Jump to content

Red Sea C-skim 1200 Deluxe


Recommended Posts

Το συγκεκρισμενο σκιμερ αυτο το ειχα δει στο διαδυκτιο και ειναι 2 μοντελα

ενα 1800

και ενα 1200

τα μελετησα αλλα δεν βρηκα διαφορες μεταξυ τους,το αλλο μου ερωτημα κανει εξω απο το νερο ? η πρεπει να τοποθετηθει στο σαμπ ,και κατι ακομα η παροχη νερου προς αυτο δεν ειναι παρα πολη μικρη για τα λιτρα του?

φοτο του σκιμερ πιο κατωskimer.doc

Link to comment
Share on other sites

Το 1200 deluxe, το δουλεύω εδώ και μερικούς μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Το έχω τοποθετημένο έξω από το ενυδρείο και το σημείο εξόδου του νερού πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω από τη στάθμη του ενυδρείου σου.

Άλλα εκτός από την δικιά του αντλία είναι απαραίτητη ακόμη μια για να δουλέψει (να το τροφοδοτεί) αλλά και να καθαρίζει τον κάδο συλλογής (καινοτομία της σειράς deluxe).

H διαφορά του 1200 με το 1800 είναι τα λίτρα που υποστηρίζει το καθένα και προφανώς θα θέλει ίσως και ισχυρότερη αντλία.

Κατασκευαστικά είναι ένα κουκλί !!! αλλά αν το δεις οικονομικά δουλεύει με 2 αντλίες... 55 watt Η δικιά του και 35watt αυτή που το τροφοδοτεί.

post-13206-1274899770_thumb.jpg

Για τις "φωτογραφικές ανάγκες" έχω αφαιρέσει το κάλυμμα που καλύπτει όλον αυτόν τον εξοπλισμό!!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Το 1200 deluxe, το δουλεύω εδώ και μερικούς μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Το έχω τοποθετημένο έξω από το ενυδρείο και το σημείο εξόδου του νερού πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω από τη στάθμη του ενυδρείου σου.

Άλλα εκτός από την δικιά του αντλία είναι απαραίτητη ακόμη μια για να δουλέψει (να το τροφοδοτεί) αλλά και να καθαρίζει τον κάδο συλλογής (καινοτομία της σειράς deluxe).

H διαφορά του 1200 με το 1800 είναι τα λίτρα που υποστηρίζει το καθένα και προφανώς θα θέλει ίσως και ισχυρότερη αντλία.

Κατασκευαστικά είναι ένα κουκλί !!! αλλά αν το δεις οικονομικά δουλεύει με 2 αντλίες... 55 watt Η δικιά του και 35watt αυτή που το τροφοδοτεί.

post-13206-1274899770_thumb.jpg

Για τις "φωτογραφικές ανάγκες" έχω αφαιρέσει το κάλυμμα που καλύπτει όλον αυτόν τον εξοπλισμό!!!

Στη δικια μου περιπτοση εχω 2 επιλογες ,μια να τοποθετηθει στο σαμπ και μια εξω απο το σαμπ,τωρα, για να το στυριξω διπλα απο το ενυδρειο δεν με βολευει,

εαν τοποθετηθει στο σαμπ και τροφοδοτατε απο την υπερχιλισει δεν ειναι σοστο?

και κατι ακομα απο που τροφοδοτατε απο την μικρη σωληνα?δεν ειναι λιγη η διαμετρος της εαν ειναι απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Η διάμετρος του σωλήνα τροφοδότησης είναι 12/16 και προφανώς είναι αρκετή για μια αντλία 1500L/h... θα το έχει μελετήσει ο κατασκευαστής !!!

Όσο για την τοποθέτηση το βολεύεις όπου σε... βολέψει είτε μέσα είτε έξω από το sub, αλλά και στις δυο περιπτώσεις η έξοδος του νερού πρέπει να είναι πάνω από τη στάθμη.

Κάνε μια έρευνα στο google και θα βρεις διάφορα σχετικά video.

Τι εννοείς να το τροφοδοτήσεις από την υπερχείλιση?

