Jump to content

750 λίτρα Αφρική (?)


Recommended Posts

Γεια στο forum ! :thumbup:

Λειτουργώ αυτή την στιγμή το εξής σύστημα:

ενυδρείο 750 λτ μεικτά/630 καθαρά, διαστάσεις 200*70*54

2 Εξωτερικά φίλτρα με 2600 λτ/ώρα κυκλοφορία (ονομαστική) συνολικά, 16 λίτρα υλικά

Σύντομα θα μπει και 120λιτρο σαμπ με περιπου 1500 λτ/ώρα κυκλοφορία + 30 λίτρα υλικά

Το ενυδρείο αυτή την στιγμή έχει δίσκους και διάφορα άλλα αμαζονιακά ψάρια αλλά σκοπεύω να το κάνω αφρικανικό, και τείνω προς Malawi

θέλω λοιπόν να βάλω κάποια χαρέμια mbuna παμφάγα (omnivore) και να τα συνδυάσω με Ηaps ή/και peacocks

Θα ήθελα να ρωτήσω με βάση την εμπειρία σας (και όχι την βιβλιογραφία:

θα είναι επιτυχημένος ένας τέτοιος συνδυασμός ?

Θα έχω προβλήματα σίτισης στα mbuna ή επιθετικότητας από τα haps που θεωρούνται θηρευτές?

Ποια ψάρια θα μου προτείνατε ?

Ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε Γιάννη. ;)

Και μόνο που προβληματίζεσαι για τους συνδυασμούς ψαριών θα ανταμοιφθείς με υγειή ψάρια και σωστές συμπεριφορές. :thumbup:

Το peacock έχω την εντύπωση οτι δεν θα ταιριάξει ούτε καν σε συνθήκες νερού με ψάρια των μεγάλων αφρικανικών λιμνών.

Πάντως για συνδυασμό ψαριών από Malawi και Tanganyika σε αυτά τα λίτρα με τη βοήθεια των ειδικών Αφρικανάδεν του φόρουμ ίσως θα μπορούσες να κάνεις ένα ασφαλές και ενδιαφέρον παιγνίδι που να διδάξει και σε εμάς πολλά, άλλωστε οι περισσότεροι πάνε στην πεπατημένη αλλά με τα ρίσκα των νέων δοκιμών υπάρχει εξέλιξη.

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου και σίγουρα θα έχεις μπόλικη υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια στο forum ! :thumbup:

Λειτουργώ αυτή την στιγμή το εξής σύστημα:

ενυδρείο 750 λτ μεικτά/630 καθαρά, διαστάσεις 200*70*54

2 Εξωτερικά φίλτρα με 2600 λτ/ώρα κυκλοφορία (ονομαστική) συνολικά, 16 λίτρα υλικά

Σύντομα θα μπει και 120λιτρο σαμπ με περιπου 1500 λτ/ώρα κυκλοφορία + 30 λίτρα υλικά

Το ενυδρείο αυτή την στιγμή έχει δίσκους και διάφορα άλλα αμαζονιακά ψάρια αλλά σκοπεύω να το κάνω αφρικανικό, και τείνω προς Malawi

θέλω λοιπόν να βάλω κάποια χαρέμια mbuna παμφάγα (omnivore) και να τα συνδυάσω με Ηaps ή/και peacocks

Θα ήθελα να ρωτήσω με βάση την εμπειρία σας (και όχι την βιβλιογραφία:

θα είναι επιτυχημένος ένας τέτοιος συνδυασμός ?

Θα έχω προβλήματα σίτισης στα mbuna ή επιθετικότητας από τα haps που θεωρούνται θηρευτές?

Ποια ψάρια θα μου προτείνατε ?

Ευχαριστώ ;)

Καταρχήν να σε καλωσορίσω στην Αφρική.Με τις διαστάσεις αυτές μπορείς να κάνεις οτι θέλεις στην Αφρική.Εγώ θα συνδυάσω πείρα και βιβλιογραφία.

