Jump to content

Ebay-τελωνειο...


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα!

Ξερει κανεις τι καθεστος ισχυει με παραγγελειες στο ebay και σε χωρες εκτος Ε.Ε.?

Περνανε τα αντικειμενα τελωνειο παντα η υπαρχουν εξερεσεις και ποιες??? ;)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι παιζει ρολλο το τι θα παρεις και η ποσοτητα ,

Οταν ειχα παρει ενα πεχαμετρο και φυλλα καταπα δεν ειχα καποιο προβλημα , το πεχα ηρθε απο Αμερικη , τα καταπα απο μαλαισια μεσω καναδα ( πως το καταφεραν ενας Θεος ξερει )

Link to comment
Share on other sites

Η χωρα παιζει ρολο αραγε???

Link to comment
Share on other sites

Η χωρα παιζει ρολο αραγε???

εαν ειναι μεσα στην Ευρωπαικη ενωση ειναι ποιο ευκολο να σου ερθουν τα πραγματα που θες με λιγοτερες πιθανοτητες για τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

5 - 6 Χρονια παραγκελνω απο το ebay χωρις ποτε κανενα προβλημα... εχω αγορασει απο βιδα ως snowboard. απο ολες τις χωρες (ευρωπης, ασιας, αμερικης)....

Ποτε κανενα προβλημα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει από Αμερική, Κίνα, Χονγκ Κονγκ (και Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία).

πολλά και διάφορα, από ενυδρειακά (τα πάντα εκτός από ενυδρείο) μέχρι φωτογραφικά (φίλτρα, δαχτύλιους, μπαταρίες κλπ) βιβλία πολλά και άλλα είδη.

Μόνο μία φορά έτυχε, ΠΡΟ ΕΥΡΩ, πρέπει να ήταν πριν το 2000, από Αμερική πλήρωσα κάτι λίγα για τελωνείο (είχα αγοράσει αγωνιστικούς χαρταετούς ;):thumbup: ).

Από Κίνα και Χονγκ Κονγκ που είναι ο μεγάλος όγκος στο ebay, συνήθως μαρκάρονται (το ζητάς) ως δώρα (gifts) και δεν έχεις πρόβλημα. Αρκεί φυσικά να μην εισάγεις containers από το ίδιο αντικείμενο :hysterical: .

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ : ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΕ PAYPAL ! (εκτός από AMAZON που δεν το εφαρμόζει αλλά εδώ δεν έχει ανάγκη).

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

5 - 6 Χρονια παραγκελνω απο το ebay χωρις ποτε κανενα προβλημα... εχω αγορασει απο βιδα ως snowboard. απο ολες τις χωρες (ευρωπης, ασιας, αμερικης)....

Ποτε κανενα προβλημα... ;)

Ενας φιλος πηρε μεσω ebay κατι αξεσουαρ για snowboard και επρεπε να παει τελωνιο...

Το θυμηθηκα επειδη το ανεφερες,κατα τα αλλα δεν εχω συναντησει ποτε προβλημα,σιγουρα ομως παιζει ρολο η ποσοτητα και το βαρος-ογκος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει πάρα πολλά από Ευρώπη, Αμερική και Ασία από φωτογραφικά έως μπλούζες και ρολόγια (από 2 ευρώ έως 2800 ευρώ) την τελευταία δεκαετία.

Μου έχει συμβεί να παραγγείλω με ενα φίλο το ίδιο εξάρτημα (Αμερική 570 ευρώ) από το ίδιο μαγαζί την ίδια ημέρα (ξεχωριστές παραγγελίες), έφτασαν την ίδια ημέρα, και αυτού δεν πέρασε τελωνείο ενώ εμένα μου ζήτησαν 400 κάτι. Όταν ρώτησα μου είπαν ότι είναι λίγο μυστήρια τα πράγματα με το τελωνείο.

Οπότε είναι μονόδρομος το να ζητήσεις σήμανση Gift / For non commercial purposes / For promotional purposes ή ότι άλλο έχει ο πωλητής ως σήμανση που να σε εξασφαλίζει ότι αυτό που παίρνεις δεν το έχεις πληρώσει ή στo στέλνει σαν αντικατάσταση/επιδόρθωση και άρα έχεις ήδη πληρώσει στο παρελθόν ή δεν χρειάζεται να πληρώσεις τελωνείο γιατί δεν το έχει "αγόρασει". Υπάρχουν περιπτώσεις εταιριών που δεν το κάνουν αλλά με λίγο μπλα μπλά με το marketing department όλο και κάτι γίνεται..

Καλές αγορές

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ήταν θέμα τύχης ή τι κέφια θα έχει ο τελώνης.

