Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα. Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 63 λίτρων (μικτά) με εσωτερικό φίλτρο με βιολογικό υλικό (siporax) σφουγγάρι και υαλοβάμβακα. Από διακόσμηση έχω φυτά και μια ρίζα ξύλου ώς υπόστρωμα λίπασμα και επάνω λευκή ενυδρειακή άμμο. Το ενυδρείο στρώθηκε με αμμωνία και bactozym κάψουλες για περίπου 2 μήνες ίσως και παραπάνω. Για αρχή είχα βάλει ένα ζευγάρι apistogramma cacatuides. Έτσι με διαβεβαίωσε ο υπάλληλος τουλάχιστον, γιατί το ένα μου βγήκε ramirezzi. Στη συνέχεια επέστρεψα το cacatuides και πήρα άλλο ένα ραμιρεζι για να τα κάνω ζευγάρι (μόνο που βγήκε και αυτό αρσενικό). Επίσης είχα και 8 cardinal. Είχα φτιάξει diy co2 για τα φυτά και το PH ήταν στα 6,5 ΚΗ 4 και GH 7-8. ΝΗ3/ΝΗ4 0, ΝΟ2 0, και ΝΟ3 15. Επειδή ήθελα να βάλω και κάποια άλλα ψαράκια, πήγα σε ένα μαγαζί και από μεγάλη χαζομάρα μου πήρα και 5 platy και μερικά φυτά ακόμη για φύτεμα. Για μερικές μέρες όλα πήγαιναν καλά μέχρι που εμφανίστηκαν κάποια άσπρα στίγματα σε όλα τα ψαράκια μου. Παρόλο που έριξα κάποιο φάρμακο (protozin της waterlife) και ανέβασα λίγο τη θερμοκρασία δεν κατάφερα και πολλά και σε μερικές μέρες ψόφησαν όλα τα ψαράκια μου (σε 4-5). Μετά από όλα αυτά άδειασα το νερό του ενυδρείου (σχεδόν όλο όσο μπορούσα να αφαιρέσω) και αφού το ξαναγέμισα συνέχισα τη θεραπεία με to protozin και ανέβασα τη θερμοκρασία στους 30. Αφού τελείωσα τη θεραπεία αφαίρεσα πάλι μια μεγάλη ποσότητα, σχεδόν 40%. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας έριχνα αμμωνία και τοποθέτησα και μια κάψουλα bactozym στο φίλτρο. Αφού τσέκαρα για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά πήγα και αγόρασα από άλλο μαγαζί 1 αρσενικό και 4 θηλυκά γκάπυ και 1 σαλιγκάρι zebra για την άλγη. Επίσης είχα παρατηρήσει ότι υπήρχε ένα πολύ μικρό σαλιγκαράκι στο τζάμι πριν βάλω οτιδήποτε μέσα (βέβαια δεν το έχω ξαναδεί). Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι υπάρχουν κάποια μικροσκοπικά σκουληκάκια στο μέγεθος ίνας από άλγη στο τζάμι μου. Έχω δει μερικά αλλά δεν ξέρω αν μου δημιουργήσουν πρόβλημα. Ξέρει κανείς τι είναι και αν οφείλεται στην προηγούμενη ασθένεια; Σας ευχαριστώ όλους εκ των προταίρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...