Ενας καλός συνδυασμός λοιπόν θα βοηθήσει πολύ στο να γίνει αυτό το ενυδρείο πρότυπο συνδυασμού ψαριών από malawi.

Αν θέλεις να κάνεις λοιπόν συνδυασμό πρέπει να διαλέξεις παμφάγα και σχετικά ήρεμα mbuna όπως οι labidochromis caeruleus . Υπάρχει να πούμε κάποιος κανόνας από την διεθνη βιβλιογραφία που λέει οτι σε τέτοιου τύπου ενυδρεία είναι καλό ο πληθυσμός των mbuna να μην ξεπερνα το 50% του ολικού πληθυσμού του ενυδρείου.Γιατί όμως ; γιατί είναι αρκετά κινητικές και ενοχλούνται οι υπόλοιποι.Κια βέβαια να είναι παμφάγα για να συμπίπτουν διατροφικά με τις haps.

Τώρα από haps δεν είναι καλή ιδέα να βάλεις αυτό που λέμε μεγάλοι θηρευτές για παράδειγμα mylochromis ή nimbochromis κ.τ.λ. γιατί θα έχουμε ωμότητες.Από haps μπορείς να βάλεις ψάρια haps αυτά που ζούν σε ομάδες τη λίμνη και λόγω αυτού του χαρακτηριστικού λέγονται utaka και σε αυτές ανήκουν τα cyrtocara moori ,copadichromis borleyi ,protomelas και άλλες πολλές.

Επίσης θα μπορούσες και ενα μικρό κοπάδι απο Aulonocara.

Ολα θα μπουν σε χαρέμια είδικά τα haps ενα αρσενικός και οχι και δεύτερος ή αν μεγαλώνοντας φανει και δεύτερος θα ήταν καλό να βγεί.

Σου παραθέτω εδώ κάποια λινκ για να βοηθήσουν

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=363678

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=220087

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=31226&hl=

Να πάμε όμως και αλλού ,να πάμε στην όμορφη Ταγκανίκα.

Εδώ θα σου πρότεινα species Tanks :

1.Ενυδρείο με δύο ομάδες από την πολύ δυνατή οικογένεια των tropheus

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30086 ή

2. Ενυδρείο με φροντόσες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30086

Αυτά τα λίγα ,σε παρακαλώ διάβασε πληροφορίες και εμείς ευχαρίστως να βοηθήσουμε.

Και πάλι καλώς ήλθες :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες λοιπόν!

Mbuna με Haps δεν προτείνεται. Διατροφικά είναι αδιέξοδο. Τα ψάρια δυστυχώς δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την τροφή που τους ρίχνεις σε "φυτική" και "ζωική", τρώνε ό,τι βρουν μπροστά τους. Τα μεν Mbuna όταν τρώνε την τροφή των Ηaps είναι πολύ απλουστευμένα σαν προβατάκια να ταΐζονται με κρέας και αντίστοιχα τα Haps όταν τρώνε την τροφή των mbuna είναι σαν σκυλιά να τρέφονται με μαρούλια...

Καλύτερα λοιπόν να επιλέξεις. Τα mbuna είναι μεν ωραία αλλά κρύβονται συχνά και έχεις το φαινόμενο του "άδειου ενυδρείου" εκτός αν βάλεις μέσα και ένα χαρεμάκι zebra red ή ice blue που είναι παμφάγα και πιό ξεπεταγμένα και παρασύρουν και τα υπόλοιπα σε πιο πολύ "σουλάτσο" πέρα-δώθε.

Τα Ηaps είναι σαφώς πιο εντυπωσιακά και γίνονται μεγαλύτερα αλλά τα θηλυκά τους είναι το εντελώς αντίθετο.

Δες περίπου τι θέλεις και εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συμπληρώσω και κάτι ακόμα σε αυτά που έγραψα πιο πάνω οτι θα μπορούσες να κάνεις ενυδρείο μόνο με haps.

Εδώ είμαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...