Πλέον, ΟΛΑ τα εμπορεύματα που έρχονται εκτός Ε.Ε πληρώνουν τελωνείο.

Παρέλαβα προχθές από Ιαπωνία και πλήρωσα 3,5 ευρώ. Την προηγούμενη εβδομάδα από Κίνα, πάλι πλήρωσα 5 ευρώ.

Στο παρελθόν, έχω φέρει κουτά βάρους 30 κιλών και διαστάσεων 100χ30χ50(στο περίπου) και δεν πλήρωσα τίποτα. Έφερα αεροτομή από Ιαπωνία, πάλι δεν πλήρωσα.

Από την άλλη βέβαια, έχω φάει και κάτι καλές ήττες.

1 σετ xenon αξίας 40 ευρώ μου ζήτησαν τελωνείο 100 και ένα δεματάκι από Αμέρικα με 2 T-Shirt κι ένα Jean, συνολικής αξίας 90$ μου ζήτησαν τελωνείο 125 ευρώ αν έκανα εγώ τον εκτελωνισμό και 160 αν έστελνα εκτελωνιστή!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κάτι μικρό αλλά πολύ σημαντικό... ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να πάρετε πάντα να ζητάτε να σας το στέλνουν με το απλό ταχυδρομείο. Ο λόγος είναι ότι δε τα κοιτάνε ποτε γιατί κανείς δεν στέλνει ποτέ κάτι αξίας με το απλό ταχυδρομείο. Βέβαια παίρνετε το ρίσκο ότι μπορεί να χαθεί πιο εύκολα από ότι κάποιο άλλο αλλά στο 99% τον περιπτώσεων δεν ανακατεύετε το τελωνείο. Επίσης μακριά από courier όπως UPS FEDEX κτλ κτλ γιατί 1000% και καρφίτσα να πάρετε θα περάσει τελωνείο.

Αυτά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πριν 2 μηνες εφερα απο Αμερικη φακους επαφης με Fedex (και φυσικα οχι απο ebay) και δεν πληρωσα τιποτα...Τι γινεται ρε παιδια....??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε με τη σειρά.

Αν αγοράσεις κάτι από χώρα εντός ΕΕ, ΔΕΝ πληρώνεις τελωνείο.

Αν αγοράσεις κάτι από χώρα εκτός ΕΕ, κανονικά πληρώνεις, αλλά στην πράξη ισχύουν τα εξής:

Αν το δέμα έχει σταλεί με courier, θα περάσει τελωνείο 99,9%

Αν έχει σταλεί με απλό ταχυδρομείο, συνήθως το προσπερνάνε.

Όσον αφορά για το "gift" που γράφτηκε παραπάνω, πλέον το γνωρίζουν οι τελωνειακοί και δεν σημαίνει ότι επειδή ο αποστολέας έχει τσεκάρει το δέμα "gift", δεν περνάει και τελωνείο.

Για να συνοψίσω:

Είναι λίγο ρίσκο, αλλά αν το δέμα δεν έχει σταλεί με courier, και δεν είναι καμιά δίφυλλη ντουλάπα, μάλλον θα τη σκαπουλάρεις.

Εξαρτάται βέβαια και από το πόσο γκαντέμης είσαι.

;)

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε με τη σειρά.

Αν αγοράσεις κάτι από χώρα εντός ΕΕ, ΔΕΝ πληρώνεις τελωνείο.

Αν αγοράσεις κάτι από χώρα εκτός ΕΕ, κανονικά πληρώνεις, αλλά στην πράξη ισχύουν τα εξής:

Αν το δέμα έχει σταλεί με courier, θα περάσει τελωνείο 99,9%

Αν έχει σταλεί με απλό ταχυδρομείο, συνήθως το προσπερνάνε.

Όσον αφορά για το "gift" που γράφτηκε παραπάνω, πλέον το γνωρίζουν οι τελωνειακοί και δεν σημαίνει ότι επειδή ο αποστολέας έχει τσεκάρει το δέμα "gift", δεν περνάει και τελωνείο.

Για να συνοψίσω:

Είναι λίγο ρίσκο, αλλά αν το δέμα δεν έχει σταλεί με courier, και δεν είναι καμιά δίφυλλη ντουλάπα, μάλλον θα τη σκαπουλάρεις.

Εξαρτάται βέβαια και από το πόσο γκαντέμης είσαι. ;)

Ή ποσο *************** στην περιπτωση την δικη μου...(που ειρθε με fedex απο Αμερικη χωρις τελωνειο).... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ή ποσο **************** στην περιπτωση την δικη μου...(που ειρθε με fedex απο Αμερικη χωρις τελωνειο).... ;)

Προφανώς είσαι στο 0,1% της κατηγορίας που έγραψα παραπάνω.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...