Jump to content

ALGOFLASH Φυτόχωμα για υποστρωμα


Recommended Posts

εισται σιγουροι οτι το ALGOFLASH δεν κανει σαν υποστρομα για φυτα?

σε αλλες συζυτησεις που εχω διαδασει καποιοι το χρησιμοπιοισαν χωρις να εχουν προβληματα......

και σε αλλα foroum που κανω search δεν αναφερουν κατι το αρνητικο........

οσο για τιν αμμο που θα πρεπει να ειναι χοντροσ ο κοκκος 0,8mm,οκ σε αυτο θα συμφωνησω........

με βαζεται σε σκεψεις..... ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια να φερω ξανα το θεμα ση δημοσιοτητα....

καποιος που να εχει βαλει ALGOFLASH Φυτόχωμα για υποστρωμα κατω απο αμμο....???

γνωριζει καποιος κατι.......

;)

Link to comment
Share on other sites

αναφερομαι σε αμμο 0,3-0,7mm πανω απο το υποστρωμα....

ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα διαχωρίστηκε μήπως και υπάρξει ανταπόκριση πάνω στο ζητηματάκι αυτό ακριβώς ;)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησα 2 φορες algoflash χωμα ως υποστρωμα σε μικρα ενυδρεια. Και τις 2 φορες τα αποτελεσματα ηταν σχεδον καταστροφικα. Εγω προσωπικα δεν το συστηνω.

Link to comment
Share on other sites

οκ...κατανοητο...

Κατ'αρχας ευχαριστω για τον διαχωρισμο τπυ θεματος και ελπιζω να μην σας πριζω...

οποτε το καλυτερο πιστευω που μπορω να κανω ειναι χαλαζιακη αμμο 0,3-0,7mm περιπου 7-8 cm υψος και καποιεσ ταμπλετες για λιπανση.

Σωστα...?

Link to comment
Share on other sites

οκ...κατανοητο...

Κατ'αρχας ευχαριστω για τον διαχωρισμο τπυ θεματος και ελπιζω να μην σας πριζω...

οποτε το καλυτερο πιστευω που μπορω να κανω ειναι χαλαζιακη αμμο 0,3-0,7mm περιπου 7-8 cm υψος και καποιεσ ταμπλετες για λιπανση.

Σωστα...?

Τι ψαρια θες να βαλεις στο ενυδρειο σου ?

Απο εκει πρεπει να αρχισουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια θες να βαλεις στο ενυδρειο σου ?

Απο εκει πρεπει να αρχισουμε ;)

και δευτερον τι φυτα θα βαλεις.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα στο 180 αρι μου οταν το ειχα φουλ φυτεμενο.Για ενα 8μηνο(αν θυμαμαι καλα) εδινε τα ρεστα του...τα φυτα ηταν στα πανω τους.

Το αρνητικο ηταν οτι οποτε εκανα καποια αλλαγη στις θεσεις των φυτων εβγαινε "υλικο" στη στηλη του νερου με αποτελεσμα να "τρεχω" να καθαρισω με σκουπες κ.λ.π.

Αν και τοτε το ενυδρειο μου ηταν στα καλυτερα του δε θα το ξαναεκανα(με κουρασε....).Πλεον οποτε ηθελα να κανω κατι με απαιτησεις κατεφευγα-ω στο flourish ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.......

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

τα ψαρακια που θελω ειναι 4-6 αγγελοψαρα, 1-2 ραμιρεζι και 3-4 corydoras. Απο φυτα valisnerias, echinodorous, και αλλα... (κανενα λιγο κοκκινο χρωματος)

τελικα αγορασα ψιλη αμμο χαλαζιακι μπεζ και επειδη σχεδον ολα ειναι ευκολα φυτα θα βαλω τα sticks λυπανσις στιν αμμο.

βλεπω οτι οι αποψεις ειναι ποικιλες οποτε δεν θελω να το διακυνδηνευω με πειραματα με ALGOFLASH μιας και ειναι το πρωτο ενυδρειο μου......

Σας ευχαριστω και παλι και θα σας ανεβασω φοτογραφιες στο μελλον...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι με την άμμο δεν θα προλαβαίνεις να ξεβοτανίζεις ;)

Περιμένουμε φωτογραφίες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είχα μέχρι πριν ένα μήνα και επί ενάμιση χρόνο φυτόχωμα Algoflash με άμμο κοκομετρίας 0.4 - 0.8 σε πυκνοφυτεμένο με πολύ καλά αποτελέσματα.

Πρέπει να θυμάσαι να τρυπάς τον βυθό με μια πιρούνα ώστε να βοηθήσεις την κυκλοφορία του νερού (κάποιος που δεν το έκανε αναγκάστηκε μεσα σε ένα μήνα να το ξεστήσει και να βρωμίσει όλο το σπίτι από την μπόχα-υδρόθειο).

Επίσης θέλει μεγάλη προσοχή στο φύτεμα-ξεφύτεμα και αυτός είναι ο λόγος που το αντικατέστησα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...