Jump to content

Νερο απο Α/Ο καποιες ερωτησεις...


funkyfish

Recommended Posts

Καλησπερα

ειμαι νεος Δισκας και συντομα θα παρουσιασω και εγω το ενυδρειο μου.

Εχω ενα βαρελι 100 λιτρων και σκευτομαι να το γεμιζω με νερο απο Α/Ο ωστε να εχω μαλακο νερακι ετοιμο για τις αλλαγες αλλα και για παν ενδεχομενο. Εχω καποιες αποριες σχετκα με αυτο.

1) Για ποσες μερες μπορω να φυλαω το νερο στο βαρελι? Εαν γινεται κατι τετειο, πρεπει να βαλω μεσα αεραντλια και κυκλοφορητη? εκτως απο θερμοστατη... :D

2) Το αντιχλωριο πρεπει να το ριχνω τη στιγμη που το νερο μπαινει στο βαρελι ή την μερα που θα γινει η αλλαγη? :D

:):D:glare:

Link to comment
Share on other sites

με νερο απο α/ο δεν χρειαζεσαι αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

με νερο απο α/ο δεν χρειαζεσαι αντιχλωριο.

Ναι... αλλα το αντιχλωριο εγω προσωπικα ΔΕΝ το ριχνω μονο για να αφαιρεσει το χλωρινη και τη χλωραμινη... αλλα και για τις "δερματικες" προφυλαξεις που δινει στο ψαρι. σωστα κωστα?

Link to comment
Share on other sites

1) Για ποσες μερες μπορω να φυλαω το νερο στο βαρελι? Εαν γινεται κατι τετειο, πρεπει να βαλω μεσα αεραντλια και κυκλοφορητη? εκτως απο θερμοστατη... :)

Προσωπικά έχω έναν κυκλοφορητή για να το οξυγονώνει... και όπως σωστά είπες και ένα θερμοστάτη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

ειμαι νεος Δισκας και συντομα θα παρουσιασω και εγω το ενυδρειο μου.

Εχω ενα βαρελι 100 λιτρων και σκευτομαι να το γεμιζω με νερο απο Α/Ο ωστε να εχω μαλακο νερακι ετοιμο για τις αλλαγες αλλα και για παν ενδεχομενο. Εχω καποιες αποριες σχετκα με αυτο.

1) Για ποσες μερες μπορω να φυλαω το νερο στο βαρελι? Εαν γινεται κατι τετειο, πρεπει να βαλω μεσα αεραντλια και κυκλοφορητη? εκτως απο θερμοστατη... :D

2) Το αντιχλωριο πρεπει να το ριχνω τη στιγμη που το νερο μπαινει στο βαρελι ή την μερα που θα γινει η αλλαγη? :D

:):glare::thumbup:

Οσο υπαρχει ενας κυκλοφορητης μεσα στο βαρελι και ενας θερμοστατης δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα με τις μερες , αρκει να μην το παρακανουμε :D

Αντιχλωριο σε νερο οσμωσης δεν χρειαζεται , αλλα εαν ριξεις stress coat θα κανεις καλο και στα ψαρια μιας και περιεχει αλοη (κατι σαν και αυτο που ειπε ο Nikoloutso ) .

Εγω το αντιχλωριο το ριχνω την μερα της αλλαγης , δεν ξερω εαν ειναι σωστο παντος εχω την ιδεα πως μπορει να εχει καποια συστατικα που ''εξασθενουν'' με τον καιρο ( δηλαδη οσο καιρο θα ειναι στο βαρελι ) .Αυτη ειναι δικη μου αποψη μπορει να ειναι και λαθος .

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πρόβλημα να αποθυκευτει νερο απο Α/Ο εφ όσον :

Το βαρέλι κλεινει απο πάνω καλά και το γεμίζεις αρκετά ψηλα ωστε να ελαχιστοποιείς την υπαρξη αέρα..........

κυκλοφορητης και αεραντλία στην φυλαξη ειναι απαγορευτικο..... κυκλοφορητης στην προετοιμασία ειναι must..... αεραντλία δεν βάζεις γιατι (ιδιως αν μενεις σε πόλη και το βαρέλι βρισκεται σε κάποιο μπαλκόνι η σε εξ. χώρο κτλ) ρουφάει ολη την ριπανση της ατμοσφαιρας.. το σφουγγαράκι που εχει πανω η αεραντλία δεν ειναι ικανό να κρατήσει βαρέα μέταλα, καυσαέρια κτλ που βρισκονται στην ατμοσφαιρα (μονο σκονες) και το ιδιο το νερό της Α/Ο ειναι ''σφουγγάρι'' για τέτοια πράγματα.... θα σου δώσω ενα παράδειγμα....

