Jump to content

Μείωση σκληρότητας νερού με σαλιγκάρια


Recommended Posts

Σε ένα ενυδρείο 180 λίτρων που τρέχει εδώ και 25 μέρες έχω τις εξής τιμές νερού: PH=8,KH=15,GH=17.Έχω διαβάσει στο forum πως τα σαλιγκάρια μαλακώνουν το νερό.Μπορώ δηλαδή να μειώσω λίγο το PH μου και τις σκληρότητες βάζοντας σαλιγκάρια?Και αν ναι πόσα χρειάζονται?

Έγινε επεξεργασία - Xlapatsas
Link to comment
Share on other sites

ποσο θελεις να φτασεις τις τιμες σου?

Link to comment
Share on other sites

ποσο θελεις να φτασεις τις τιμες σου?

Θέλω το PH να το πάω 7 και GH/ΚΗ 12-13.

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαρια βοηθανε, αλλα θελεις αρκετα και θα αργησει λιγο. η μειωση θα γινει σταδιακα και θα παρει μηνες.

αν δεν εχεις τη δυνατοτητα να παρεις ΑΟ, κανε χρηση τυρφης.

Link to comment
Share on other sites

Να μας πεις πρώτα απ'ολα τα ψάρια που φιλοξενεις στο ενυδρείο.Επίσης μετρησεις απο το νερο της βρύσης αν έχεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα για την χρήση τύρφης αλλά δεν θέλω να μπω σε πρόσθετα έξοδα αφού θα πρέπει να την αλλάζω συχνά.Γι'αυτό σκέφτηκα τα σαλιγκάρια.Προς το παρόν φιλοξενώ στο ενυδρείο μου 4 τιγράκια,αργότερα όμως θέλω να βάλω και corydoras panda, γι'αυτό θέλω να κατεβάσω την σκληρότητα.Το νερό της βρύσης δεν το έχω μετρήσει.Υπάρχει περίπτωση να είναι μαλακό και να "σκληραίνει" μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χεις κάτι μέσα στο ενυδρείο, όπως κάποια ασβεστολιθική πέτρα που σου ανεβάζει τις σκληρότητες.

Τώρα για τα σαλιγκάρια..... θα χρειαστείς πολλάάαα σαλιγκάρια και ο αριθμός τους θα γίνει ενοχλητικός πριν αρχίαουν να σου κάνουν δουλειά. Αλλά είναι δική σου επιλογή αυτή.

Επίσης μπορείς να προσθέσεις ξύλα μέσασ στο ενυδρείο, μετά απο καλό βράσιμο, για να βοηθήσουν λίγο στο μαλάκωμα του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα για την χρήση τύρφης αλλά δεν θέλω να μπω σε πρόσθετα έξοδα αφού θα πρέπει να την αλλάζω συχνά.Γι'αυτό σκέφτηκα τα σαλιγκάρια....

Η τυρφη ομως δεν θα ταλαιπωρηθει ουτε θα παθει κατι το κελυφος της.

Link to comment
Share on other sites

Ασβεστολιθική πέτρα δεν έχω.Μόνο χαλαζιακό χαλίκι.Έχω και μια μεγάλη ρίζα για μαλάκωμα.

Delta γιατί λες ότι θα ταλαιπωρηθούν τα σαλιγκάρια?Αφού προτιμούν το σκληρό νερό,έτσι δεν είναι?Υπάρχει κάποιο link για την χρήση της τύρφης στην προετοιμασία του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Ασβεστολιθική πέτρα δεν έχω.Μόνο χαλαζιακό χαλίκι.Έχω και μια μεγάλη ρίζα για μαλάκωμα.

Delta γιατί λες ότι θα ταλαιπωρηθούν τα σαλιγκάρια?Αφού προτιμούν το σκληρό νερό,έτσι δεν είναι?Υπάρχει κάποιο link για την χρήση της τύρφης στην προετοιμασία του νερού?

Θα απαντησω εγω.. επειδη ειμαι απο αυτους που το κανανε κατα κόρων...

Οταν οι σκληρότητες πέσουν... με τι θα "τρέφεται" το καβουκι απο το σαλιγκαρι?

Σε περίπτωση που ΔΕ γνωρίζεις, να σου πω οτι με τον τροπο αυτό πεφτουν οι σκληρότητες και στη συνεχεια παρασύρεται και το ph.

