Jump to content

Recommended Posts

στην αρχη δεν εδωσα σημασια γιατι ηταν ελαχιστο αλλα τωρα εχει και ασπριζει πολυ!

photo αυριο ! απογευματοβραδο

ο πλακο ειναι Pterygoplichthys gibbiceps (6 εκ.) πρωσορινα ζει σε 60 λιτρα μαζι με εναν μονομαχο 2 πλατυ και 6 μαυρα τετρα

οι μετρησεις ειναι σταθερες (ο νιτρικα/νιτρωδει) σκληρωτητα <6 ph 7

αλλαγες αρκετα συχνες το ενυδρειο τρεχει περιπου 2 μηνες χωρις κανενα προβλημα εως τωρα!

το φιλτρω ειναι εσωτερικα της juwel με πλε. μαυρο και πρασινο σφουγγαρι (και ενα βαμβακι πανω πανω)

θερμοκρασια 27 περιπου

οτι αλλο θελετε ρωτιστε!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ασπρίζει, εννοείς ότι ξεθωριάζει το χρώμα του κάποιες στιγμές δημιουργώντας κάποιες "στάμπες" πάνω στο σώμα του ή ότι έχει βγάλει κάποιο άσπρο εξάνθημα όπως fungus ή ick...? Αν αναφέρεσαι στην πρώτη περίπτωση τότε αυτή την αλλαγή χρώματος την κάνουν αρκετά είδη πλέκο. Ο δικός μου ο ancistrus αλλάζει πολλές φορές απότομα χρώμα δημιουργώντας αυτούς τους λεκέδες και μετά επανέρχεται. Το αποδίδω σε τεχνική καμουφλάζ και πιστεύω πως το ελέγχει...

Δεν ξέρω αν βοήθησα και αν αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο.

Ισως μια φωτό βοηθούσε όσους απαντήσουν αργότερα! ;)

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να εξιγεισω πως ειναι το ασπριζμα αλλα συμπεριφερετ κανωνικα

η φορμα και οι photo αυριο απογευμα γιατι ειμαι και σε εποχη εξετασεων!

Link to comment
Share on other sites

τωρα που βρηκα λιγο χρονο να τον δω επανηλθε στο κανονικο του ! αμα ξαναασπρισι θα βαλω photo!

Link to comment
Share on other sites

τωρα που βρηκα λιγο χρονο να τον δω επανηλθε στο κανονικο του ! αμα ξαναασπρισι θα βαλω photo!

Μάλλον είναι αυτό που σου λέω. Το κάνουν πολλοί πλέκο, μην σε ανησυχεί. Πάντως παρακολούθα τον και αν το ξαναδείς βάλε φωτό να σιγουρευτούμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το αποδίδω σε τεχνική καμουφλάζ και πιστεύω πως το ελέγχει...

Τα ξασπρίσματα είναι στρες. Είτε έχει πολύ φως το ενυδρείο, είτε δεν υπάρχουν, σπηλιές είτε για κάποιο λόγο στρεσαρίστηκε!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι Νίκο? Κι εγώ στην αρχή το ίδιο πίστευα, όταν τον πρωτοπήρα, αλλά παρατηρώ ότι μπορεί να το κάνει ταχύτατα και όποτε θέλει. Δηλαδή, για παράδειγμα, το κάνει καμιά φορά όταν πλησιάζω πολύ στο ενυδρείο και κάθεται μπροστά. Ίσως να είναι κι αυτό που λες, αλλά έχω μπερδευτεί με αυτό το θέμα. Πάντως το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο... Η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία το κάνει πιο σπάνια απ' ότι παλιότερα... Τι να πω, δεν ξέρω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...