Jump to content

Δίσκο-ενυδρείο ~1400 λίτρα


BiRiS

Recommended Posts

Απίστευτο όλο το project απο κατασκευή, λίτρα, ημερολόγιο ενυδρείου όλα τέλεια... :):thumbup::(:wacko::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Κάτι τέτοια βλέπω και θέλω να φτιάξω και εγώ το δικό μου μια ώρα αρχύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολλη καλη και επαγγελματικη δουλεια!πολύ καλή και αναλυτική παρουσίαση :):thumbup:

τα ανεμηστηρακια στο σαμπ κανουν δουλεια>? μονο αυτο με προβληματισε σε ολη την κατασκευη

Link to comment
Share on other sites

πολλη καλη και επαγγελματικη δουλεια!πολύ καλή και αναλυτική παρουσίαση :):thumbup:

τα ανεμηστηρακια στο σαμπ κανουν δουλεια>? μονο αυτο με προβληματισε σε ολη την κατασκευη

ναι είναι εξαιρετικά... δεν το αφήνουν να ανέβει πάνω από 0,3 - 0,4....

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι εξαιρετικά... δεν το αφήνουν να ανέβει πάνω από 0,3 - 0,4....

Ισως επειδη εχουν να κρυωσουν πιο λιγα λιτρα απο το κυριο ενυδρειο.Οσο να' ναι βοηθαει.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο και σαν κατασκευή και σαν aquascaping.Πολύ μελετημένη δουλειά και ωραία.

Μια ερώτηση μόνο.Ο σκοπός που έβαλες τα καπάκια στο ενυδρείο???Γιατί πιστεύω την εξάτμιση δεν την γλιτώνεις είτε τα έχεις είτε όχι

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο και σαν κατασκευή και σαν aquascaping.Πολύ μελετημένη δουλειά και ωραία.

Μια ερώτηση μόνο.Ο σκοπός που έβαλες τα καπάκια στο ενυδρείο???Γιατί πιστεύω την εξάτμιση δεν την γλιτώνεις είτε τα έχεις είτε όχι

Σίγουρα δεν τη γλιτώνω αλλά την περιορίζω στο μέγιστο... επιπλέον φαντάσου τι θα γινόταν στο ξύλο από όλη αυτή την υγρασία.. θα σάπιζε.. όλη η κατασκευή είναι κλειστή..

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι το τερας. :thumbup:

Λυσε το θεμα ηχειο γιατι σε λιγο θα εχεις προβλημα. Δεν ειναι μονο η επαφη

και οι κραδασμοι, αλλα τα ηχητικα κυματα και η ενταση τους.

Καλα εκανες με τα καπακια διοτι η εξατμιση μειωνεται στο ελαχιστο

πραγμα που ειναι καλο γενικοτερα για το χωρο που βρισκεται το ενυδρειο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Κωστη προχωρα δυνατος....

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι εξαιρετικά... δεν το αφήνουν να ανέβει πάνω από 0,3 - 0,4....

αν τα ανεμηστηρακια επερναν αερα απο εξω και το πετουσαν μεσα δεν θα ειχε καλητερο αποτελεσμα?

το καλοκαιρι ηδικα που χρησιμοποιουμε και κλιματισμο θα επερναν τον κρυο αερα απο εξω και θα τον πετουσαν μεσα με μεγαλητερη αποδοση,τωρα εκει μεσα κλειστα που ειναι στο επιπλο,σηγουρα θα επικρατει ζεστη,αρα θα πετανε ζεστο αερα μεσα στο σαμπ απο αυτην την ενοια... παντος εχω ψαρωσει με ολη την κατασκευη! μπραβο και παλι! :):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

για το θεμα της θερμοκρασιας θα μπορουσες να πηγαινες και σε καποιο chiller :thumbup: το καλοκαιρι μπορει να λειτουργουσε μια δυο φορες , το χειμωνα ομως θα ηταν παρκαρισμενο :)

Link to comment
Share on other sites

Το χειμωνα το chiller μπορει να μεινει με κλειστο τον διακοπτη και απλα να υπαρχει η κυκλοφορια απο τις σωληνωσεις.Ετσι γλιτωνεις και τον κοπο να ξαναστηνεις τις σωληνωδεις του. :) Το καλοκαιρι με την ζεστη στο full υπολογιζεις να κανουν δουλεια τα ανεμιστηρακια?Να υπολογιζεις και την εξατμιση.

