Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα.Στα φυτα που εχω γινονται διαφανα μερικα φυλλα στη φορμα διαγνωσης ασθενειας φυτων λεει οτι χρειαζονται σιδηρο.Στην πολη μου δεν βρηκα σε κανενα μαγαζι σιδηρο σε υγρο και εβαλα λιπασμα της σερα φλορενα που εχει σιδηρο καλα εκανα η οχι?τα φυτα που εχω ειναι ευκολα.Εχω βαλει και diy co2.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να προηγήθηκε το στάδιο του κιτρινίσματος προτού γίνουν τα φύλα διάφανα.

Παρόλο αυτά ένα λίπασμα γενικής χρήσης πάντοτε κάνει καλώ αρκεί να μπαίνει με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να προηγήθηκε το στάδιο του κιτρινίσματος προτού γίνουν τα φύλα διάφανα.

Παρόλο αυτά ένα λίπασμα γενικής χρήσης πάντοτε κάνει καλώ αρκεί να μπαίνει με μέτρο.

Οσο λεει στη συσκευασια 5ml-20lit.Επρεπε να βαλω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να διαλύονται τα φύλα θα έχεις έλλειψη κάποιον συστατικών την επόμενη φορά βάλε την μισή δόση. Η εταιρίες συνήθως προτείνουν μια δόση για φουλ φυτεμένα ενυδρεία παρόλο αυτά παρατήρησα ότι πολλά σκευάσματα λιπασμάτων προτείνουν μεγαλύτερη δόση από ότι χιαζόμαστε στην πραγματικότητα.

Για αυτό σου προτείνω μίση δόση θα κάνει καλώ στο ενυδρείο σου και στην τσέπη σου.

Ακόμη καλλίτερα την εβδομαδιαία δόση να την μοιράσεις δια 7 και βάζεις κάθε μέρα από λίγο.

Αν δεις ότι δεν αρκεί η μισή δόση τότε την αυξάνεις ελαφρός έως ότου βρεις την ιδανική δόση για της δικές σου ανάγκες.

Και τέλος μην ξεχνάς ότι η λίπανση εξαρτάτε από την φυτομαζα για αυτό αν κλαδέψεις μπόλικο πράγμα και μειωθεί πολύ η μάζα των φυτών θα βάλεις λιγότερο λίπασμα, ή αν αυξήσεις την μάζα των φυτών στο ενυδρείο σου θα αυξήσεις και το λίπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε τί φυτά αναφέρεσε; Το γενικό λίπασμα που χρησημοποιείς, αναγράφει ποιά συστατικά περιέχει; Μια φωτογραφία ίσως βοηθούσε περισσότερο.

Όπως είπε και ο Χρήστος το χαρακτηριστικότερο σημάδι έλλειψης σιδήρου είναι το κιτρίνισμα του φύλλου ενώ τα νεύρα του παραμένουν πράσινα. Στη συνέχεια τα φύλλα γίνονται διαφανή και λιώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Το γενικό λίπασμα που χρησημοποιείς, αναγράφει ποιά συστατικά περιέχει;

Zn, Ca, Fe, Mn, Mg, Cu

:)

Link to comment
Share on other sites

..Στην πολη μου δεν βρηκα σε κανενα μαγαζι σιδηρο σε υγρο....

Μπορεις να βρεις σε ηλεκτρονικα καταστηματα αν υπαρχει ελλειψη.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=657

(προτιμησε πιο μεγαλη συσκευασια για πιο οικονομικα να μη πληρωνεις μεταφορικα αν τελειωνει γρηγορα, ετσι κι αλλιως δεν χαλαει με τον καιρο)

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάμε και τις ασθένειες φυτών, σύντομο και περιεκτικό! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε τί φυτά αναφέρεσε; Το γενικό λίπασμα που χρησημοποιείς, αναγράφει ποιά συστατικά περιέχει; Μια φωτογραφία ίσως βοηθούσε περισσότερο.

Όπως είπε και ο Χρήστος το χαρακτηριστικότερο σημάδι έλλειψης σιδήρου είναι το κιτρίνισμα του φύλλου ενώ τα νεύρα του παραμένουν πράσινα. Στη συνέχεια τα φύλλα γίνονται διαφανή και λιώνουν.

Τα φυτα ειναι εχινοδορος και βαλισνερια γιγαντεα.post-17095-1274807515_thumb.jpg

Το λιπασμα που αγορασα ειναι αυτο http://www.sera-usa.com/product.php?produc...=397&page=1

Πρεπει να βρω και σκετο σιδηρο η κανει και αυτο που πηρα δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα φυτά σου είναι καινούργια και βρίσκονται σε περίοδο προσαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα φυτά σου είναι καινούργια και βρίσκονται σε περίοδο προσαρμογής;

Η βαλισνερια γιγαντεα ειναι μεσα 2 εβδομαδες τα υπολοιπα 3 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις υπόστρωμα στο ενυδρείο σου. Βάλε μερικές ταμπλέτες μέσα στο χαλίκι και σίδηρο σε υγρή μορφή στη στήλη νερού.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα φυτά που έχεις τρέφονται ως επί το πλείστον από τις ρίζες τους οπότε πρόσθεσε ταμπλέτες λίπανσης στις ρίζες τους όπως σου είπε ο dimitrig. Μία στη ρίζα του κάθε φυτού είναι αρκετή. Λογικά θα βρεις εύκολα μιας και τα βγάζει και η σέρα που είναι η πλέον συνηθισμένη εταιρία που συναντούμε στα ράφια των πετ σοπ. Το συγκεκριμένο λέγεται sera florenette a ή κάπως έτσι...

Α και όσον αφορά το υγρό λίπασμα, μη σε αγχώνει. Τα φυτά σου θεωρούνται πολύ εύκολα και το λίπασμα που έχεις αρκεί για να τα θρέψει.

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις υπόστρωμα στο ενυδρείο σου. Βάλε μερικές ταμπλέτες μέσα στο χαλίκι και σίδηρο σε υγρή μορφή στη στήλη νερού.

Εχω υποστρωμα της τετρα σαμπστραντ.Το λιπασμα που γραφω πιο πανω εχει σιδηρο μεσα πρεπει να προσθεσω και υγρο σιδηρο?Τα φυτα μου ειναι ευκολα χρειαζονται ταμπλετες και λιπασμα?Λιπασμα ετσι κι αλλιως αρχισα να βαζω.Που να ειχα και φυτα με δυσκολες απιτησεις :)

Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε κανεις αλλαγες?

το νερο ειναι ποσιμο?

Αλλαγες κανω καθε εβδομαδα 30% μισο βρυσης και μισο α/ο.Πηρα και υγρο σιδηρο γραφει 5ml στα 200λιτρα (απο το ηλεκτρονικο μαγαζι που μου ειπες :)) μια φορα βαζω και αυτο ηταν?

Link to comment
Share on other sites

Εριξα 2ml σιδηρο στο ενυδρειο.Για να δουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...