Jump to content

ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΗΝ Τρίτη, 1 Ιουνίου


Recommended Posts

Το Παρακάτω μου ήρθε με mail.

Όποιος θέλει μπορεί να ακολουθήσει. Δεν ξέρω βέβαια εάν θα βγει τίποτα από αυτό, αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από να πετάμε πέτρες για να διαμαρτυρηθούμε για όσα μας έχουν φτάσει στο ΑΜΗΝ!!

ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΗΝ Τρίτη, 1 Ιουνίου

ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ!!!

Θυμάστε τότε που ο Τράγκας είπε να μποϊκοτάρετε τα ολλανδικά προϊόντα και όλοι σας το κάνατε? Αυτό ήταν κάθε μέρα το πρώτο θέμα στις ολλανδικές ειδήσεις γιατί ένα μεγάλο μέρος της ολλανδικής οικονομίας κόντευε να καταστραφεί. Πως το ξέρω αυτό??? Έμενα στην Ολλανδία τότε... Είχαν πάθει πανικό....

Θέλετε τώρα να παρθούν τα μέτρα λιτότητας πίσω και να μας κάνει δώρο η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα όλο μας το δημόσιο χρέος? Θέλετε να νικήσετε τους διεφθαρμένους πολιτικούς και να έχετε κράτος δικαίου? Θέλετε να ποδοπατήσετε τα ΜΑΤ χωρίς να τους πετάτε πέτρες και βόμβες? Θέλετε να βάλετε τους υπευθύνους πολιτικούς στην φυλακή χωρίς να....κάνετε επιδρομή στην Βουλή?

ΝΑ ΠΑΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΑΣ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΑΝΕΙΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝΑΛΗΨΗ. ΕΑΝ ΠΑΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ....ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΑΝΕΙΚΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ. ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ??????

Κάντε αναζήτηση στο google: “bank run”. Τότε θα καταλάβετε ότι ο πρωθυπουργός δεν φοβάται ούτε μολότοφ, ούτε πέτρες, ούτε βόμβες και πολύ περισσότερο δεν φοβάται το βρισίδι που τρώει κάθε μέρα. Αυτό που φοβάται, αυτό που τρέμει, αυτό που τον κάνει να μην κοιμάται, είναι ο εφιάλτης ενός “bank run”!

Τι είναι αυτό??? RUN=ΤΡΕΧΩ & BANK=ΤΡΑΠΕΖΑ. Δηλαδή να τρέξουν όλοι στην τράπεζα και να πάρουν τις καταθέσεις τους! Γιατί? Είναι πολύ απλό: Έχετε την εντύπωση ότι οι τράπεζες σας δανείζουν χρήματα που έχουν από τις καταθέσεις των άλλων? Σας δανείζουν, με τοκογλυφικό επιτόκιο και με τις πλάτες της κυβέρνησης, λεφτά που ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει! Όταν εσύ συνάπτεις ένα δάνειο αυτοί πατάνε μερικά κουμπιά στο πληκτρολόγιο και “εξ' ουρανού” χιλιάδες ευρώ μπαίνουν στον λογαριασμό σου. ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ... Γιαυτό και αν πάνε όλοι ταυτόχρονα να σηκώσουν τα λεφτά τους, οι τράπεζες θα καταρρεύσουν! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑ ΔΩΣΟΥΝ και σε χρεώνουν με αστρονομικά επιτόκια για λεφτά που ΕΣΥ δανείστηκες από κεφάλαια που ΑΥΤΟΙ δεν έχουν! Απλά στηρίζονται στο γεγονός ότι ποτέ δεν θα πάνε όλοι ταυτόχρονα να σηκώσουν τα λεφτά τους από τους λογαριασμούς τους...

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΧΙΛΛΕΙΑ ΠΤΕΡΝΑ ΤΟΥΣ.

Και έχει όνομα η φτέρνα! Την λένε “bank run”. Δεν απορείς πως είναι δυνατόν ΟΛΕΣ οι χώρες του πλανήτη να έχουν χρέος??? Σε ΠΟΙΟΝ χρωστάνε? Είναι μια νόμιμη πυραμίδα-φούσκα αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο και με την στήριξη των κυβερνήσεων. Δεν με πιστεύετε? Κάντε μια αναζήτηση στο google: “Fractional reserve banking How it works” και διαβάστε το άρθρο στην wikipedia.

