Jump to content

Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους.Σκεφτομαι να αγορασω redox και θαθελα ορισμενες πληροφοριες αν μπορειτε να

μου δωσετε. Το redox μετραει την καθαροτητα του νερου απο τα οργανικα αποβλητα καθως και την

οξυγονοση του νερου. Επισης θερμοκρασια και ph.

Bρηκα στο ebay ενα της PINPONT Digital ORP.Redox monitor Meter Full Warranty περιπου 100 λιρες.

Αυτα γνωριζω μονο. Ειναι απαιραιτητο η οχι οτι αλλο γνωριζεται πειτε μου.

Ευχαριστω εκ των προτερον ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το ORP και το Redox είναι ένα και το αυτό δεν είναι δυο διαφορετικά πράγματα.

Στο θέμα.

Ο κάθε ένας έχει την δικιά του φιλοσοφία και για άλλους είναι χρήσιμο και για άλλους όχι.

Εγώ πλέον χρησιμοποιώ μόνο το redox για της μετρήσεις μου.

Όπως αναφέρεις το redox μετράει τη καθαρότητα του νερού δηλαδή το οξειδοαναγωγικό καθεστώς.

Η μετρήσεις του επηρεάζονται από την ποιότητα του νερού έτσι ένα νερό με λίγη ‘’βρώμα’’ δηλαδή αιωρούμενα σωματίδια και με λίγα οργανικά υπολείμματα έχουμε ένα χ΄ redox

Αυξάνονται τα σωματίδια στο νερό ή τα οργανικά υπολείμματα τότε μειώνετε το redox.

Για εμένα αυτό είναι σημάδι για να αλλάξω νερό.

Αν πχ έχουμε απότομη μείωση του redox τότε κάτι το ποιο σοβαρό συμβαίνει στο ενυδρείο μας.

Έχω σταθερό redox τότε ειμί σίγουρος ότι όλα οδεύουν στο ενυδρείο εντάξει.

Τώρα πως γνωρίζω αν το redox μου είναι οκ.

Όταν το ενυδρείο μου στρώση βιολογικά κάνω της κλασικές μετρήσεις/ρύθμισες ΝΟ2, ΝΟ3, κτλ.

Και στο τέλος μετρό το redox και έχω πχ ~ +200mv

Από εκεί και πέρα με μετρώ το redox την ίδια ώρα με περίπου την ίδια φυτική μάζα αν κυμαίνεται πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα γνωρίζω ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στο ενυδρείο μου.

Αν έχω μεγάλη πτώση τότε για εμένα είναι ένα σημάδι ότι κάτι άλλαξε στο ενυδρείο και μετά ασχολούμαι με ποιο εντατικές μετρήσεις.

Θέλει λίγο ψάξιμο και μια στοιχειώδη εμπειρία στα ενυδρεία για να ασχοληθούμε με το redox. Και όπως είπα στην αρχή άλλους τους αρέσει άλλου πάλι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...