Jump to content

Λίπανση φυτεμένου ενυδρείου με προϊόντα Seachem


Recommended Posts

Κατα καιρους διαβαζω αποψεις πανω στις δοσολογιες λιπασματων...

Ας καταθεσω και εγω την 4 μηνη εμπειρια μου στα λιπασματα.

Στο μικρο 54 λιτρο πυκνοφυτεμενο φυτεμενο ενυδρειακι μου ειπα να ακολουθησω ακριβως τον πινακα της Seachem εκτος της Day 7.

http://www.istellas.gr/aquarium/images/my_...osing_table.gif

Βεβαια ειναι ολιγον κουραστικο η καθημερινη λιπανση αλλα ειπα να κανω το πειραμα.

Το αποτελεσμα ειναι οτι ολα πανε ρολοι, αλγες ουτε για αστειο!

Τα φυτα αναπτυσονται κανονικοτατα!

Το νερο ειναι μονο απο Α/Ο οποτε καταλαβαινουμε οτι δεν παιζει ιχνοστοιχειο... για αυτο και ειπα να ακολουθησω το προγραμμα της Seachem κατα γραμμα... μιας και δεν υπαρχει "τροφη" στο νερο!

Βεβαια σιγουρα παιζουν κι αλλοι παραμετροι ρολο που δεν ειναι ιδιοι σε ολα τα ενυδρεια, αλλα παμε καλα μεχρι στιγμης!

;)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Για πληρέστερη εικόνα γράψε αν θες για φωτισμό και CO2 ;)

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογία λιπασμάτων σε ένα φυτεμένο ενυδρείο είναι κάτι το πολύ σχετικό και εξαρτάται από.

Πόσο πυκνοφυτεμένο είναι το ενυδρείο.

Πόσο απαιτητικά είναι τα φυτά.

Πόσο δυνατός είναι ο φωτισμός.

Αν υπάρχει παροχή CO2.

Πόσο συχνά γίνονται αλλαγές νερού.

Η δοσολογία που γράφουν οι συσκευασίες λιπασμάτων είναι για πυκνοφυτεμένα ενυδρεία.

Για αυτό λέμε πάντα ξεκινάς από μικρότερη δόση και αναπροσαρμόζεις την δοσολογία ανάλογα με τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δικιο εχεις το ξεχασα!

Φωτισμος 0,9 W/L περιπου

8 ωρες καθαρες φωτοπεριοδος + 2x30 λεπτα ανατολη-δυση!

CO2 δεν παιζει!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ενυδρείο είναι φουλ πυκνοφυτεμένο και όταν πρωτοέβαλα λίπασμα ξεσπασε άλγη. Βέβαια το έκανα γιατί είχα ΝΟ3 μηδενικά σχεδόν.

Μόλις έκοψα το λίπασμα εξαφανίστηκε κατά 90% η άλγη.

Τυχαίο... δε νομίζω. ;):thumbup:

Χρησιμοποιώ βέβαια νερό βρύσης, και τα φυτά εξακολουθούν να χαίρουν άκρας υγείας.

DIY CO2, πολύ καλό φωτισμό και φωτοπερίοδο 10-12 ώρες.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δύο είναι οι βασικοί παράγοντες στο ενυδρείο του Τριαντάφυλλου που μπορούν να αποτελέσουν μοντέλο για αντίστοιχα φυτεμένα:

α) ενυδρείο με νερό ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από Α/Ο

β) ΚΑΘΟΛΟΥ CO2

και φυσικά πυκνοφυτεμένο με "κανονική" φωτοπερίοδο και επαρκή φωτισμό. Οι αλλαγές νερού στην περίπτωση αυτή δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικές ως προς το ρόλο που έχουν να παίξουν για την τροφοδότηση με ιχνοστοιχεία. Στην περίπτωση αυτή λοιπόν, φαίνεται ότι η δοσολογία πάει ρολόι και η ισορροπία είναι δυνατή.

Από και και πέρα, αν αρχίσουν τα διοξείδια, τα νερά βρύσης με τα ιχνοστοιχεία τους, μειωμένος ή υπερβολικός φωτισμός τότε η ανισορροπία καραδοκεί και αν δεν προσέξουμε οι άλγες κάνουν την εμφάνισή τους.

Εγώ λοιπόν που επίσης χρησιμοποιώ Seachem (Flourish, κάλλιο και σίδηρο) μαζί με ιχνοστοιχεία (diskus) έχω την εξής μανιέρα

1) Νερό από βρύση και απιονισμένο

2) Αραιές αλλαγές

3) Λίπανση με flourish, potassium, iron, trace μόνο στις αλλαγές (κανονική δοσολογία μόνο για το νερό της αλλαγής)

4) CO2, 100 φυσαλίδες το λεπτό

5) περίπου 0,9 watt / λίτρο, 10 ώρες κλιμακωτά

6) όχι απαιτητικά φυτά (κρυπτοκορίνες, χριστουγενιάτικη moss και μία ανούμπια)

παρατηρώ λίγη καφέ (το αποδίδω στο φωτισμό) και ΒΒΑ πάνω στην ανούμπια επειδή είναι πολύ ψηλά κοντά στο φώς (κακώς αλλά έχει κολλήσει εκεί πάνω στο φίλτρο και τη λυπάμαι να τη βγάλω)

Άρα και πάλι είναι θέμα ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ την οποία ο καθένας από μας τελικά τη βρίσκει με πειράματα, δοσολογίες και λάθη.