Μορφωθείτε αντί να πετάτε πέτρες. Μορφωθείτε αντί να σκοτώνετε πισώπλατα όπως σκοτώνουν οι τρομοκράτες. Μορφωθείτε αντί να πετάτε μολότοφ και να σκοτώνετε αθώους ανθρώπους στην “marfin”. Με μολότοφ δεν κλείνει η “marfin”. Με μολότοφ πεθαίνουν αθώοι συνάνθρωποι μας.

Όσο περισσότερη βία χρησιμοποιείς τόσο πιο πολύ θα είσαι σκλάβος των συμφερόντων των αφεντικών σου!

ΕΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΣΟΥ, ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟ! Νομιμότατα και συνταγματικά! Θα τους νικήσεις με τα ίδια τους τα όπλα με τα οποία τώρα σου πίνουν το αίμα.

ΚΑΝΤΕ ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ!

Ακούστε τώρα και αυτό: Θέλετε να δημιουργήσετε παγκόσμια αλλαγή? Εάν το χρέος της μικρής Ελλαδίτσας έριξε τον dow jones, η ανάληψη των χρημάτων σας από τις τράπεζες θα τον καταποντίσει!

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΕΙ!

Πάρτε τα χρήματα σας από τις τράπεζες και γίνετε εσείς, η αρχή του ντόμινο που θα αλλάξει τον κόσμο! Αυτόν που έχτισαν οι αρχαίοι Έλληνες τον κατέστρεψαν οι τράπεζες και οι διεθνώς διεφθαρμένοι πολιτικοί. Ας συντονιστούμε λοιπόν όλοι σε μια ημερομηνία-επανάσταση:

ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΗΝ 1/6/2010 (τρίτη, πρώτη Ιουνίου)ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Παρακάτω μου ήρθε με mail.

Όποιος θέλει μπορεί να ακολουθήσει. Δεν ξέρω βέβαια εάν θα βγει τίποτα από αυτό, αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από να πετάμε πέτρες για να διαμαρτυρηθούμε για όσα μας έχουν φτάσει στο ΑΜΗΝ!!

ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΗΝ Τρίτη, 1 Ιουνίου

ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ!!!

Θυμάστε τότε που ο Τράγκας είπε να μποϊκοτάρετε τα ολλανδικά προϊόντα και όλοι σας το κάνατε? Αυτό ήταν κάθε μέρα το πρώτο θέμα στις ολλανδικές ειδήσεις γιατί ένα μεγάλο μέρος της ολλανδικής οικονομίας κόντευε να καταστραφεί. Πως το ξέρω αυτό??? Έμενα στην Ολλανδία τότε... Είχαν πάθει πανικό....

Θέλετε τώρα να παρθούν τα μέτρα λιτότητας πίσω και να μας κάνει δώρο η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα όλο μας το δημόσιο χρέος? Θέλετε να νικήσετε τους διεφθαρμένους πολιτικούς και να έχετε κράτος δικαίου? Θέλετε να ποδοπατήσετε τα ΜΑΤ χωρίς να τους πετάτε πέτρες και βόμβες? Θέλετε να βάλετε τους υπευθύνους πολιτικούς στην φυλακή χωρίς να....κάνετε επιδρομή στην Βουλή?

ΝΑ ΠΑΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΑΣ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΑΝΕΙΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝΑΛΗΨΗ. ΕΑΝ ΠΑΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ....ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΑΝΕΙΚΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ. ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ??????

Κάντε αναζήτηση στο google: “bank run”. Τότε θα καταλάβετε ότι ο πρωθυπουργός δεν φοβάται ούτε μολότοφ, ούτε πέτρες, ούτε βόμβες και πολύ περισσότερο δεν φοβάται το βρισίδι που τρώει κάθε μέρα. Αυτό που φοβάται, αυτό που τρέμει, αυτό που τον κάνει να μην κοιμάται, είναι ο εφιάλτης ενός “bank run”!