Ομως μπορεις να παρακολουθεις τις σκληρότητες??

Μπορεις να ανταπεξέλθεις οταν θα φτασει στο 0 το kh σου??

Ξερεις οτι οταν το kh ειναι κατω απο 3 υπαρχει η περιπτωση του crash και το ph ξαφνηκα απο 5 να φτασει 8??

ή απο 6 να φτασει???

ΔΕ θελω να σε τρομοκρατησω.... αλλα να σε κανω να προτιμήσεις άλλο τροπο.

Οσο για την τύρφη... μη ρωτας στα pet shop καθε ποτε να αλλαξεις τυρφη.... απλα αλλαζεις οποτε βλεπεις οτι ΔΕ δουλευει.

Ας μας πει καποιος που δουλευει τυρφη καθε ποτε αγοραζει νεα συσκευασια... και ποσο του κραταει.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση τύρφης δεν είναι και η ποιό οικολογική. Εχθές μάλιστα διάβαζα άρθρο σε γνωστό περιοδικό για λίμνη στην Ασία η οποία έχει αποξηρανθεί για εκμετάλλευση της τύρφης.

Link to comment
Share on other sites

Ασβεστολιθική πέτρα δεν έχω.Μόνο χαλαζιακό χαλίκι.Έχω και μια μεγάλη ρίζα για μαλάκωμα.

Delta γιατί λες ότι θα ταλαιπωρηθούν τα σαλιγκάρια?Αφού προτιμούν το σκληρό νερό,έτσι δεν είναι?Υπάρχει κάποιο link για την χρήση της τύρφης στην προετοιμασία του νερού?

Για τον λογο ακριβως οτι προτιμουν το σκληρο νερο το λεω.

Βαζωντας πολλα σαλιγγαιρα οπως λες, το νερο θα μαλακωσει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=386335

Link to comment
Share on other sites

....Ξερεις οτι οταν το kh ειναι κατω απο 3 υπαρχει η περιπτωση του crash και το ph ξαφνηκα απο 5 να φτασει 8??...

....Ας μας πει καποιος που δουλευει τυρφη καθε ποτε αγοραζει νεα συσκευασια... και ποσο του κραταει....

1. Αυτο παροτι γραφεται, στην πραξη δεν εχει γινει σε πολλα ενυδρεια που ξερω (δικα μου αλλα και φιλων) μεχρι με μηδεν κεχα.

2. Ανολογα ποσο μεγαλες αλλαγες θελεις να κανεις στη χημεια του νερου, αλλα και η ποιοτητα της τυρφης, ειναι και η ποσοτητα και η συχνοτητα αλλαγων της τυρφης.

Για μια μετρια επεξεργασια οι αλλαγες μπορει να ειναι και καθε μηνα και η αναλογια της δοσολογιας (παντα στο περιπου λογω διαφορων ποιοτητων κλπ) 100-200 ml στα 100 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Εγινε στο δικο μου Σπυρο... και γιαυτό έδιωξα και τα 90 μηλοσαλιγκαρα που εγιναν δεινόσαυροι σε 3 μήνες!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη μπερδεύουμε τα πράγματα. Τα σαλιγκάρια είναι ζωντανά. Δεν είναι μέσο για να πέσουν οι σκληρότητες. Άσχετα αν το κάνουν ή όχι, ένα ενυδρείο θα πρέπει να έχει και τις προδιαγραφές για να μπορέσει να φιλοξενήσει τόσα σαλιγκάρια ώστε να πέσουν οι σκληρότητες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη μπερδεύουμε τα πράγματα. Τα σαλιγκάρια είναι ζωντανά. Δεν είναι μέσο για να πέσουν οι σκληρότητες. Άσχετα αν το κάνουν ή όχι, ένα ενυδρείο θα πρέπει να έχει και τις προδιαγραφές για να μπορέσει να φιλοξενήσει τόσα σαλιγκάρια ώστε να πέσουν οι σκληρότητες!

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη μπερδεύουμε τα πράγματα. Τα σαλιγκάρια είναι ζωντανά. Δεν είναι μέσο για να πέσουν οι σκληρότητες...
Η τυρφη ομως δεν θα ταλαιπωρηθει ουτε θα παθει κατι το κελυφος της.
:)

Εγινε στο δικο μου Σπυρο...

