Jump to content

Φτιάχνω μονομαχοενυδρειο


Wind-sa

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Φτιάχνω ένα ενυδρείο 28 λίτρων για τον μονομάχο μου.

Σήμερα έλαβα τα τζαμια και αύριο θα τα κολλήσω με μια σιλικόνη για τα ενυδρεία. Ελπίζω θα τα καταφέρω.

Πως νομίζετε, σε πόση ώρα μετά από κόλλημα θα μπορέσω να βάλω τον μονομάχο μου μέσα?

Από εξοπλισμό έχω μονο ένα φιλτρακι 200l/ώρα... το θερμοστάτη θα πάρω λίγο αργότερα... Έχω όμορφα φυτά και αργότερα θα πάρω κι αλλα γιαυτό χρειάζομαι και καλο φως...δεν ξέρω ακόμα πως να το βάλλω από πάνω...ψάχνω για μια λύση να βάλω μια λάμπα 14-15 watt. Μπορώ να βάλω οποιαδήποτε λαμπα?

Κάθε ιδέα δεκτη.

Χρεάζεται τίποτε άλλο ο μονομαχουλις μου να είναι ευτυχισμένος?

Έχω και μια θηλυκά...υπάρχει πιθανότητα να ζουν μαζί στο 28 λίτρο με πολλά φυτά και κρυψώνες?

Υπάρχει πιθανότητα να το χρησιμοποιήσω σαν ενυδρείο αναπαραγωγής μονομάχων?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλη επιτυχια στην εργασια σου.

Νομιζω ο εξοπλισμος ειναι μια χαρα.

Το φθινοπωρο τωρα θα χρειαστεις θερματηρα, πιο πολυ ανεμηστρηρακι για το καλοκαιρι θες.

Για το φωτισμο τωρα ειναι αναλογα τι λαμπα θα βαλεις. Φθοριου? Τ8? Τ5? Υπαρχουν και ετοιμα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Μάλλον θα πάρω μια λάμπα φτορίου...T8, T5 είναι η δύναμη? Ποσα watt αντιστοιχούν σε ένα T???

.... καμια ιδέα ή πατέντα για το πως να βάλω τη λάμπα πάνω στο ενυδρείο? Θα ήθελα να φτιάξω και κανένα καπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Αν πιανουν τα χερια σου γιατι οχι αλλα πρεπει να ξερεις οτι για οποιον δεν ξερει απο ηλεκτρολογικα χρειαζεται μεγαλη προσοχη, δεν παιζουμε με το ρευμα, ιδιως οταν εχει να κανει μαζι με νερο (ενυδρεια).

Οι λαμπες φθοριου δεν μπαινουν απευεθειας στο ρευμα. θελουν μετασχηματιστη (μπαλαστ ballast) και στεγανα αακροφυσια.

Πρεπει να βρεις τροπο να τις στηριξεις αναλογα το καπακι που θα φταιξεις.

Για μονομαχοενυδρειο παντως με πολυ ευκολα φυτα θα επαιζε πιστευω καλα και μια απλη αυτοκολητη αδιαβροχη λεντοταινια (Led)

Κοιταξε διαφορα θεματα στην κατηγορια εξοπλισμου για φωτισμο και diy κατασκευες μηπως παρεις καμια ιδεα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=79

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, είναι έτοιμο το ενυδρείο...

εδώ και 2 μέρες δουλεύει το φιλτρακι...

τι άλλο πρέπει να κάνω πριν να μεταφέρω το μονομάχο μου μέσα?

dsc06819j.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πολύ όμορφο φάινεται. Μπράβο σου

Οι πέτρες και το χαλικάκι είναι ασβεστολιθικές? Ξέρεις, ενδεχομένως να "δρα" αντίθετα από το ξύλο για το μαλακό νεράκι που θέλει ο μονομάχος σου.

Εγώ πήρα ένα φωτιστικό 42cm σε μήκος που στηρίζεται στο πάνω μέρος των πλευρικών τζαμιών. Οι βάσεις του είναι κάπως συρτές και έτσι κάνει ακομα και σε 30cm μήκος. Με εχει βολέψει πάρα πολύ και φαίνεται και ποιοτικό. Έχει πάνω του 2 Τ5 8 Watt η καθεμιά. Μου στοίχισε 26€ αλλά πραγματικά πιστεύω ότι άξιζε σε σχέση με την πατέντα που σκόπευα να κάνω.

