Jump to content

παιδια θα τρελαθουμε τελειως?


Recommended Posts

καλησπερα καταρχας. οταν αρχισα να ασχολουμε με το χομπι προσφατα εκανα το κλασικο λαθος λογω pet shop και αγνιας και πηρα ενα 14λιτρο για 3 χρυσοψαρα.... σε 3 μερες .... ολα πεθαναν...

παω στην αδερφη της κοπελας μου και βλεπω οτι εχει σε 6 λιτρα καθαραμε ψεφτικα φυτα και χαλικι 4 χρυσοψαρα που χαιρουν ακρας υγειας, χωρις φιλτρο, χωρις μετρησεις, βαζοντας λαθος το αντιχλωριο στις αλλαγες...(βαζει πρωτα το νερο και μετα το αντιχλωριο) και δεν βλεπει το ενυδρειο φως γτ το εχει στην κουζινα παρα μονο 1 ωρα την ημερα και πολυ λεω...

αντιχλωριο βαζει το aqua safe τοσο καλο ειναι????

και οχι μονο ζουν αλλα δεν ανεβαινουν για ανασες και μεγαλωνουν μια χαρα... το χρωμα τους εξαιρετικο...

τι γινεται εδω ρε παιδια? θαυμα??? :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και γω κατι....

Το πρώτο μου ψαράκι είναι ένα ψαράκι χρυσόψαρο ζούσε σε μια γυάλα 3 λίτρων όλα καλά μια χαρά πορτοκαλής ο ψάρης για 6 χρόνια.... :)

Πριν απο μερικούς μήνες ο ψάρης μετάκομισε σε μια λίμνη και σήμερα τον είδα για πρώτη φορά μετά απο καιρό. Μπορώ να σου πω ότι το ψάρι δεν το αναγνώρισα :(

Δεν μπορείς να κρίνεις αν ένα ψάρι είναι καλά πριν το δεις σε ένα κατάλληλο για αυτό περιβάλλον. Γνωμη μου πάντα και εντελώς φιλικά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και ο άνθρωπος μπορεί να ζήσει σε φυλακή νοουμένου ότι ο χώρος θα διατηρείτε καθαρός.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αδυνατον αυτο που λες να γινεται.

Αν τα περιποιειται και αλλαζει το νερο τους συχνα.

Ακομα και με τη λαθος διαδικασια στο αντιχλωριο, δνε προλαβαινει να γινει μεγαλη ζημια με το χλωριο μεχρι να βαλει το αντιχλωριο.

ΟΜΩΣ......

Τα ψαρια σιγουρα εχουν παθει νανισμο.

Τα αποτελεσματα του νανισμου στα ψαρια δεν εχουν μελετηθει ακομα ή δεν το εχω μαθει.

Για τα αποτελεσματα του νανισμου στο ανθρωπο γνωριζουμε και ειναι πολλες και ασχημες οι παρενεργειες.

Εδω στο τελος του ποστ εχω γραψει μερικα παραγματα για το νανισμο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29494

Να δουμε ποσο θα αντεξουν τα ψαρακια.

Ξερουμε οτι τα χρυσοψαρα μπορουν να ζησουν 20-30 χρονια στο ενυδρειο.

Δεν μιλαμε για τον Goldie και το Tish που εφτασαν στα ακρα (45 και 43 χρονων αντιστοιχα).

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/devon/4341254.stm

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΟΜΩΣ......

Τα ψαρια σιγουρα εχουν παθει νανισμο.

Τα αποτελεσματα του νανισμου στα ψαρια δεν εχουν μελετηθει ακομα ή δεν το εχω μαθει.

Για τα αποτελεσματα του νανισμου στο ανθρωπο γνωριζουμε και ειναι πολλες και ασχημες οι παρενεργειες.

Εδω στο τελος του ποστ εχω γραψει μερικα παραγματα για το νανισμο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29494

Να δουμε ποσο θα αντεξουν τα ψαρακια.

Ξερουμε οτι τα χρυσοψαρα μπορουν να ζησουν 20-30 χρονια στο ενυδρειο.

Δεν μιλαμε για τον Goldie και το Tish που εφτασαν στα ακρα (45 και 43 χρονων αντιστοιχα).

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/devon/4341254.stm

Με προσδοκιμο ζωης τα 30-35 χρονια τα 6 μονο χρονια που εζησαν και αρα το 1/6 περιπου του προσδοκιμου ζωης τους , ειναι σαν να ζει ενας ανθρωπος μεχρι τα 12 του περιποου και να λεμε οτι εζησε μια χαρα.....και με νανισμο μαλιστα.... :)

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

Με προσδοκιμο ζωης τα 30-35 χρονια τα 6 μονο χρονια που εζησαν και αρα το 1/6 περιπου του προσδοκιμου ζωης τους , ειναι σαν να ζει ενας ανθρωπος μεχρι τα 12 του περιποου και να λεμε οτι εζησε μια χαρα.....και με νανισμο μαλιστα.... :)

6 ειναι τα λιτρα

2 χρονια λεει ειναι στη γυαλα.

Αλλα δεν ειναι η τελικη τους ηλικια. Ζουν ακομα, να΄ναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και γω κατι....

Το πρώτο μου ψαράκι είναι ένα ψαράκι χρυσόψαρο ζούσε σε μια γυάλα 3 λίτρων όλα καλά μια χαρά πορτοκαλής ο ψάρης για 6 χρόνια.... :)

Σπυρο απο τον Astra πηρα τα 6 χρονια.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα αυτα λογικα και τα ειχα σκεφτει και γω και για το οτι εινια σαν μια μικρη φυλακη και οτι μπορει να παθουν νανισμο και οτι και 5 χρονια να ζησουν ειναι σαν να ζουμε εμεις 10...

αλλα πως εξηγητε οτι δεν εχει φιλτρο και οι αλλαγες νερου ειναι ιδιες ή και λιγοτερες απο ο΄τι με φιλτρο????

λετε να εχει γινει το χαλικι φυσικο φιλτρο???? :)

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο απο τον Astra πηρα τα 6 χρονια.. :)

off topic: Για αποφυγή παρεξηγήσεων, είναι η Astra :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...