Jump to content

ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ ΣΕ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


Recommended Posts

Καλημέρα.

Είναι παραπάνω από δύο εβδομάδες που έχω ξεκινήσει ένα ενυδρείο 20 λίτρων. Το ενυδρείο έχει μέσα μαύρο χαλικάκι, μία ρίζα και ένα φυτό. Στο ενυδρείο έχω βάλει ένα μονομάχο, ο οποίος ύστερα από το σοκ των πρώτων ημερών και με καθημερινή αλλαγή νερού μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο του ενυδρείου, φαίνεται ότι έχει βολευτεί μια χαρά.

Επειδή παρατηρώ ότι η άλγη επάνω στη ρίζα και γενικά στα τοιχώματα του ενυδρείου ξεκινά να εμφανίζεται, θέλω να τοποθετήσω ένα σαλιγκάρι για να την καταπολεμήσω. Προτιμώ αυτόν τον τρόπο από τα διάφορα χημικά που προτείνουν τα πετ σοπ, εκτός του ότι μου αρέσει και η ιδέα του σαλιγκαριού.

Είναι όμως η σωστή ώρα να βάλω μέσα στο ενυδρείο σαλιγκάρι? Μπορεί να δημιουργήσει κάποια μεταβολή στις τιμές του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω ο μεγαλος αριθμος των σαλιγκαριων μπορει να ριξει το kh και γενικα τις σκληροτητες του νερου.... Αν θες να βαλεις σαλιγκαρι προτιμησε apple snail γιατι αυτα κανουν τα αυγα τους εξω απο το ενυδρειο και αν δεν τα θες μπορεις να τα βγαλεις.. ;) ....

Link to comment
Share on other sites

Για ένα σαλιγκάρι για αρχή σκέφτομαι. Τα σαλιγκάρια είναι ερμαφρόδιτα? Δηλ. ακόμα και με ένα παίζει να γεννάει αυγά χωρίς να υπάρχει άλο αντιθέτου φύλλου?

Link to comment
Share on other sites

Τα apple snail δεν είναι ερμαφρόδιτα οπότε χρειάζονται 2 για αναπαραγωγή διαφορετικού φύλλου. Άλλο ερμαφρόδιτο και άλλο παρθενογένεση. Τα σαλιγκαράκια "λαθρεπιβάτες" είναι ερμαφρόδιτα και για αναπαραγωγή χρειάζονται 2, το ένα παίρνει το αντίθετο φύλο του άλλου. Με παρθενογένεση αναπαράγονται κάποια είδη σαύρας, και δεν χρειάζεται δεύτερο άτομο για την αναπαραγωγή. Τα σαλιγκαράκια γενικός είναι σκληροτράχηλα και προσαρμόζονται αρκετά γρήγορα, όμως αυτός δεν είναι λόγος να ταλαιπωρούμε τα "ζωντανά". Προτείνω να κάνεις μερικές απανωτές αλλαγές νερού, συνήθως οι άλγες έχουν πρόβλημα με το "καθαρό" νερό, και περίμενε 2 βδομάδες

Έγινε επεξεργασία - Exiz
Link to comment
Share on other sites

Οπότε το ένα θέμα καλύπτεται για τον περιορισμό του υπερπληθυσμού.

Το θέμα είναι όμως εάν είναι έτοιμο το ενυδρείο σε αυτή τη φάση για να υποδεχτεί το σαλιγκάρι. Δεν ξέρω αν όπως οι γαρίδες θέλουν να στρωθεί καλά ο βυθός για περίπου ένα τρίμηνο, μήπως και τα σαλιγκάρια χρειάζονται κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τα apple snail δεν είναι ερμαφρόδιτα οπότε χρειάζονται 2 για αναπαραγωγή διαφορετικού φύλλου. Άλλο ερμαφρόδιτο και άλλο παρθενογένεση. Τα σαλιγκαράκια "λαθρεπιβάτες" είναι ερμαφρόδιτα και για αναπαραγωγή χρειάζονται 2, το ένα παίρνει το αντίθετο φύλο του άλλου. Με παρθενογένεση αναπαράγονται κάποια είδη σαύρας, και δεν χρειάζεται δεύτερο άτομο για την αναπαραγωγή. Τα σαλιγκαράκια γενικός είναι σκληροτράχηλα και προσαρμόζονται αρκετά γρήγορα, όμως αυτός δεν είναι λόγος να ταλαιπωρούμε τα "ζωντανά". Προτείνω να κάνεις μερικές απανωτές αλλαγές νερού, συνήθως οι άλγες έχουν πρόβλημα με το "καθαρό" νερό, και περίμενε 2 βδομάδες

Για το λόγω ότι τα σαλιγκάρια παράγουν αρκετές "βρομίτσες" και ίσως η βιολογία σου δεν είναι έτοιμη να καλύψει και τον σαλίγκαρο. Έχεις ήδη μέσα ένα μονομάχο αν κατάλαβα καλά. Και άλλωστε όπως έχει ειπωθεί αρκετές φορές από αρκετούς έμπειρους εδώ μέσα " στο χόμπι μας μετράει η υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με τις καθημερινές αλλαγές νερού που ήδη πραγματοποιούνται, δεν θα τηρηθούν τα επίπεδα στα φυσιολογικά όρια?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και οι καθημερινές αλλαγές να μην είναι πολύ καλή ιδέα γιατί δεν αφήνεις την βιολογία να τραφεί και στρεσάρεις τον μονομάχο υπερβολικά (σκέψου να είχες κάθε μέρα ένα υδραυλικό στο σπίτι σου και στο κάνει άνω κάτω κάθε μέρα, δεν θα στη έσπαγε?). Στην θέση σου θα έκανα μέρα παρά μέρα και θα περίμενα 2 εβδομάδες και ίσως παραπάνω μέχρι να το επιτρέψουν οι μετρήσεις. Μπορείς να περιμένεις και την γνώμη κάποιου ποίο έμπειρου γιατί τα λίτρα σου είναι λίγα

