Jump to content

Κοράλλι χάνει το χρώμα του


Recommended Posts

από όσα γνωρίζω η παρουσία ΝΟ3 ΡΟ4 στο νερό μπορεί να φανερώνει και ύπαρξη θρεπτικών στο νερό μας

τα ίδια όμως δεν είναι αυτό που λέμε <nutrients >θρεπτικά

και μη μου πεις ότι όλοι οι οργανισμοί έχουν ανάγκη από λίγα φωσφορικά - κάτι που είναι αλήθεια - , γιατί τα 0.005 ppm που έχει το φυσικό θαλασσινό νερό αποδεικνύονται αρκετά για αυτή τη δουλειά

Ναι Τάσο αυτό εννοώ :) πως δια της επαγωγής αυτές οι τιμές δείχνουν ύπαρξη θρεπτικών στο νερό, απλά έχω ζήσει το φαινόμενο του στεγνώματος ενυδρείου με διάφορες μεθόδους και συχνές αλλαγές με αποτέλεσμα ακόμη και κοράλλια να πεθαίνουν απο ασιτία :D φυσικά έγινε πάνω σε πειραματισμό, πιστεύω ότι ο sp67 δεν έφτασε στο σημείο να στεγνώσει το ενυδρείο και να πεθαίνει το κοράλλι απο ασιτία :glare: , το πιο πιθανό είναι αρχική κακομεταχείριση(μεταφορών), στρεσάρισμα και ότι δεν ταίστικε στο στόμα τις πρώτες ημέρες, άποψη μου είναι πως είναι κανόνας για lps τέτοιου τύπου τις πρώτες ημέρες :D

Επίσης ένα θέμα όπως η ύπαρξη ή όχι θρεπτικών στο ενυδρείο και ο πλήρης μηδενισμός τους, πιστεύω ότι θα χρειαζόμασταν ημέρες ανάλυσεις και δεν θα ήταν καλό να χαλάσουμε το θέμα του φίλου sp67(που συγνώμη καθώς ήδη λοξοδρομήσαμε) αν θέλεται να το ανοίξουμε σαν θέμα για να παραθέσουμε τις απόψεις μας προς ενημέρωση, αξιολόγηση και κρίση και των άλλων χομπίστων :D

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανό είναι αρχική κακομεταχείριση(μεταφορών), στρεσάρισμα και ότι δεν ταίστικε στο στόμα τις πρώτες ημέρες, άποψη μου είναι πως είναι κανόνας για lps τέτοιου τύπου τις πρώτες ημέρες :)

+1 :D

Παρόμοιο πρόβλημα είχα κεγώ με μιά echinophyllia που έχω.

Με συμβουλές του nervas και άλλων φίλων το τάιζα κάθε βράδυ στο στόμα για μία

εβδομάδα και μέρα με την μέρα έβλεπα βελτίωση ώσπου επανήλθε πλήρως και τώρα την ταίζω μία φορά την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

το ζητούμενο - από όσο έχω καταλάβει - είναι να έχεις θρεπτικές ουσίες στο νερό αλλά όχι μετρήσιμα νιτρικά και φωσφορικά

έτσι ταΐζεις τα κοράλλια και πετάς τα απόβλητα με αποτελεσματικό τρόπο , αν έχεις μετρήσιμα νιτροφωσφορικά , κάτι δεν είναι απολύτως εντάξει

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

το ζητούμενο - από όσο έχω καταλάβει - είναι να έχεις θρεπτικές ουσίες στο νερό αλλά όχι μετρήσιμα νιτρικά και φωσφορικά

έτσι ταΐζεις τα κοράλλια και πετάς τα απόβλητα με αποτελεσματικό τρόπο , αν έχεις μετρήσιμα νιτροφωσφορικά , κάτι δεν είναι απολύτως εντάξει

:D:glare::thumbup::thumbup: +1000 Τάσο!

Αυτό είναι το νόημα, φαντάσου ότι στον ύφαλο το θρεπτικά κινούνται με τέτοια ταχύτητα που δεν προλαβαίνουν να μετρηθούν με την έννοια της γρήγορης αξιοποίησης απο τους οργανισμούς του υφάλου, όλα χρησιμεύουν σε κάτι, τίποτα δεν πάει χαμένο, απλά εμείς δεν έχουμε τόση μεγάλη βιοποικιλότητα στο ενυδρείο μας και μην ξεχνάμε ότι είναι ένα κλειστό οικοσύστημα εισαγωγής - εξαγωγής τεχνιτά των θρεπτικών, οπότε παλεύουμε να φέρουμε ισσοροπίες σε κάτι που χρειάστηκε κάτι εκατομμύρια χρόνια να στηθεί :D

Φυσικά μπορείς να έχεις μετρήσιμα νιτροφωσφορικά αλλά σε τιμές πολύ μικρές που μόνο με φωτόμετρο πιστεύω μπορείς να διαβάσεις, καλές τιμές πιστεύω είναι νιτρικα < 10 ppm και φωσφορικά < 0,04 ppm , μην ξεχνάμε ότι όλοι οι ζώντανοί οργανισμοί χρειάζονται P για να ζήσουν και να αναπτυχθούν, απλά οι φωσφορικές ρίζες PO4 και τα λοιπά δεν μπορούν να καταναλωθούν απο τους οργανισμούς που μας ενδιαφέρουν απευθείας γιατί πρέπει να μεσολαβήσουν σπάσιμο των δεσμών για να γίνει διαθέσιμος ο P(τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει :) )

Οπότε ναι στο πολύ και σωστό τάισμα με σωστό μηχανισμό εξαγωγής των αποβλήτων, έχω δει κοράλλια φίλων να πεθαίνουν στην προσπάθεια τους να ρίξουν τα νιτροφωσφορικά μειώνοντας το τάισμα του θανατά γι να γλυτώσουν απο κυάνο και άλγη, πιστεύω ότι είναι λάθος διότι απλά πρέπει να ακολουθήσεις μια διαφορετική διατροφή για να μπορούν να είναι προσλήψιμες απο τους οργανισμούς που μας ενδιαφέρουν και όχι απο αυτούς που μας ταλαιπωρούν(κυάνο, άλγες, κ.α.).

Τα παραπάνω είναι άποψη μου και φυσικά υπάρχουν τεχνικές και απόψεις που έρχονται σε αντίθεση :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...