Jump to content

Ψαρια!!!!


Recommended Posts

καλησπερα παιδια!!!!τι προτεινεται σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων με φυτα και ριζες???δεν θα ηθελα ζωοτοκα δλδ του στυλ πλατυ μολλυ ξιφοφορους κτλ κτλ...κατι σε ημιαγρια εννοω...πχ εστω μονο δυο σκαλαρια αν χωρανε!!!!ή κατι αλλο....ραμιρεζι.....

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα πες μας την εμπειρια σου απο τα ενυδρεια,εχεις αρχισει στρωσημο ? οσο αναφορα την επιλογη ψαριων δεν θα πρεπει να βιαστεις.Οχι σκαλάρια δεν μπορεις να βαλεις,για ραμιρεζι ισως αλλα θελει πολυ μεγαλη εμπειρια και πολυ δουλεια ειδικα σε ενα 60 λιτρα ενυδρειο...οποτε δεν θα στο προτεινα....πες μας ομως την εμπειρια σου πρωτα.... :)

Link to comment
Share on other sites

μηδενικη εμπειρια σχεδον....πριν απο κανα 3μινο εστεισα αυτο το ενυδρειο χωρις να ξερω απολυτως τιποτα....ειχα ψευτικα φυτα γαλαζιο χαλικι οτι να ναι γενικα....ειχα βαλει 5 ψαρια μαζι μου πεθαναν ολα βεβαια αφου η αμμωνια εφτασε στον θεο....μετα το ξεστησα ολο....εβαλα χαλικι φισικο και αμμο....φυτα αληθινα και σιγα σιγα οπως ειχα μαθει εκανα την ιχθιοφορτωση!!!ολα καλα μεχρι εδω....ειχα 2 πλατυ και 6 καμπυ...α και ενα κορυδορας!!!μια μερα μου θολοσε ελαχιστα το νερο εκανα τα τεστ ολα οκ...και λεω θα πρεπει να πλυνω το φιλτρο....εδω ομως εκανα την μ.....α....ελπυνα και τα βιολογικα υλικα....δηλαδη το μακαρονι με νερο βρυσης....επισης λαθοσ μου που δεν ειχα υαλοβαμβακα η σφουγκαρι....και μετα απο ολα αυτα βλεπω και νερο στην βαση του ενυδρειου....αναβλιζε δλδ....το πηγα πισω μου δωσανε καινουργιο και ξανααρχησα απο την αρχη....στο φιλτρο εβαλα καινουργια μακαρονια ανθρακα για αρχη και symec και εριξα filterstart....για 15-20 μερες και συμφωνα με τισ μετρισεις θα εχει στρωθει!!!!ριχνω denitrol καθε μερα!!!!μεσα εχω φυτα και ριζες...λιπασμα τησ jbl εχω ριξει....υπαρχει και αμμος.....αυτα!!!!επιζω να σας κατατοπισα!!!συγνωμη για το μακροσκελες ποστ μου αλλα δεν γινοταν αλλιως να σας περιγραψω αυτα που εχουν γινει σε 3 μηνες!!!σχετικα εχω ταλαιπωριθει πολυ οποτε τωρα πρεπει να κανω σωστα και σταθερα βηματα για να απολαμβανω σε λιγο καιρο ενα υγειεστατο και ομορφο ενυδρειο....σας ευχαριστω που με ακουσατε και ελπιζω να εχω τισ απαντησεις σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου.

για να μην ξαναγινουν τα λαθη του παρελθοντος,αρχικα πρεπει μεσω των τεστ που θα κανεις να εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο σωστα.απο εκει και μετα τα λεγομενα ''αγρια'' η ''ημιαγρια'' ψαρακια τα ξεχνας σε τοσα λιγα λιτρα.

εκτος λοιπον απο ζωοτοκα τα οποια οπως μας ειπες δεν θελεις να βαλεις εχεις επιλογες απο μικρα ψαρακια (κοπαδακι) τα οποια δεν μεγαλωνουν και ειναι και πολυ ομορφα οπως πχ

white cloud

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την ανταποκριση σου φιλε μου!!!!ομορφα ψαρακια αυτα που μου εστειλες!!!!απο κοπαδακια εχω και αλλες επιλογες βεβαια οπως νεον ροδοστομους καρδιναλιουσ κτλ κτλ....ομως δεν μπορω να βαλω με τιποτα ημιαγρια τουλαχιστον....το ξερω τα λιτρα μου ειναι ελαχιστα για τετοια ειδη αλλα εστω 2 μονο!!!!!????????????

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μπορεις να βαλεις,εκτος αν θελεις συντομα προβληματα στο ενυδρειο σου.....