Θυμησε μου να το συζητησουμε αυτο οταν βρεθουμε.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.Θα δοκιμάσω να ρίξω τις σκληρότητες με τύρφη στις αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εγω εχω παθει αθελα μου αυτο που θα ηθελες να ειχες σου λεω το εξης.

Οσο αυξανεται ο πληθυσμος, οι σκληροτητες θα πεφτουν. Με Το pH δεν θα εχεις καποιο προβλημα (υπο φυσιολογικες συνθηκες). Μεχρι εκει ωραια. Ωστοσο οσο συνεχιζεται να αυξανεται ο πληθυσμος οι σκληροτητες θα συνεχισουν να πεφτουν. Αρα εσυ θα πρεπει να κανεις συνεχεια μετρησεις για να βλεπεις που βρισκεται το συστημα. Μετα θα πρεπει να αρχισεις να προσθετεις σοδα και ασβεστιο.

Και συνεχιζουμε. Καποια στιγμη που τα κελυφη απο τα νεκρα σαλιγκαρια θα ειναι αρκετα, οι σκληροτητες θα τρελαθουν. Εμενα κατεβαινε η κΗ ενω ηταν σταθερη η gH.

Το συμπερασμα ειναι οτι θα τρελαθεις στις μετρησεις, θα πρεπει να ριχνεις προσθετα και γενικως δημιουργεις ενα ασταθες συστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ασταθές σύστημα είναι κάτι που το ελέγχεις αν είσαι προσεχτικός. Τα σαλιγκάρια απορροφάνε το ΚΗ και πολύ λιγότερο το GH. Αυτό σημαίνει πως η πτώση του KH μπορεί προκαλέσει εύκολη πτώση και του ΡΗ αν βρεθούν οι κατάλληλες συνθήκες. πχ Με 1 λίτρο τύρφη σε 100 λίτρα ενυδρείο με ΚΗ 10 μπορείς να ρίξεις το ΡΗ στο 7 (παράδειγμα λέω). Με 1 λίτρο τύρφη σε 100 λίτρα ενυδρείο με ΚΗ 2 μπορείς να ρίξεις το ΡΗ στο 5.5. Όπου τύρφη μπορείτε να βάλετε πλατανόφυλλα ή ξύλα ή οτιδήποτε άλλο που μπορεί να ρίξει τις σκληρότητες και το ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

καποιες παρατηρησεις:

θεωρητικα το χαμηλο ΚΗ προκαλει ευκολοτερες και μεγαλυτερες μεταβολες στο ΡΗ. αυτο δεν σημαινει ομως οτι ενα ΚΗ 2 ή 3 θα μεταβαλει αποτομα και σε μεγαλο βαθμο το ΡΗ χωρις να συνυπαρξει και αλλος παραγοντας, οπως η αυξηση των επιπεδων του CO2, είτε με παροχη μπουκαλας ή μιγμα μαγιας, ειτε με αυξηση του πλυθησμου των ψαριων. προσωπικα δεν μου εχει συμβει και εχω φτασει το ΚΗ σε τιμη κατω του 1. τωρα αν αυτο τεινει να φτασει το 0 δεν ξερω.

τα σαλιγκαρια μαλακωνουν το νερο, αλλα για να γινει αυτο χρειαζεται αξιολογος αριθμος σαλιγκαριων και γινεται σταδιακα. επισης μπορουμε να το ρυθμισουμε, ωστε να μην χαμηλωσει πολυ, προσθετωντας απλα νερο βρυσης κατα τις αλλαγες. αν δεν εχουμε σκοπο να ριξουμε τις τιμες πολυ, δεν νομιζω να υποφερουν. προσωπικα θεωρω οτι ενα σαλιγκαρι που ζει σε μαλακο νερο δεν εχει σκληρο κελυφος αλλα αναπτυσσεται κανονικα. αυτο δεν σημαινει οτι ποναει ή κουραζεται. σημαινει οτι ειναι πιο ευαλωτο απο θηρευτες. στο ενυδρειο ομως, αυτο το ρυθμιζουμε και δεν εχουμε θηρευτες αν εχουμε σαλιγκαρια. εχει παρατηρησει κανεις να εχει μη φυσιολογικη θνησιμοτητα στα σαλιγκαρια του οταν αυτα ζουν σε μαλακο νερο? μπορει κανεις να μας πει αν οι χαμηλες τιμες ασβεστιου προκαλει καμια ζημια στον οργανισμο τους?

