Jump to content

Recommended Posts

Πριν 3 μέρες αγόρασα 3 Apple Snail κίτρινα.Στην αρχή όλα καλά,έκαναν βόλτες μέσα στο ενυδρείο.Από χτες το ένα σαλιγκάρι επιπλέει μέσα στο καβούκι του στην επιφάνεια του νερού.Προσπάθησα να το σπρώξω κάτω αλλά δεν κάθεται με τίποτα.Όταν τα έβαλα στο ενυδρείο και τα 3 έπιασαν πάτο αμέσως.Λέτε να έχει πεθάνει?

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 μέρες αγόρασα 3 Apple Snail κίτρινα.Στην αρχή όλα καλά,έκαναν βόλτες μέσα στο ενυδρείο.Από χτες το ένα σαλιγκάρι επιπλέει μέσα στο καβούκι του στην επιφάνεια του νερού.Προσπάθησα να το σπρώξω κάτω αλλά δεν κάθεται με τίποτα.Όταν τα έβαλα στο ενυδρείο και τα 3 έπιασαν πάτο αμέσως.Λέτε να έχει πεθάνει?

Χωρις να ειμαι σιγουρος αλλα απο τι στιγμη που δεν βλεπεις φως στο τουνελ τοτε πρεπει να εχει :)

Δεν το εχω δει ξανα αυτο αλλα λεω οτι απο την στιγμη που δεν το βλεπεις να κανει βολτες ....

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Πίεσέ το λίγο μέσα στην τρύπα του ενώ είναι ανάποδα και κάτω απ' το νερό για να φύγει λίγος αέρας και να βυθιστεί, επίσης τσέκαρε το νερό για αμμωνία, νιτρώδη και θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλα έξω, το ακουμπώ στην πόρτα του αλλά τίποτα :) Μάλλον μας άφησε χρόνους,αλλά για ποιό λόγο?Τα άλλα δύο είναι μια χαρά.Μέτρησα NH3,NO2 αφού το έβγαλα από το ενυδρείο και είναι 0.

Link to comment
Share on other sites

και σ εμενα μερικες φορες το εκαναν αυτο και δεν ηταν νεκρα ...Οταν ειναι νεκρα η σαρκα βγαινει απο το καβουκι και τα ψαρια το τσιμπολογανε...Τα ψαρια σ τα πειραζουν καθολου??

Link to comment
Share on other sites

'Οχι δεν το πειράζουν.Έχει μια μέρα που επιπλέει έτσι χωρίς να κινείται.Τώρα το έβγαλα και το έβαλα σε μια λεκάνη με νερό να μην μου ανεβάσει αμμωνία στο ενυδρείο σε περίπτωση που πέθανε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι νεκρα η σαρκα βγαινει απο το καβουκι και τα ψαρια το τσιμπολογανε...

Συμφωνώ με το φίλο από πάνω. Όταν τα σαλιγκάρια πεθαίνουν, η σάρκα χαλαρώνει και ανοίγουν... Πολλές φορές επιλέγουν να μείνουν κλεισμένα για κάποιο χρονικό διάστημα. Μπορεί να οφείλεται στην έλλειψη τροφής, στη χαμηλή θερμοκρασία ή στις διαφορετικές συνθήκες νερού από αυτές που είχαν συνηθίσει κλπ. Αν έχουν κρατήσει αέρα μέσα, μπορεί και να επιπλέουν... Όταν αποφασίσει να βυθιστεί, θα βγάλει τον αέρα μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

'Οχι δεν το πειράζουν.Έχει μια μέρα που επιπλέει έτσι χωρίς να κινείται.Τώρα το έβγαλα και το έβαλα σε μια λεκάνη με νερό να μην μου ανεβάσει αμμωνία στο ενυδρείο σε περίπτωση που πέθανε.

