Jump to content

Καταναλωση - Αποδωση


nikoloutso

Recommended Posts

μπορεί να του δείξει παρακάτω ή και παραπάνω απο τα 324 W που λέτε..παίζει ρόλο η διόρθωση του συνημιτονου φ...

πώς το λέω αυτό.Το ενυδρείο 100λίτρα που έχω έχει 2 λάμπες των 20W άρα κατανάλωση 40W/h.πρίν την διόρθωση τραβούσε 190W/h.

Νίκο μέτρα και πές μας και αν θές έρχομαι και εγώ να μετρήσουμε.

Θα προσπαθησω να μετρησω αυριο....

Αλλα ελα κι εσυ για παν ενδεχομενο με το δικο σου όργανο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ενυδρείο 100λίτρα που έχω έχει 2 λάμπες των 20W άρα κατανάλωση 40W/h.πρίν την διόρθωση τραβούσε 190W/h.

Πως το διορθωσες?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο 100λίτρα που έχω έχει 2 λάμπες των 20W άρα κατανάλωση 40W/h.πρίν την διόρθωση τραβούσε 190W/h.

Μπορείς να μας πεις πως έκανες τον υπολογισμό με βατόμετρο, μετρώντας τα αμπέρ,

την τάση την ξέρουμε? Μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά της ονομαστικής με την

πραγματική αν και δεν είναι αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

Η ισχυς που αναφερεται ειναι η πραγματικη (ωμικη). Η καταναλωση του ρευματος μπορει να διαφερει και εξαρταται απο το ειδος του φορτιου (επαγωγικο ή ωμικο). Εδω υπησερχεται ο συντελεστης ισχυος ή cosf. Τ αεπαγωγικα φορτια αυξανουν την καταναλωση λογω αεργου ισχυος. Αυτο που πληρωνουμε ειναι η φαινομενη ισχυς (το συνολο).

Οι λαμπες πυρακτωσεις καταναλωνουν αυτο που αναγραφουν (Σ.Ι. 1). Οι λαμπες φθορισμου (με ολο το συστημα τους) εχουν λιγο μικροτερο Σ.Ι. (0,92-0,98). Σε αυτες υπαρχει ενσωματωμενο συστημα αντισταθμισης με πυκνωτες (αναλογικα μπαλαστ).

Επισης πρεπει να υπολογιστουν και οι απωλειες/καταναλωσεις του συστηματος φωτισμου (μπαλαστ κα).

Η παραπανω αναφορα θεωρω οτι ειναι λαθος αφου δεν γνωριζω καποιο συστημα φωτισμου που να εχει τοσο χαμηλο ΣΙ.

Οι διαφορες με αναλογικα και ηλεκτρονικα μπαλαστ εχουν να κανουν με τις απωλειες και το Σ.Ι.. Γενικα και απλοϊκα μιλωντας, το συστημα με ηλεκτρονικο μπαλαστ εχουν συνολικη ισχυ σχεδον οσο και η λαμπα (ονομαστικη) με Σ.Ι. πολυ κοντα στο 1, ενω τα αναλογικα εχουν καποια Watt παραπανω (2-5) με Σ.Ι. 0,93-0,98.

Η ισχυς φωτισμού (ροή) ειναι διαφορετικο μεγεθος απο την ηλεκτρολογικη ισχυ.

Για αυτο λεμε οτι 20W φθορισμου αντιστοιχουν με 80w πυρακτωσεως.

Αλλα ενδιαφεροντα μεγεθη (μιλαμε για φυτα ετσι?) ειναι το φασμα, η φωτιστική ισχυς (φωτισμός).

Τελος υπαρχει και η αποδοση ανα ειδος φωτισμου οπως και ανα γεωμετρικα χαρακτηριστικα.

Συμπερασμα (γενικη περιπτωση): Βαλτε Τ5 μεγαλου μηκους.

Έγινε επεξεργασία - maneni
Link to comment
Share on other sites

Η παραπανω αναφορα θεωρω οτι ειναι λαθος αφου δεν γνωριζω καποιο συστημα φωτισμου που να εχει τοσο χαμηλο ΣΙ.

αναφέρεσαι στην δική μου αναφορά;

Link to comment
Share on other sites

αναφέρεσαι στην δική μου αναφορά;

Ναι

Link to comment
Share on other sites

o shadow εχει δικιο αλλα μονο για μηχανικους μετασχιματιστες! οι ηλεκτρονικοι εχουν πυκνοτη

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Εαν εχουν αναλογικο?