παρολα αυτα, πιστευω οτι η καλυτερη μεθοδος ειναι αυτη με τη τυρφη. καλυτερη και απο τη χρηση ΑΟ. και αυτο γιατι ετσι δυνουμε δυναμη και στο νερο μας.

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαρια μαλακωνουν το νερο, αλλα για να γινει αυτο χρειαζεται αξιολογος αριθμος σαλιγκαριων και γινεται σταδιακα. επισης μπορουμε να το ρυθμισουμε, ωστε να μην χαμηλωσει πολυ, προσθετωντας απλα νερο βρυσης κατα τις αλλαγες.

σε διαβεβαιω οτι αυτος ο αξιολογος αριθμος μπορει να επιτευχθει μεσα σε 2 μηνες.

Αυτο που λες για τις αλλαγες αν το σκεφτεις λιγο θα δεις οτι δεν ισχυει. Και για να σου εξηγησω. Εχεις κΗ δικτυου/ενυδρειου αρχικα 9. Η σκληροτητα πεφτει στο 5 μεχρι να κανεις την επομενη αλλαγη. Με την αλλαγη που συνηθως ειναι 30% η κΗ παει περιπου 6,5. Μεχρι να κανεις επομενη αλλαγη η κΗ θα εχει πεσει στο 4 ή και παρακατω. Και ουτω καθεξης.

Σκεψου το λιγο σαν ισοζυγιο μαζας και θα καταλαβεις οτι οι αλλαγες νερου μπορουν να αποκαταστησουν τις αρχικες συγκεντρωσεις (στην προκειμενη τις σκληροτητες) μονο αν ειναι 100% ή οταν σταματησει η αντληση των αλατων. Πραγμα ανεφικτο.

Έγινε επεξεργασία - maneni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα,

 

  Σε 40λιτρο ενυδρείο με PH 8 GH 7 και KH 5 που φιλοξενώ platys και αρκετά σαλιγκάρια,

ποίοι είναι οι τρόποι με τους οποίους κάνω τις σωστές μεταβολές(με ή χωρίς αστάθεια και γιατί),

κάτι άκουσα για ασβέστιο,σόδα κτλ.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

  Σε 40λιτρο ενυδρείο με PH 8 GH 7 και KH 5 που φιλοξενώ platys και αρκετά σαλιγκάρια,

ποίοι είναι οι τρόποι με τους οποίους κάνω τις σωστές μεταβολές(με ή χωρίς αστάθεια και γιατί),

κάτι άκουσα για ασβέστιο,σόδα κτλ.

 

ευχαριστώ

 

Γιατι θες να μειωσεις τη σκληροτητα?

Αφου το νερο σου ειναι μια χαρα για τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να μειωσεις τη σκληροτητα?

Αφου το νερο σου ειναι μια χαρα για τα ψαρια σου.

 

 

Καλησπέρα φίλε Rastafarian,

 Διάβασα στην wikipedia αλλά και σε άλλα site ότι τα platys θέλουν 9.0–19.0 dGH, :bigemo_harabe_net-135:  επίσης όταν  είναι 5 και κάτω υπάρχει κίνδυνος.

θεώρησα λοιπόν ότι εφόσον εγώ έχω 7gh θα είναι καλό να το ανεβάσω λίγο, είναι πιστεύεις λάθος μου ; και γιατί;

 

 

(

 

έχω όμως και τις απορίες μου σαν άπειρος, σχετικά με τα διάφορα που διαβάζω ότι προσθέτουν όπως σόδα,ασβέστιο,Chilcild salts-άλατα μαγνησίου-Epsom salt MgSO4·7H2O,κ.α. αλλά και τα αντίστοιχα αποτελέσματα, είτε ταιριάζουν στην περίπτωση μου είτε όχι  :bigemo_harabe_net-98:

 

(

 

παρακαλώ συγχωρέστε με που μπήκα σε αυτή την συζήτηση για να λύσω τις απορίες μου

 

ευχαριστώ  :bigemo_harabe_net-108: ,

 

Νίκος

Έγινε επεξεργασία - Handmadesolution
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...