Τι είναι αυτό??? RUN=ΤΡΕΧΩ & BANK=ΤΡΑΠΕΖΑ. Δηλαδή να τρέξουν όλοι στην τράπεζα και να πάρουν τις καταθέσεις τους! Γιατί? Είναι πολύ απλό: Έχετε την εντύπωση ότι οι τράπεζες σας δανείζουν χρήματα που έχουν από τις καταθέσεις των άλλων? Σας δανείζουν, με τοκογλυφικό επιτόκιο και με τις πλάτες της κυβέρνησης, λεφτά που ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει! Όταν εσύ συνάπτεις ένα δάνειο αυτοί πατάνε μερικά κουμπιά στο πληκτρολόγιο και “εξ' ουρανού” χιλιάδες ευρώ μπαίνουν στον λογαριασμό σου. ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ... Γιαυτό και αν πάνε όλοι ταυτόχρονα να σηκώσουν τα λεφτά τους, οι τράπεζες θα καταρρεύσουν! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑ ΔΩΣΟΥΝ και σε χρεώνουν με αστρονομικά επιτόκια για λεφτά που ΕΣΥ δανείστηκες από κεφάλαια που ΑΥΤΟΙ δεν έχουν! Απλά στηρίζονται στο γεγονός ότι ποτέ δεν θα πάνε όλοι ταυτόχρονα να σηκώσουν τα λεφτά τους από τους λογαριασμούς τους...

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΧΙΛΛΕΙΑ ΠΤΕΡΝΑ ΤΟΥΣ.

Και έχει όνομα η φτέρνα! Την λένε “bank run”. Δεν απορείς πως είναι δυνατόν ΟΛΕΣ οι χώρες του πλανήτη να έχουν χρέος??? Σε ΠΟΙΟΝ χρωστάνε? Είναι μια νόμιμη πυραμίδα-φούσκα αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο και με την στήριξη των κυβερνήσεων. Δεν με πιστεύετε? Κάντε μια αναζήτηση στο google: “Fractional reserve banking How it works” και διαβάστε το άρθρο στην wikipedia.

Μορφωθείτε αντί να πετάτε πέτρες. Μορφωθείτε αντί να σκοτώνετε πισώπλατα όπως σκοτώνουν οι τρομοκράτες. Μορφωθείτε αντί να πετάτε μολότοφ και να σκοτώνετε αθώους ανθρώπους στην “marfin”. Με μολότοφ δεν κλείνει η “marfin”. Με μολότοφ πεθαίνουν αθώοι συνάνθρωποι μας.

Όσο περισσότερη βία χρησιμοποιείς τόσο πιο πολύ θα είσαι σκλάβος των συμφερόντων των αφεντικών σου!

ΕΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΣΟΥ, ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟ! Νομιμότατα και συνταγματικά! Θα τους νικήσεις με τα ίδια τους τα όπλα με τα οποία τώρα σου πίνουν το αίμα.

ΚΑΝΤΕ ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ!

Ακούστε τώρα και αυτό: Θέλετε να δημιουργήσετε παγκόσμια αλλαγή? Εάν το χρέος της μικρής Ελλαδίτσας έριξε τον dow jones, η ανάληψη των χρημάτων σας από τις τράπεζες θα τον καταποντίσει!

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΕΙ!

Πάρτε τα χρήματα σας από τις τράπεζες και γίνετε εσείς, η αρχή του ντόμινο που θα αλλάξει τον κόσμο! Αυτόν που έχτισαν οι αρχαίοι Έλληνες τον κατέστρεψαν οι τράπεζες και οι διεθνώς διεφθαρμένοι πολιτικοί. Ας συντονιστούμε λοιπόν όλοι σε μια ημερομηνία-επανάσταση:

ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΗΝ 1/6/2010 (τρίτη, πρώτη Ιουνίου)ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ!!!

Συμφωνω απολυτα.Μονο ετσι θα βαλουν νερο στο κρασι τους

Link to comment
Share on other sites

Και να σταματισουμε να πληρωνουμε τις εισφορες σε ΙΚΑ ΤΕΒΕ ΔΕΗ ΦΠΑ ΟΤΕ Εφορια. Τοτε να δεις τι χε**ο εχουν να ριξουν πανω τους αυτοι που μας εφτασαν σε αυτο το σημειο

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

up!!!

ας το δουν ολο και περισσοτεροι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορει να γινει παντως αν γινοταν (και ειχα και λεφτα στην τραπεζα... :bowdown: θα τα περνα...)

Τεσπα το θεμα ειναι αλλο....

Ολοι εσεις που λετε - λετε και εγω μεσα σε αυτους...τι καναμε?

Στις προηγουμενες εκλογες βγαλαμε ενα κομμα και λεγανε ηρθε ο λυτρωτης...θα σας πω εγω τι ηρθε... :bowdown::bowdown:

ελεος δηλαδη....ποσο κομματικη χαζομαρα ακομα? ΕΛΕΟΣ...!!!!