θα ανεβάσω και φωτό προσεχώς.

Α! Και να μην ξεχάσω. Το νέο είναι στρωμένο?

Καλή συνέχεια!!

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ για της συμβουλές σου. Περιμένω και φωτό απρό το δικό σου ενυδρείο... ενδιαφέρον πολύ...

Όσο για το χαλίκι, το πήρα από κατάστημα με ενυδρεία.... 5 κιλά, μια σακούλα 12 ευρώ... Είναι πολύ όμορφο τώρα από τι είναι δεν ρώτησα..και τη σακούλα τη πέταξα ήδη...Το χαλίκι αυτό το έπλυνα πολλές φορες μέχρι να φύγει η σκόνη...

Οι μεγάλες πέτρες είναι από παραλία... της έβραζα στο νερό για 5 λεπτά για να σκοτώσω ότι μπορώ και της έβαλα μέσα...

Θέλω πολύ να βάλω κανένα κοχύλι...όμως μου είπανε εδώ τα παιδιά ότι δεν πάει για ενυδρείο και σκληραίνουν το νερό..

Τη μικρή ριζα επίσης τη πήρα από κατάστημα με ενυδρεία... θα μου δημιουργεί πρόβλημα??? Γιατί? Να τη βγάλω?

Τη πρώτη μέρα το νερό ήτανε θαμπό... μετά σε λίγες ώρες που δούλεψε το φίλτρο ξεκαθάρισε... Έχω βάλει το αντιχλοριο και μερικά ζωντανά φυτά...αργότερα θα βάλλω κι άλλα... όμως το νερό απ όσα μου φαίνεται μυρίζει... μυρίζει πέτρες... μάλλον χαλίκι...δεν είμαι σίγουρη...

..έτσι μυρίζουν τα καινούρια ενυδρεία? ))) Για πόσες μέρες θα το αφήνω να στρώσει?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το χαλίκι, το πήρα από κατάστημα με ενυδρεία.... 5 κιλά, μια σακούλα 12 ευρώ... Είναι πολύ όμορφο τώρα από τι είναι δεν ρώτησα..και τη σακούλα τη πέταξα ήδη...Το χαλίκι αυτό το έπλυνα πολλές φορες μέχρι να φύγει η σκόνη...

Οι μεγάλες πέτρες είναι από παραλία... της έβραζα στο νερό για 5 λεπτά για να σκοτώσω ότι μπορώ και της έβαλα μέσα...

Θέλω πολύ να βάλω κανένα κοχύλι...όμως μου είπανε εδώ τα παιδιά ότι δεν πάει για ενυδρείο και σκληραίνουν το νερό..καλυτερα να μην βάλεις όντως

Τη μικρή ριζα επίσης τη πήρα από κατάστημα με ενυδρεία... θα μου δημιουργεί πρόβλημα??? Γιατί? Να τη βγάλω?όχι βέβαια! αυτή τη χρειαζόμαστε! :buttrock:

Τη πρώτη μέρα το νερό ήτανε θαμπό... μετά σε λίγες ώρες που δούλεψε το φίλτρο ξεκαθάρισε... Έχω βάλει το αντιχλοριο και μερικά ζωντανά φυτά...αργότερα θα βάλλω κι άλλα... όμως το νερό απ όσα μου φαίνεται μυρίζει... μυρίζει πέτρες... μάλλον χαλίκι...δεν είμαι σίγουρη...

..έτσι μυρίζουν τα καινούρια ενυδρεία? ))) Για πόσες μέρες θα το αφήνω να στρώσει? διάβασε μερικά περί στρωσίματος και δεν θα βγεις χαμένη. στο δικό μου 20λιτρο, έβαλα ένα hydro φιλτράκι, του έκοψα το ένα και μοναδικό σφουγγαράκι, έβλα καμιά 30αριά μινιsiporax (βιολογικό υλικό της serα στο οποίο θα ¨κατοικήσουν τα βακτηρίδια" και έβαλα και ένα μικρό κομμάτι μπλε σφουγγαράκι.

Μην βιαστείς. κάνε τις μετρήσεις σου. μπορεί να πάρει από 20-30 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

έβλα καμιά 30αριά μινιsiporax (βιολογικό υλικό της serα στο οποίο θα ¨κατοικήσουν τα βακτηρίδια" και έβαλα και ένα μικρό κομμάτι μπλε σφουγγαράκι.

