Jump to content

Μονομαχακια


Recommended Posts

Εχω ενα 30λ με αεροφιλτρο και πολυ pistia.Μεσα υπαρχουν 20-30 μωρα μονομαχακια τα οποια κολυμπανε εδω και 5-6 μερες.Απο τροφες εχω κατεψυγμενη artemia και tetra mini baby.Παρολα αυτα τους ριχνω τροφη και απο της δυο και βλεπω 5-6 να τσιμπολογανε τροφη.Τα αλλα ουτε που ασχολουνται.Θερμοκρασια του ενυδρειου ειναι 27 βαθμους.Τι τροφες μου προτεινετε?Δεν τρονε γιατι ακομα καταναλωνουν το λεκυθικο τους σακο? :)

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, ακριβώς την ίδια τροφή έχω πάρει κι εγώ... πιστεύω ακόμα δεν πρέπει να τα ταΐσεις... όταν θα τελειώσει το λευκό σάκο τους θα τρώνε infoysoria που έχει μέσα στο ενυδρείο και βάλε πολύ λίγο από τι τροφή Tetra... σε 7-10 μέρες θα ταΐσεις την artemia...

Αυτό θα κάνω εγώ...

Γιώργο, τι μονομάχους έχεις?? μπορώ να κλείσω ένα ζευγάρι για αντάλλαγμα???

Link to comment
Share on other sites

Η κατεψυγμενη αρτεμια που εχεις ειναι μεγαλη για τα μωρα.

Θελουν ναυπλιους αρτεμιας (νεοεκκολαφθεισα).

Θα φτιαξεις μονος σου με αυγα.

Αγορασε αυγα αρτεμιας πχ JBL ή Ocean Nutrition και μια συσκευη εκκολαψης σαν της hobby ή φτιαξε μια μονος σου οπως αυτη (μονο που δεν χρειζεται η πατεντα με τη βεντουζα. Βαζεις στη θεση της μια αεροπετρα και εχοντας κανει πιο στενη την τρυπα στο καπακι του μπουκαλιου απο οτι το σωληνακι της αεραντλιας, εχεις πετυχει στεγανοτητα).

Θα χρειαστεις και μια συριγγα απο φαρμακειο για να συλλεγεις την αρτεμια.

Αναλογα τα αυγα θα χρειαστεις και ενυδρειακο αλατι για την εκκολαψη.

Δες κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...9%E3%DE+Artemia

Και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33621

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα της Sera ειναι αξιοπιστο?

Ειχα παρει μονο αυγα σκετα sera καποτε. Ειναι ΟΚ.

Συσκευη δεν πηρα. Απ'οτι ακουσα μια φορα δεν δινει μεσα στο πακετο και το μπουκαλι και το καπακι που εχει δεν κουμπωνει στα μπουκαλι των αναψυκτικων μας. (δεν το εχω εξακριβωσει, απλα στο λεω να το κοιταξεις πριν το παρεις)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο συζητηση με τον Νινταλ πηρα αυγα artemias και σπιρουλινα.Εβαλα σε ενα μικρο ενυδρειακη 0,50l νερο το εβαλα στο μεγαλο μου ενυδρειο εβαλα μια αεραντλια και εριξα τα αυγα μεσα.Το ενυδρειακη μπηκε στο ενυδρειο για να εχει θερμοκρασια και να μην κατεβη στους 21-22 βαθμους.Τωρα περιμενω και σας λεω.Πως θα ριχνω την artemia με διχτακι?Θα τα ρουφαω με συριγγα?

Link to comment
Share on other sites

http://petushok.info/node/619

εδώ θα βρείς φωτογραφίες από μια απλή σύστημα για αρτέμια...

1) κόβουμε πάτο σε μια μπουκάλα κοκα-κολλα, κάνουμε 5 μικρές τρύπες... Γυρνάμε το μπουκάλι ανάποδα και το πάτο χρησιμοποιούμε σαν καπάκι.

2) κάνουμε μια μικρή τρυπα στο καπάκι και βάλουμε airstone και σύστημα αερισμού.

3) 10-12 ponroys πιο πάνω κάνουμε μια τρυπούλα και βάζουμε ένα μικρό σωληνάκι για να μαζέψουμε την αρτέμια.

Βάζεις 1 λίτρο νερό μέσα...μια κουταλιά από απλό αλάτι και ένα κουταλάκι από αυγά της αρτεμιας...και βάζεις δυνατό αερισμό. Σε 24 ώρες έχεις της ναυπλιες αρτέμιας...

Αυτό σκέφτηκα να κάνω κι εγώ...όμως τον αερισμό τον χρησιμοποιώ τώρα για τα μωρά και δεν έχω άλλο για την αρτέμια.... ((((

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα μικρο moyse και κανει πολυ καλη δουλεια.Ωραιο και ευκολο για αρτεμια.!! :D

Τι ειναι αυτο? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι κάνουν τα μικρά? Τι τρώνε?

Γιώργο... ποτε θα δούμε τα μωρά??? Βάλε καμια φωτογραφία!!!

Θέλω να δω τους μέλλον γαμπρούς μας και νύφες :thumbup:))) xa-xa-xa....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...