Link to comment
Share on other sites

το chiller ειναι η καλητερη αλλα και η ακρηβότερη λυση. απλα μιλουσα για τα ανεμηστηρακια πως θα ειχαν καλητερη αποδοση στο επανω μερος και ρουφουσαν απο εξω,τωρα με το επιπλο ομως που το κλεινει πανω κατω ολο το ενυδριο λιγο δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

Στον χωρο του Γιωργου δεν νομιζω να χρειαζεται chiller.

Εγω θα προτεινα οι αριστεροι ανεμιστηρες να εβαζαν προς τα μεσα αερα και οι δεξιοι να εβγαζαν ωστε να υπαρχει καποιου ειδους airflow.

Link to comment
Share on other sites

Στον χωρο του Γιωργου δεν νομιζω να χρειαζεται chiller.

Εγω θα προτεινα οι αριστεροι ανεμιστηρες να εβαζαν προς τα μεσα αερα και οι δεξιοι να εβγαζαν ωστε να υπαρχει καποιου ειδους airflow.

Ποιός Γιώργός? σε έχασα..

Link to comment
Share on other sites

Ποσα ανεμηστηράκια χρησιμοποείς ? :)

Χρησιμοποιώ 6 ανεμιστήρες πάνω στο sump που φυσούν μέσα και λειτουργούν με τον eliwell. (το κρυώνουν ASAP)

Επίσης άλλα 2 ανεμιστήρες που διώχνουν προς τα έξω στις περσίδες στο επάνω μέρος του επίπλου και λειτουργούν με χρονοδιακόπτη.

Μέχρι στιγμής δε φαίνεται να έχω θέμα με την ψύξη αλλά ας περιμένουμε λιγάκι τις ζέστες...

Επίσης μην ξεχνάτε ότι μπορώ, να έχω ανοιχτά όποια πορτάκια θέλω το καλοκαίρι...

Περιμένω προς το παρόν να δω τις θερμοκρασίες και εννοείται ότι κάθε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη..

Πιστεύετε ότι θα χρειαστώ chiller?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ και καλη δουλεια μπραβο.Ζυλεψα και θα κανω και εγω μια παρουσιαση εδω

Link to comment
Share on other sites

Πολυ και καλη δουλεια μπραβο.Ζυλεψα και θα κανω και εγω μια παρουσιαση εδω

την περιμένουμε με αγωνία...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγαλεις το ηχειο απο το επιπλο και τα cory απο το ενυδρειο, δεν γραφω στο θεμα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγαλεις το ηχειο απο το επιπλο και τα cory απο το ενυδρειο, δεν γραφω στο θεμα σου :)

Μα.... Μόλις το έκανες!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγαλεις το ηχειο απο το επιπλο και τα cory απο το ενυδρειο, δεν γραφω στο θεμα σου :D

..μα αφού υποσχέθηκα ότι θα τα βγάλω.. (τα cory θα τα πιάσεις εσυ???) :)

Link to comment
Share on other sites

Μα.... Μόλις το έκανες!!! :)

..αυτό ήταν προκαταβολή... ι guess...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγαλεις το ηχειο απο το επιπλο και τα cory απο το ενυδρειο, δεν γραφω στο θεμα σου :)

Για το ηχειο συμφωνω, αν και ειναι surround το οποιο σημαινει οτι υπολειτουργει οταν ο Κωστας βλεπει ταινιες. Δεν ειναι βασικο ηχειο.

Οσο για τα κορυς το προβλημα για να τα βγαλει ποιο ακριβως ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα κορυς το προβλημα για να τα βγαλει ποιο ακριβως ειναι ?

Τα εχουμε ξαναπει, η θερμοκρασια ειναι μεγαλη για αυτα τα ειδη cory που φιλοξενει.

Αν θελει και cory ας βαλει leucomelas ή στην εσχατη sterbai.

Link to comment
Share on other sites

ένα albino τρία bronze και τρία juli έχω... θερμοκρασία 28,5

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...