Jump to content

αρχαριος


theo

Recommended Posts

καλησπέρα...πήρα πριν δύο μέρες ενυδριο 60 λίτρων αλλά είμαι εντελώς άσχετος...μου αρέσει πολύ και θα ήθελαν ασχοληθώ και να μπω στο νόημα...μπορει κάποιος να με βοηθήσει και να μου εξηγήσει στο περίπου τι παίζει?αυτή την στιγμή στρώνω το ενυδριο...επίσης τι ψάρια μου προτείνετε? :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον :)

Με το στρώσιμο πως τα πας ? Έχεις διαβάσει τα σχετικά ?

Το τι ψάρια θα βάλεις εξαρτάται και από άλλους παράγοντες όπως συνθήκες νερού της περιοχής σου και πόσο μπορείς να παρέμβεις, βυθό και διακόσμηση που θα βάλεις, τι σου αρέσει, συμβατότητα μεταξύ τους.

Αφού όμως στρώνεις ήδη, σημαίνει ότι έβαλες τουλάχιστον βυθό και νερό. Σε τι φάση ακριβώς είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο Aquazone.

Καλη διαμονη και καλο διαβασμα.

:)

Μπορεις να ξεκινησεις σιγα σιγα με αυτα να κατατοπιζεσαι

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

Εξοπλισμός γλυκού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715

Τα πρώτα μου βήματα (βασικά άρθρα για νέους στο χόμπυ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Και οτι απορια εχεις ανοιγεις θεμα στην καταλληλη κατηγορια ή χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης για ενημερωση σε θεματα που σε ενδιαφερουν και εχουν ξανασυζητηθει.

Μαθε να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πανω δεξια στη μπαρα που λεει Gallery Βιβλιοθήκη Άρθρων Arcade Forum κλπ, πηγαινε το ποντικι πανω απο τη λεξη "Forum" > (ανοιγει πινακακι) πατα "Αναζητηση".

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει ένα αντιχλώριο και ένα για το νάτριο...και δουλεύει απο χτες το απόγευμα...τώρα θα πάω να πάρω άμμο...πόσο καιρό περίπου θέλει το στρώσιμο?thanks προκαταβολικά:)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να είχες ακολουθήσει την εξής σειρά

1. Αποφασίζεις τι ψαράκια θέλεις να βάλεις συζητώντας με φίλους εδώ στο forum

2. Για τα ψαράκια αυτά που θα αποφασίσεις με βάση το περιβάλλον που τα ευνοεί (φυτά, πέτρες, άμμος, χαλίκι, παράμετροι νερού κλπ) στήνεις το ενυδρείο

3. Βάζεις στο ενυδρείο σου το βυθό (χαλίκι ή άμμο), φυτεύεις κάποια φυτάκια αν θα γίνει φυτεμένο, συμπληρώνεις με νερό και ενεργοποιείς φίλτρα, θερμαντήρα.

4. Τότε ξεκινάς τη διαδικασία στρωσίματος χωρίς ψάρια με βάση τις πληροφορίες που διάβασες στο forum.

Μετά το στρώσιμο αρχίζεις να βάζεις ψαράκια κλιμακωτά και με μέτρο.

Δεν είναι καλή κίνηση να στρώσεις το νερό σκέτο και μετά να προσθέσεις την άμμο ή το χαλίκι.

Πολύ περισσότερο δε αν αποφάσιζες να βάλεις και φυτά και μάλιστα με υπόστρωμα (υλικό που μπαίνει κάτω από το χαλίκι και λιπαίνει τα φυτά που φυτεύονται στο χαλίκι).

Νομίζω ότι έχεις τώρα την ευκαιρία να το κάνεις σωστά.

Αγόρασε την άμμο (γιατί όμως άμμο και όχι χαλίκι? όλα εξαρτώνται από το τι ψάρια θα βάλεις), άδειασε το περισσότερο από το νερό, βάλε την άμμο , σκέψου αν θα βάλεις κάποια φυτά και αγόρασε τα, πάρε επίσης τα άλλα διακοσμητικά στοιχεία (ξύλα πέτρες) βάλτα με τη σωστή σειρά και όλα θα πάνε καλά.

Αν δεν θέλεις να το κάνεις, τότε βάλε με προσοχή την άμμο και ξεκίνα το στρώσιμο:

Ρίχνοντας βακτηρίδια (Bactozym, nitrivec, stresszyme κλπ) και λίγη (ΛΙΓΗ) τροφή (ψαροτροφή) κάθε δεύτερη μέρα. Τα βακτηρίδια με βάση τις οδηγίες του κατασκευαστή, αλλά απόφυγε το κομμάτι που συνήθως προτείνεται να μπούν γρήγορα τα ψάρι, καλύτερα να περιμένεις κάποιες μέρες και να μετράς αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη .

ΈΧΕ ΥΠΟΜΟΝΗ :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την άμμο....τα φυτά γίνεται να τα βάλω με τον καιρό?(έχω χαλάσει όσα λεφτά είχα μαζέψει άρα πρέπει να περιμένω λίγο)τώρα που είναι μόνο με άμμο πόσο καιρό χρειάζεται περίπου για να στρώσει και να μπορώ να βάλω τα πρώτα ψάρια?και τέλος πως μπορώ να μετράω όλα αυτά που μου λες?

ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια(ξέρω ότι κάνω πολύ ΄΄αρχαριες΄΄ ερωτήσεις άρα προκαταβολικά sorry)

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την άμμο....τα φυτά γίνεται να τα βάλω με τον καιρό?(έχω χαλάσει όσα λεφτά είχα μαζέψει άρα πρέπει να περιμένω λίγο)τώρα που είναι μόνο με άμμο πόσο καιρό χρειάζεται περίπου για να στρώσει και να μπορώ να βάλω τα πρώτα ψάρια?και τέλος πως μπορώ να μετράω όλα αυτά που μου λες?

ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια(ξέρω ότι κάνω πολύ ΄΄αρχαριες΄΄ ερωτήσεις άρα προκαταβολικά sorry)

Φυσικά και γίνεται :) έχεις να χαλάσεις λεφτά στο μέλλον ..... :D:D

έβαλες καθόλου βακτηρίδια ?

Για να μετράς χρειάζεσαι (πάλι ξήλωμα) υγρά τεστ (αλλά τα καλά νέα είναι ότι θα σου κρατήσουν για αρκετό καιρό αφού συνήθως αρκούν για 100 περίπου φορές)

1. Για αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4 θα γράφει απέξω)

2. Για νιτρικά (ΝΟ3 θα γράφει απέξω)

3. Για νιτρώδη (ΝΟ2 θα γράφει απέξω το κουτί)

Μετράς αμμωνία και νιτρώδη. Στην αρχή ανεβαίνει η αμμωνία, μετά μειώνεται έως μηδενίζεται, ανεβαίνουν τα νιτρώδη και τέλος μηδενίζονται τα νιτρώδη και ανεβαίνουν τα νιτρικά. Εκεί ολοκληρώνεται η διαδικασία.

Όμως, η όλη ιστορία μπορεί να επιταχυνθεί με 2 τρόπους:

α) με καλλιέργειες βακτηριδίων που ενεργοποιούν τη δημιουργία των κατάλληλων βιολογικών αποικιών στο φίλτρο (αυτών που μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρώση και τα νιτρώδη σε νιτρικά). Είναι τα σκευάσματα που σου έγραψα παραπάνω. Μάλιστα, υπάρχει ακόμη ένα, το safestart της Tetra, με το οποίο επιταχύνεται ακόμη περισσότερο η διαδικασία (γι αυτό και είναι αλμυρό, και δεν εννοώ τη γεύση του :D ).

β) με "μπόλιασμα" του φίλτρου σου από στρωμένο φίλτρο υγιούς ενυδρείου άλλου χομπίστα (αυτή είναι και η πιο γρήγορη μέθοδος). Δηλαδή, πρακτικά είτε με ξέπλυμα υλικών φίλτρου από στρωμένο φίλτρο στο δικό σου ενυδρείο είτε με μεταφορά στρωμένου βολογικού υλικού από άλλο φίλτρο. Οπότε έχεις άμεση αποίκηση ωφέλιμων βακτηριδίων και μπορείς να ξεκινήσεις να βάζεις ψάρια ΜΕ ΜΕΤΡΟ.

Βγάλε μια αναζήτηση στις αγγελίες μήπως κάποιος φίλος που είναι κοντά σε σένα μπορεί να σου δώσει μπόλι.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες :)

Ξεκινα την μελέτη και οτι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...έχω βάλει ΄να αντιχλώριο και ένα για το νάτριο..δεν ξέρω αν εννοείς αυτά βακτηρίδια....μου τα σύστησαν στοpet shop....να ρωτήσω και κάτι άλλο.΄΄εχει σχέση το πάχος της άμου για να βάλω φυτά?...(το δουλεύω ήδη δύο μέρες αλλά δεν μπορώ να το βλέπω άδειο ανυπομονώ να βάλω ψάρια.χρειάζεται πολλές μέρες ακόμα στρώσιμο?)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...