Jump to content

Μονομάχος (αρρωστια ή γεννετικο προβλημα?)


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 13

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): κινεζικο 250λτ/ωρα με υαλοβαμβακα και siporax mini

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1,5μηνας

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 μονομάχος 2 redramshorn

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): αλλαγή μερα παρα μερα 1,5λτ με betta complete water conditioner (api), sera bloodworms, tetrabetta,tropical betta

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: -

- KH: -

- GH: -

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): -

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: μονομάχος

- Ιστορικό Ψαριού: απο την ημέρα που αγοράστηκε (εδω και 20μέρες περιπου) το ένα του ματακι ήταν κλειστό (διαφαινεται οτι υπάρχει αλλά καλύπτεται απο συμπαγές λευκο δερμα)

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): δειχνει καλά, τρωει, τρεχει, κινηγά τα σαλιγγαράκια, εφτιαξε φωλιά κλπ.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: το ενυδρειο ειναι καινουργιο για το ψαρακι δεν ξερω

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: melafix

-Δοσολογία: 2 σταγονες μια φορα την μερα

-Χρόνος Χρήσης: 6 μερες με την σημερινη

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Το ψαρακι αγοράστηκε σε κουτακι μικροτερο του ποτηριου - δειχνει μικρο σε ηλικία μολις το έριξα στο ενυδρειο παρατηρησα το προβλημα με το ματακι του και δεν θελησα να το επιστρεψω. Ειχε και ενα μικρο κοψιμο στην ουρα του αλλά αυτή ήδη δειχνει καλυτερα. Το ματι μερικές φορές έχω την εντυπωση οτι ξανοίγει αλλά δεν ειμαι καθολου σιγουρη.

post-18547-1274522456_thumb.jpg

post-18547-1274522522_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ψαράκι σου :)

Οι 2 σταγόνες που αναφέρεις από Melafix μου φαίνονται λίγες. Είδες τις οδηγίες και έβγαλες τις αναλογίες για τα λίτρα σου? Ακολούθα την θεραπευτική (όχι προληπτική) δοσολογία του Melafix και σε 4-5 μέρες θα είναι εντάξει το ψαράκι σου :thumbup:

ΥΓ: Αν παρατηρήσεις κάτι άλλο μας ενημερώνεις!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ψαράκι σου :thumbup:

Οι 2 σταγόνες που αναφέρεις από Melafix μου φαίνονται λίγες. Είδες τις οδηγίες και έβγαλες τις αναλογίες για τα λίτρα σου? Ακολούθα την θεραπευτική (όχι προληπτική) δοσολογία του Melafix και σε 4-5 μέρες θα είναι εντάξει το ψαράκι σου :wacko:

ΥΓ: Αν παρατηρήσεις κάτι άλλο μας ενημερώνεις!

Σε ευχαριστώ!! :(

Χμ έφαγα ένα μηδενικο... 20 σταγονες, λέει 5μλ για 38λτ έχω έναν δοκιμαστικο σωλήνα και έβαλα το 1/3 δεν εχει προληπτικη δοση αλλά προληπτική χρονική διάρκεια στο μπουκαλάκι (λιγοτερες μέρες)

Μου έφτιαξες το κέφι που ειπες οτι θα φτιάξει :)

Θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επαναφερω το θεμα μιας και με τον ψαρη μου δεν εχει αλλαξει κατι...

Σιγουρα δεν καλυπτεται το ματακι του απο την συμπαγη λευκή κρουστα που ειχε στην αρχη - πλεον στο μεγαλυτερο μερος του ματιου η κρουστα ειναι ημιδιαφανης και εχει ανοιξει και η διαμετρος του ματιου που διακρινεται....

ομως...

του δινω μελαφιξ πολυ καιρο (19 ημερες) και ισως τελικά το ταλαιπωρω περισσοτερο.

Γενικά δειχνει καλά, τρωει κανονικά κλπ. ειναι κινητικος οπως ηταν εξ' αρχης κυνηγαει τα σαλιγκαράκια...

