Jump to content

ερωτηση για ηλεκτρολογο!


Recommended Posts

εχουμε ενα μπαλαστ για 2 τ5.....θα μπορουσαμε να βαλουμε εναν διακοπτη στο σημειο που φαινεται στην φωτο η πρεπει να οπωσ και δηποτε να ειναι πριν το μπαλαστ ο διακοπτης? :)

post-13974-1274873547_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εαν από οτι είδα στο σχέδιο θες με ένα διπλό μπάλαστ να ανοιγοκλείνεις τη μια από τις δύο λάμπες όποτε θες γίνετε αλλά θα πρέπει να "κόψεις" και άλλο καλώδιο με το διακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

οχι,δεν θελω να κοβω την μια απο τις δυο....θελω να κοβω και τις δυο...απλα επειδη ειναι ετσι ο χωρος υπαρχει ηδη ενας διακοπτης σε εκεινο το σημειο(δεν ειναι συνδεδεμενος) και ρωτησα μηπως μπορουσα να τον βαλω για να μην τραβαω καλωδια απο τα καλωδια πριν το μπαλαστ....

οκ απο οτι καταλαβα δνε γινεται...ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

οχι,δεν θελω να κοβω την μια απο τις δυο....θελω να κοβω και τις δυο...απλα επειδη ειναι ετσι ο χωρος υπαρχει ηδη ενας διακοπτης σε εκεινο το σημειο(δεν ειναι συνδεδεμενος) και ρωτησα μηπως μπορουσα να τον βαλω για να μην τραβαω καλωδια απο τα καλωδια πριν το μπαλαστ....

οκ απο οτι καταλαβα δνε γινεται...ευχαριστω!

ότι γίνεται γίνεται απλά δεν αξίζει γιατί πρέπει να κόψεις μίνιμουμ 4 καλώδια.... τετραπλό διακόπτη δηλαδή... με λίγα λόγια μην μπλέξεις :)

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το βλεπω μου φαινεται μια χαρα ειναι και χωρις διακοπτη!!!! :)

θα το αφησω οπως ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις, αν κόβεις τον ουδέτερο, ο οποίος είναι κοινός και για τις δύο λάμπες, μονο που δεν είναι εκεί που δείχνεις, αλλά στην άλλη πλευρά της λάμπας. Εννοείται βέβαια ότι πάντα θα πρέπει να έχεις την δυνατότητα να κόβεις την φάση (και αυτό είναι το σωστό).

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις, αν κόβεις τον ουδέτερο, ο οποίος είναι κοινός και για τις δύο λάμπες, μονο που δεν είναι εκεί που δείχνεις, αλλά στην άλλη πλευρά της λάμπας. Εννοείται βέβαια ότι πάντα θα πρέπει να έχεις την δυνατότητα να κόβεις την φάση (και αυτό είναι το σωστό).

:):D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις, αν κόβεις τον ουδέτερο, ο οποίος είναι κοινός και για τις δύο λάμπες, μονο που δεν είναι εκεί που δείχνεις, αλλά στην άλλη πλευρά της λάμπας. Εννοείται βέβαια ότι πάντα θα πρέπει να έχεις την δυνατότητα να κόβεις την φάση (και αυτό είναι το σωστό).

:):D:D

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη παιζει?

αν σου δειξω ακριβης φωτο απο το τροπο συνδεσης του μπαλαστ μπορεις να μου πεις ποιο να κοψω??

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη παιζει?

αν σου δειξω ακριβης φωτο απο το τροπο συνδεσης του μπαλαστ μπορεις να μου πεις ποιο να κοψω??

Παίζει.

Στείλε φωτό και πάρε στο 6945448030 να σου πω πως να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη παιζει?

αν σου δειξω ακριβης φωτο απο το τροπο συνδεσης του μπαλαστ μπορεις να μου πεις ποιο να κοψω??

ανετα. ανεβασε φωτο να σου πουμε :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι το δευτερο συστημα με τις 2 λαμπες.... :)

post-13974-1274993069_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίζει.

Στείλε φωτό και πάρε στο 6945448030 να σου πω πως να το κάνεις.

φιλε μου ευχαριστω για το ενδιαφερον....εγω το εφτιαξα χωρις διακοπτη τελικα,απλα για να υπαρχει ας το αναφερουμε στο φορουμ να το βλεπουν ολοι! :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι το δευτερο συστημα με τις 2 λαμπες.... :)

άσχετο με το ποστ αλλά να τα αποφεύγεις τα συγκεκριμένα μπάλαστ... μπορεί να έχουν το 1/3 της τιμής τον osram philips κτλ αλλά είναι αναξιόπιστα :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστω για το ενδιαφερον....εγω το εφτιαξα χωρις διακοπτη τελικα,απλα για να υπαρχει ας το αναφερουμε στο φορουμ να το βλεπουν ολοι! :D

Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω από την φωτό την κλέμα του ουδετέρου :)

Πρέπει ή να βγάλεις πιο πλήρη φωτο (με τις λάμπες) ή να δω όλο το ballast μήπως και γράφει σε άλλο σημείο τις συνδεσμολογίες.

Είναι λίγο δύσκολο να στο δείξω έτσι. Για να καταλάβεις, στο καλώδιο της παροχής σου, πρέπει να βάλεις τον διακόπτη στο καλωδιάκι που πάει στην λάμπα κι όχι στο ballast.... :D

Link to comment
Share on other sites

1. Στα ηλεκτρονικά ballast δεν υπάρχει καλώδιο παροχής που να πηγαίνει στη λάμπα. Πάνε και τα δύο στο ballast.

2. Όταν βάζουμε διακόπτη δεν κόβουμε ποτέ τον ουδέτερο. Πάντα πρέπει να κόβουμε την φάση. Θέμα ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...