Γιατι παντα θα πρεπει να κυβερνανε τα δυο μεγαλα κομματα?

Τι αλλο θα μας κλεψουν ... και εμεις συνεχιζουμε και τα στηριζουμε.... δεν λεω οτι τα αλλα κομματα θα κανανε κατι...αλλα αν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις...Δηλαδη τι το χειροτερο θα γινοταν αν εβγαινε ο Καρτζαφερης,η παπαρηγα,ο τσιπρας??? Ποσο παραπανω να κλεβανε..!!! δεν γινεται αλλο... (και οπως λεει και ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ...δεν παει ποιο κατω πιασαμε πατο...notis speaking...)

αλλα εμεις να ψηφισουμε τα ιδια και τα ιδια.... αυτοι που τα σπανε φωναζουν και ολα αυτα στις επομενες εκλογες τουε ιδιους θα ψηφισουν...ΕΛΕΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ ΟΙ ΕΛ (λιακο speaking....)

Bebaia opoiow kai na bgei einai MARIONETA...αλλα δεν χανουμε και κατι....

μην νομισει καποιος οτι εγω ειμαι με αυτα τα κομματα....(απο παντα ψηφιζα ενα απο τα μεγαλα...δεν λεω ποιο...)καλος @@@@@@ ειμαι και εγω...αλλα δεν το ξανακανω το ιδιο λαθος...τελος...!!!

ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΑΣ... την ομορφοτερη χωρα του κοσμου...λυπαμαι...

αντι να χαιρεσαι να λες πως εισαι ελληνας τωρα να ντρεπεσαι....ΛΥΠΑΜΑΙ.... :bowdown:-_-

ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΝΕ ..ΕΓΩ ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ....

ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ 4 ΣΠΙΤΙΑ 3 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ..ΕΞΩΧΙΚΑ...ΚΑΙ ΣΚΑΦΗ ???????????ποιος θα μου πει γιατι????

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ... εκει φτασαμε.... :):thumbup:

Να μπει φυλακη ο καθε Τολακος...(γιατι για μενα τολακος ειναι...και πλεον ουτε να τον βλεπω δεν θελω...)

οι siemensατοι... και ολοι...να μην τα λεω τα χιλιοειπωμενα...

Γιατι δηλαδη να μπαινει φυλακη ο κυρΓιωργος που χρωσταει 10.000 ευρω και ο Τολακης να ειναι εξω και κυριος..λεμε τωραα...???

Ειμαι 25 χρονων και βλεπω την νοοτροπια των μεγαλυτερων,,,,σσσςςςςς!!! μην μιλας εσυ δεν ξερεις...(οχι μονο σε μενα σε συνομιληκους και λιγο μεγαλυτερους...) η απαντηση μου ξερετε ποια ειναι???

ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ...ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΟΥ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.....

Δεν ειναι ολοι ετσι βεβαια αλλα μεγαλο ποσοστο λυπαμαι αλλα ειναι....

ΕΓΩ ΣΑΝ ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ......

Καντε κατι τωρα.... Μην πληρωνει κανενας τιποτα...δεν ξερω...ΘΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΦΥΛΑΚΗ???

Δεν ξερω εκει μας φτασατε τους νεους να σκεφτομαστε ετσι...αυτοι οι 300 ηλιθιοι της βουλης....

να φυγουν ρε να πανε αλλου...!!!! :(:wacko: να μεινουν 50 ικανοι...!!! θα τους βρουμε που θα παει,,,, οι αλλοι φυλακη...η εξορια...δεν ξερω...ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ....ΛΑΜΟΓΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως φιλοι μου,δεν θα γινοταν και καμια μεγαλη ζημια αν βγαζαμε τα λεφτα μας απο τις τραπεζες.γιατι βασιζονται στους "μεγαλοκαταθετες" τους και οχι στα 200ευρω που εχω εγω στον λογαριασμο μου!!βεβαια αυτο που λεω δεν σημαινει οτι ειμαι της αποψης "ελα μωρε εγω θα σωσω τον κοσμο?δεν κανει τιποτα" ή οτι δεν γινεται τιποτα οτι και αν κανουμε.

