Jump to content

θεραπεια για Serrasalmus Elongatus


Recommended Posts

χθες παρατηρησα στο συγκεκριμενο ψαρι να ειναι εξογκωμενο το ενα του ματι, σαν να εχει πεταχτει ελαφρως προς τα εξω.

σημερα που τον ταισα δεν εφαγε τιποτα, ενω λιγες μερες πριν δεν εδειχνε να εχει κανενα προβλημα.

κοιτωντας τον καταλογο ασθενειων καταληγω οτι ειναι μαλλον "pop eye" αλλα δεν ειμαι σιγουρος κ σημερα ξεκινησα θεραπεια με melafix κ μαλλον θα το συνδυασω κ με pimafix καθως ειναι τα μονα φαρμακα που διαθετω αυτη τη στιγμη.

αν καποιος εχει αντιμετοπισει κατι παρομοιο κ προτεινει καποιο φαρμακο ας ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

χθες παρατηρησα στο συγκεκριμενο ψαρι να ειναι εξογκωμενο το ενα του ματι, σαν να εχει πεταχτει ελαφρως προς τα εξω.

σημερα που τον ταισα δεν εφαγε τιποτα, ενω λιγες μερες πριν δεν εδειχνε να εχει κανενα προβλημα.

κοιτωντας τον καταλογο ασθενειων καταληγω οτι ειναι μαλλον "pop eye" αλλα δεν ειμαι σιγουρος κ σημερα ξεκινησα θεραπεια με melafix κ μαλλον θα το συνδυασω κ με pimafix καθως ειναι τα μονα φαρμακα που διαθετω αυτη τη στιγμη.

αν καποιος εχει αντιμετοπισει κατι παρομοιο κ προτεινει καποιο φαρμακο ας ενημερωσει.

Waterlife Octozin με Waterlife Myxaxin παράλληλα και γρήγορα.....Μακάρι να μήν είναι πολύ σοβαρό.... :)

Link to comment
Share on other sites

Waterlife Octozin με Waterlife Myxaxin παράλληλα και γρήγορα.....Μακάρι να μήν είναι πολύ σοβαρό.... :)

Δημητρη μεχρι να τα βρω αυτα το ψαρι θα το χασω!

που μπορω να τα βρω?

καποιο αλλο φαρμακο?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω, ετσι ξαφνικα, δεν φαινεται να τον ενοχλει κ πολυ αλλα δεν ξερουμε πως μπορει να εξελιχθει. το οτι δεν εφαγε ειναι το ανησυχητικο....

Link to comment
Share on other sites

Εκ των 2 πιο απαραίτητο είναι το Myxazin... Τουλάχιστον βρες αυτό! Αν είναι σε αρχικό στάδιο πιθανόν να κάνει δουλειά και το Melafix, αλλά από αυτά που λες κρίνω πως μάλλον δεν είναι σε αρχικό στάδιο...

Link to comment
Share on other sites

Εκ των 2 πιο απαραίτητο είναι το Myxazin... Τουλάχιστον βρες αυτό! Αν είναι σε αρχικό στάδιο πιθανόν να κάνει δουλειά και το Melafix, αλλά από αυτά που λες κρίνω πως μάλλον δεν είναι σε αρχικό στάδιο...

απο τι μπορει να προκληθηκε???

παιδια εδω που ειμαι δεν υπαρχει περιπτωση να το βρω.

αν ξερετε ποια μαγαζια τα πουλανε πειτε μου.

γιατι αν περιμενω να μου απαντησει κανενα μαγαζι στην κατηγορια των καταστηματων τα πιασαμε τα λεφτα μας.

Link to comment
Share on other sites

απο τι μπορει να προκληθηκε???

παιδια εδω που ειμαι δεν υπαρχει περιπτωση να το βρω.

αν ξερετε ποια μαγαζια τα πουλανε πειτε μου.

γιατι αν περιμενω να μου απαντησει κανενα μαγαζι στην κατηγορια των καταστηματων τα πιασαμε τα λεφτα μας.

Ποιές εταιρίες σε φάρμακα έχεις διαθέσιμες κοντά σου?

Link to comment
Share on other sites

Θες να σου στείλω με courier και Myxazin και Octozin? Στείλε μου με ΠΜ την διεύθυνσή σου και τα στέλνω σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Θες να σου στείλω με courier και Myxazin και Octozin? Στείλε μου με ΠΜ την διεύθυνσή σου και τα στέλνω σήμερα!

απο εταιρειες μονο οτι εχουν τα γνωστα e-shop..

με σωνεις τρουπη :thumbup:

ελπιζω να τα εχω αμεσα με κουριερ.

να συναντηθουμε στη λαμια να σε κερασω καφε! :)

Link to comment
Share on other sites

απο εταιρειες μονο οτι εχουν τα γνωστα e-shop..

με σωνεις τρουπη :thumbup:

ελπιζω να τα εχω αμεσα με κουριερ.

να συναντηθουμε στη λαμια να σε κερασω καφε! :)

Μπράβο ρε Νίκο!

Αντώνη βάλε το ψάρι σε μικρό ενυδρείο για να ρίχνεις μικρότερη δόση φαρμάκων για να σου φτάσουν! :(

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Νίκο!

