Jump to content

Βοηθεια!!!


Recommended Posts

παιδια καλησπερα.εχω ενα 50 λιτρο ενυδρειο.

εξοπλισμος:

εσωτερικο φιλτρο eheim 2007

θερμοστατη jager 50 w

λαμπα τυπου mp 15 w

ενα airpump 2.3w

Εχω βαλει ενα φυτο rotala rotundifolla φυτεμενο σε μετριο χαλικακι χωρις να εχω υποστρωμα γιατι μου ειπαν οτι για ενα φυτο δεν αξίζει να βάλω...και ειχα βαλει στο ενυδρείο 2 silver shark και 2 rainbow sharks αλλα τελικα εμεινε μονο ενα rainbow.ειχα βαλει 4 μονο ψαρακια γιατι μου ειπαν οτι το ενυδρειο ειναι μικρο και δεν πρεπει να βαλω περισσοτερα ψαρια...ο τυπος απο το pet shop μου ειχε πει να μν βαλω ψαρια τις 4 πρωτες μερες ως και καλα στρωσιμο γιατι αργοτερα καταλαβα πως αυτο δεν ειναι στρωσιμο...απο τοτε εχουν περασει περιπου 20 μερες και πλεον αποφασισα αφου ψοφησε το ενα ψαρακι μου να παρω τεστ...λοιπον πηρα τa esha aqua tests.

οι μετρησεις μου ειναι:

ph 8

ch 16

th 6-7

no2 3-4

no3 10

ξερω πως δεν ειναι καλες, καταλαβαινω πως εχουν γινει αρκετα λαθη στο ενυδρειο μου λογω ελλειψης εμπειριας..επιθυμω να μου πειτε τη γνωμη σας και τις προτασεις σας για ολα τα πιθανα λαθη μου...βοηθηστε εναν αρχαριο...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98 ;) το ενυδρείο σου είναι άστρωτο σύμφωνα με τις τιμές no2 που δίνεις,αγόρασε καλύτερα υγρά τεστ και μη ξεχάσεις τεστ αμμωνίας

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98 ;) το ενυδρείο σου είναι άστρωτο σύμφωνα με τις τιμές no2 που δίνεις,αγόρασε καλύτερα υγρά τεστ και μη ξεχάσεις τεστ αμμωνίας

ευχαριστω φιλε.επιτελους καποιος ασχοληθηκε με το προβλημα μου μετα απο 2 δημοσιευσεις....

Link to comment
Share on other sites

Πες μας πως ακριβώς προετοίμασες το ενυδρείο σου για να δεχθεί ψάρια.Όλες τις κινήσεις και τι φίλτρανση έχεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.εχω ενα 50 λιτρο ενυδρειο.

εξοπλισμος:

εσωτερικο φιλτρο eheim 2007

θερμοστατη jager 50 w

λαμπα τυπου mp 15 w

ενα airpump 2.3w

Εχω βαλει ενα φυτο rotala rotundifolla φυτεμενο σε μετριο χαλικακι χωρις να εχω υποστρωμα γιατι μου ειπαν οτι για ενα φυτο δεν αξίζει να βάλω...καλά έκανες, αν δεν σκέφτεσαι να βάλεις κάποια αρκετά απαιτητικά φυτά ή κάποιο χαμηλό φυτό για γρασίδι θα είσαι μια χαρά και με το χαλικάκι. Αφού αποκτήσεις κάποια εμπειρία με τα φυτά μπορείς αργότερα να δοκιμάσεις-πειραματιστείς και με κάποιο υπόστρωμα και ειχα βαλει στο ενυδρείο 2 silver shark το Silver Shark είναι εντελώς ακατάλληλο για το ενυδρείο σου, διάβασε το προφίλ και θα καταλάβεις το γιατί. και 2 rainbow sharks Πρόκειται για το Epalzeorhynchos frenatum το οποί φτάνει σε μήκος τα 15 εκ. , θέλει πολύ περισσότερα λίτρα και επειδή είναι και παλιοχαρακτήρας δεν είναι καλή ιδέα να βάζουμε δύο του ίδιου είδους στο ενυδρείο μας. αλλα τελικα εμεινε μονο ενα rainbow.ειχα βαλει 4 μονο ψαρακια Εσύ για ψαράκια τ α πήρες, αλλά αυτά είναι ψαρούκλες με τα όλα τους ;) γιατι μου ειπαν οτι το ενυδρειο ειναι μικρο και δεν πρεπει να βαλω περισσοτερα ψαρια...ο τυπος απο το pet shop μου ειχε πει να μν βαλω ψαρια τις 4 πρωτες μερες ως και καλα στρωσιμο γιατι αργοτερα καταλαβα πως αυτο δεν ειναι στρωσιμο...απο τοτε εχουν περασει περιπου 20 μερες και πλεον αποφασισα αφου ψοφησε το ενα ψαρακι μου να παρω τεστ...λοιπον πηρα τa esha aqua tests.

οι μετρησεις μου ειναι:

ph 8

ch 16

th 6-7

no2 3-4

no3 10

ξερω πως δεν ειναι καλες, καταλαβαινω πως εχουν γινει αρκετα λαθη στο ενυδρειο μου λογω ελλειψης εμπειριας..επιθυμω να μου πειτε τη γνωμη σας και τις προτασεις σας για ολα τα πιθανα λαθη μου...βοηθηστε εναν αρχαριο...

Για την διαδικασία στρωσίματος μπορείς να δεις το link που σου έδωσε ο φίλος. Ένας εξίσου αποδεκτός τρόπος στρωσίματος είναι και η διαδικασία του μπολιάσματος. Ότι και να επιλέξεις, θα πρότεινα να κάνεις εναν καλό καθαρισμό - απολύμανση του ενυδρείου σου, ώστε αν τα ψαράκια σου χάθηκαν από κάποια ασθένεια, να μην μεταφερθεί στα καινούργια ψαράκια που θα βάλεις αργότερα.

Φυσικά θα πρέπει να αποχωριστείς σιγά σιγά και τον εναπομείναντα rainbow shark. Υπομονή, επιμονή, διάβασμα και όλα διορθώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...