λογο μείωσης κόστους στις εταιρείες που πλένουν τζάμια μεγάλων κτηρίων στην αμερική και στην ευρώπη χρησιμοποιούν βανάκια εξοπλισμένα με δεξαμενή και ειδικες α/ο (που τα μηδενιζουν ολα) ριχνοντας νερο α/ο στα τζαμια με τις βουρτσες τους το νερό τραβάει οτιδήποτε εχει κολησει επανω αφου εχει τα πάντα σχεδον μηδενικα.. (απο άλλατα, βρωμιές κτλ) και ετσι δεν χρησιμοποιουν απορρυπαντικά αλλα τελεώνουν και γρηγορότερα την δουλια.... δλδ το νερο α/ο λόγο αγνοτητας τραβάει πολλα απο την ατμοσφαιρα, γι αυτο άλωστε και περνει τις τιμες και τα χαρακτηριστηκα του νερου που το αναμυγνιουμε (ενυδρειο) και η πτώση των τιμων (αν πουμε οτι αρχιζουμε αλλαγες με α/ο σημερα) πέφτουν αργά και σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πρόβλημα να αποθυκευτει νερο απο Α/Ο εφ όσον :

Το βαρέλι κλεινει απο πάνω καλά και το γεμίζεις αρκετά ψηλα ωστε να ελαχιστοποιείς την υπαρξη αέρα..........

κυκλοφορητης και αεραντλία στην φυλαξη ειναι απαγορευτικο..... κυκλοφορητης στην προετοιμασία ειναι must..... αεραντλία δεν βάζεις γιατι (ιδιως αν μενεις σε πόλη και το βαρέλι βρισκεται σε κάποιο μπαλκόνι η σε εξ. χώρο κτλ) ρουφάει ολη την ριπανση της ατμοσφαιρας.. το σφουγγαράκι που εχει πανω η αεραντλία δεν ειναι ικανό να κρατήσει βαρέα μέταλα, καυσαέρια κτλ που βρισκονται στην ατμοσφαιρα (μονο σκονες) και το ιδιο το νερό της Α/Ο ειναι ''σφουγγάρι'' για τέτοια πράγματα.... θα σου δώσω ενα παράδειγμα....

λογο μείωσης κόστους στις εταιρείες που πλένουν τζάμια μεγάλων κτηρίων στην αμερική και στην ευρώπη χρησιμοποιούν βανάκια εξοπλισμένα με δεξαμενή και ειδικες α/ο (που τα μηδενιζουν ολα) ριχνοντας νερο α/ο στα τζαμια με τις βουρτσες τους το νερό τραβάει οτιδήποτε εχει κολησει επανω αφου εχει τα πάντα σχεδον μηδενικα.. (απο άλλατα, βρωμιές κτλ) και ετσι δεν χρησιμοποιουν απορρυπαντικά αλλα τελεώνουν και γρηγορότερα την δουλια.... δλδ το νερο α/ο λόγο αγνοτητας τραβάει πολλα απο την ατμοσφαιρα, γι αυτο άλωστε και περνει τις τιμες και τα χαρακτηριστηκα του νερου που το αναμυγνιουμε (ενυδρειο) και η πτώση των τιμων (αν πουμε οτι αρχιζουμε αλλαγες με α/ο σημερα) πέφτουν αργά και σταθερά.

Eυχαριστω για την διευκρινιση :):D

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες εχεις σκοπο να φυλας το νερο στο βαρελι?

Ειναι σκετο ΑΟ ετσι?

Ναι μονο ΑΟ στο βαρελι... για καμια βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πρόβλημα να αποθυκευτει νερο απο Α/Ο εφ όσον :

Το βαρέλι κλεινει απο πάνω καλά και το γεμίζεις αρκετά ψηλα ωστε να ελαχιστοποιείς την υπαρξη αέρα..........

κυκλοφορητης και αεραντλία στην φυλαξη ειναι απαγορευτικο..... κυκλοφορητης στην προετοιμασία ειναι must..... αεραντλία δεν βάζεις γιατι (ιδιως αν μενεις σε πόλη και το βαρέλι βρισκεται σε κάποιο μπαλκόνι η σε εξ. χώρο κτλ) ρουφάει ολη την ριπανση της ατμοσφαιρας.. το σφουγγαράκι που εχει πανω η αεραντλία δεν ειναι ικανό να κρατήσει βαρέα μέταλα, καυσαέρια κτλ που βρισκονται στην ατμοσφαιρα (μονο σκονες) και το ιδιο το νερό της Α/Ο ειναι ''σφουγγάρι'' για τέτοια πράγματα.... θα σου δώσω ενα παράδειγμα....

Για να καταλαβω λοιπον

Αν εχεις το βαρελι εξω πρεπει να ειναι οσο πιο γεματο και ερμητικα κλειστο γινεται. Πριν κανεις την αλλαγη βαζεις το θερμαστατη και οταν ειναι ετοιμο το νερο ...μπλουμ... (αρα κυκλοφορητης δεν χρειαζεται?)