το προβλημα ειναι οτι τισ 2 τελευταιες δεκαετιες εχουμε χασει το νοημα στις ζωες μας.δεν χωραει το μυαλο μου ,ρε παιδια,πως συνομιλικοι μου ,παιδια που τωρα ξεκινουσαν την ζωη τους,πηγαιναν και επαιρναν δανεια,και ξεζουμιζαν καρτες,για να ζουνε σε μια εικονικη πραγματικοτητα.το φαινασθε δηλαδη ,θα με κανει καποιον.

εγω θυμαμαι σαν πιτσιρικι,ποσο ομορφα περνουσαμε με την οικογενεια μου κι ας μην μπορουσαμε να παμε 3 χρονιες διακοπες.ερχοταν ο μπαμπας απο την δουλεια ,βουρ στο αυτοκινητο και παραλια.δεν εχει σημασια ποσα θα σπαταλησεις,αν θα ειναι το σουπερ ξενοδοχειο η η ξαπλωστρα στην μυκονο!!!αλλα αυτα λιγουρευτηκαμε!!!

συγχωρεστεμε για την απλοικοτητα ,και για το αν ισως ειμαι εκτος θεματος αλλα πριν τα ριχνουμε στους αλλους ας δουμε μεσα μας,να αλλαξουμε πρωτα μεσα μας.

και κατι τελευταιο,την πατριδα μας την κουβαλαμε μεσα μας.εγω δεν ντρεπομαι για την χωρα μου,ντρεπομαι που ξεχασαμε να ειμαστε ανθρωποι

Link to comment
Share on other sites

To είχα σκεφτεί κι εγώ αυτό παλιά.

Ντάξει μια μικρή "ζημιά" θα γίνει.

:)

Link to comment
Share on other sites

μπα μην το λες, αυτό που τους φοβίζει και αυτή θα είναι και η ζημιά είναι η δημιουργία ενός ρεύματος αντίστασης.

Αν δημιουργηθεί τέτοιο ρεύμα, μετά θα ακολουθήσει και αυτός με τις μεγαλύτερες καταθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι αλλα εχω την εντυπωση πως ακομα δεν εχουμε καταλαβει τι μας περιμενει.... την πεφτω στο κρεβατι μου για υπνο κ το μονο που σκεφτομαι ειναι : "τι εχω κανει μεχρι σημερα"...Ενω θα επρεπε να σκεφτομασταν "τι πρεπει να κανουμε αυριο" Ο φιλος saxo μας εδωσε την λυση κ ειναι ολα τα ευρα! το θεμα ειναι ποιος θα το κανει?! μακαρι παντως να το παρουν ΟΛΟΙ γραμμη...κ να γινει! απλα κατω απο το στρωμμα μας μετα θα πρεπει να εχουμε κ ενα περιστροφο μαζι με μια καραμπινα κ εξω απο το σπιτι ενα τανκ....!! Αλλα πραγματικα αν ενα απλο μποϊκοταζ καταφερνει τοσα πραγματα σκεφτείτε λιγο καλυτερα τι θα γινει με αυτο που ειπε ο φιλος!!! Π_Α_Ν_Ι_Κ_Ο_Σ!!!!!! Δεν πρεπει να ζησουν κ αυτοι οι ανθρωποι(πολιτικοι-τραπεζιτες) αυτη την εμπειρια?! γιατι να τους την στερισοουμε?! :) αφου μπορουμε-οπως μπρουσαν κ αυτοι τοσα χρονια γιατι να μην γινει......? Φιλε vagos δεν ειναι καθολου μικρη ζημια! αν γινει μαζικα αυτο κ απο τα ΄μεγαλα' τους κεφαλαια ειδικα....θα μεταναστευσουν στο φεγγαρι!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Μεγαλοκαταθετης σε λογαριασμο τραπεζης; Υπαρχει αυτο; Νομιζω οτι ειναι ο λιγοτερο αποδοτικος τροπος αποταμιευσης. Πιστευω οτι ειμαστε κυριως εμεις με τα 500-10.000€ πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Aν ειχα λεφτα στη τραπεζα σιγουρα θα τα εβγαζα :):thumbup::(

Αν σκεφτει κανεις οτι ολες οι τραπεζες που ουσιαστικα εμπορευονται το δικο μας χρημα δανειζουν 20% παραπανω απ οσο χρημα εχουν θα εχει τρελο γελιο :wacko::bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

με 500-10.000 είναι πολύ λίγα για τράπεζα.. είναι πολλοί που έχουν τις οικονομίες ζωής, και 100.000 είναι τα μικρά κεφαλαια.. αν αυτοί όλοι μαζί ταυτόχρονα πάνε και μαζέψουν τότε η τράπεζα χρεοκοπεί και όσοι πρόλαβαν τον κύριο είδαν!