Link to comment
Share on other sites

Οι καθημερινές αλλαγές προέκυψαν από άλλη συζήτηση στο φόρουμ και αποτελλ αποτελούν μέτρο αντιμετώπισης πράσινου νερού και αρχή εμφάνισης άλγης (αλλαγή 25% του νερού μόνο με διπλή δόση αντιχλωρίου). Συμπληρωματικά βοηθούν και το ψάρι κρατώντας αμμωνία σε χαμηλά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Nα έχεις υπόψη σου ότι ένα μεγαλόσωμο σαλιγκάρι είναι αρκετά ρυπογόνο. Θα σου πρότεινα κάποια μικρά είδη nerite όπως zebra ή horned nerite. Μπορείς να βάλεις σαλιγκάρια στην παρούσα χρονική στιγμή στο ενυδρείο.

Έχε επίσης υπόψη σου ότι με τις καθημερινές αλλαγές νερού δεν αφήνεις το νερό να στρώσει κανονικά. Περιόρισέ τες σε 1 μια φορά την βδομάδα

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το φαινόμενο της άλγης έχει σχετικά αντιμετωπιστεί. Οπότε θα αραιώσω τις αλλαγές. Τα σαλιγκάρια αυτά (nerite) τρώνε τα φυτά του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κινδυνεύουν τα φυτά σου απο αυτά ;)

Link to comment
Share on other sites

Πόσα μπορώ/πρέπει να βάλω στα 20 (σκάρτα) λίτρα μου?

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που αυτά τα σαλιγκάρια δεν αναπαράγωνται στο γλυκό νερό δεν θα έχεις πρόβλημα υπερπληθυσμού όπως θα είχες αν έβαζες apple snail.

Για να διατηρήσεις το ενυδρείο σχετικά καθαρό απο άλγη θα σου πρότεινα 4-5 σαλιγκαρια για τα λίτρα σου. Να έχεις υπόψη σου όμως αν μένει πολλή τροφή στον πάτο σου θα προτιμήσουν αυτήν από την άλγη. Οπότε προσοχή στην ποσότητα τροφής που ρίχνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, καταλήξαμε στα zebra nerite. Τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια τι προσαρμογή θέλουν για να μπούν στο ενυδρείο? Ρωτάω γιατί σίγουρα οι υπάλληλοι πετσοπ θα μου πουν ότι τους κατέβει. Εδώ δεν ξέρουν τι προσαρμογή να κάνουν στα ψάρια, και θα ξέρουν στα σαλιγκάρια?

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ καλή και αργή προσαρμογή..

Link to comment
Share on other sites

Βάζω το σακουλάκι κλειστό (για να αποφύγουμε απόδραση) στο ενυδρείο και ανα μισάωρο προσθέτω νερό του ενυδρείου μου, σε μικρή ποσότητα, max ωρα προσαρμογής : 2 ώρες. Σωστό ή πρέπει να ακολουθήσω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Προσαρμόζεις ένα σωληνάκι αεραντλίας μέσα στην σακούλα και βάζεις στην άκρη του λίγο σφουγγαράκι ή υαλοβάβμακα ώστε το νερό απο το ενυδρείο να περνάει σταγόνα σταγόνα μέσα στην σακούλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές. Με βοήθησες πολύ

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που αυτά τα σαλιγκάρια δεν αναπαράγωνται στο γλυκό νερό δεν θα έχεις πρόβλημα υπερπληθυσμού όπως θα είχες αν έβαζες apple snail.

Για να διατηρήσεις το ενυδρείο σχετικά καθαρό απο άλγη θα σου πρότεινα 4-5 σαλιγκαρια για τα λίτρα σου. Να έχεις υπόψη σου όμως αν μένει πολλή τροφή στον πάτο σου θα προτιμήσουν αυτήν από την άλγη. Οπότε προσοχή στην ποσότητα τροφής που ρίχνεις :thumbup:

Μήπως είναι πολλά? Εγώ έχω 2 σε 100 λίτρα και μέσα σε 2 εβδομάδες είχαν γυαλίσει το ενυδρείο και τώρα μαλώνουν για την ταμπλέτα. 4-5 σε 20 λίτρα? ;)

Έγινε επεξεργασία - Exiz
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑ, λες άμα τελειώσουν να φάνε και το φίλτρο? Σκοπεύω ούτως η άλλως να βάλω ένα για αρχή. Το περισσότερο που σκοπεύω να βάλω είναι 2 στο σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Tα nerite είναι μικρά σαν σαλιγκάρια και δεν αναπαράγωνται δεν νομίζω να χει πρόβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

το σαλιγκάρι που εβαλα, εκτός της πρωτης μερας που έκανε μια μικρη βολτα, εχει κλειστει στο καβουκι του και δεν κουναει ρουπι. πως ξερω αν πεθανε ή απλα καθεται μεσα μεχρι να προσαρμοστει στο νερο? είναι η τριτη μερα σημερα

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτο εξω απο το νερο και μυρισε το!Αν ειναι ψοφιο θα το καταλαβεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...