Jump to content

O Nikoloutso παιζει με την αλμυρα!!


Recommended Posts

Φίλε Νίκο δεν υπάρχουν λόγια... Κρίμα... :thumbup:

Η όρεξή σου για το χόμπι είναι μεγάλη όμως και ότι κακό έγινε θα διορθωθεί. :bye2:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 521
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κρίμα πραγματικά!Τελικά ότι και να κάνεις άμα το θέλει ο Μερφυ!!!!!!!!!!

Μάλλον στον βασικό εξοπλισμό πρέπει να υπολογίζεται σύστημα σαν αυτό που λέει ο Αιολος και ip camera!

Link to comment
Share on other sites

Η ip camera ήταν στασχεδια μου. Την έχω ήδη αγοράσει, αλλα δεν έχει έρθει ακόμα. Προσπάθησα με USB camera να κάνω το σύστημα να παρακολουθείτε, αλλα δεν τα κατάφερα.

Άλλωστε και να το έβλεπα, Μέχρι να παει κάποιος να δει τι γίνεται.... Αυτές οι 8-9 ώρες που μπορούν να το τιναξουν στον αέρα, ίσως να περνούσαν.

Τώρα πλέον θεωρώ δεδομένη την αεραντλια μπαταρίας στο στάνταρ εξοπλισμό.

Σε μερικές ώρες πεταω για Αθήνα.

Τα υπόλοιπα Μόλις έχω νεα....

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια εβδομάδα βρίσκομαι Κύπρο και επιστρέφω απόψε.

Δυστυχώς όμως όσο καλα κι αν είχα προβλέψει τα πράγματα ΌΛΑ πίσω μου να ειμαι καλα, ο νόμος του Μερφυ μου χτύπησε την πόρτα!!

Ήρθε σε επαφή το σύστημα ψύξης του ενυδατική με το νερό με αποτέλεσμα να πεσει η φάση του σαλονιού.

Έτσι λοιπόν το Ενυδρειο έμεινε χωρίς ρεύμα περίπου 7-8 ώρες.

Το αποτέλεσμα; ΌΛΑ τα ψάρια και οι γαρίδες νεκρά!

Πιθανή αιτία.... Ασφυξία. Δε δούλευε τίποτα και έμεινε χωρίς οξυγόνο το νερό του Ενυδρειο.

Όσο καλα λοιπόν κιαν είχα προετοιμαστεί... Όσες φορές κι αν πήγαινε ο φίλος Γιαννης (jumaru82) ΣΠΙΤΙ μου όσο έλειπα... Το κακό έγινε!!

Πλέον δεν ξέρω τι θα κάνω, αφού είναι η Τρίτη φορά που παθαινω τέτοια ζημιά... Αλλα όχι τόσο μεγάλη!

Aν και μιλήσαμε και στο τηλέφωνο πριν λίγο θέλω να σου εκφράσω και δημοσιά την λύπη μου και να σου υποσχεθώ πως αν έρθεις ποτέ κυπρο μόνιμα θα έχεις όλη μου την στηρίξει στην δειμιουργεια του νέου σου reef που σίγουρα θα θες να κατασκευασης στην κυπρο!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω.....δεν είναι δυνατόν, τόσο μεγάλη ζημιά,μέσα σε 7-8 ώρες...κρίμα.

Καλή επιστροφή Νικόλα.και εύχομαι απο εδω και εμπρός να πάψει η γκαντεμιά.

Ομως ρε φίλε,κάτι δεν μου πάει καλά.......είσαι σίγουρος ότι λόγω νεκρού ρεύματος και μόνο,έγινε αυτη η καταστροφή;.....αναρωτιέμαι, γιατί στο παρελθόν αντιμετώπισα μιά τέτοια κατάσταση γιά 6-7 ώρες χωρίς καθόλου ρεύμα στο ενυδρείο.λόγω βλάβης απο την ΔΕΗ, και έχοντας ανοιχτά τα καπάκια, δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Μήπως υπήρξε κάποια διαροή ρεύματος μέσα στο ενυδρείο;.....μου φαίνεται παράξενο να μην έζησε ούτε ένα ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η αποφαση παρθηκε,αυριο αδειαζουμε το ενυδρειο του Λουτσο,καλο καθαριαμα,απο Δευτερα γεμιζει με red Cherries και guppies...!!Θα χρειαστουμε πολλα απο αυτα οποτε οποιοι θελουν να κανουν τις δωρεες τους!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η αποφαση παρθηκε,αυριο αδειαζουμε το ενυδρειο του Λουτσο,καλο καθαριαμα,απο Δευτερα γεμιζει με red Cherries και guppies...!!Θα χρειαστουμε πολλα απο αυτα οποτε οποιοι θελουν να κανουν τις δωρεες τους!

