Jump to content

Το ενυδρείο μου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

σας παρουσιάζω το ενυδρείο μου.

Ενυδρείο: 20 λίτρα nano cube της dennerle.

Φίλτρο: Nano corner filter dennerle 150ltr/h

Θερμοστάτης: 50W της tetra

Φωτισμός: 2 χ 8W T5

Φωτοπερίοδος: 9 ώρες

Διακόσμηση: χαλικάκι μαύρο, ρίζα

Φυτά: hygrophila polysperma

υπόστρωμα: όχι, μόνο ταμπλέτα λιπάσματος της jbl στη ρίζα του φυτού

Ψάρια: 1 μονομάχος

Τροφή: αποξηραμένα blood worms, φυλλαράκι για μονομάχους της jbl

Σαλιγκάρια: 1 zebra nerite

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 20 ημέρες, ξεκίνησε με bio nitrivec της sera και προσθήκη καθημερινή, και στην εβδομάδα περίπου προστέθηκε ο μονομάχος. Στην εικοστή ημέρα προστέθηκε το σαλιγκάρι.

Οι τιμές του ενυδρείου είναι οι εξής:

Ph 7.2

KH 6

GH 7

No3 10

No2 0

Πραγματοποιήθηκαν αλλαγές νερού σε καθημερινλη σχεδόν βάση για 5 ημέρες της δεύτερης εβδομάδας, καθώς το νερό παρουσίασε μία ελαφρά πρασινίλα, και τα φυτά που πρωτοφυτεύτηκαν (κερατόφυλλο και altenanthera) σάπισαν και αφαιρέθηκαν.

Παρουσιάζεται μία τριχοειδής ασπρίλα επάνω στο ξύλο, όπως θα δείτε στην φωτογραφία για την οποία ζητάω τα φώτα σας.

Περιμένω παρατηρήσεις και προτάσεις σας. Ευχαριστώ πολύ

post-19146-1274387668_thumb.jpg

post-19146-1274387684_thumb.jpg

post-19146-1274387703_thumb.jpg

post-19146-1274387740_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

την ασπριλα τηνβγαζει το ξυλο την εβρασες και την επλυνες καλα?με τον καιρο θα φυγει μονη της.

Link to comment
Share on other sites

την ασπριλα τηνβγαζει το ξυλο την εβρασες και την επλυνες καλα?με τον καιρο θα φυγει μονη της.

για το νιτριβεκ δεν νομιζω σε καθημερινη βαση αλλα στην αρχη και μετα απο μια βδομαδα.και στην αλλαγη ερου.

Link to comment
Share on other sites

Το έπλυνα πολύ καλά και έκανα πολλ'ες αλλαγές νερού, αλλά δεν το έβρασα. Να το αφαιρώ και να το καθαρίζω? Ή απλά να το αφήσω και θα φύγει?

Link to comment
Share on other sites

βαλτο σε μια κατσαρολα και αστο να βρασει καλα μετα δεν νομιζω να ξαναβγαλει την εχω παθει και εγω.γιατι αμα την βγαζεις συνεχεια την ριζα την καθαριζεις και μετα παλι μεσα θα στρεσαρετε και ο μονομαχος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν πρσέξεις καλά, το ίδιο έχει βγάλει και το χαλικάκι. Μήπως είναι κάποιο είδος άλγης?

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθητικό το ενυδρειάκι σου! Βγάλε καμιά φώτο τον ψαρή από το πλάι να τον απολαύσουμε!

Για τους μύκητες που βγάζει το ξύλο, και τίποτα να μην κάνεις, θα φύγουν μόνοι τους. Μπορεί να χρειαστεί περισσότερο χρόνο αλλά θα φύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα από το πλάι αλλά ήταν θολή, τώρα 'εσβησαν τα φώτα και σαν καλό παιδί κάνει νάνι. Αύριο θα ανεβάσω καθαρή από το πλάι. Τις πρώτες μέρες ήταν πολύ στρεσαρισμένος και δεν πιστευα ότι θα τη βγάλει καθαρή. Μετά την τρίτη μέρα όμως όλο και με εκπλήσει. Έχει ξεθαρέψει πολύ και σήμερα που του έβαλα και το σαλιγκάρι, όλο πάει απο κοντά για τσαμπουκά! Είναι όντως πολύ ωραίος.

Αν υπάρχουν προτάσεις για το ενυδρείο, παρακαλώ να μου τις πείτε.

Στη συνέχεια θα ήθελα να δω τις ισοροπίες με τα φυτά για να βάλω γρασίδι στο χαλικάκι, ίσως και κανένα βότσαλο, και 2-3 γαρίδες (μόνο άμα στρώσει ο βυθός).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το ενυδρειο σου..! Μπράβο.. Ετοιμαζω και εγώ κάτι αντίστοιχο με μονομάχο σαλιγκάρια και γαρίδες ! Φουλ φυτεμενο... Πολύ ωραίες και οι φωυογραφιες σου..! Ανέβασε και άλλες :)

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Όμορφος ο ψαρρής σου!!

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχος ψαρής!!

Και το ενυδρειο σου πολύ ομορφο :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου.το χαλικάκι μαρεσει τι είνε;

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι.Μπραβο.Θα με βαλετε στην πριζα να χτυπησω κανενα τετοιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Βάλτου και μπόλικα φυτά και θα γίνει πιο όμορφο!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και το ψαράκι σου!

Μόνο κάνε μια αλλαγή στο φόντο γιατί το μαύρο καθρεφτίζει και στρεσάρει τους μονομάχους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Το χαλικάκι ε'ιναι από το pet city. μα'υρο χαλικάκι σε συσκευασία του κιλού. 3 κιλά χρησιμοποίησα.

το φόντο δεν είναι μαύρο, απλά είναι βράδυ και φαίνεται σκοτάδι από πίσω, είναι τα φφώτα σβηστά.

Θέλω να βάλω κ άλλα φυτά. Τι άλλο προτείνετε? Τα γρασίδια απλώνονται στο βυθό? Ή πρ'επει να πάρω όσο χρειάζεται για να το στρώσω απο την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...