Jump to content

το Malawi ενυδρειο μου


Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους.. :D

λοιπον μετα απο 9 μηνες ζωης του ενυδρειου μου ειπα να κανω μια παρουσιαση :D ..πρωτα απο ολα προκειται για ενα ενυδρειο κινεζικης προελευσης 360 λιτρων..η βοηθεια πολλων μελων απο εδω μεσα ηταν πολλη σημαντικη :) .(ειδικοτερα να ευχαριστησω τον κυριο σωκρατη-τον κυριο στρατο και φυσικα το βαγγο για τις συμβουλες τους) :D .φυσικα δεν εχω αποφυγει καποια λαθακια μικρα και μεγαλα αλλα τους λογους που δεν τα διορθωνω θα τους αναλυσω στη συνεχεια του θεματος..

πληροφορίες

Όγκος: 340 OCEANSON

Διαστάσεις:100cmX47cmX73cm

Κατηγορία:αφρικανικες κιχλιδες

Ψάρια: 3 labidochromis-3pseudotropheus acei-2 cynotilapia afra white top(αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο υπαρχουνε ακομα περιπου 11 μικρα acei 2 cynotilapia και 1 labido)

Διακοσμητικά υλικά:πετρες λαβας-ασβεστολιθικη αμμος

Φόντο:αφισα ενυδρειου χρωματος μπλε σκουρα

Φωτισμός:2 Τ5 αν δεν κανω λαθος

Διάρκεια φωτισμού:8ώρες 17:00-01:00

Φιλτράρισμα 2 eheim(2036-2217) φιλτρα γεματα βιολογικο υλικο-1400λιτρα/ωρα περιπου

Θερμοστάτης:300w

αεραντλια eheim

Παράμετροι:

pH:8-8,2

Γενική σκληρότητα (GH):13

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):9-10

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):25

Αλλαγές νερού:καθε 10 μερες 80 λιτρα

Θερμοκρασία:27

120520101178copy.jpg

αργοτερα θα ανεβασω και αλλες φωτογραφιες με τη βοηθεια του βαγγου :glare:

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο! Και τα ψάρια υγειή φαίνονται.

Μία παρατήρηση μόνο.

Έχω την εντύπωση ότι είσαι στην max ιχθυοφόρτιση. Ότι μικρά έχεις άσ' τα να μεγαλώνουν 2-3 μήνες και μετά να τα δίνεις, αφού άμα μεγαλώσουν θα παράγουν περισσότερους ρύπους. Σκέψου ότι αν αυτά τα 13 μικρά μεγαλώσουν στο ενυδρείο είναι απίθανο να μην έχεις πρόβλημα με αμμωνία και τα σχετικά.

Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

τα μικρα αφου βρω ενα μικρο ενυδρειο(εχω ανοιξει σχετικο θεμα στις αγγελιες)θα τα βγαλω απο το ενυδρειο..οσο για την ιχθυοφορτιση το γνωριζω οτι ειμαι οριακα..αυτο ειναι ενα απο τα λαθη μου οπως και οι πετρες λαβας αλλα και τα 3 διαφορετικα ειδη κιχλιδων(στην αρχη ο πωλητης με φορτωσε με 5 διαφορετικα αλλα τα εβγαλα τα 2..με αυτα εχω ψιλοδεθει κα ιδεν θελω να τα αποχωριστω)..πλεον οι πετρες με εχουν βολεψει μιας και ειναι πολυ ελαφριες και επισης τις εφτιαξα ετσι ωστε να μην τραυματισουν καποιο απο τα ψαρακια

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

Έχεις λίτρα αλλά δεν έχεις μήκος, αλλιώς εγώ θα έλεγα ότι είσαι καλά, ΑΡΚΕΙ να διπλασίαζες τη φίλτρανση.

Πολύ όμορφα στημένο, τώρα για τις πέτρες, εντάξει ίως είμαστε καμιά φορά και λίγο υπερβολικοί με τις πέτρες λάβας, δεν είναι τόσο επικίνδυνες αν είναι αρκούντως στρογγυλεμένες.

Βάλε ακόμα ένα 2217 ή ένα 2036 τουλάχιστον και θα είσαι πολύ καλύτερα.

Επαναλαμβάνω ότι το μήκος με προβληματίζει σε σχέση με την ιχθυοφόρτωση.

Αυτά τα ενυδρεία λόγω ύψους είναι ιδανικά για σκαλάρια είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξω να παρω αλλο ενα φιλτρο και να ειμαι καλυτερα..οσο αφορα το μηκος του ενυδρειου το ξερω οτι ειναι πολυ μικρο..να φανταστειτε τοσο καιρο δεν εκανα παρουσιαση γιαυτο το λογο..αλλα καποια στιγμη εχω σκοπο να παω σε πολυ μεγαλυτερο μηκος..γιαυτο και τα ψαρια τα αφηνω..απλα κανουνε υπομονη :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...