Jump to content

Νυχτερινος φωτισμος ενυδρειου


kakos71

Recommended Posts

Σήμερα λοιπόν ολοκλήρωσα την ίδιο κατασκευή μου (για την οποία είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος) νυχτερινού φωτισμού στο ενυδρείο μου και θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας.

Εάν λοιπόν πιάνουν τα χέρια σας πάρτε μολύβι και χαρτί και αρχίστε τις σημειώσεις.

Το πρώτο πράγμα που θα χρειαστείτε βέβαια είναι οι σωστές μετρήσεις για τον χώρο που χρειάζονται τα υλικά. Αφαιρούμε λοιπόν το προστατευτικό καπάκι της λάμπας του ενυδρείου μας και αφού βεβαιωθούμε ότι αυτά που χρειαζόμαστε χωράνε.

post-19648-1274127946_thumb.jpgpost-19648-1274127961_thumb.jpgpost-19648-1274128598_thumb.jpg

Στην συνέχεια αγοράζουμε ένα μετασχηματιστή 12Volt (εγώ είχα έναν από κάποια παλιά ηλεκτρονική συσκευή) τον οποίο και με τρόπο αφαίρεσα από το κουτάκι του για να μειώσω το μέγεθός του ώστε να χωράει στο κενό που έχει κάτω από το λευκό πλαστικό της λάμπας.

post-19648-1274127995_thumb.jpgpost-19648-1274128015_thumb.jpg

Επίσης αγόρασα και μερικούς διακόπτες με ένδειξη Led ένας 220Volt και 3X12 Volt με ένδειξη Led από επάνω για να βλέπουμε και ποιο είναι σε λειτουργία (δεν είναι απαραίτητο αυτό) τους οποίους και βλέπετε παρακάτω

post-19648-1274128046_thumb.jpg

Κάπου εδώ ξεκίνησαν και τα δύσκολα. Το πρώτο που πρέπει να βεβαιωθούμε είναι ότι υπάρχει χώρος να μπει ο μετασχηματιστής. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να κλείνει ξανά το καπάκι της λάμπας το ίδιο άνετα όπως ήταν στην αρχή. Σε περίπτωση που αυτό δεν είναι εφικτό τότε ο μετασχηματιστής θα πρέπει να μπει εξωτερικά ή να στερεωθεί σε κάποιο σημείο κάτω από το καπάκι του ενυδρείου (με το κουτάκι του βέβαια) και με τα καλώδια σωστά μονωμένα ώστε να μην έχουμε πρόβλημα με την υγρασία . Στην δική μου περίπτωση υπήρχε οριακά χώρος και μάλιστα μπορώ να πω ότι ζορίζεται και λίγο να κλείσει το καπάκι. Όμως φαινόταν να μην υπήρχε ιδιαίτερο πρόβλημα και έτσι προχώρησα.

post-19648-1274128113_thumb.jpg

Αφού στερέωσα τον μετασχηματιστή ήρθε η ώρα για τους διακόπτες. Μετράμε καλά και όταν λέμε καλά εννοούμε ότι ακολουθούμε την παλιά καλή παροιμία «χίλιες φορές μέτρα και μία κόψε». Με ένα μολυβάκι σημειώνουμε το ακριβές σημείο που θέλουμε να τοποθετηθούν και μετά τρυπάμε. Προτείνω να χρησιμοποιήσετε το ειδικό « ποτηράκι» για τρύπες . Στην περίπτωσή μου 20mm. Και πάλι εδώ να ξαναπώ μια από τα ίδια «ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΤΡΑ ΜΙΑ ΤΡΎΠΑ» Χρησιμοποιήστε διαβήτη και χάρακα για να πάρετε σωστές ευθείες και κέντρα πριν προχωρήσετε σε τρύπημα του πλαστικού.

post-19648-1274128161_thumb.jpgpost-19648-1274128192_thumb.jpgpost-19648-1274128212_thumb.jpg

Μόλις τελειώσετε με το τρύπημα μετά οι διακόπτες μπαίνουν πανεύκολα με ένα πάτημα μόνο. Βάλτε και μια σταγόνα Logo για να μην γυρνάν στην πορεία της χρήσης και είστε έτοιμοι

post-19648-1274128248_thumb.jpg

Τώρα το υλικό του φωτισμού είναι 12Volt led strap αυτοκόλλητα τα οποία πωλούντο σε διάφορα μεγέθη στο Internet. Στο τέλος θα αναφερθώ και στα σημεία που μπορείτε να προμηθευτείτε υλικά. Στην περίπτωση μου χρειάστηκα 5 σειρές με βαθύ μπλε φωτισμό 4 Χ 30cm και 1 Χ 120cm οι οποίες έχουν την δυνατότητα να κόβονται σε όποιο μέγεθος θες . Με την βοήθεια και λίγης σιλικόνης κολλήθηκαν οι 4 κοντές σειρές στο σημείο που βλέπετε και η μία μεγάλη γύρω, γύρω από το διαφανές πλαστικό της λάμπας.