20-30 μερες??? με αυτα τα πράγματα στρώνει πιο γρήγορα? εγω περίμενα καμιά βδομάδα!!!

Έγινε επεξεργασία - Wind-sa
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις στρωμενο αλλο φιλτρο παρε μπολι απο εκει και μπολιασε το, αν οχι ή θα παρεις βακτηρια εμποριου ή θα περιμενεις λιγες μερες και μετα θα βαλεις το ψαρι, αλλα ταισμα καθε 3 μερες και απο λιγο, και θα κανεις πιο συχνα αλλγες αλλαγες, ιδιως αν αν θολωσει το νερο (ασπρη θολουρα)

Το χαλικι και τις πετρες μπορει να το τσεσταρεις με ακουαφορτε (προσοχη σε ελεγχομενο χωρο γιατι ειναι καυστικο).

Βγαλε λιγο χαλικι και μια πετρα, αστα να στεγνωσουν και ροξε λιγο ακουαφορτε. Αν αφρισουν δεν κανουν για μονομαχοενυδρειο γιατι ειναι ασβεστολιθικα και σκληραινουν το νερο ενω ανεβαζουν και το πεχα.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα λίγο χαλίκι και έριξα πάνω τη διάλυμα του υδροχλωρικού οξύ 6%.

(Το ίδιο δεν είναι?) Και το χαλίκι άρχισε να μπουρμπουλίζει για 2 δευτερόλεπτα...

Δηλαδή δεν κάνει καθόλου για το μονομάχο? Θα αρρωστήσει και θα πεθάνει?

Για τι ψαρια κάνει?

Πω-πω...τι κρίμα... ((((

Link to comment
Share on other sites

Οχι μην πανικοβαλεσαι δεν θα πεθανει :buttrock:

Σωστο το υγρο που χρησιμοποιησες.

Το αποτελεσμα δειχνει οτι το χαλικι ειναι ασβεστολιθικο.

Κανει για ψαρια που θελουν σκληρο και αλκαλικο νερο πχ αφρικανες ζωοτοκα και αν το νερο μας ειναι μαλακο και οξυνο γι'αυτα τα ψαρια, ο ασθεστολιθος μας βοηθα να του ανεβασουμε τις τιμες.

Εσυ αυτο που εχεις να κανει ειναι απλα να το αλλαξεις με ουδετερο.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ αυτο που εχεις να κανει ειναι απλα να το αλλαξεις με ουδετερο.

Το νερό ή το χαλίκι? (συγγνώμη για χαζή ερώτηση)...

πρέπει να αλλάξω το χαλίκι και να βάλλω μαλακό νερό?

Δηλαδή να χαλάσω το ενυδρειάκι που έστησα και να το στήσω από την αρχή? ((((

Link to comment
Share on other sites

Το νερό ή το χαλίκι? (συγγνώμη για χαζή ερώτηση)...

πρέπει να αλλάξω το χαλίκι και να βάλλω μαλακό νερό?

Δηλαδή να χαλάσω το ενυδρειάκι που έστησα και να το στήσω από την αρχή? ((((

Το ασβεστολιθκο χαλικι πρεπει να αλλαξεις με ουδετερο.

Γιατι οσο και να βαζεις μαλακο νερο, αυτο το χαλικι θα στο σκληραινει παλι.

Μια αποφαση ειναι.

Εξαλλου που να δεις αλλοι που το κανουν σε μεγαλα ενυδρεια που εκαναν λαθος επιλογη χαλικιου.

Θα μεταφερεις το νερο, τον εξοπλισμο (φιλτρο) και το ψαρι σε ενα αλλο προχειρο δοχειο πχ λεκανη (που ομως δεν πρεπει να εχει υπολειματα απορρυπαντικων κλπ) και θα κανεις τις εργασιες αλλαγης. (να εχεις ηδη ετοιμο πλυμμενο το νεο χαλικι, αμμο, οτι βαλεις)

Μετα θα επιστρεψεις τα παντα πισω και θα αρχισεις σταδιακα να κατεβαζεις τις τιμες κανωντας αλλαγες με πιο μαλακο νερο.