Αντώνη βάλε το ψάρι σε μικρό ενυδρείο για να ρίχνεις μικρότερη δόση φαρμάκων για να σου φτάσουν! :thumbup:

:)

ευχαριστω για την υποστηριξη γιατι το συγκεκριμενο πιρανι μου ειναι το πιο παλιο μου κ του εχω ιδιαιτερη αδυναμια..

εχω κ μικρο ενυδρειο περιπου 60 λιτρα ετοιμοπολεμο αλλα δεν ξερω αν θα στρεσαριστει περισσοτερο ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 5 πρέπει να έχεις πάρει τηλέφωνο στην acs και αύριο πρωί θα τα έχει ο Αντώνης.

Απλά μέχρι τις 5 για να περάσουν να στο πάρουν σήμερα, αλλιώς τα παίρνουν αύριο και θα τα έχει μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites

κ μια φωτο του ψαριου οταν ακομα ηταν στα καλα του, για να ξερουν για τι μιλαμε οσοι μας διαβαζουν.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=36361

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη να παρω να ρωτησω σε κανα 2 -3 μαγαζια τωρα η σε βολεψε ο τρουπης?????

εχω στειλει ηδη την κουριερ, ευχαριστω παντως Σταθη!

Link to comment
Share on other sites

εν αναμονη της κουριερ σημερα εβαλα pimafix αντι melafix.

το ψαρι δεν δειχνει να ειναι ουτε χειροτερα, ουτε καλυτερα.

γνωριζει κανεις απο τι μπορει να δημιουργηθηκε? μηπως φταιει το νερο κ θα επρεπε να κανω μια λλαγη νερου?

εκτος απο αυτο ειχα κ κρουσματα στο ενυδρειο με τους δισκους.

χθες ειδα ξαφνικα ενα ροδοστομο νεκρο με συμπτωματα dropsy.

σημερα παρατηρω με τα ιδια συμπτωματα εναν οτοκυκλο κ ενα sae τα οποια φαινονται να ειναι κ αυτα σε τελικο σταδιο. το ενυδρειο ειναι φυτεμενο κ πρεπει να το ξηλωσω για να τα βγαλω.

υπαρχει περιπτωση να υπαρχει καποια σχεση αναμεσα στα κρουσματα? (μολυσμενο νερο π.χ. ..?)

ειναι μεταδοτικο το dropsy?

ξαφνικα μου βγηκαν ολα, περονοσπορος επεσε?

Link to comment
Share on other sites

Η αρρωστια ειναι μεταδοτικη και πρεπει να απομονωσεις τα ψαρια που εχουν την αρρωστια.

Link to comment
Share on other sites

Η αρρωστια ειναι μεταδοτικη και πρεπει να απομονωσεις τα ψαρια που εχουν την αρρωστια.

αν ειναι ετσι την κατσαμε, παμε για ολικο ξυλωμα κ δεν προλαβα ουτε παρουσιαση να κανω. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο εβαλα μια δοση απο waterlife octozin.

ειχαν προηγηθει 3 μερες θεραπειας με melafiax (τις 2 πρωτες) κ pimafix (την τριτη μερα).

το ψαρι αυριο θα δοκιμασω να το ταϊσω.

αυτη τη στιγμη ειναι περιπου 1 εβδομαδα χωρις φαγητο.

το ματι του εχει εξογκωθει ακομα περισσοτερο.

το μονο καλο ειναι οτι δεν δειχνει καποιο αλλο συμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο που βαζεις στα ενυδρεια που παρουσιασαν προβλημα ειναι ιδιας προελευσης?

Link to comment
Share on other sites

Το νερο που βαζεις στα ενυδρεια που παρουσιασαν προβλημα ειναι ιδιας προελευσης?

ειναι νερο δικτυου κ οσμοσης.

μονο σε αυτα τα 2 ενυδρεια ειχα κρουσματα κ οι τελευταιες αλλαγες νερου εγιναν περιπου πριν απο ενα μηνα.

στο δισκοενυδρειο χθες δεν ειχα αλλο κρουσμα. το αρρωστο sae δεν μπορεσα να το βγαλω αλλα αν δω κ αλλο κρουσμα παω για ξηλωμα του ενυδρειου προκειμενου να το πιασω. το sae εχει σιγουρα dropsy.

στο elongatus μολις εριξα κ το waterlife myxazin. εδω μαλλον εχουμε pop eye στο ενα ματι το οποιο ειναι πλεον υπερβολικα εξογκωμενο. το μεσημερι θα δοκιμασω να τον ταϊσω αν κ δεν πιστευω πως υπαρχει περιπτωση να φαει. αν τα φαρμακα κανουν δουλεια σε 3-5 μερες τοτε κατι γινεται αλλιως θα πιασουμε πανω απο 10 μερες χωρις φαγητο κ πολυ ταλαιπωρια για το ψαρι κ μπορει να το χασω.

Link to comment
Share on other sites

1. Απο το ιδιο νερο αλλαγης εβαλες και σε αλλα ενυδρεια? (ρωταω για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο να ειναι καποιο παθογονο στο νερο του δικτυου)

2. Αλλαγη νερου καθε μηνα σε θηρευτη και δισκοενυδρειο? :)

Μετρησεις εχεις?

ΝΟ3 PO4

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...