Jump to content

L-129 Breeding


djtonyel

Recommended Posts

Για σας φιλοι πλεκοτρελαμενοι :D

εχθες ημουν στο οσλο για να αγορασω καπια καινουργια πλεκο και σημερα που γυρισα ειπα να αλαξω νερο στα ενυδρεια.

σε ενα απο αυτα εχω ενα νεαρο ζευγαρη Hypancistrus debilittera , δεν ειναι καν εφτα εκατοστα .

οταν αλαζα νερο ειδα τον αρσενηκο να τρεμη και και μονο που βαζω τον φακο να δω ,τι βλεπω!

τον αρσενηκο να κραταη με την βεντουζα του μια μπαλα απο αυγα :)

δεν ειταν πολλα εξι με εφτα αυγα που μολις ειχαι αφιση η θυληκια :D

ακομα ενα πλεκο στην μεγαλη μου λιστα με αναπαραγογες :D

Έγινε επεξεργασία - djtonyel
Link to comment
Share on other sites

:) Δεν περιμέναμε κάτι λιγότερο!!! Μας έχεις συνηθίσει πλέον!!! :D

Να τα χαίρεσαι όταν με το καλό βγουν και να σου ζήσουν! :D

Link to comment
Share on other sites

και μολις αποκτισα ενα ξευγαρη L-260 :)

και ενα ζευγαρη Ancistrus sp. (L393)

Link to comment
Share on other sites

Αχ Αχ Αχ πανε τα αυγα.εχθες κοιταξα μεσα στιν σπηλια αλα τιποτα. :)

Μαλον τα εφαγε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας δωσεις φώτο απο όλα τα ενυδρεία σου θα πω στην πεθερά σου οτι παραμελείς την κόρη της και ξέρεις τι έχεις να πάθεις..... :)

Τα L260 τι μέγεθος έχουν και πόσο τα πειρες?

Link to comment
Share on other sites

:) τα αγορασα απο ιδιωτι

αλα ημουν ατυχος 4 αρσενικους και μια θηλικια ολα μαζι 150 ευρο αυτος ο νορβιγουλης προσπαθουσε να μου τα πουληση σαν 3 θηλυκιες και δυο αρσενηκους.αλα τι να κανω δεν τα βρεισκις τοσο ευκολα και τα αγορασα.εχω απομονοση ενα ζευγαρη και εχθες αυγα :D .οι αρσενηκοι ειναι 12 εκατοστα και η θηλικια ειναι 9 εκατοστα .

αν θες μπες εδω http://myplecos.webs.com/

Link to comment
Share on other sites

Χα Χα Χα Την τρέμεις την πεθερά σου, στο λεπτό έδωσες φώτο και Video....

Η τιμή είναι πάρα πολύ καλή για 5 ενήλικα L260

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλα τα τρια αρσενικα τα πουλαο στην μισι τιμη .γιατη θα σκοτοθουνε χορις θηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία είναι..

Πρέπει να είναι καινούργια, χρειάζεται αρκετό υλικό ακόμα (φωτο, video κλπ..)

Link to comment
Share on other sites

εχθες την ανεβασα ειναι μονο για πλεκο .τα ειδες τα αυγα ! ελπιζω να τα γονιμοπιοισε ο αρσενικος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κατάλαβα, τα αυγά υπάρχουν ή όχι?

Φίλε ήθελα να σε ρωτήσω κάνα δυο πραγματάκια περί αναπαραγωγής. Έχω δει ότι σε όλες σου τις γέννες παίρνεις τα αυγά από τους γονείς και τα μεγαλώνεις χωριστά σε γεννήστρα. Θα ήθελα να σε ρωτήσω για ποιο λόγο το κάνεις αυτό, δηλαδή υπάρχει μεγαλύτερο ποσοστό επιβίωσης για παράδειγμα σε σχέση με το να τα άφηνες με τον πατέρα ή κάτι τέτοιο? Κι επίσης θα ήθελα να μου πεις πως κάνεις αυτή την αφαίρεση των αυγών απ' τη σπηλιά έτσι ώστε να μη στρεσαριστεί ο μπαμπάς.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αυγα τελος αλλα πιστευω στην επομενη αλγη νερου θα ξανα ζευγαροσουν .ναι συνιθος τα παιρνω τα μωρα ,οι νεοι πατεραδες δεν εχουν εμπειρια,και χανουν μωρα. παιζη και οτι ο πατερας να ειναι μικρος και να μην ειναι αρκετα δινατος οστε να προστατευση τα αυγα ,και τοτε τα τρωη.

το καπακι της σπηλιας δεν το κολλαω απλος βαζω βαρος απο επανω.βγαζω προσεχτικα τον αρσενικο απο τιν σπηλια περνο τα αυγα και ξαναβαζω τον αρσενικο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

αυγα τελος αλλα πιστευω στην επομενη αλγη νερου θα ξανα ζευγαροσουν .ναι συνιθος τα παιρνω τα μωρα ,οι νεοι πατεραδες δεν εχουν εμπειρια,και χανουν μωρα. παιζη και οτι ο πατερας να ειναι μικρος και να μην ειναι αρκετα δινατος οστε να προστατευση τα αυγα ,και τοτε τα τρωη.

το καπακι της σπηλιας δεν το κολλαω απλος βαζω βαρος απο επανω.βγαζω προσεχτικα τον αρσενικο απο τιν σπηλια περνο τα αυγα και ξαναβαζω τον αρσενικο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

αυγα τελος αλλα πιστευω στην επομενη αλγη νερου θα ξανα ζευγαροσουν .ναι συνιθος τα παιρνω τα μωρα ,οι νεοι πατεραδες δεν εχουν εμπειρια,και χανουν μωρα. παιζη και οτι ο πατερας να ειναι μικρος και να μην ειναι αρκετα δινατος οστε να προστατευση τα αυγα ,και τοτε τα τρωη.

το καπακι της σπηλιας δεν το κολλαω απλος βαζω βαρος απο επανω.βγαζω προσεχτικα τον αρσενικο απο τιν σπηλια περνο τα αυγα και ξαναβαζω τον αρσενικο μεσα.

Λυπάμαι για τα αυγουλάκια... :blush: Είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα ξαναέχουμε ευχάριστα νέα από πλευράς σου! :bowdown:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ναι πιστευω οτι σιντομα θα εχω καλα νεα

thanks :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...