μπορεί να του δείξει παρακάτω ή και παραπάνω απο τα 324 W που λέτε..παίζει ρόλο η διόρθωση του συνημιτονου φ...

πώς το λέω αυτό.Το ενυδρείο 100λίτρα που έχω έχει 2 λάμπες των 20W άρα κατανάλωση 40W/h.πρίν την διόρθωση τραβούσε 190W/h.

Νίκο μέτρα και πές μας και αν θές έρχομαι και εγώ να μετρήσουμε.

Αυτα τα δυο ειναι η ιδια ερωτηση. ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ COSΦ ΣΤΙΣ ΟΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ. Εχουμε ολοι τα ενυδρεια μας στα σπιτια μας και οχι στο εργοστασιο. Στα σπιτια υπαρχει το οικιακο τιμολογιο και το ρολοιο μετραει KWh, στις βιομηχανικες εγκαταστασεις η στους μεγαλους πελατες το ρολοι μετραει KVA. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι οποιαδηποτε τιμη να εχει το cosf οι οικιακοι πελατες ακομη και χωρις να το διορθωσουν δεν θα δουν καμια διαφορα στο ποσο πληρωμης. Δηλαδη ειτε απλο (οχι αναλογικο) ειτε ηλεκτρονικο ballast ειναι το ιδιο πραγμα οσον αφορα την καταναλωση, δεν ειναι το ιδιο οσον αφορα την μακροζωια των λαμπτηρων.

Φιλε shadow_1 μειωσες την αεργο ισχυ των λαμπτηρων σου, τα Ampere (δεν το πληρωνεις αυτο ομως), δεν αλλαξες καθολου ομως τα W που καταναλωνουν οι λαμπες σου (αυτο ειναι που πληρωνεις, πρεπει να εισουν και εισαι περιπου 41-45W). Καμια διαταξη δεν μπορει να σου μειωσει την ενεργο ισχυ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα δυο ειναι η ιδια ερωτηση. ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ COSΦ ΣΤΙΣ ΟΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ. Εχουμε ολοι τα ενυδρεια μας στα σπιτια μας και οχι στο εργοστασιο. Στα σπιτια υπαρχει το οικιακο τιμολογιο και το ρολοιο μετραει KWh, στις βιομηχανικες εγκαταστασεις η στους μεγαλους πελατες το ρολοι μετραει KVA. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι οποιαδηποτε τιμη να εχει το cosf οι οικιακοι πελατες ακομη και χωρις να το διορθωσουν δεν θα δουν καμια διαφορα στο ποσο πληρωμης. Δηλαδη ειτε απλο (οχι αναλογικο) ειτε ηλεκτρονικο ballast ειναι το ιδιο πραγμα οσον αφορα την καταναλωση, δεν ειναι το ιδιο οσον αφορα την μακροζωια των λαμπτηρων.

Φιλε shadow_1 μειωσες την αεργο ισχυ των λαμπτηρων σου, τα Ampere (δεν το πληρωνεις αυτο ομως), δεν αλλαξες καθολου ομως τα W που καταναλωνουν οι λαμπες σου (αυτο ειναι που πληρωνεις, πρεπει να εισουν και εισαι περιπου 41-45W). Καμια διαταξη δεν μπορει να σου μειωσει την ενεργο ισχυ.

η αεργος ισχυ καταναλωνετε και χρεωνετε!αν κατεβασεις τα amber κατεβαζεις την καταναλωση!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα θέλει πολύ συζήτηση.

βέβαια και δεν υπάρχει συσκευή που να μειώνει την πραγματική ισχύ..

ο μετρητής της ΔΕΗ πώς μετράει τα KW/h;(εκεί είναι η ουσία)

ο frank το έπιασε το νόημα.

Έγινε επεξεργασία - Shadow_1
Link to comment
Share on other sites

Guest orck

η αεργος ισχυ καταναλωνετε και χρεωνετε!αν κατεβασεις τα amber κατεβαζεις την καταναλωση!