Μπράβο Τριαντάφυλλε για το ωραίο θέμα

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Τριαντάφυλλε για το ωραίο θέμα

:)

Ξεχασα να προσθεσω οτι βαζω ταμπλετες βυθου καθε 3-4 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

366 μέρες μετά...

Είπα χθες να κλαδέψω μετά από αρκετό καιρό...

για την ιστορία: βγήκε μια σακούλα java moss μόνο... :( και μια τα υπόλοιπα!

Υπενθυμίζω ότι το ενυδρείο είναι καθαρά για πειράματα πάνω σε λίπανση και φυτά...

Κάτι σαν ζουγλα στο έλεος της φύσης! :thumbup: Ούτε aquascape ούτε τίποτα... :)

03.jpg

02.jpg

01.jpg

04.jpg

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Νταφυ για πες μας λιγο τι λαμπες φορας?

Και τα φυτακια μπροστα στο κεντρο ποια ειναι, θυμασαι?

Και απο ταισμα ποσες φορες την μερα?

Αλλαγες καθε ποτε?

Και απο ταμπλετες ποιες χρησιμοποιεις?

Ειναι ωραιο παντως με μετριο φωτισμο ετοιμο για Ραμιρεζι :)

Μπραβο Νταφυ και παλι πολυ ωραιος.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νταφυ για πες μας λιγο τι λαμπες φορας? 1x Dennerle T5 Amazon Day 24W και 1x Dennerle T5 Special Plants

24w

Και τα φυτακια μπροστα στο κεντρο ποια ειναι, θυμασαι? Echinodorus tenellus

Και απο ταισμα ποσες φορες την μερα? 1 φορά τη μέρα sinking wafers Hikari για τα 6 cory

Αλλαγες καθε ποτε? Ποτέ!!! μόνο συμπλήρωση Α/Ο όταν χρειάζεται.

Και απο ταμπλετες ποιες χρησιμοποιεις? Seachem Flourish Tabs

Ειναι ωραιο παντως με μετριο φωτισμο ετοιμο για Ραμιρεζι :)

Μπραβο Νταφυ και παλι πολυ ωραιος.....!!!!!

Επίσης το φίλτρο έχει καταργηθεί εδώ και 3 μήνες, μπήκε ένας μικρός κυκλοφορητής!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το 54λ ενυδρειακι?? :(:thumbup: αν μου ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ βεβαια θα ηθελα να ρωτησω με τισ τιμεσ ph gh kh kαι ολεσ τισ αλλεσ τι γινεται?σε περιπτωση που καποιοσ θελει να εφαρμοσει το προγραμμα λιπανσησ και να χρησιμοποιησει νερο ΜΟΝΟ απο Α/0 σε ενα ενυδρειο με ζωντανα μεσα? Και μια ακομη παρακληση γιατι πολλοι αρχαριοι σαν εμενα δεν καταλαβαινουν τι φυτακια εχεισ μεσα γινεται να τα αναφερεισ? Επισησ αναφερεισ 8 ωρεσ φωτοπεριοδο αλλα στην ουσια ειναι 10 ετσι δεν ειναι?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το 54λ ενυδρειακι?? :buttrock::( αν μου ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ βεβαια θα ηθελα να ρωτησω με τισ τιμεσ ph gh kh kαι ολεσ τισ αλλεσ τι γινεται?σε περιπτωση που καποιοσ θελει να εφαρμοσει το προγραμμα λιπανσησ και να χρησιμοποιησει νερο ΜΟΝΟ απο Α/0 σε ενα ενυδρειο με ζωντανα μεσα? Και μια ακομη παρακληση γιατι πολλοι αρχαριοι σαν εμενα δεν καταλαβαινουν τι φυτακια εχεισ μεσα γινεται να τα αναφερεισ? Επισησ αναφερεισ 8 ωρεσ φωτοπεριοδο αλλα στην ουσια ειναι 10 ετσι δεν ειναι?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

PH: 5.8

KH: 1

GH: 3

Ζωντανά: Σαλιγκάρια ως επί το πλείστον, 6 cory (τα οποία φεύγουν σε λίγο καιρό).

Φωτοπεριοδος: 8 ώρες καθαρή (εκτός τα 2 μισάωρα της προσομοίωσης)

Φυτα: Κρυπτοκορινες, εχινοδορους, μικροσουμ, μος, ανουμπια νανα σιγουρα ξεχασα καποια! :thumbup:

Πειράματα κάνεις ανάλογα με αυτό που θελεις να πετύχεις, οπότε δε μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε απιστευτο :)

τυφλα να εχουν τα aquascape :thumbup:

ειναι ενυδρειο juwel ?? ο φωτισμος ειναι μαμα ή τον αναβαθμισες ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...