αλλα και στο σπίτι δεν είναι το "σίγουρο" μέρος.. γιατί ένας κλέφτης μπαίνει μέσα και τα παίρνει όλα..

Έγινε επεξεργασία - alex1001
Link to comment
Share on other sites

Χανουμε τιποτα αν τα βγαλουμε?

ΟΧΙ!!

Ας τα βγαλουμε και βλεπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΔΕΡΦΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

αλλα και στο σπίτι δεν είναι το "σίγουρο" μέρος.. γιατί ένας κλέφτης μπαίνει μέσα και τα παίρνει όλα..

Συμφωνω, γι'αυτο κι εγω πηρα ενα χρηματοκιβοτιακη στην τραπεζα (35 ευρωπουλα τον χρονο) και θα κανω την δουλια μου. Και θα μου τα φυλανε και δεν θα μπορουν να τα χρησιμοποιουν. Εαν επιστρεψουμε στην Δραχμουλα,, υπαρχει και το εξωτερικο να τα εξαργυρωσουμε .

Link to comment
Share on other sites

:) μεσα κι εγω
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι γνωρίζω οι τράπεζες από το 2008 έχουν προβλέψει

(λόγο κρίσης) να θέσουν όριο ανάληψης και δεν ισχύουν

εγγυημένες καταθέσεις.

Το να πάρεις τα χρήματα είναι ένας τρόπος ασφάλισης τους,

μιας και αν καταρρεύσει η ΟΝΕ θα είναι συνάλλαγμα θα

βγεις και κερδισμένος στο τέλος. :)

Μαζικά δεν θα μπορέσει να γίνει σε καμία περίπτωση μιας

και οι καλύτεροι χρηματοδότες των πολιτικών είναι οι

μεγαλοεπενδυτές και κατ' επέκταση οι τράπεζες. Με

αποτέλεσμα με νόμους να έχουν εξασφαλίσει να μι

σου ανήκουν τα χρήματα των καταθέσεων.

Link to comment
Share on other sites

α) Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ εύκολο να υπάρξει "αδυναμία εκτέλεσης συναλλαγών" την συγκεκριμένη ημερ/νία. Μπορεί να υπάρξει το ίδιο αποτέλεσμα ακόμη κι αν ξεκινήσουμε νωρίτερα την... επανάσταση.

β) Ε! του κερατά..., πόσα θα βάλεις κάτω από το στρώμα...?, αν είναι τόσα πολλά, προφανώς δεν χρειάζεται να ξεκινήσεις επανάσταση...

γ) Αν πάρει πρέφα το "κεφάλαιο" τέτοια τάση, ακόμη κι αν δεν γίνει την ίδια μέρα, σίγουρα θα ακολουθήσει ώστε να τα βάλει κάπου πιο... ζεστά!

δ) Για την κατάσταση αυτή είμαστε υπεύθυνοι ΟΛΟΙ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ας μάθουμε απο τα λάθη μας (και των παλαιοτέρων), κι ας δώσουμε αξία στον δάσκαλο κι όχι στον mercedeδάκια! Εμείς είμαστε υπεύθυνοι για τις αρχές των παιδιών μας.

Τέλος, ΔΕΝ έχουμε να χάσουμε τίποτα δοκιμάζοντας κι αυτό μεταξύ άλλων που δεν πιάνουν τόπο... (απεργίες)

Καλή μας τύχη!

:)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα σκοπο να τα βγαλω αυτη την εβδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το εψαξα λιγο παραπερα οσο αφορα τις αναλυψεις. Μου ειπαν οτι για πανω απο 2000 ευρω πρεπει να ενημερωσω για το ποσο απο την προηγουμενη μερα.

Ετσι που το βλεπω ενημερονουμε αυριο, και τα βγαζουμε την Δευτερα 31. Οσο για το που θα τα παμε, εαν ειναι ενα ποσο που φοβομαστε να το κρατησουμε σπιτι, υπαρχουν και τα χρηματοκιβοτια στις ιδιες τις τραπεζες,,, ειρωνια ,,,τους τα παιρνεις και με 35 ευρω τους βαζεις να στα φυλανε κιολας,,,,χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...