post-19648-1274128319_thumb.jpg

Και τώρα το ηλεκτρολογικό κομμάτι. Από την παροχή (διακόπτη) της λάμπας παίρνεται τάση 220volt με την οποία τροφοδοτείτε τον μετασχηματιστή που βρίσκετε ακριβώς δίπλα. Φυσικά πρώτα παρεμβάλετε ο 1ος διακόπτης 220volt έτσι ώστε να μην ξοδεύεται ρεύμα τσάμπα όταν δεν χρησιμοποιήστε τα φώτα νύχτας. Από τον μετασχηματιστή μετά δίνεται ρεύμα στους υπόλοιπους διακόπτες 12volt στην περίπτωσή μου 3. Με τον 1ο ανοίγουν τις 4 μπλε σειρές, ενώ με τον 2ο την μεγάλη σειρά που βρίσκεται περιμετρικά. Έτσι εάν θέλω περισσότερο φως μπορώ να επιλέξω μεταξύ 2 βαθμίδων φωτός. Στον 3ο διακόπτη άφησα μια παροχή για χρήση βεντιλατέρ (δεν γνωρίζω εάν χρειάζεται στο ενυδρείο) ή για κάποια μελλοντική συσκευή που μπορεί να χρησιμοποιηθεί .

post-19648-1274128367_thumb.jpgpost-19648-1274128393_thumb.jpgpost-19648-1274128944_thumb.jpg

Και ιδού το τελικό αποτέλεσμα. Και που να το δείτε και Live!!!

post-19648-1274128433_thumb.jpgpost-19648-1274128462_thumb.jpgpost-19648-1274128477_thumb.jpg

Kαλή επιτυχία σε όσους το προσπαθήσουν.

Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκα αγοράστηκαν εξ; ολοκλήρου από το Internet Τα Led strip κόστισαν όχι περισσότερο από8- 10€ με τα μεταφορικά, από κίνα φυσικά. Το ίδιο και τα διακοπτάκια . Ο μετασχηματιστής υπήρχε όπως προανέφερα. Το βεντιλατεράκι από έναν παλιό υπολογιστή ο οποίος πήγαινε για πέταμα. Επίσης θα χρειαστείτε ψιλό καλώδιο τρυπανοκατσάβιδο κολλητήρι σιλικόνη και αρκετή υπομονή. ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΟ ΑΠΟ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΕΡΟ. ;):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - kakos71
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα αν και ψηφίζω λευκό φωτισμό.Ο μετασχηματιστής είναι εκτεθειμένος σε υγρασία?

Κλείνουν κάποιες ώρες το βράδυ?

Link to comment
Share on other sites

Όπως προανέφερα ο μετασχηματιστής βρίσκετε κάτω από την κυρίως λάμπα (εκεί βρίσκετε και το ballast της φθορίου) είναι απόλυτα ασφαλής και στεγανός όπως και όλα τα εκτεθειμένα σε ηλεκτρισμό μέρη. Για λευκό φωτισμό το σκέφτηκα και εγώ. Αυτό όμως που θέλω είναι ένας απαλός και ήρεμος, για τα ψαράκια και για εμένα, φωτισμός το βράδυ. Τα leds βγαίνουν σε διάφορες αποχρώσεις. Είναι θέμα γούστο απο εκεί και ύστερα τι θέλει ο καθένας να βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μερακι επεσε. ;)

Δεν καταλαβα και εγω, που τοποθετηθηκε το τροφοδοτικο.

Ειναι μεσα σε κλειστο χωρο οπως καταλαβα απο τα λεγομενα σου.

Γιατι φηβηθηκα μηπως ειναι κολλημενος και καποια ξεκολησει και πεσει στο νερο.

Εχε υποψιν σου οτι τα ψαρια θελουν απολυτο σκοταδι απο καποια στιγμη και μετα αφου δεν εχουν βλεφαρα να τα κλεισουν και να ξεκουραστουν/ηρεμησουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ρώτησα γιατί η ασφάλεια παίζει το μεγαλύτερο ρόλο.Μιλάμε για νερό και 220 Volt!

Μου αρέσει που είμαστε της ίδιας λογικής... "1000 φορές μέτρα και μία κόψε..."

Τα ψάρια χρειάζονται κάποιες ώρες πλήρους συσκότισης για να ξεκουραστούν.Δεν έχουν βλέφαρα να κλείσουν...

Σκέψου την περίπτωση να κλείνει με ένα χρονοδιακόπτη 1-2 ώρες μετά το κλείσιμο του κύριου φωτισμού.Θα είναι πολύ καλύτερο για τα ψαράκια σου.Περιμένουμε και άλλες έξυπνες κατασκευές! ;)

Εdit: @ delta66: Χορωδία Τυπάλδου....

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Πάντα μ'άρεσαν οι modες! Μπράβο πολύ ωραία δουλειά..

Μακάρι να πιάναν και εμένα τα χέρια μου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή στην Foto δεν φαίνετε καλά. Η λάμπα βρίσκετε μέσα σε γλόμπο όπως φαίνετε στην 2η foto. αφαιρώ τον γλόμπο και βγάζω ξεβιδώνοντας την άσπρη βάση στην όποια κάθετε η λάμπα βλ foto 3. Ε λοιπόν απο κάτω υπάρχει κενό (είναι κούφιο) βρίσκετε εκεί και ο μετασχηματιστής της φθορίου. Είναι απόλυτα ασφαλές αφού και ο κατασκευαστής του ενυδρείου χρησιμοποιεί εκείνο το μέρος για τα ηλεκτρολογικά (διακόπτες καλώδια κλπ).

Εννοείτε ότι το βράδυ που πάω για ύπνο πάνε και αυτά (κλείνουν τα φώτα εντελώς). Από την ώρα όμως που σουρουπώνει μέχρι και την ώρα που πάω για ύπνο δεν μου αρέσουν τα δυνατά φώτα στο σαλόνι μου, αλλά ούτε και το απόλυτο σκοτάδι.

Έγινε επεξεργασία - kakos71
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...