Η τροφοδότηση πρέπει να γίνεται με αντλία 1200-1500L/h (για το μοντέλο 1200)

Link to comment
Share on other sites

Η διάμετρος του σωλήνα τροφοδότησης είναι 12/16 και προφανώς είναι αρκετή για μια αντλία 1500L/h... θα το έχει μελετήσει ο κατασκευαστής !!!

Όσο για την τοποθέτηση το βολεύεις όπου σε... βολέψει είτε μέσα είτε έξω από το sub, αλλά και στις δυο περιπτώσεις η έξοδος του νερού πρέπει να είναι πάνω από τη στάθμη.

Κάνε μια έρευνα στο google και θα βρεις διάφορα σχετικά video.

Τι εννοείς να το τροφοδοτήσεις από την υπερχείλιση?

Η τροφοδότηση πρέπει να γίνεται με αντλία 1200-1500L/h (για το μοντέλο 1200)

ενοοω το νερο που ερχαιτε απο το ενυδρειο στο σαμπ να περναει απο το σκιμερ ενα μερος του και το υπολιπον που λογικα θα ειναι παραπολυ για το σκιμερ τνα καταλιγει στο σαμπ

το αλλο μου ερωτημα που δεν καταλαβα

πια ειναι η παροχη και πια η εξαγωγη

Link to comment
Share on other sites

Από υπερχείλιση δεν θα μπορέσει να κάνει σωστή δουλειά έως και καθόλου, διότι το νερό που κατεβαίνει από εκεί δεν έχει την απαιτούμενη πίεση όπως έχει μια αντλία που το τροφοδοτεί.

Αν ήταν έτσι ο κατασκευαστής θα είχε προβλέψει μια τέτοια περίπτωση και θα είχε διαφορετικό σύστημα στην εισαγωγή του νερού απ αυτό που έχει τώρα.

Από την άλλη μη ξεχνάς ότι η αντλία που τροφοδοτεί τα skimmer αναλαμβάνει (με το γύρισμα ενός μοχλού) και τον καθαρισμό του δοχείου συλλογής αποβλήτων, οπότε ένας λόγος παραπάνω να χρειάζεται πίεση.

Στη φώτο φαίνονται τα σημεία εισαγωγής-εξαγωγής καθώς και σε ποίο σημείο/ύψος πρέπει να βρίσκεται η στάθμη του νερού, είτε το τοποθετήσεις μέσα στο sub είτε όχι.

post-13206-1274990742_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από υπερχείλιση δεν θα μπορέσει να κάνει σωστή δουλειά έως και καθόλου, διότι το νερό που κατεβαίνει από εκεί δεν έχει την απαιτούμενη πίεση όπως έχει μια αντλία που το τροφοδοτεί.

Αν ήταν έτσι ο κατασκευαστής θα είχε προβλέψει μια τέτοια περίπτωση και θα είχε διαφορετικό σύστημα στην εισαγωγή του νερού απ αυτό που έχει τώρα.

Από την άλλη μη ξεχνάς ότι η αντλία που τροφοδοτεί τα skimmer αναλαμβάνει (με το γύρισμα ενός μοχλού) και τον καθαρισμό του δοχείου συλλογής αποβλήτων, οπότε ένας λόγος παραπάνω να χρειάζεται πίεση.

Στη φώτο φαίνονται τα σημεία εισαγωγής-εξαγωγής καθώς και σε ποίο σημείο/ύψος πρέπει να βρίσκεται η στάθμη του νερού, είτε το τοποθετήσεις μέσα στο sub είτε όχι.

φιλε μου για της ακριβεις διαστασεις σε πια ιστοσελιδα να δω? και το αλλο μου ερωτημα πια πομπαειναι ιδανικη για να ειποστηριξο το σκιμερ?ηερχαιτε με την δικια' του πομπα?

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer πωλείται με μια αντλία η οποία είναι αυτή που δημιουργεί τον "αναβρασμό" στο κυρίως σώμα, αλλά για να λειτουργήσει χρειάζεται και μια έξτρα με 1200L/h, εγώ έχω μια ΕΗΕΙΜ compact +2000, τοποθετημένη έξω από το νερό, (όπως και το skimmer)

Tο site της εταιρίας είναι www.redseafish.com

και η οδηγίες εδώ http://www.redseafish.com/languages%5C95%5...20Manual_gb.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...