Δηλαδη το ρολοι στο σπιτι σου μετραει KVA και οχι KWh;

Αυτο που λες ισχυει στους βιομηχανικους η μεγαλους πελατες (που εχουν πολλες καταναλωσεις επαγωγικα, πχ πολλες λαμπες φθοριου, ψυγεια, κλιματιστικα κλπ)

Ριξε μια ματια και εδω πριν μου απαντησεις. Ειναι απο φορουμ με ηλεκτρολογους απο ΤΕΙ και ΑΕΙ, δεν πουλανε τιποτα. Δεν βρισκω το αλλο λινκ οπου ο πωλητης υποδυομενος το μελος σε τεχνικο φορουμ αρχισει να λεει για υπεραγωγιμοτητες υλικων κλπ.

Frank αυτο το λινκ δεν μπορει να λεει την αληθεια γιατι ειναι διαφημιστικο για να πουλησουν τα προιοντα τους και στο δικο σου site τα ιδια προιοντα πουλας. Ειμαστε εκτος θεματος, ενα σχολιο πανω στο συνημιτονο που αναφερε ο Shadow_1 ηθελα να κανω, καντε οτι νομιζετε.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το ρολοι στο σπιτι σου μετραει KVA και οχι KWh;

Αυτο που λες ισχυει στους βιομηχανικους η μεγαλους πελατες (που εχουν πολλες καταναλωσεις επαγωγικα, πχ πολλες λαμπες φθοριου, ψυγεια, κλιματιστικα κλπ)

Ριξε μια ματια και εδω πριν μου απαντησεις. Ειναι απο φορουμ με ηλεκτρολογους απο ΤΕΙ και ΑΕΙ, δεν πουλανε τιποτα. Δεν βρισκω το αλλο λινκ οπου ο πωλητης υποδυομενος το μελος σε τεχνικο φορουμ αρχισει να λεει για υπεραγωγιμοτητες υλικων κλπ.

Frank αυτο το λινκ δεν μπορει να λεει την αληθεια γιατι ειναι διαφημιστικο για να πουλησουν τα προιοντα τους και στο δικο σου site τα ιδια προιοντα πουλας. Ειμαστε εκτος θεματος, ενα σχολιο πανω στο συνημιτονο που αναφερε ο Shadow_1 ηθελα να κανω, καντε οτι νομιζετε.

Φιλε μου ηλεκτρολογος ειμαι ! και το λινκ λεει το σωστο.Τωρα για την ποληση των προιοντων εγω δεν πουλαω λιανικη φιλε μου κανω εξαγωγη και χονδρικη μονο!για να μη νομιζεισ οτι θελω να κανω και διαφημιση

Link to comment
Share on other sites

εννοείτε οτι ο καθένας κάνει ότι νομίζει.εμείς απλά δίνουμε κάποιες πληροφορίες που αν θέλει κάποιος τις αξιοποιεί..

μπορεί να βγαίνουμε εκτός του αρχικού θέματος αλλα πιστεύω οτι ενδιαφέρει πολύ κόσμο το τί να κοιτάξει για να μην πληρώνει πολλά.

W=UxI..άρα για να μετρήσει το ρολόι της ΔΕΗ κοιτάει τα αμπερ (δλδ την ένταση του ηλεκτρικού ρεύματος).απο το ρεύμα που περνάει δημιουργήτε ηλεκτρικό πεδίο και γυρίζει αυτό το δισκάκι που βλέπουμε και καταγράφει.όσο πιο πολύ ρεύμα περνάει τόσο πιο γρήγορα γυρίζει και άρα γράφει πιο πολλά βάττ. Κάνω κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν 2 τυλίγματα στον απλό οικιακό μετρητή. Ενα τύλιγμα για την τάση και ένα άλλο τύλιγμα από όπου περνάει το ρεύμα. Και τα δύο τυλίγματα επιδρούν στην ταχύτητα περιστροφής του δίσκου με τέτοιο τρόπο ώστε η στιγμιαία ταχύτητα περιστροφής του δίσκου να είναι ανάλογη του στιγμιαίου γινομένου τάση Χ ένταση.

Link to comment
Share on other sites

ναί έχει 2 τυλίγματα....το τύλιγμα της τάσης δεν μπορεί να γυρίσει το δίσκο το τύλιγμα του ρεύματος το κάνει και γιαυτό δεν ανέφερα τπτ

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

εννοείτε οτι ο καθένας κάνει ότι νομίζει.εμείς απλά δίνουμε κάποιες πληροφορίες που αν θέλει κάποιος τις αξιοποιεί..

μπορεί να βγαίνουμε εκτός του αρχικού θέματος αλλα πιστεύω οτι ενδιαφέρει πολύ κόσμο το τί να κοιτάξει για να μην πληρώνει πολλά.