Δεν έκανες αυτό που σου πρότεινα, πίεσε την πόρτα του κάτω από το νερό μέχρι να βγουν φυσαλίδες και να βυθιστεί, μην φοβάσαι για αμμωνία δεν ενεβαίνει τόσο εύκολα, δώσ' του μια ευκαιρία να συνέλθει και μην το αυτοκτονείς σε λεκάνες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανες αυτό που σου πρότεινα, πίεσε την πόρτα του κάτω από το νερό μέχρι να βγουν φυσαλίδες και να βυθιστεί, μην φοβάσαι για αμμωνία δεν ενεβαίνει τόσο εύκολα, δώσ' του μια ευκαιρία να συνέλθει και μην το αυτοκτονείς σε λεκάνες κλπ.

ΟΚ.Το ξαναέβαλα στο ενυδρείο, πίεσα την πόρτα του και αυτή την φορά έκλεισε!Αλλά δεν βγήκαν φυσαλίδες και ούτε βυθίστηκε.Θα το αφήσω μερικές μέρες ακόμα και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία δεν μας είπες.

26

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πειράζει και τα υπόλοιπα είδη που φιλοξενείς κατέβασέ τη λίγο, 24-25, έτσι θα έχεις περισσότερο οξυγόνο, βέβαια να ξέρεις οτι τα απλά θερμόμετρα μπορεί να δείχνουν λάθος ακόμα και 3 βαθμούς, δεν λέω οτι φταίει αυτό αλλά αν θες τσέκαρέ το με κάποιο ηλεκτρονικό φίλου σου ή σε μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβάζω επομένως λίγο και περιμένω να ξαναζωντανέψει.Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασε το φιλε μου.

Ο λογος που επιπλέει αν δεν εχει ήδη πεθανει θα ερθει το κακο σύντομα.

Άφησε το ακομα 2 μερες και μετα πεταξε το.

Ακομα μπορεις να διαπιστώσεις αν όντος ειναι νεκρο αν το παρεις και το μυρίσεις.

Αν μυρίζει(βρωμάει) πέταξε το.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασε το φιλε μου.

Ο λογος που επιπλέει αν δεν εχει ήδη πεθανει θα ερθει το κακο σύντομα.

Άφησε το ακομα 2 μερες και μετα πεταξε το.

Ακομα μπορεις να διαπιστώσεις αν όντος ειναι νεκρο αν το παρεις και το μυρίσεις.

Αν μυρίζει(βρωμάει) πέταξε το.

Θα το αφήσω ακόμα λίγες μέρες κι αν επιπλέει ακόμα θα το πετάξω.Πάντως δεν μυρίζει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Γύρισε από τον άλλον κόσμο! :)

Σήμερα το πρωί είδα το σαλιγκάρι που είχα ξεγραμμένο να κόβει βόλτες στο τζάμι σαν να μην συμβαίνει τίποτα!Από χτες το βράδυ είχε βυθιστεί αλλά χωρίς να βγαίνει από το καβούκι του και το πρωί ήταν έξω και περπατούσε!Και όλα αυτά μετά από 4 μέρες που επέπλεε στην επιφάνεια.Περίεργο δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασε το φιλε μου.

Ο λογος που επιπλέει αν δεν εχει ήδη πεθανει θα ερθει το κακο σύντομα.

Άφησε το ακομα 2 μερες και μετα πεταξε το.

Ακομα μπορεις να διαπιστώσεις αν όντος ειναι νεκρο αν το παρεις και το μυρίσεις.

Αν μυρίζει(βρωμάει) πέταξε το.

Καμιά φορά λοιπόν δεν πρέπει να βιαζόμαστε να τρέξουμε σε συμπεράσματα ή να προτείνουμε ακραίες λύσεις. :)

Λίγο παραπάνω προσοχή σε αυτά που προτείνουμε, άλλωστε η υπομονή και το διάβασμα είναι τα ατού του χόμπι μας.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά λοιπόν δεν πρέπει να βιαζόμαστε να τρέξουμε σε συμπεράσματα ή να προτείνουμε ακραίες λύσεις. :)

Λίγο παραπάνω προσοχή σε αυτά που προτείνουμε, άλλωστε η υπομονή και το διάβασμα είναι τα ατού του χόμπι μας.

