Jump to content

Χαλικακι η αμμος?


Recommended Posts

Παιδια μετα απο ψαξιμο δεν καταφερα να βρω κατι συγκεκριμενο.

Ποια ειναι η γνωμη σας λοιπον και τι με συμβουλευετε πανω σε αυτο το διλλημα?

Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορει ο καθενας απο εσας να αναφερει τι προτιμαει ο ιδιος η τι εχει στο ενυδρειο του.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

αμμο γτ εχω corydoras. εξαρταται καθε φορα απο τη ψαρια εχεις. δεν θελει και καθαρισμα η αμμος αν εχει ψαρια βυθου που ανακατεβουν την επιφανεια της. αλλοι λενε οτι καθαριζεται δυσκολα...βεβαια αν μπεις στη διαδικασια να την καθαρισεις. παντως η αμμος μου αρεσει περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ αμμου και χαλικιου η απλα αφηνεται στην ευγενικη μας ευχερεια?

Εγω εχω σκοπο να βαλω 1 μονομαχο μερικες γαριδες (δεν εχω καταληξει ακομα σε ποιο ειδος :thumbup: ) σαλιγκαρακια και ισως μερικα neon tetra οπως μου προτειναν τα παιδια για να γεμισω τα 75 lt :) !

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το χαλίκι να έιναι πιο φθινό αλλα η αμμος είναι πολύ πιο καλαίσθητη κατα την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχει να κανει μοναχα με ποσα λεφτα εχει κανεις διαθεση να διαθεσει?

Νομιζα οτι εχει να κανει με τα φυτα και τα ψαρια μονο!

Αλλα και αυτο δεν το εχω κατανοησει πληρως. :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχει να κανει μοναχα με ποσα λεφτα εχει κανεις διαθεση να διαθεσει?

Νομιζα οτι εχει να κανει με τα φυτα και τα ψαρια μονο!

Αλλα και αυτο δεν το εχω κατανοησει πληρως. :)

για γαριδαδικο πηγαινε σε καποιο υποστρωμα οπως ειναι της dennerle H jbl H ada αμαζονια 2 που μου το προτεινε ενας φιλος :thumbup:

Γνωμη μου .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθηστε!!!

Ειναι κριμα ενα τοσο τεχνικο (αλλα και υποτιμημενο οπως καταλαβα αφου δεν υπηρχε καν!) θεμα να μεινει ετσι χωρις καποια προσφορα ζωτικων πληροφοριων :):thumbup::( !

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχει να κανει μοναχα με ποσα λεφτα εχει κανεις διαθεση να διαθεσει?

Νομιζα οτι εχει να κανει με τα φυτα και τα ψαρια μονο!

Αλλα και αυτο δεν το εχω κατανοησει πληρως. :thumbup:

ΚΥΡΙΩΣ εχει να κάνει με τα ψάρια που θα βάλεις και πιο συγκεκριμένα με τον βιότοπο που θέλεις να χτήσεις.For example:

Cory-γατοψαρα==>άμμος υποχρεωτικά

Αμαζόνιος==>άμμος ή σπάνια πολύ λεπτόκοκο χαλικάκι

Malawi==>μεγάλες πετρες σε στιβάδες

Tanganyika==>στογκυλεμένες κοτρόνες :) και απο κάτω ασπρη άμμος

Αλλα είναι και ανάλογα με το γούστο του καθενός.

:(

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθηστε!!!

Ειναι κριμα ενα τοσο τεχνικο (αλλα και υποτιμημενο οπως καταλαβα αφου δεν υπηρχε καν!) θεμα να μεινει ετσι χωρις καποια προσφορα ζωτικων πληροφοριων :):thumbup::( !

το υποστρωμα φιλε μου εχει να κανει με διαφορους παραγωντες

*τι ψαρια θα εχει μεσα

*αν θα ειναι φουλ φυτεμενο

*τι σου αρεσει να βλεπεις

*κοστος

Εγω στους δισκους εχω αμμο carat 6 με κοστος 18 ευρο τα 5 κιλα (εχω 30 κιλα ) :wacko:

Στο γαριδαδικο εχω jbl mandago κοστος 12 ευρο

Στο επομενο γαριδαδικο θα βαλω της ada , opoy ειναι ακομα ποιο τσουχτερη η τιμη .

Υπαρχει αμμο που την περνεις και την πετας μεσα και καθαρισες

Και υπαρχει αμμο που πρωτα καθαρισες και μετα πετας μεσα (και αν εχει καθαρισει καλα .... )

μετα τα χαλικια εγω προσωπικα ποτε δεν τα ειχα σε εκτιμηση ( ισως φταιει που μικρος ειχα πεσει με το ποδηλατο σε βουνο απο χαλικια ) :bowdown::bowdown::bowdown: , οποτε για τα χαλικια δεν μπορω να σε βοηθησω .