W=UxI..άρα για να μετρήσει το ρολόι της ΔΕΗ κοιτάει τα αμπερ (δλδ την ένταση του ηλεκτρικού ρεύματος).απο το ρεύμα που περνάει δημιουργήτε ηλεκτρικό πεδίο και γυρίζει αυτό το δισκάκι που βλέπουμε και καταγράφει.όσο πιο πολύ ρεύμα περνάει τόσο πιο γρήγορα γυρίζει και άρα γράφει πιο πολλά βάττ. Κάνω κάπου λάθος;

Γνωριζεις τι ειναι η ενεργο και τι η αεργος ισχυς; Το λινκ που εδωσα το διαβασες; Το λινκ ειναι αυτο εδω, επαναλαμβανω οτι ειναι φορουμ με ηλεκτρολογους μηχανικους, δεν ειναι καποιος που μπαινει στο φορουμ με σκοπο να προωθησει τα προιοντα του οπως ο χρηστης batikas, διαβασε το, δες τι του απαντανε. Βρηκα και το αλλο φορουμ παλι με μηχανολογους η ηλεκτρολογους μηχανικους οπου ενας συγκεκριμενος χρηστης πουλαει μια τετοια συσκευη.

Το ερωτημα κλειδι ειναι "Τι μετραει το ρολοι της ΔΕΗ, για οικιακες καταναλωσεις". Ενεργο η αεργο ισχυ;

Μηπως εχει και το δισκακι της τασης γιατι σε συνδιασμο αυτα τα δυο προκυπτει η ενεργος ισχυς. Εαν μετραει μονο Ενταση (A) τοτε γιατι εχει και δισκακι για Ταση (V);

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς γνωρίζω τι είναι η ενεργός, η άεργος και η φαινόμενη ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός, αν έχετε κάποια συγκεκριμένη απορία ρωτήστε. ;)

Link to comment
Share on other sites

απ'οσο γνωριζω ο οικιακος μετρητης της ΔΕΗ μετραει το συνολικο ρευμα (φαινομενη ισχυ).

Οσο αφορα την εν λογω συσκευη, δεδομενου οτι οι καταναλωσεις (οικιακες) ειναι ως επι το πλειστον ωμικες, συνηθως δεν εχει καποια πρακτικη αξια. Εξαλλου για να εχεις την βελτιστη συμπεριφορα (στη προκειμενη μειωση απωλειων) πρεπει αυτη η συσκευη να ειναι ειδικη για την καθε περιπτωση.

ΥΓ αν θελετε να μειωσεται το λογαριασμο ρευματος απο τις καταναλωσεις φωτισμου του ενυδρειου (με δεδομενη τη χρονικη περιοδο) βαλτε ηλεκτρονικα μπαλαστ (και Τ5).

Έγινε επεξεργασία - maneni
Link to comment
Share on other sites

απ'οσο γνωριζω ο οικιακος μετρητης της ΔΕΗ μετραει το συνολικο ρευμα (φαινομενη ισχυ).

Οσο αφορα την εν λογω συσκευη, δεδομενου οτι οι καταναλωσεις (οικιακες) ειναι ως επι το πλειστον ωμικες, συνηθως δεν εχει καποια πρακτικη αξια. Εξαλλου για να εχεις την βελτιστη συμπεριφορα (στη προκειμενη μειωση απωλειων) πρεπει αυτη η συσκευη να ειναι ειδικη για την καθε περιπτωση.

ΥΓ αν θελετε να μειωσεται το λογαριασμο ρευματος απο τις καταναλωσεις φωτισμου του ενυδρειου (με δεδομενη τη χρονικη περιοδο) βαλτε ηλεκτρονικα μπαλαστ (και Τ5).

Συζηταμε για το αν οι πυκνοτες κανουν μιωση καταναλωσης στις λαμπες φθοριου!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και υπάρχουν γνώστες του αντικειμένου μέσα στο θέμα.

Ένα Led Stip τροφοδοτείται με 12V όπως προτείνει ο κατασκευαστής. Το τροφοδοτικό τους έχει επάνω ένα trimer για μικρορύθμιση της τάσης που φτάνει μέχρι τα 13V. Η φωτεινότητα των Led από τα 12V στα 13V έχει κάποια σημαντική διαφορά θα έλεγα. Και το ερώτημα.. αν το έχω στα 13V θα υπάρξει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...