Οπως ειπες της βρυσης ειναι πιο μαλακο. Πρωτος στοχος ειναι λοιπον να ερθουν οι τιμες του νερου του ενυδρειου κοντα στης βρυσης (απο οξυτητα και σκληροτητα)

Μετα μπορεις να συνεχισεις να το μαλακωνεις κι αλλο, προετοιμαζοντας το νερο της βρυσης που προορίζεις για την αλλαγη, βαζωντας το σε δοχειο με λιγα ξερα φυλλα. (κανε αναζητηση για τη σωστη διαδιακασια μαλακωματος νερου με ξερα φυλλα ποια ειναι καταλληλα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Το ασβεστολιθκο χαλικι πρεπει να αλλαξεις με ουδετερο.

Γιατι οσο και να βαζεις μαλακο νερο, αυτο το χαλικι θα στο σκληραινει παλι.

Μια αποφαση ειναι.

Εξαλλου που να δεις αλλοι που το κανουν σε μεγαλα ενυδρεια που εκαναν λαθος επιλογη χαλικιου.

Θα μεταφερεις το νερο, τον εξοπλισμο (φιλτρο) και το ψαρι σε ενα αλλο προχειρο δοχειο πχ λεκανη (που ομως δεν πρεπει να εχει υπολειματα απορρυπαντικων κλπ) και θα κανεις τις εργασιες αλλαγης. (να εχεις ηδη ετοιμο πλυμμενο το νεο χαλικι, αμμο, οτι βαλεις)

Μετα θα επιστρεψεις τα παντα πισω και θα αρχισεις σταδιακα να κατεβαζεις τις τιμες κανωντας αλλαγες με πιο μαλακο νερο.

Οπως ειπες της βρυσης ειναι πιο μαλακο. Πρωτος στοχος ειναι λοιπον να ερθουν οι τιμες του νερου του ενυδρειου κοντα στης βρυσης (απο οξυτητα και σκληροτητα)

Μετα μπορεις να συνεχισεις να το μαλακωνεις κι αλλο, προετοιμαζοντας το νερο της βρυσης που προοροζεις για την αλλαγη, βαζωντας σε δοχειο με λιγα ξερα φυλλα. (κανε αναζητηση για τη σωστη διαδιακασια μαλακωματος νερου με ξερα φυλλα ποια ειναι καταλληλα κλπ)

για τα φυλλα εκτος πλατανο, καρυδια, καταπα τι αλλο κανει?

Link to comment
Share on other sites

Ψαρια δεν έχω ακόμα μέσα...μονο 4 μέρες δουλεύει το ενυδρείο.

Άλλα στημένα ενυδρεία δεν έχω στη κατοχή μου...

...ίσος συμφέρει να αλλάξω και το νερό και να μη κρατήσω το παλιό?

Ποσο κοστίζουν τα βακτήρια για γρηγορη εκκίνηση του ενυδρείου? Συμφέρει να τα πάρω? Κάνουν καλά και γρήγορα τη δουλειά τους??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι το χαλίκι που εχω...μου άρεσε τόσο πολύ... δεν ηχα ηδέα οτι μπορεί να σκληρύνει το νερό... (((( (όσο ζεις μαθαίνεις)

...δυστυχώς αύριο παω να πάρω άλλο...

dsc06879i.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια και σε βλεπω για μεγαλεια στο μονομαχο σου. καλη συνεχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Παιδιά! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις αμμο?

E, τώρα θα πάρω άμμο... είναι 5 ευρώ το 5ακιλο...

Μπορώ να πάρω άμμο ή χαλίκι από τη παραλια?

Link to comment
Share on other sites

E, τώρα θα πάρω άμμο... είναι 5 ευρώ το 5ακιλο...

Μπορώ να πάρω άμμο ή χαλίκι από τη παραλια?

Για μονομαχοενυδρειο δεν θα το προτεινα..Για τον απλο λογο πως θελουν μαλακο νερο και η αμμος η το χαλικι απο την παραλια θα σου ανεβασει τις Σκληροτητες του νερου...

Αν το θεμα ειναι οικονομικο μπορεις να παρεις χαλαζιακη ψιλη αμμο απο καποια μαντρα...Με αρκετα καλο πλυσιμο ειναι ιδανικη για ενυδρεια....Αυτη που ειχα παρει εγω εκανε 7 ευρω τα 40 κιλα... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν το θεμα ειναι οικονομικο μπορεις να παρεις χαλαζιακη ψιλη αμμο απο καποια μαντρα...

ποια μάντρα?

Link to comment
Share on other sites

ποια μάντρα?

Οποιαδηποτε μαντρα με οικοδομικα υλικα που θα εχει χαλαζιακη ψιλη αμμο :bowdown:

Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα δεν το ειχα προσεξει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...