Ενω αν το βαρελι ειναι μεσα στο σπιτι μου σε μια ντουλαπα που δεν ειναι εκτεθιμενο στην ρυπανση του αερα βαζω κανονικα κυκλοφορητη κ θερμοστατη απο την αρχη της αποθηκευσης του μεχρι την αλλαγη?

Να επισυμανω οτι μιλαω για φυλαξη καθαρου νερου απο ΑΟ 100% στο βαρελι.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!!! :):D:D

Έγινε επεξεργασία - funkyfish
Link to comment
Share on other sites

κοιτα ας μην γινόμαστε υπερβολικοί....... μια βδομάδα φύλαξη κάνεις..... το βαρέλι ειναι μεσα στο σπίτι σου οπότε δεν χρειάζεται να πάρεις ολα αυτα τα προλιτπικά μέσα.... καπάκι βάλτου απο πάνω να μην πέφτουν σκόνες και εισαι μια χαρα....

κατα την θερμανση του νερού χρειάζεσαι και κυκλοφορητη γιατι αν δεν κυκλοφορεί το νερο πως θα λειτουργει σωστα η αντισταση να το ζεστάνει.........

Έγινε επεξεργασία - hary
Link to comment
Share on other sites

κοιτα ας μην γινόμαστε υπερβολικοί....... μια βδομάδα φύλαξη κάνεις..... το βαρέλι ειναι μεσα στο σπίτι σου οπότε δεν χρειάζεται να πάρεις ολα αυτα τα προλιτπικά μέσα.... καπάκι βάλτου απο πάνω να μην πέφτουν σκόνες και εισαι μια χαρα....

κατα την θερμανση του νερού χρειάζεσαι και κυκλοφορητη γιατι αν δεν κυκλοφορεί το νερο πως θα λειτουργει σωστα η αντισταση να το ζεστάνει.........

:D

¨Η ένα εωτερικό(η εξωτερικό) φίλτρο,για να βάζεις τύρφη,αν θέλεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.... εχω ενα eheim 2210 που ισως βαζω και λιγη τυρφη μεσα κατα την προετιμασια του νερου!

Ευχαριστω θερμα για τις συμβουλες!

Σύντομα θα παρουσιασω το ενυδρειο μου! :):D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι... αλλα το αντιχλωριο εγω προσωπικα ΔΕΝ το ριχνω μονο για να αφαιρεσει το χλωρινη και τη χλωραμινη... αλλα και για τις "δερματικες" προφυλαξεις που δινει στο ψαρι. σωστα κωστα?

αυτο ειναι και το σωστο,το αντιχλωριο δεν το ριχνουμε μονο για να αφαιρεσουμε χλωρινες κτλπ.

βοηθαει τον καθε ψαρι να διατηρει thn βλεννα του.

Link to comment
Share on other sites

Eπισης το αντιχλωριο λειτουργει και σαν anti-stress.

οχι ολα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι και το σωστο,το αντιχλωριο δεν το ριχνουμε μονο για να αφαιρεσουμε χλωρινες κτλπ.

βοηθαει τον καθε ψαρι να διατηρει thn βλεννα του.

δεν ειναι ολα τα αντιχλωρια το ιδιο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ολα τα αντιχλωρια το ιδιο :thumbup:

μιλαμε καταρχην για επωνημα αντιχλωρια οπως πχ το Seachem Prime που το θεωρω και το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το Prime το αποφευγω .... βλεπω να ΜΗΝ αρεσει στους δισκους μου.- :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το Prime το αποφευγω .... βλεπω να ΜΗΝ αρεσει στους δισκους μου.- :ninja:

Πως το καταλαβαινεις και που οφειλετε νομιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που οφειλεται .... εγω το βαζω διαλυμενο σε νερο ενυδρειου (το αναδευω σε μπουκαλι) .... αλλα τα ψαρια τιναζονται λες και τα χτυπαει ρευμα.- :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Νικο το Esklarin το εχεις δοκιμασει ?

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Οχι Νίκο .... συνηθως το Aquasafe χρησιμοποιω.- :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Νικο το Esklarin το εχεις δοκιμασει ?

to esklarin το χρησιμοποιω εγω και ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

θελω να μοιραστω μαζι σας κατι που πρεπει τελικα να μην ξεχναμε καθως εγω πολεμαω μια βδομαδα και τελικα αποψε βρηκα την αιτια.

τι μπολια αστερια,τι βακτηρια,τι ενα λιτρο μπολι siporax για να ετοιμασω την γεννηστρα μου,καμια αλλαγη δεν εβλεπα εως οτου αποφασησα να μετρησω το νερο της α/ο και ανακαλυψα οτι μου εδινε αμμωνια 0,5!!!!!!

αρα καθε αλλαγη που εκανα εγω εριχνα και extra αμμωνια.η λυση ειναι απλη,καντε flash πριν και μετα την χρηση της α/ο!!!!!!!μην το παραμελειτε οπως εγω εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...