Jump to content

αποστολή γαρίδες πως????


Recommended Posts

αποστολή γαρίδες πως????εχω ενα φιλο αθηνα και θελη να μου στειλη ξερει καποιος τον τροπο?????να ταξιδέψουν μέχρι εδω,χωρις απώλειες...???εχω guppy amano kai corudoras...einai ok η red chery με αυτα τα ειδη?????

Έγινε επεξεργασία - birgin30
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου οτι θα μείνουν στη σακούλα σε νορμάλ συνθήκες περιβάλλοντος και το πολύ 48 ώρες, τις συσκευάζεις σε σακουλάκια με 200-300ml νερού και μόνο καθαρό οξυγόνο αέριο και τις μεταφέρεις σε κούτα γεμάτη τσαλακωμένες εφημερίδες και αν είναι δυνατόν αφρολέξ στα τοιχώματα εσωτερικά για θερμομόνωση σε περίπτωση που το περιβάλλον είναι πολύ ζεστο. Για red cherry έχω δοκιμάσει με επιτυχία μέχρι και 20 γαρίδες ανά σακουλάκι.

Αυτά έχουν δουλέψει καλά σε εμένα και προκύπτουν από δικές μου δοκιμές. :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

για καθαρό οξυγόνο αέριο που πρέπει να απευθυνθεί και πως θα του γεμίσουν τα σακουλάκια, είναι χρήσιμες αυτές οι πληροφορίες για εμάς στην επαρχία!

Link to comment
Share on other sites

για καθαρό οξυγόνο αέριο που πρέπει να απευθυνθεί και πως θα του γεμίσουν τα σακουλάκια, είναι χρήσιμες αυτές οι πληροφορίες για εμάς στην επαρχία!

UP!! πολυ καλο tip! :)

Link to comment
Share on other sites

και απο γερμανια??????χαχαχα αλήθειά γίνεται??? ξέρη κάνεις...?

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως κ γινεται! πως στελνουν στα καταστηματα αν δεν γινετε? :) Λογικα κανουν οτι ειπε κ ο viciouscircle....καλη θερμομονωση(κουτα απο φελιζολ-αφρολεξ)+καθαρο οξυγονο..καπου ειχα διαβασει οτι βαζουν μια παγοκυστη αν εχει πολυ ζεστη ή μια θερμοφορα αν εχει πολυ κρυο- αλλα δεν ξερω αν ησχυει!καλυτερα να περιμενεις καποιον που εχει κανει κατι αντιστοιχο να σου πει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eγώ από Αθήνα πήρα 10 γαρίδες ( ευχαριστώ για άλλη μια φορά το Νίκο) και τελικά έζησαν οι 8. Τις πήρα Τετάρτη ή Πέμπτη και Κυριακή ταξίδεψα για Βόλο. Ήταν χωρίς φίλτρο μέσα σε ένα παγούρι στρογγυλό, αυτά με το φελιζόλ από έξω, οπότε κρατούσε μόνωση. Βέβαια το είχα ανοικτό για να οξυγονώνεται. Είχα μέσα και κάτι βαλινσέριες που μου έδψσε συγχομπίστας εδώ και τις τάιζα με πολύ ψιλή τροφούλα για guppy, ώστε να τρώνε και οι πολύ μικρές. Την ίδια τροφή τρώνε και τα μωρά τώρα( ελπίζω).

Όλα πλέον είναι μια χαρά και μάλιστα σήμερα επιτέλους γέννησαν και έχω και μικρούλια. Αναμένω και άλλες 2 γέννες!!! :thumbup:

Δεν ξέρω τι άλλη συμβουλή να δώσω. Απλά γράφω τη δικιά μου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

.... και τις τάιζα με πολύ ψιλή τροφούλα για guppy, ώστε να τρώνε και οι πολύ μικρές.....

Στη μεταφορα ταιζες? :thumbup:

Δεν χρειαζοταν και ειναι και επικινδυνο για να σηκωσει αμμωνια στο λιγο νερο που υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Στη μεταφορα ταιζες? :thumbup:

Δεν χρειαζοταν και ειναι και επικινδυνο για να σηκωσει αμμωνια στο λιγο νερο που υπαρχει.

To ξέρω ότι ήταν παρακινδυνευμένο, αλλά φοβήθηκα να τις αφήσω τελείως νηστικές επειδή ήταν πολλές οι ημέρες. Τάισα από ελάχιστο ανά 2 ημέρες. Η γνώμη σου δηλαδή είναι τελείως νηστικά τα ζωντανά μας σε μεταφορά; Ακόμη και και όταν είναι για τόσες ημέρες;

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

για ψάρια συστήνεται να μην ταΐσουμε την προηγούμενη και την επόμενη της μεταφοράς, εγώ το εφαρμόζω και για γαρίδες.

το ιδανικότερο θα ήταν από την μέρα που τις πήρες μέχρι την Κυριακή να είναι σε ενυδρείο, έστω γυάλα χωρίς τίποτα μέσα από διακόσμηση, αλλά στρωμένο φίλτρο και νερό κ αντιχλώριο. Κυριακή στο παγούρι και μετά στο ενυδρείο σου.

όσο πιο μικρές τόσο πιο ευαίσθητες σε αύξηση αμμωνίας

Link to comment
Share on other sites

το ιδανικότερο θα ήταν από την μέρα που τις πήρες μέχρι την Κυριακή να είναι σε ενυδρείο, έστω γυάλα χωρίς τίποτα μέσα από διακόσμηση, αλλά στρωμένο φίλτρο και νερό κ αντιχλώριο. Κυριακή στο παγούρι και μετά στο ενυδρείο σου.

όσο πιο μικρές τόσο πιο ευαίσθητες σε αύξηση αμμωνίας

Δυστυχώς δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα. Στενοχωρήθηκα που έχασα 2 γαρίδες, αλλά ευτυχώς που οι υπόλοιπες είναι μια χαρά. Και όταν τις πήρα ήταν 3-5 χιλιοστά περίπου.

Τουλάχιστον να γνωρίζω για άλλη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...