Jump to content

Κυανοβακτηριο


Recommended Posts

το ενυδρειο μου είχε κυανοβακτηριο... Σαν μια λάθος κινηση κάθισα και ξέστισα όλο το ενυδρειο... Το καθαρισα... επλινα πετρες, ξυλα κτλ κτλ... Μετα από ενα διάστημα ξαναγέμισε πάλι... Δεν ήξερα τι να κανω.. Πήγα σε Petshop και μου είπαν ότι είναι άλγη... και πιθανόν έχω υψηλά νιτρικά η φωσφορικά εφόσον τις λάμπες δεν τις ανάβω πάνω απο 6 ώρες την ημέρα. Κάναμε τις απαραίτητες μετρήσεις στο ενυδρείο και όλες οι μετρήσεις ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια... και μου λενε ότι τελικά είναι κυανοβακτήριο έτσι όπως τους το περιέργαψα... όπως και το διασταύρωσα και στο ιντερνετ απο φωτογραφίες. Τέλος πάντων μου έδωσαν ένα φάρμακο που θα ακολουθούσα για μια εβδομάδα και αυτο θα το έδιωχνε. Το φάρμακο λέγεται Protalon-707. Ακολούθησα τις οδηγιες όπως έλεγε μέσα... Όντως σιγα σιγά άρχιζε να φεύγει... Σταδιακά σταμάτησε η αναπτυξη και μετα αρχιζε να υποχωρεί αλλα παρατήρησα ότι απο την στιγμή που σταματησα το φαρμακο.. μετά απο μερικές μέρες άρχισε να αναπτύσεται πάλι... Διάβασα κάποια άρθρα και αυτό που έλεγε ήταν να καθαρίσω όσο μπορώ με το χέρι... και να βάλω μια αεραντλία μέσα γιατι αποροφάει πολύ οξυγόνο και να σβήσω τα φώτα για καμιά εβδομάδα και να το καλύψω για να μην μπαινει φως... Όντως το έκανα και παρατηρησα ότι σχεδον έχει φυγει... Η εβδομαδα περνάει την παρασκευη όπου θα ξανα ανάψω τα φώτα. Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής.. Πως δημιούργειται αυτό... δηλαδή μήπως οταν σβήσω την αεραντλια και μπουν σε λειτουργια πάλι τα φώτα αρχίσει πάλι να δημιούργείται. Αυτο ξαφνικά δημιουργήθηκε. δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα φώτα. Να τονίσω ότι τα φώτα δεν έχουν αλλαχτεί για πάνω από χρόνο. Όπως επίσης πλέον δεν έχω φυτά γτ είχαν πιασει ολα κυανο βακτήριο και είχαν γίνει ολα χάλια και τα εβγαλα... Επίσης έχουν πεθάνει σχεδόν όλα μου τα ψαρια.. Δεν ξέρω αν οφείλεται απο αυτό. Πάντως δεν φαίνοταν να έχουν κάποια αρρώστια γιατί δεν φαινόταν κάτι περιεργο πάνω τους... Σε κανένα από αυτα. Τώρα αυτή την στιγμή έχει μείνει ένα τιγράκι και δύο danio.

Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι οι εξής:

ΝΟ3: 10

ΝΟ2: 0

ΚΗ: 10°d

GH: >7°d

PH: 7,2

NH3/NH4: <0,01mg/lt

PO4: 0mg/lt

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χρειάζεται να αλλάξεις λάμπες και σίγουρα έχουν και ένα μερίδιο της ευθύνης. Po4 = 0 λίγο περίεργο εκτός αν δεν ταΐζ%