Ακριβως!Μεχρι τωρα μαζεψα τις πρωτες 1000,που θα παει θα γεννησουν και εκει μεσα :bye2:

Σοβαρα τωρα,ειλικρινα λυπηθηκα πολυ για την ζημια,απο αυριο με ηρεμια αρχιζει η αποκατασταση ζημιων :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά θέματα που θα λύσουν το πρόβλημα σου εδώ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ελικρινα λυπάμαι Νίκο ,μην τα βάζεις κάτω μην στενοχωριέσαι ,χαλάρωσε και φτιάξε ξανά ο,τι αγαπάς :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η αποφαση παρθηκε,αυριο αδειαζουμε το ενυδρειο του Λουτσο,καλο καθαριαμα,απο Δευτερα γεμιζει με red Cherries και guppies...!!Θα χρειαστουμε πολλα απο αυτα οποτε οποιοι θελουν να κανουν τις δωρεες τους!

Nicoloutso γερα.Τωρα θα γινει πραγματικο REEF.Aσε να λενε για γλυκο.Ζηλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Nicoloutso γερα.Τωρα θα γινει πραγματικο REEF.Aσε να λενε για γλυκο.Ζηλευουν.

Εσυ να καθησεις φρονιμα γιατι θα σε παρω αυριο παρεα Μ. Πευκο να βοηθησεις στην αλιευση.... Το ενυδρειο θα ξαναστηθει ακομα καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Νικο ξενερωσα τρελα μωλις το διαβασα...εχω πει και στο παρελθον πως με ενα μικρο ups απο υπολογιστη συνδεμενο μονο στην αεροαντλια θα κρατησει χαλαρα 10 ωρες μιας και η αεραντλια δεν εχει μεγαλη καταναλωση... ετσι το ειχα και γω παλια αλλα μετα απο ενα ατυχημα που ειχα , καικε το ups... το θεωρω δεδομενο... για ποσα λεφτα ζημια μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Το κοστος ειναι μεγαλο... αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα... αλλα η ψυχολογια!!

Για Τριτη φορα παθαινω τετοια ζημια!!! Πανω απο 10 ψαρια ηταν μεγαλυτερα των 25cm!!

Μολις πριν απο λιγο μπηκα σπιτι... κλαιω!!! :thumbup:

Το θεαμα χειροτερο απο οτι περιμενα!!

Κουφαρια ψαριων σχεδον σε ολο το ενυδρειο!!

Οπου κοιταξεις!! Εχει αρχισει να μοιριζει και το νερο!!!

Οι μοναδικοι επιζοντες,.... οι ανεμωνες, οι εφιλιες, τα σαρκοφυτα, σχεδον δλδ ολα τα κοραλια. Τα σκληρα την ακουσαν.

ΑΠο τα υπολοιπα.... το cucuber ζωντανο, μαζι με τον πτωματοφαγο αστερια που κανει παρτυ!!

Το μονο ψαρι που ζει ακομα και δε μπορεσα να το πιασω, ενας αρσενικος καρδιναλιος πιτζαμα. Σχεδον 5 χρονων και μεγεθος king size.

Ηδη ετοιμασα 100λτρ νερο και ετοιμαζω μεχρι το μεσιμερι αλλα 200λτρ.

Καποιοι φιλοι ηδη μου ειπαν οτι μετα το μεσιμερι θα ερθουν να με βοηθησουν να το καθαρισω, και τους ευχαριστω πολυ για αυτο.

Ενημερωνω οσους έρθουν.... οτι τα πραγματα ειναι χειριστα!!

Κριμα......

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, δε λές τίποτα...καλό κουράγιο παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Κρημα ρε Νικο καλο κουραγιο.

Ρε φιλε ειναι σιγουρα απο το οξυγονο?

