Jump to content

Ηλεκτροβανα για Co2 και υπολογισμος Co2


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

Εχω ενα ενυδρειο φυτεμένο 230 λιτρων κα αποφάσισα επιτελους να βάλω σύστημα co2.

Στην προσπαθεια μου να φτιαξω το δικο μου εκτός απο φιαλη και μανόμετρα αγορασα και μια ηλεκροβανα 220V η οποια μετα απο καποια ωρα χρήσης ανεβάζει υψηλή θερμοκρασία σε σημειο να μην μπορω να την ακουμπήσω.

Την πηγα στο μαγαζί που την αγορασα μηπως ήταν ελαττωματική και μου είπαν πως ειναι φυσιολογικό.

Να παραμείνω με αυτή ή ήταν τελικά λάθος επιλογή

Οπτικά η Η/Β ειναι ίδια με αυτή που πουλάνε στο aquaristic ΚΟΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 40 ΕΥΡΩ.

Επισης το μεγαλο μπερδεμα το εχω με τον υπολογισμο του co2 που ολοι μου μιλανε για mg και ml, ΚΗ και ΡΗ αλλά δεν έχω καταλάβει πως συνδέονται μεταξύ τους κα πως όλο αυτο μεταφράζεται σε αριθμό φυσσαλίδων απο τη φιάλη,υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κανόνας ή εξίσωση. καποιο site που να σε καθοδηγεί?

κάθε βοήθεια δεκτή

Ευχαριστώ

Νασος

;)

Link to comment
Share on other sites

οπτικά οι ηλεκτροβάνες είναι ίδιες, ΟΜΩΣ παίζει μεγάλο ρόλο ο τρόπος λειτουργίας τους, δηλαδή να είναι κλειστή όταν είναι εκτός ρεύματος και να έχει μικρή κατανάλωση ώστε να μην ανεβάζει θερμοκρασία. Σκέψου ότι αν δεν μπορείς εσύ να την ακουμπήσεις πολύ γιατί καίει τι θα κάνει ο πλαστικός σωλήνας του CO2?

κοίτα στον τεχνολογικό εξοπλισμό, θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις.

Υ.Γ. θα έβαζα link αλλά είμαι πτώμα... αν μέχρι αύριο δεν έχεις βρει κάτι θα σου το βρω εγώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...