Φιλε με τα Apple Snails ασχολούμαι πολλά χρονια με πάμπολλες γεννες και ξερω πολυ καλα την συμπεριφορά τους.

Άλλωστε ειπα να το αφησει 2 μερες η αν μυρίζει να το πετάξει και οχι αμεσως.

Γιατι λιγο παραπανω προσοχή?

Που ειναι το μεμπτό?

Εσυ θα το άφηνες?

Αν όντος ηταν νεκρο και το άφηνε μεσα και σήκωνε αμμωνια και έπαιρνε παραμαζομα τα ψαρια τι θα ελεγες?

Οτι ειπα το είπα απο δική μου εμπειρία.Τι διαβασμα μου λες, εχεις εσυ διαβάσει κάπου τι θα κανεις σε περίπτωση που επιπλέει ενα Apple Snail?

Και επιμένω(μακαρι να διαψευσθώ) μπορει να μην την βγαλει την βδομαδα το Apple Snail του φιλου μας.

Link to comment
Share on other sites

Φϊλε μου δες το πιο χαλαρά :)

Δεν είπα ότι υπάρχει κάτι μεμπτό.

H συμβουλή σου μου ακούστηκε κάπως κατηγορηματική, γι' αυτό είπα για την προσοχή.

Επίσης παρόμοια περιστατικά με apple snail που "κοιμούνται" έχουν αναφερθεί, γι' αυτό είπα για διάβασμα και υπομονή μέχρι να δούμε αν θα αντιδράσει.

Η προσοχή και το διάβασμα δεν αναφέρονταν σε σένα αλλά σε όλους τους χομπίστες.

Τέλος, ένα σωστά στημένο ενυδρείο με σωστή ιχθυοφόρτιση και φίλτρο μπορεί να ανταπεξέλθει σε τέτοιες περιπτώσεις, υπάρχουν άλλωστε και τεστ για τον έλεγχο της ποιότητας νερού. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ok

Απλα απο τα λεγόμενα σου καταλαβα οτι μου ελεγες οτι θα τον επερνα στο λαιμό μου τον φιλο μας.

Η εμπειρία μου λεει οτι αν ενα Apple Snail ειναι στην επιφάνεια πανω απο 3-4 μερες και δεν κατέβει κατω ειναι δύσκολο να την βγάλει.

Απλα το παιρνουμε και το ελέγχουμε το μυρίζουμε και μπορουμε να καταλαβουμε αν ειναι νεκρο η οχι.

Μπορει όντως να υπαρχουν και εξαιρέσεις.

Ποτε μην λες ποτε.

Η εμπειρία μας διδάσκει.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου επιπλεε 4 μερες αλλα τιποτα μετα το εβαλα στο μεγαλο μου και πηρε τα πανω του :)

Link to comment
Share on other sites

Ok

Απλα απο τα λεγόμενα σου καταλαβα οτι μου ελεγες οτι θα τον επερνα στο λαιμό μου τον φιλο μας.

Η εμπειρία μου λεει οτι αν ενα Apple Snail ειναι στην επιφάνεια πανω απο 3-4 μερες και δεν κατέβει κατω ειναι δύσκολο να την βγάλει.

Απλα το παιρνουμε και το ελέγχουμε το μυρίζουμε και μπορουμε να καταλαβουμε αν ειναι νεκρο η οχι.

Μπορει όντως να υπαρχουν και εξαιρέσεις.

Ποτε μην λες ποτε.

Η εμπειρία μας διδάσκει.

Ίσως να μην εκφράστηκα και εγώ πολύ σωστά! τέλος καλό όλα καλά!

Καλή συνέχεια φίλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...