Link to comment
Share on other sites

Εγω στους δισκους εχω αμμο carat 6 με κοστος 18 ευρο τα 5 κιλα (εχω 30 κιλα ) :thumbup:

Ειναι πραγματικά φοβερή άμμος την εχω κι εγώ και φωτίζει όλο το ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθηστε!!!

Ειναι κριμα ενα τοσο τεχνικο (αλλα και υποτιμημενο οπως καταλαβα αφου δεν υπηρχε καν!) θεμα να μεινει ετσι χωρις καποια προσφορα ζωτικων πληροφοριων :):thumbup::( !

Αν διαβαζουμε το προφιλ με τις πληροφοριες καθε ζωντανου που διατηρουμε στα ενυδρεια μας, εκτος απο τις παραμετρους του νερου και τη διατροφη που ειναι τα πρωτα που κοιαταμε συνηθως, θα βρουμε μεσα πληροφοριες οχι μονο για το υποστρωμα που χρειαζεται αλλα και τη φιλτρανση, τη ροη της φιλτρανσης, τη διακοσμηση, το φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν μπορεις να παιξεις με μονομαχο και τετρας ταυτοχρονα( ο μονομαχος δεν ανεχεται αλλα ψαρια ευκολα) θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο εκει.

αν βαλεις μονομαχο, απο οσο ξερω προτιμαει σκουρο χρωμα βυθου. επειτα για την επιλογη αμμου ή χαλικιου καλο θα ηταν να ρωτησουμε τις γαριδες τι θελουν. εγω δεν ξερω να σου πω.

αν βαλεις τα νεον δεν θα βαλεις μονομαχο. αρα ανοιχτοχρωμο βυθο και ρωταμε τις γαριδες οπως πριν.

επειδη δεν γνωριζω να σου πω τις προτιμησεις των κατοικων, εγω σου δινω περισσοτερο τον τροπο σκεψης και επιλογης. οι γαριδες εχουν τον πρωτο ρολο, γιατι αυτες θα ειναι στο βυθο περισσοτερο, αλλα ο μονομαχος ειναι ενα πολυ ιδιαιτερο ψαρι οσον αφορα το θεμα στρες. ας μας πουν αυτοι που γνωριζουν καλυτερα και επειτα θα σου προτεινα να αποφασισεις βαση του παραπανω σκεπτικου μου!

προσωπικα, προτιμαω την αμμο. το χαλικι δεν μου καθεται τοσο... δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει μονομαχους και σε ασπρο χαλικακι και σε μαυρο. Καμια διαφορα...

Ουτε τις γαριδες τις νοιαζει αλλα σε μαυρο υποστρωμα φαινονται καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα αμμος vs χαλικι σημειωσατε 3-0!

Αντε να συμμετεχουμε και αλλοι!

Οσον αφορα τους οργανισμους που εχω σκοπο να προσθεσω τους εχω αναφερει στο 3ο ποστ! :)

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε ένα έχει τα συν και τα πλην του.

Εγώ προτιμώ την άμμο

Παρόλο αυτά εκτός από το ενυδρείο μου με άμμο έχω και με ψιλό χαλικάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για τους συγκεκριμενους οργανισμους η αμμος ειναι ιδανικη?

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος κάνει για όλα τα ψάρια δεν υπάρχει απαγορευτικό

Link to comment
Share on other sites

Οποτε?

Προκυπτει καποιο συμπερασμα απο τα παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για τους συγκεκριμενους οργανισμους η αμμος ειναι ιδανικη?

Τους συγκεκριμένους οργανισμούς που θέλεις να φιλοξενήσεις δεν τους απασχολεί, να το πούμε έτσι, ιδιαίτερα το είδος του βυθού... Από 'κει και πέρα η άμμος σου προσφέρει κάποια πλεονεκτήματα που δεν προσφέρει το χαλίκι.

1) Ασύγκριτο αισθητικό αποτέλεσμα σε σχέση με το χαλίκι και πιο φυσικό στην όψη. Προσωπικά στο μάτι τα ξύλα, τα φυτά, οι πέτρες, τα ξερά φύλλα ή τελοσπάντων η οποιαδήποτε διακόσμηση μου φαίνεται πως δένει πολύ καλύτερα με την άμμο. Αντίθετα, στην περίπτωση του χαλικιού, νιώθω ότι απλά κάποιος τα πήρε και τα έριξε πάνω του. Καταλαβαίνεις τι εννοώ.

