Jump to content

Φυτεμενο προς συζητηση


Recommended Posts

σε μικρο χρονικο διάστημα προκειται να ξεκινησω το νεο μου ενυδρειο το οποιο κατεληξα να ειναι φυτεμενο (πολυ ;) ) και θα ηθελα να το συζητησουμε ,αλλα να ακουσω και προτασεις για το πως θα μπορεσω να το στησω καλυτερα για τον σκοπο που το θέλω .Το ενυδρειο προκειται να ειναι 650 λιτρα περιπου μαζι με το sump ,

φωτισμος 150 watt metal halide(υπερβολή ; ) + 2Χ24 watt T5 (προαιρετικα και μπορουν να αναβουν μονο για sunset - sunrise).Η επιστροφή απο το sump θα γινεται με μια EHEIM compact 5000+ και επίσης στο sump θα φιλοξενηθουν τα βιολογικα υλικα η οτιδηποτε αλλο χρειαστεί ( ανθρακας , CO2).Για ψαρακια εχω σκεφτει να φιλοξενησω δίσκους αλλα ειμαι ανοιχτος σε προτάσεις :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - mugen-r
Link to comment
Share on other sites

σε μικρο χρονικο διάστημα προκειται να ξεκινησω το νεο μου ενυδρειο το οποιο κατεληξα να ειναι φυτεμενο (πολυ ;) ) και θα ηθελα να το συζητησουμε ,αλλα να ακουσω και προτασεις για το πως θα μπορεσω να το στησω καλυτερα για τον σκοπο που το θέλω .Το ενυδρειο προκειται να ειναι 650 λιτρα περιπου μαζι με το sump ,

φωτισμος 150 watt metal halide(υπερβολή ; ) + 2Χ24 watt T5 (προαιρετικα και μπορουν να αναβουν μονο για sunset - sunrise).Η επιστροφή απο το sump θα γινεται με μια EHEIM compact 5000+ και επίσης στο sump θα φιλοξενηθουν τα βιολογικα υλικα η οτιδηποτε αλλο χρειαστεί ( ανθρακας , CO2).Για ψαρακια εχω σκεφτει να φιλοξενησω δίσκους αλλα ειμαι ανοιχτος σε προτάσεις :thumbup:

Καλωσόρισες στο Aquazone !

Αν θα φιλοξενήσεις δίσκους, το βαρυφυτεμένο δεν είναι ακριβώς αυτό που θα ταίριαζε κατά τη γνώμη μου.

Οι δίσκοι προτιμούν πολλά ξύλα, μαυρονέρι και μερικά βεβαίως ανθεκτικά φυτάκια (λόγω αυξημένης θερμοκρασίας και μειωμένης φωτεινότητας). Οπότε θα έλεγα ότι και η metal ίσως είναι υπερβολή. Δες και παραδείγματα ενυδρείων για δίσκους στο αντίστοιχο θεματικό του forum.

Πάντως δεν είμαι και ο καλύτερος για να σε συμβουλέψω για δίσκους οπότε περίμενε να ακούσεις και από άλλους φίλους πιο έμπειρους στα ψαράκια αυτά.

Προσωπικά, σε ένα βαρυ-φυτεμένο αμαζονίου στα λίτρα σου θα προτιμούσα ένα κοπάδια σκαλάρια (στα λίτρα σου μάλιστα θα είναι :hysterical::buttrock: ) μαζί με tetra (όχι neon ή cardinal κάτι πιο μεγάλο μην γίνουν μεζές) και corydoras, ancistrus, τέτοια όμορφα ψαράκια.

Αν από την άλλη πλευρά θέλεις να δώσεις περισσότερη έμφαση στο aquascape τότε πρέπει να αυξήσεις πράγματι τα watt και να αφοσιωθείς στην επιλογή φυτών, στο κατάλληλο στήσιμο του υδρόβιου κήπου σου, στη φροντίδα των φυτών (λίπανση, κλάδεμα κλπ), στην επιλογή υποστρώματος αν θα βάλεις, επιλογή συστήματος CO2 (αν δεν έχεις ήδη) που όπως ξέρεις είναι απαραίτητο για απαιτητικά φυτά κλπ.

Περίμενε απαντήσεις και από άλλους φίλους !

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

φουλ φυτεμενο και δισκοι ειναι περιεργη φαση.και δεν μιλαω για το πολυ φως αλλα για το θεμα της ζεστης το οποιο δεν ειναι το καλυτερο για τα φυτα αλλα το λατρευουν οι δισκοι....

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρήκα .απο το πρωι διαβαζω γιατι αφενος εχω ξεχασει πολλα πραγματα για το γλυκο νερο και αφετερου δεν ειχα ποτε δισκο ενυδρειο η φυτεμενο.αυτο που καταλαβα ειναι οτι καργα φυτεμενο και δισκοι δεν συμβαδίζουν.Οποτε ξεχναω τα δισκακια .η 150αρα MH με τις 2 Τ5 θα επαρκουν για τα φυτα ;εννοειται οτι θα μπει υποστρωμα και CO2.To main tank θα ειναι 500 λιτρα μικτά

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΗ δεν έχει μεγάλη διάχυση πάντοτε συγκριτικά με το σωληνοειδές σχήμα της Τ5.

Θα χρειαστείς και μια δεύτερη ΜΗ ώστε να καλύψεις όλο το ενυδρείο καθώς πιστεύω ότι το ενυδρείο σου θα είναι κατά πολλή μεγαλύτερο σε μήκος του ενός μέτρου.

Link to comment
Share on other sites

Δικη μου παραλειψη εχεις δίκιο.το ενυδρειο ειναι στρογγυλο με 1 μετρο ακριβως διάμετρο .δουλευε σαν reef με σκληρα κοραλια και δεν ειχε κανενα προβλημα να το καλυψει το φωτιστικό του ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...