Jump to content

Αλλαγη νερού σε μεγάλο ενυδρείο! Τρελές απορίες!


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμα νέος στο φόρουμ, και ο λόγος που έγινα μέλος είναι διότι αποφάσισα να αγοράσω ενυδρείο. Πείτε μου τη γνώμη σας, όσοι έχετε και εμπειρία στο θέμα, με μεγάλα ενυδρεία. Δηλαδή τί να αγοράσω : το Juwel Rio 180 ή το wave (1,20 x 45 x58 , 270lt) ;;;;Επίσης η πρόθεση μου είναι να βάλω φυτά (προφανώς αρκετά ανθεκτικά και με λίγες απαιτήσεις για αρχή) και από ψάρια σκέφτομαι : 3 κλόουν, 4 αγγελόψαρα, 2-3 pleco και μερικές γαρίδες. Τί γνώμη έχετε για όλα αυτά;; και η βασικότατη μου απορία : αν αλλάζω νερό κάθε 1 -1,5 μήνα θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με φυτά και ψάρια;; είναι απαγορευτικό κάτι τέτοιο;;; αν αλλάζω 10 λίτρα κάθε εβδομάδα και κάθε 1 -1,5 μήνα ποσοστό 30% του συνολικού νερού θα είμαι οκ.;; Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη ή την εμπειρία σας γιατί θέλω να ξεκινήσω άμεσα και έχω κολλήσει με την επιλογή του ενυδρείου .....και τη συχνότητα αλλαγής νερού ...!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

αφου ακομη δεν εχεις ξεκινησει, δες τι ψαρια σου αρεσουν και μαθε τι απαιτησεις εχουν απο χωρο, διακοσμηση, χημεια και χαρακτηριστικα νερου. στη συνεχεια δες αν μπορουν να συμβιωσουν και απο θεμα συμπεριφορας και αν εσυ μπορεις να ανταπεξελθεις στις υποχρεωσεις σου, πχ να μεταβαλεις το ΡΗ και τις σκληροτητες κατα τις αλλαγες νερου.

το τελευταιο ειναι η επιλογη του ενυδρειου σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα μιας και εισαι απο νησι και κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις σκληρο νερο διαλεξε ψαρακια που θελουν σκληρο νερο!

υγ να ξερεις η επιλογες και οι υποχρεσεις θα ειναι δικες σου!!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα μιας και εισαι απο νησι και κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις σκληρο νερο διαλεξε ψαρακια που θελουν σκληρο νερο!

υγ να ξερεις η επιλογες και οι υποχρεσεις θα ειναι δικες σου!!

Έχεις δίκιο, το νέρο είναι αρκετά σκληρό. πού μπορώ να βρω πληροφορίες για χαρακτηριστικά και απαιτήσεις ψαριών;;; Πίστέυω ότι η επιλογή του ενυδρείου είναι εξίσου σημαντική και με τα όλα τα υπόλοιπα. Εννοώ ότι που διορθώνεται ή έστω αντιμετωπίζεται καλύτερα ένα τυχόν πρόβλημα που ανακύπτει ;;; σε 180 λίτρα ή σε 270 λίτρα;;; Μήπως αυτό που λέω είναι άσχετο και τα πάντα είναι θέμα εμπειρίας, ανεξαρτήτως μεγέθους ενυδρείου;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, το νέρο είναι αρκετά σκληρό. πού μπορώ να βρω πληροφορίες για χαρακτηριστικά και απαιτήσεις ψαριών;;; Πίστέυω ότι η επιλογή του ενυδρείου είναι εξίσου σημαντική και με τα όλα τα υπόλοιπα. Εννοώ ότι που διορθώνεται ή έστω αντιμετωπίζεται καλύτερα ένα τυχόν πρόβλημα που ανακύπτει ;;; σε 180 λίτρα ή σε 270 λίτρα;;; Μήπως αυτό που λέω είναι άσχετο και τα πάντα είναι θέμα εμπειρίας, ανεξαρτήτως μεγέθους ενυδρείου;;;

Όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο. Είναι ποιο εύκολο να συντηρούμε ένα μεγάλο ενυδρείο παρά ένα μικρό. Οι αλλαγές νερού εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες και πάνω από όλα τη ψάρια θα βάλεις μέσα, πόσο βρωμίζουν, και πόσα σε σύνολο,

ο τρόπος και η ποσότητα ταΐσματος, η συντήρηση και ο καθαρισμός των φίλτρων είναι πάντα λόγοι για ένα υγιές ενυδρείο. Το νερό θα αλλάζεις τουλάχιστον το 30% όταν στο λένε οι μετρήσεις που θα κάνεις με τεστακια. Μπαίνοντας σε αυτόν τον κόσμο διαβάζοντας και παρατηρώντας θα βρεις τον δρόμο σου σιγά σιγά και μετά ποιος σε σταματά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μενα!!!Κοιτα το μεγεθος στην περιπτωση μας μετραει...κι εγω πηρα ενα 180αρι της wave πριν κανενα 3μηνο και ηδη θελω να παω σε μεγαλητερο.Δεν ξερω πολλα απο μαρκες αλλα προς το παρον ειναι μια χαρα αν εξεραισω οτι ξεκολησε το εσωτερικο φιλτρο αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα γιατι εχω εξωτερικο.

Για μενα οσο μεγαλητερο παρεις τοσο το καλητερο.Απο αλλαγες ενας βασικος κανονας ειναι 20-30% καθε βδομαδα απο εκει και περα κοιτας και τις μετρησεις σου και πρατεις αναλογος,εμενα παντος χωρις να αναιβενουν κανω καθε βδομαδα.Τωρα για τα wave ας μας πουν και αλλοι φιλοι αν ειναι ευχαριστημένοι γιατι βρηκα κι εγω ενα 430 λιτρα σε πολυ καλη τιμη αλλα κολαω στην μαρκα...

Παντος καλα κανεις και την ψαχνεις απο πριν!!!

Εγω δεν το εκανα και το πληρωσα. :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...