Τι προτεινετε? :D

Συνεχιζω ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Σταματάς την αγωγή , κάνε και μια αλλαγή νερού .

Link to comment
Share on other sites

done!!

Θεωρεις οτι ειναι κατι που μπορει να τον βλαψει γενικοτερα?

Εννοώ κατα τα λοιπά θα ειναι ενα υγιές ψαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Θα μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις. Πρόσφερε σωστή διατροφή και συνθήκες και λογικά όλα θα πάνε καλά! :D

Link to comment
Share on other sites

:D Οκ ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για τις εξελίξεις:

Το ψαρακι εχει μπει από εχθές σε 20λτ hailea και αλλάχθηκαν τα πάντα εκτος του ξυλου (που ξαναβραστηκε)

Στο φιλτρο μπήκε βιολογικο υλικο από άλλο ενυδρειακι και εγινε επιπλεον χρηση βακτηριων bacto active.

Μεχρι τωρα στις μετρησεις δεν εχει αλλάξει κατι (νωρίς ειναι ακομα ε?) εκτος της θερμοκρασίας που ειναι στους 29

Η αλλαγή έγινε γιατι η ουρά του παρουσίασε επιδεινωση (ειχε ξεκινησει ήδη απο τις τελευταιες μέρες θεραπείας με μελαφιξ) το νερο παρα τις συχνες και μεγαλες αλλαγές βρωμιζε μέσα σε λίγες ώρες και το φιλτρο μονο την δουλειά του δεν έκανε.

Μαζι μπηκαν και 3 νεοι συγκατοικοι (corydoras panda) μαλλον λαθος κινηση :ninja:

Παραθετω φωτο - χαλια ποιοτητα αλλά φαινεται (νομιζω) η ουρά.

Δεν ριχνω τιποτα (φαρμακο εννοώ) και ταιζω ελάχιστα, ελπίζω να φτιάξει...

Link to comment
Share on other sites

Μαζι μπηκαν και 3 νεοι συγκατοικοι (corydoras panda) μαλλον λαθος κινηση :ninja:

Ναι και να φροντίσεις να ενημερωθείς εδω .

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δικαιο εχεις - με ενημερωσε και ιδιοκτητης πετσοπ που προς τιμην του (nidal) δεν μου πουλησε κι αλλα, το θεμα ειναι οτι ουτε ο Τσαμης ουτε το "δικο μας" έλεγε κατι για λιτρα, δεν το έψαξα κι εγω παραπάνω...

Ευτυχώς ο μονομάχος αδιαφορει για την υπαρξη τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:( Το ψαρακι δεν τα καταφερε...

Ηταν σε δικο του 13λτ και τα πηγαινε καλα σε γενικες γραμμες, το ματακι του άνοιξε εντελως (δεν του ξαναεδωσα φαρμακο) και η ουρά του ήταν στασιμη.

Αλλά... εχθες σκεπαστηκε προχειρα με κομματι χαρτονιου γιατι έβαφα... δυστηχώς το χαρτονι κουνηθηκε και "βουτηξε" στο ενυδρειακι... ηταν χρωματισμενο και η μπογια διαλυθηκε στο νερο...

Πηρα το ψαρακι το εβαλα σε ενα κουβαδακι με νερο απο το ενυδρειο του άλλου μονομαχου (ιδιες συνθηκες) και ξεκινησα να καθαριζω το δικο του, ξεκινησα την προσαρμογη, το ψαρακι ηταν σχετικα ακινητο.

Οταν ηρθε η ωρα της επανεισοδου στο ενυδρειο του ψυχοραγουσε...

Link to comment
Share on other sites

ποοοοοο ρε φιλε ατυχια! ασχημη φαση... καλη επανοδο τωρα... βγαλτα ολα και καθαρισε το ενυδρειο με λιγο ξυδι. ολοκαινουριο νερο, πλυνε τα ολα και παλι απο την αρχη για να εισαι σιγουρος. ακου και τους εμπειρους και μακρια σου τα προβληματα. μην το βαζεις κατω. παμε τωρα απο την αρχη σωστα! :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...