Jump to content

Hygrophilla Polysperma


Recommended Posts

Καλημέρα,

συμβουλές για το κλάδεμα της hygrophilla polysperma?

Link to comment
Share on other sites

Το Polysperma ειναι πολυ γρηγορης αναπτυξης φυτο, θα βαρεθεις να κλαδευεις.

Κοβεις σε τετοιο σημειο που να υπολογιζεις να εχει φτασει το φυτο παλι ταβανι στο ενυδρειο μεχρι να ξανακλαδεψεις ή αν εχεις στησει "δασακι" και θες να εχει επιπεδα το υψος των φυτων κοβεις αναλογα σε επιπεδα.

Αν θελεις να αυξησεις τη φυτομαζα σου φυτευεις τις κορφες διπλα, αλλιως πετας ή χαριζεις τα κλαδεματα.

Καλο ειναι αν δεν κρατας τα κλαδεματα, να φυτευεις τα φρεσκα κομματια που κοβεις απο την κορφη στη θεση του παλιου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, κάπως έτσι το φανταζόμουν απλά δεν ήμουν σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να περιορίζονται τα παραρίζια που βγαίνουν ψηλά; Γενικά όταν βγαίνουν τι κάνουμε κόβουμε μόνο αυτά ή όλο το στέλεχος και το φυτεύουμε θάβοντας τα παραρίζια;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να περιορίζονται τα παραρίζια που βγαίνουν ψηλά; Γενικά όταν βγαίνουν τι κάνουμε κόβουμε μόνο αυτά ή όλο το στέλεχος και το φυτεύουμε θάβοντας τα παραρίζια;

Εχω δοκιμάσει προς το παρόν με επιτυχία να κόψω ένα ολόκληρο κλώνο με ρίζες απο κάτω έως πάνω και το έχω φυτέψει οριζόντια. Το φυτό μεγαλώνει οριζόντια με τον βυθό και μοιάζει με γκαζονάκι. Το βράδυ που θα πάω σπίτι θα ανεβάσω φώτο να δείς. Είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει προς το παρόν με επιτυχία να κόψω ένα ολόκληρο κλώνο με ρίζες απο κάτω έως πάνω και το έχω φυτέψει οριζόντια. Το φυτό μεγαλώνει οριζόντια με τον βυθό και μοιάζει με γκαζονάκι. Το βράδυ που θα πάω σπίτι θα ανεβάσω φώτο να δείς. Είναι πολύ καλό.

Εννοεις κατι σαν αυτο? :)

aP7110108b.jpg

Το Polysperma που ειναι μπροστα στο τζαμι και ακριβως στο κεντρο ξεκιναει απο αριστερα και αναπτυσεται πετωντας ριζίδια από τη μέση του κορμού του, παραλληλα με το βυθο οπως λες πιο πανω.

Αρχισε να μου το κανει (να πεταει ριζιδια) οταν ξεθυμανε το υποστρωμα λιπανσης.

Πιστευω οτι το κανει για να παρει τα θρεπτικα (που χρειαζεται και δεν βρισκει στο βυθο) απο τη στηλη του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις κατι σαν αυτο? :)

aP7110108b.jpg

Το Polysperma που ειναι μπροστα στο τζαμι και ακριβως στο κεντρο ξεκιναει απο αριστερα και αναπτυσεται πετωντας ριζίδια από τη μέση του κορμού του, παραλληλα με το βυθο οπως λες πιο πανω.

Αρχισε να μου το κανει (να πεταει ριζιδια) οταν ξεθυμανε το υποστρωμα λιπανσης.

Πιστευω οτι το κανει για να παρει τα θρεπτικα (που χρειαζεται και δεν βρισκει στο βυθο) απο τη στηλη του νερου.

Εγώ δεν έχω υπόστρωμα, μαλλόν γι'αυτό ε?

Το δικό μου κλωνάρι πάντως εφάπτεται με την άμμο και οι περισσότερες ρίζες μπαίνουν μέσα.

Σκέφτομαι να γεμίσω όλη την αριστερή πλευρά του ενυδρείου μιας και δεν τα έχω καταφέρει με τα γκαζόν :D:D

Πως έχεις καταφέρει και έχεις φυτεμένο το κερατόφυλλο? εγώ αναγκάστηκα και το πέταξα γιατί κάθε 2 μέρες το έβρισκα στον αφρό. :D

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Πως έχεις καταφέρει και έχεις φυτεμένο το κερατόφυλλο? εγώ αναγκάστηκα και το πέταξα γιατί κάθε 2 μέρες το έβρισκα στον αφρό. :)

Δεν ειναι κερατοφυλλο αυτο στο κεντρο και πισω.

Ειναι Limnophila sessiliflora. Ευκολο και γρηγορης αναπτυξης φυτο (σαν το Polysperma).

Παντως απο τη στιγμη που εχει στρωσει καλα ενα ενυδρειο, δεν εινα καλο να εχουμε ταυτοχρονα πολλα γρηγορης αναπτυξης φυτα μεσα.

Υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος, δεν αφηνουν θρεπτικα καθολου και καποια ειδη θα χασουν τη μαχη της επιβιωσης.

Στην αρχη ειναι καλο να εχουμε πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης για να καταπολεμανε την αλγη που εμφανιζεται σε νεα ενυδρεια αλλα και να βοηθανε τη φιλτρανση στο κυκλο του αζωτου.

Στην πορεια εγω τα φυτα τα αλλαζα σιγα σιγα με αργης αναοτυξης.

Πρωτο εφυγε το κερατοφυλλο μετα το polysperma και μετα η Limnophila.

Αφησα μονο τη Hydrocotyle leucocephala, γρηγορο φυτο κι αυτο, που την ειχα κανει σαν τοξο στο τζαμι, αλλα μετα την αφησα στη φυσικη της θεση, πιασμενη απο το spraybar στην επιφανεια του νερου και εδειξε πιο ομορφα με τις ριζες της να κρεμονται μεσα στο ενυδρειο. Προσφερε και σκια στα ψαρια που την ειχαν αναγκη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...