Το λεω αυτο γιατι και εμενα το ενυδρειο ειχε μεινει 8 ωρες χωρις ρευμα και δεν ειχα παθει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι άσχετος, αλλά μου φαίνεται υπερβολικό. Επειδή δεν δούλεψαν τα μηχανήματα για 7 ώρες πέθαναν όλα τα ψάρια ;

Δηλαδή αν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα της ΔΕΗ στην περιοχή σου και για 8-10 ώρες μείνεις χωρίς ρεύμα καταστρέφεται το ενυδρείο ;

Αν είναι έτσι να μην ασχοληθώ ποτέ στη ζωή μου με θαλασσινό τότε.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι από το υψηλό στοκάρισμα? Μπορεί σαν σύνολο το ενυδρείο να είναι 950.. αλλά σε μια διακοπή ρεύματος λαμβάνεται υπόψιν μόνο η κυρίως δεξαμενή (περίπου στα 600) και με όλους αυτούς τους ζωντανούς οργανισμούς χωρίς οξυγόνωση δεν θέλει και πολύ ώστε να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη ζημιά, κρίμα κι άδικο, κουράγιο φίλε Νικολούτσο, μη το βάζεις κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωριθηκα πολυ οταν το διαβασα. Μεγαλο κριμα και για τα ψαρακια και για σενα που επρεπε να αντικρισεις το θεαμα. Νικο κουραγιο ομως μην το βαζεις κατω.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σημερα καθαριστηκε. Αδειασε ολο το σαμπ και εμειναν μονο 200λτρ νερου στο κυριως με τον αραγωνιτη.

Επρεπε να καθαριστει απο τα κουφαρια, τα οποια βρισκονταν στο βραχο.

Βγηκε ολος ο βραχος έξω.

Εγινε μια αλλαγη 80%.

Ευχαριστω τους φιλους. DIMITRIOS και NickTheFish, και τον αλλο το Νικο, που ηρθαν και με βοηθησαν.

Το ενυδρειο ειχε αρκετα μεγαλο στοκ σε ψαρια. Επισης, λογο μια μικρης διακοπης που ειχε γινει 4 μερες πριν, η αντλια που υποτιθεται οτι βοηθαει στην οξυγονωση αφου χτυπαει μονο επιφανεια, δε δουλευε.

Ετσι, σαν αποτελεσμα να μην υπαρχει αρκετη ποσοτητα οξυγονου στο νερο.

Αλλη αιτια δε μπορω να βρω.

Προχωραμε μπροστα... και απο Σεπτεβρη θα θουμε τι θα κανουμε...

Επομενο βημα προληψης. εκτος της καμερας, ο vortech να συνδεθει με μπαταρια, αφου ειναι 24volt.

Υ.Γ. Γιαννη... ετοιμασου.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το σύστημα με την ΙΡ κάμερα στέλνει SMS στη διακοπή ρεύματος αλλά η ειδοποίηση με SMS είναι κάτι που το θεωρό πιο πρακτικό και φτηνότερο, μιας και η μόνη συντήρηση που χρειάζεται είναι να έχει πάντα φορτισμένη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για όλα αυτά .

Υπομονή !!!!!!

Εαν και το έχει πάρει το μάτι μου , σε άλλο ενυδρειακό forum , κάποιος έχει φτιάξει προγραμματάκι για smartfone που με το ''πέσει'' το ρευμα , στέλνει sms .... και με το που επανέλθει στέλνει επίσης sms .

Δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό να ανεβάσω link ...

Επειδή η ζημία είναι μεγάλη ,όλο και κάποιος MOd θα το έχει δεί ....εαν είναι σωστο ας το ανεβάσει

Υ.Γ.

Δεν ξέρω εαν δουλεύει σωστά .

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να ευχαριστεις βρε Νικο,γιαυτο ειναι οι φιλοι,και για τα καλα-να στηνουν ενυδρεια-,αλλα και για τα ασχημα,οπως χθες.

Με το καλο παντως το ενυδρειο θα γινει καλυτερο(ισως οχι θαλασσινο.... :thumbup: )

:bye2:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο παντως το ενυδρειο θα γινει καλυτερο(ισως οχι θαλασσινο.... :thumbup: )

:bye2:

Νίκο μην τον ακούς. Κάτι καλό θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...