

Link to comment
Share on other sites

5 δισκακια στο συγκεκριμενο ενυδρειο χωρις καποιες αλλαγες δεν μπορουν να ζησουν.

Η πρωτη και η βασικη αλλαγη ειναι η φιλτρανση. Εξωτερικο φιλτρο κατα προτιμηση Eheim 2217 γεματο βιολογικο υλικο και με σπασμενη την ενταση της ροης.

Επισης στα 130 λιτρα μπορουν να ζησουν 5 δισκακια χωρις πολλα πολλα για ντεκορ (δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα) για διαστημα ισως και μεγαλυτερο των 7-8 μηνων απο την ημερα που γεννηθηκαν.

Αλλαγες επιβαλονται αν οχι σε καθημερινη βαση το αργοτερο μερα παρα ημερα (30-40%) προκειμενου να υπαρχει στο ενυδρειο καθαρο νερο. Μιλαμε για νερο οσμωσης.

Αυτα τα λιγα για αρχη απο εμενα και παντα βαση προσωπικης μου εμπειριας και γνωμης η οποια δεν σημαινει οτι ειναι αποδεκτη απο ολους.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλα συμφωνω με τον Νικο περι ξυσιματος.

Απο μονα τους μπορουν να αποκαταστησουν την βλαβη αλλα και λιγο melafix

δεν θα πειραζε.

Οταν προτεινουμε στα 130 λτ 5 δισκακια (σωστο απο θεμα κοπαδιου) να λεμε και τι ακολουθει απο θεμα αλλαγων

κλπ καθως και σε βαθος χρονου (το πολυ 4-5 μηνες) ποιο θα ειναι η συνεχεια. :thumbup:

εσυ γιατι δεν μας τα λες ? Αν δεν ξερεις παω πασο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα Νικο. :thumbup:

Και οι τιμες ΝΟ2-3 ειναι σημαντικες διοτι μπορει να υπαρχει θεμα στη βιολογια

και τα ξυσιματα εχουν σχεση αμμεση με αυτο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειπα στο προηγουμενο μου ποστ τι πρεπει να αρχισει να αλλαζει (φιλτρο εξωτερικο και αλλαγες οσμωση) και τα ΝΟ2-3 θα πεσουν.

Δεν ειπα οτι δεν ειναι σημαντικες οι τιμες.

Αλλα θεωρω οτι με τα παραπανω θα τις φτιαξει στα επιπεδα που πρεπει.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Επισης μιας και δεν διαβασες το θεμα ολο απο την αρχη αποτι καταλαβα, αν θες διαβασε το ποστ 15 του φιλου Vag0s ο οποιος και προτεινει να μπουν αλλα 2 μικρα αλλα και να γινονται αλλαγες μερα παρα μερα. ;)

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Κατεμε το θεμα που προεχει παντως δεν ειναι να μπουν αλλα ψαρια μεσα πριν αποκατασταθουν τιμες, φιλτρανση και οτιδηποτε αλλο στραβο υπαρχει στα ψαρια.

Οταν λυθουν ολα μονο και μονο τοτε θεωρω ασφαλες να μπουν συγκατοικοι.

Link to comment
Share on other sites

Κατεμε το θεμα που προεχει παντως δεν ειναι να μπουν αλλα ψαρια μεσα πριν αποκατασταθουν τιμες, φιλτρανση και οτιδηποτε αλλο στραβο υπαρχει στα ψαρια.

Οταν λυθουν ολα μονο και μονο τοτε θεωρω ασφαλες να μπουν συγκατοικοι.

Με βρισκεις απολυτα σύμφωνο Νίκο ;)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με το ρεμπελο. αλλα οτι και να πουμε αν δεν δημοσιευτει καμια φωτογραφια δεν κανουμε τιποτα. βρες ενα τροπο να ανεβασεις φωτογραφιες. στη τελικη ζητα τη βοηθεια κανενος φιλου σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...