Jump to content

Αεραντλία


thanasissin

Recommended Posts

Καλημέρα,

Εκτός από το αισθητικό μέρος (φαντάζομαι) που μπορεί να έχει μία αεραντλία, πού/πότε η χρήση της κρίνεται επιτακτικη? Υπάρχει κάποιο ανάλογο ποστ να διαβασω?

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλια βοηθα στην αναταραξη των νερων και στην ανταλαγή οξυγώνου μεσα σε αυτο. Χωρις αεραντλία ή κάποιο κυκλοφορητη που αναταράσσει την επιφάνεια πεφτει δραματικα το ποροστό του οξυγώνου μέσα στο νερό δημιουργόντας πρόβλημα στα ζωντανά.

Αντίθετα σε ενα φυτεμένο ενυδρίο οχι μόνο δεν χρειάζεται αλλα και βοηθά να μην υπάρχει καθόλου ανατάραξη ή αεραντλία....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .Την αεραντλια την χρησιμοποιουναι καποιοι που εχουν φυτα και το βραδυ παιρνουν οξυγονο και δινουν C02 και ετσι με την αεραντλια δινουμε περισσοτερο οξυγονο και για τα ψαρια. :) Πρωσοπικα εγω σεν χρησιμοποιω αεραντλια στα φυτεμενα ενυδρεια μου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 20λιτρο φυτεμένο με μία anubia nana και μία polysperma. Μελοντικά θέλω να βάλω κι άλλα φυτά(λίγα για να μην πνιγούμε). Από ότι κατάλαβα δεν χρειάζομαι αεραντλία!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .Την αεραντλια την χρησιμοποιουναι καποιοι που εχουν φυτα και το βραδυ παιρνουν οξυγονο και δινουν C02 και ετσι με την αεραντλια δινουμε περισσοτερο οξυγονο και για τα ψαρια. :) Πρωσοπικα εγω σεν χρησιμοποιω αεραντλια στα φυτεμενα ενυδρεια μου. :thumbup:

Εγω ειχα πολλααααα φυτα αεραντλια δεν χρησιμοποιησα ποτε.

Αν υπαρχει ελλειψη οξυγονου λογω μεγαλης ιχθυοφορτωσης, αν γινεται καποια θεραπεια με φαραμακο που απαιτει μεγαλυτερη οξυγονωση στο νερο ειναι καποιοι λογοι που χρειαζεται η αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...