Jump to content

Ok τωρα ειμαι ετοιμη....


birgin30

Recommended Posts

γεια σας και απο μενα...Το πρωτο μου!!!!120 λτ

ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: …… Aquatlantis aquarium μοντέλο AQUADREAM 100 τύπος: γλυκού νερού

ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:............... 100 Χ 30 Χ 40 (120 lt)

ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ:................. 95

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ.100W....ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 25-26

ΒΥΘΟΣ/ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ:....... fine gravel 10κιλα

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ:.................... ξύλα maponie και φυτα...μαυρη αφισα

ΨΑΡΙΑ & ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ:.....6 guppys 2Apple snail 4 corudoras kai 4-5 amano...

ΤΑΪΣΜΑ/ΤΡΟΦΕΣ:............sera...guppy gran,vipachips,vipagran ...για ποικιλια...

ΦΥΤΑ:................................ Ceratophyllum demersum, moss ball kai alla bria απο ποταμι...ολλα πανε καλα...

ΑΝΤΛΙΑ. ΝΟVA 800LT/ΩΡΑ

ΦΩΤΙΣΜΟΣ & ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟΣ:..... 1 sera color standard 25W T8 -[ 10π.μ. έως 10μ.μ.]

ΜΕΤΡΗΣΗ ρΗ:.................... 7,8

ΜΕΤΡΗΣΗ GH:................. 18

ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΗ:.................... 6

ΜΕΤΡΗΣΗ ΝΟ3:................ 10

ΜΕΤΡΗΣΗ ΝΟ2..........................0

ΦΙΛΤΡΟ & ΥΛΙΚΑ:..... φίλτρο εσωτερικό: υαλοβάμβακας, μπλε σφουγγάρι, μακαρόνι biopur της sera, kai ανθρακα...

ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ:..... 20% κάθε εβδομάδα και προσθηκη sera aquatan...

ΑΛΛΕΣ ΡΟΥΤΙΝΕΣ:..... κλαδεμα καθε 20 μερες

post-18964-1274595198_thumb.jpg

και ετοιμαζω ενα 60λτ για μωρα guppy.....μεσα σε δυο μηνες!!!!κολημα τρελο να εισται καλα!!!

Έγινε επεξεργασία - birgin30
Link to comment
Share on other sites

:thumbup::)
Link to comment
Share on other sites

:(:)

ty :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ty :)

Μια μικρή συμβουλή μόνο, βγάλε τον άνθρακα και βαλε εάν μπορείς και μια λαμπίτσα ακόμα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τον ανθρακα τον ειχα βγαλη και το ξαναεβαλα μήπως βοηθείση στην σκληρότητά του νερου ..για την λαμπα ήθελα να βαλω εχω μηχανισμό απο τεραριου..ετοιμο αλλα ειναι δυσκολο να το βαλω μόνη μου να κόψω καπάκια και τέτοια και δεν νομίζω να είναι και αδιάβροχος... :)

Link to comment
Share on other sites

προσθήκη δεύτερης λάμπας, είχα απο τεραριουμ ,σταρτερ κιτ,και έκανα τα εξής.εβγαλα το κινούμενο τμήμα απο το καπάκι το έκοψα στης 2 πλευρές για να βγενι το καλώδιο και να κλεινή το καπάκι..πηρα 2 γλαστρακια εκοψα τον πάτο και τα κολισα με σιλικόνη..και έτοιμο....οκ δεν θα είναι????γνωμες ....???post-18964-1274694668_thumb.jpg post-18964-1274694688_thumb.jpgpost-18964-1274694703_thumb.jpgpost-18964-1274694720_thumb.jpg :):thumbup::( τα κατάφερα νομίζω...εχω ανεβαση φωτο στο ανάλογό θεμα φωτισμός..

Έγινε επεξεργασία - birgin30
Link to comment
Share on other sites

προσθήκη δεύτερης λάμπας, είχα απο τεραριουμ ,σταρτερ κιτ,και έκανα τα εξής.εβγαλα το κινούμενο τμήμα απο το καπάκι το έκοψα στης 2 πλευρές για να βγενι το καλώδιο και να κλεινή το καπάκι..πηρα 2 γλαστρακια εκοψα τον πάτο και τα κολισα με σιλικόνη..και έτοιμο....οκ δεν θα είναι????γνωμες ....???post-18964-1274694668_thumb.jpg post-18964-1274694688_thumb.jpgpost-18964-1274694703_thumb.jpgpost-18964-1274694720_thumb.jpg :):thumbup::( τα κατάφερα νομίζω...εχω ανεβαση φωτο στο ανάλογό θεμα φωτισμός..

Sorry, δεν κατάλαβα καλά την διαδικασία πάντως να ξέρεις πως υπάρχουν ακροφυσια για τις λάμπες που είναι στεγανές στην υγρασία και θα τα βρεις σε μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό, όσο αφορά τον άνθρακα καλό είναι να τον βγάλεις διότι δεσμεύει χρήσιμα ιχνοστοιχεία απτό νερό για τα φυτά.

Τον άνθρακα τον χρησιμοποιούμε συνήθως μετά από κάποια αγωγή με φάρμακα για να καθαρίσουμε το νερό, δεν γνωρίζω να κατεβάζει την σκληρότητα και κατά 99% δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου εισαι νομιζω με τις λιγες γνωσεις μου σε καλο δρομο αν θες ομως φυτεμενο θες τουλαχιστον αλλη μια λαμπα καλη συνεχεια πατριδα Σπυρος

Link to comment
Share on other sites

.εχω ανεβαση φωτο στο ανάλογό θεμα φωτισμός.με φωτογραφιες ολοι την διαδικασια...φαινονται τα ακροφυσια αν θες ριξε μια ματια και πες αν ειναι οκ..[.corfu ..εβαλα 2 λαμπα σήμερα τωρα εχω 2 επι 25w ...]post-18964-1274739371_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ακροφυσια όντως είναι στεγανά, απλά προσπάθησε να μονώσεις όσο καλύτερα γίνεται τις ενώσεις μεταξύ καλωδίου και ακροφυσιου. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...