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χρειάζεται να αλλάξεις λάμπες και σίγουρα έχουν και ένα μερίδιο της ευθύνης. Po4 = 0 λίγο περίεργο εκτός αν δεν ταΐζεις αρκετά? Το κυανοβακτηρίδιο είναι τοξικό για τα ψάρια όμως τα ψάρια το γνωρίζουν και το αποφεύγουν. Επίσης επωφελείται απο "κακό" φωτισμό ή υπερβολικό και απο την "κακή" κυκλοφορία του νερού στον βυθό. Υπάρχει λύση των αντιβιοτικών όμως δεν είναι πάντα η αποτελεσματικότερη. Εγώ θα πρότεινα αλλαγή στις λάμπες ->αναδιοργάνωση βυθού και εξόδου φίλτρου για μέγιστη κυκλοφορία στων βυθό -> μερικά φυτά επιφάνειας να του κόψεις το φως -> Co2 + μισή ταμπλέτα στις ρίζες τον υπόλοιπων φυτών να πάρουν τα πάνω τους -> βγάλσιμο της γλίτσας όσο μπορείς με το χέρι ή ε κάποια μικρή αντλία για συφονάρισμα-> μια καλή αλλαγή νερού -> πολύ υπομονή

Μπορείς να δεις και μερικές συζητήσεις εδω bga και εδω bga

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά τώρα είδα τις απορίες σου λόγω βιασύνης.

Κυανοβακηρίδιο ή αλλιώς BGA (Blue Green Algae) φωτοσυνθετικό αναερόβιο βακτηρίδιο το οποίο αναπτύσσετε σε στάσιμα νερά. Δηλαδή λατρεύει το φως και ιδιαίτερα τον έντονο "κακό"¨φωτισμό , μεταφέρετε με τον αέρα και υπάρχει παντού απλά αναπτύσσετε όταν βρει τις κατάλληλες συνθήκες.

Τα ψάρια πέθαναν πριν ή μετά την χρήση του φαρμάκου? υπάρχει περίπτωση το φάρμακο να σκότωσε και την βιολογία του φίλτρου .

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια πέθαιναν πριν απο την χρήση του φαρμάκου. Απ'οτι λέει το φαρμακο ειναι δεν επηρεάζει το ενυδρείο και δεν κάνει κακό ούτε στα φύτα. Άσχετα βέβαια αν αυτή την στιγμή δεν υπαρχουν. Όταν λέμε "κακό" φωτισμό τι εννοούμε; Το νερό πως μπορεί να είναι στάσιμο αφού έχω εξωτερικό φίλτρο όπου κάνει κυκλοφορία του νερού;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια πέθαιναν πριν απο την χρήση του φαρμάκου. Απ'οτι λέει το φαρμακο ειναι δεν επηρεάζει το ενυδρείο και δεν κάνει κακό ούτε στα φύτα. Άσχετα βέβαια αν αυτή την στιγμή δεν υπαρχουν. Όταν λέμε "κακό" φωτισμό τι εννοούμε; Το νερό πως μπορεί να είναι στάσιμο αφού έχω εξωτερικό φίλτρο όπου κάνει κυκλοφορία του νερού;

Στάσιμο εννοεί να μην έχει καλή κυκλοφορία παντού μέσα στο ενυδρείο το νερό και να υπάρχουν περιοχές ηρεμίας. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο καλό είναι με κανένα μικρό κυκλοφορητή ή με τις εξόδους των φίλτρων να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση.

Διάβασε και τα links που σου έδωσε ο Exiz όπου προτείνονται συνδυασμένες λύσεις και με συσκότιση.

Δες και αυτό ως τελική λύση. Στο ίδιο θέμα που σου δίνω το link συζητιέται το κυανοβακτηρίδιο (αν και πρέπει να το ψάξεις λίγο γιατί είναι πολυσέλιδο το θέμα).

Link to comment
Share on other sites

thanks paidia... tha to psaksw kai allo... kai pisteuw tha exw ena kalo apotelesma sto telos...

(Ευχαριστώ παιδιά, θα το ψάξω κι άλλο και πιστεύω θα έχω ένα καλό αποτέλεσμα στο τέλος...)

mod note:

Ελληνικά δεν είναι καλύτερα ? :)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...