2) Αν πας για φυτά, η άμμος αργεί λίγο να πάρει μπρος, αλλά μόλις πάρει μπορεί να τροφοδοτεί τα φυτά σου για πάντα (απ' αυτά που έχω διαβάσει). Αντίθετα, όσον αφορά το χαλίκι, σε αυτό χρειάζεται η προσθήκη υποστρώματος, το οποίο πάνω στο χρόνο θα εξασθενήσει οπότε θα μείνεις με μία "λάσπη" κάτω απ' το χαλίκι σου που δε θα κάνει πλέον ιδιαίτερη δουλειά... Ένα σχετικό άρθρο έχει γράψει ο Χρήστος που απάντησε παραπάνω και μπορείς να το βρεις στην αρθρογραφία του ΑΖ.

3) Σου δίνει τη δυνατότητα αργότερα, αν και εφόσον το θελήσεις, να πας σε ψάρια βυθού και κυρίως σε corydoras τα οποία θέλουν οπωσδήποτε άμμο. Κι επειδή είμαι σίγουρος πως κάποια στιγμή θα σε μαγέψει αυτή η ενδιαφέρουσα κατηγορία ψαριών (μιας και θεωρώ πως κατά καιρούς έχουν περάσει απ' όλα τα ενυδρεία), η άμμος δε θα σε περιορίσει..

Γενικώς όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει άμμο (με λίγες εξαιρέσεις). Εγώ πάντως ψηφίζω δαγκωτό άμμο μιας και με μαγεύει η όψη της και πλέον δεν την αλλάζω!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το συγκεκριμενο αρθρο και ειδικα αυτο το σημειο σχετικα με την αμμο και το χαλικι.

Ολα καλα μεχρι στιγμης!

Αλλα αυτο που δεν εχω καταλαβει οσον αφορα την αμμο ειναι αν χρειαζεται να χρησιμοποιησω υποστρωμα δεδομενου οτι θα το γεμισω με φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το συγκεκριμενο αρθρο και ειδικα αυτο το σημειο σχετικα με την αμμο και το χαλικι.

Ολα καλα μεχρι στιγμης!

Αλλα αυτο που δεν εχω καταλαβει οσον αφορα την αμμο ειναι αν χρειαζεται να χρησιμοποιησω υποστρωμα δεδομενου οτι θα το γεμισω με φυτα!

εξαρταται απο τα φυτα αν ειναι ευκολα και λοιπα και να ξερεις οτι αν περιμενες να κανει η αμμος κατι σαν φυσικο λιπασμα απο τα τις ακαθαρσιες των ψαριων και τα υπολοιματα τροφων δεν θα χρειαζοσουν υποστρωμα για καποια ευκολα και μεσσαια φυτα. αυτο κανει ομως κανα 5μηνο και δεν σε κοβω να περιμενεις... μπορεις να βαζεις και στις ριζες βαθια καποιον φυτων ταμπλετες λιπασματος αλλα θελει προσοχη...αν βγουν λιγο εξω θα γενισεις αλγη... θα σου πουν και οι πιο εμπειροι...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο τα φυτα ανα ειναι ευκολα και λοιπα και να ξερεις οτι αν περιμενες να κανει η αμμος κατι σαν φυσικο λιπασμα απο τα τις ακαθαρσιες των ψαριων και τα υπολοιματα τροφων δεν θα χρειαζοσουν υποστρωμα για καποια ευκολα και μεσσαια φυτα. αυτο κανει ομως κανα 5μηνο :bowdown::bowdown::bowdown: και δεν σε κοβω να περιμενεις... μπορεις να βαζεις και στις ριζες βαθια καποιον φυτων ταμπλετες λιπασματος αλλα θελει προσοχη...αν βγουν λιγο εξω θα γενισεις αλγη... θα σου πουν και οι πιο εμπειροι...

Πω πω!!!Τοσο πολυ!!!Δηλαδη και απο σημερα να ξεκινησω δεν προλαβαινω!!!

Τα φυτα που θα βαλω οπως εχω δει σε ποσοστο 95% ειναι στα λεγομενα ευκολα :) !

Ειπαμε αρχαριος ειμαι!

Εκτος και αν πιανεται σαν εμπειρια μια χελωνα που εχω σε ενα 15lt ,ο Περσεας :thumbup::(:wacko: !

Link to comment
Share on other sites

Βάλε άμμο και αφού λες ότι θα βάλεις εύκολα φυτά δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα και μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία και να μεταβείς στα δύσκολα φυτά η βιολογία του ενυδρείου σου θα έχει ωριμάσει και ο βυθός σου θα μπορεί να δεχτεί και δύσκολα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το γλυτωσαμε το 5μηνο :) ???

Και αν καταλαβα καλα οι ταμπλετες ειναι καταλληλοτερες για την περιπτωση μου σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...