Jump to content

Aquascape


tsoum

Recommended Posts

Κατοπιν λαϊκής απαίτησης, αν και κάπως καθυστερημένα ( :( ) είπα να παρουσιασω το μικρό μου ενυδρείο!

Όπως θα δείτε αλλαξε η διαταξη των πετρών γιατι έπρεπε να το μετακινήσω και εγινε εκεί μέσα..... Επίσης χρησιμοποιήσα αλλο κομμάτι ξυλου, γιατί μου άρεσε πιο πολυ έτσι.

Λοιπόν, βασικά χαρακτηριστικα:

Φίλτρο: Elite mini filter 200l/h (κομμενη τελειως η ροη)

Θερμανση:-

Φως: Φωτιστικό γραφείου 11W με λαμπα Osram dulux ...κατι. Αυτή που είχε τελοσπάντων. Τα φυτα πανε καλά οπότε δεν άλλαξα την λάμπα.

Ψάρια: Γκαπυ 14-15 (3 περίπου 2 μηνών - 12 γενίθηκαν χθες) - προσωρινα

Γαρίδες/σαλιγκάρια: 2 red cherry (βαριεμαι να τις κυνηγάω μεσα στο μεγάλο ενυδρείο :)) και αρκετα σαλιγκάρια μεταναστες. (τα είχα βάλει για να "στρωσει")

Αλλα είδη: Υδρες (πλεον είναι λίγες) κανενα κωπήποδο (αν και δεν νομίζω να έχει μείνει) :thumbup:

Φυτα: Hygrophilia Polysmerma, Hygrophilia Polysmerma "Rosa Nervis", Cryptocorine Becketii (νομιζω), Lilaeopsis novea/zelandie, Vallisneria nana, Cladophora aegagrophila algae, Salvinia minima

Και μερικές φωτογραφίες:

th_21052010336.jpg th_21052010337.jpg th_21052010345.jpg th_21052010344.jpg th_21052010343.jpg

th_21052010353.jpg th_21052010350.jpg th_21052010351.jpg th_21052010352.jpg th_21052010346.jpg

th_21052010340.jpg

Να μην ξεχάσω να πω ευχαριστώ (ξανα) στον Νικος_Πολιτης για την αμμο του. Θέλω να δω τι έχει να πει ο mr. Klaz για την άλγη!.

Και ένα spoiler για την παρουσιαση του μέγαλου μου που θα γίνει σε δυο εβδομαδες περίπου:

th_21052010347.jpg

Περιμένω τα σχόλιά σας :wacko:

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!!μπραβο!!!

θελω να σε ρωτισω,αυτο που εχεις πανω στα ξηλα και ειναι σαν τριχοτη αλγη τι ειναι?φυτο???

Link to comment
Share on other sites

και αρκετα σαλιγκάρια μεταναστες.

Από που μετανάστευσαν αν επιτρέπεται...? :):thumbup:

Το ενυδρείο πολύ ωραίο και η πατέντα με την κλαδοφόρα πολύ ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη! :(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο πολύ όμορφο μου άρεσε πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!!μπραβο!!!

θελω να σε ρωτισω,αυτο που εχεις πανω στα ξηλα και ειναι σαν τριχοτη αλγη τι ειναι?φυτο???

Ονομάζεται cladophora aegagropila και συναντάται σε αυτή την μορφη. Μου είχαν δώσει μια σπασμένη μπαλίτσα και επειδή αφ'ενος δεν είχα τι να την κάνω, αφ'ετερου σκεφτομουνα να το κάνω κάπως έτσι το μικρό ενυδρειακι βρηκα την ευκαιρία. Ετσι την εκοψα σε ακομα μικρότερα κομματακια και την εδεσα με πετονια πανω στο ξύλο. Το προβλημα είναι οτι δεν πιανεται ποτε πανω στο ξύλο (νομιζω) και πρέπει να είναι συνεχώς δεμενη

Από που μετανάστευσαν αν επιτρέπεται...? :thumbup::(

:) Αυτα τα σαλιγκάρια λοιπόν είναι απόγονοι απο έναν σαλίγκαρο που είχε έρθει πανω σε ενα φυτο όταν πρωτοέστηνα το ενυδρείο. Περίπου Οκτωβριο. Αυτος ο σαλιγκαρος πεθανε κατα την διαρκεια μιας απόδρασής του (δεν τον είχα δει εγκαίρως) και μου έμειναν αυτά. :wacko:

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο μπραβο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Kαι το επάνω μ αρέσει πάρα πολύ!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...