Link to comment
Share on other sites

να και μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου...στιμμενο μονο 3 μερες...

post-18586-1275128606_thumb.jpgpost-18586-1275128625_thumb.jpg

Υ.Γ. ειναι λιγο θωλες ομως απο το filterstart και την αμμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ομορφη αρχη αλλα θελει ακομη λιγη δουλιτσα...

πχ τι δουλεια εχει αφυτευτη η καμπομπα μεσα στο πυλινο....?θα σου χαλασει...

επισης λιγο καλυτερο στησιμο στις πετρες που εχεις καθως και στα φυτα τα οποια δειχνουν καπως προχειρα φυτεμενα κατα την αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

ειναι φυτεμενη στο πυθαρακι αλλα δεν φαινεται :) ναι οντωσ τα φυτα θελουν λιγο καλυτερο στισιμο....μπορεις να μου δωσεισ καμια ιδεα...ειναι και λιγο ταλαιπωρημενα βεβαια τα φυτα γιατι τα εβγαλα απο το παλιο ενυδρειο μειναν σε λεκανη 1 βδομαδα και τωρα παλι τα ξανα φυτεψα!!!!τισ πετρεσ θα της στερεωσω με λιγο ενυδρειακη κολλα αλλα αυτη την στιγμη δεν εχω θα παρω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν τις κολλησεις βεβαιωσου πως οι πετρες δεν ειναι ασβεστολιθικες με συνεπεια να σου ανεβασουν την γενικη σου σκληροτητα στα υψη...κανε τεστ GH,και μετεα εκτος απο το νερο του ενυδρειου σου και το νερο της βρυσης για να βρεις τυχον διαφορες και αποκλισεις....

κατι που μπορεις να κανεις με τα φυτα ειναι,τα ψηλα φυτα πχ οπως η καμπομπα να μπουνε στο πισω μερος και να κρυψεις πχ τον εξοπλισμο σου και μαλιστα οχι ενα κλαδακι εδω και ενα εκει αλλα ομοιομορφα.τα μεσαια φυτα στη μεση και τα κοντα φυτα μπροστα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου αν και θέλει δουλίτσα όπως σου είπε και ο Klaz εάν πάντως θέλεις κάτι σε ημιάγριο και για τα λίτρα σου εγώ θα πρότεινα κάτι που το ξεχνάνε αρκετοί, Kribensis Πολύ όμορφο ψαράκι χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και θα έχεις και τη χαρά να δεις και μικρά 99%

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

οκ θα το κανω αυτο με τις πετρες και τα τεστ....πισω εχω βαλσνερια που θα διμιουργισει φρακτη και θα τα κριψει ολα ετσι δεν ειναι..?.?.και εξαλου εχω βαλει κοντα μπροστα και ψηλα πισω!!!!!!!φιλε μου αυτο που σου ειπα για τα ημιαγρια??????εστω και δυο το ξερω οτι ειναι ελαχιστα τα λιτρα μου!!!!???

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ 60αρι έχω.μην το πιέζεις με τα ημιάγρια.καλό είναι να το αποφύγεις σε αυτο το ενυδρείο!μόνο προβληματα θα είναι και δεν το απολαύσεις.

έχεις CO2?

πολύ ωραίος συνδιασμός είναι οι καρδινάλιοι σε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο.

καλή φάση είναι τα guppy γιατί ειναι πανέμορφα,γεννάνε εύκολα και δεν έχουνε ιδαίτερες απαιτήσεις.

μπορείς να βάλεις έναν μονομάχο και ίσως και θυλικό για παιχνίδι(δεν είμαι σήγουρος όμως,ρώτα το)

βατραχάκια,αστακό,σαλαμάνδρα,σαλιγκάρι :)

και καμεία γαρίδα red cherry είναι ωραία που τεριάζει με όλα τα παρπάνο αν και θέλει προσοχή με την αμμωνία,είναι πολύ ευαίσθητες.

Link to comment
Share on other sites

εάν πάντως θέλεις κάτι σε ημιάγριο και για τα λίτρα σου εγώ θα πρότεινα κάτι που το ξεχνάνε αρκετοί, Kribensis Πολύ όμορφο ψαράκι χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και θα έχεις και τη χαρά να δεις και μικρά 99%

δεν το ξεχναμε φιλε μου αλλα καλο ειναι για αρχαριο να μην προτεινουμε ψαρακια που εχουν ιδιαιτερη φροντιδα και εμπειρια.γνωριζει ο φιλος μας αν του γεννησουν τι πρεπει να κανει ακριβως σε τοσα λιγα λιτρα.....?
Link to comment
Share on other sites

co2 δεν εχω φιλε μου!!!!ναι το ξερω οτι το πιεζω αλλα δεν θελω ρε γαμωτο το μικρα ψαρακια...αν και ειναι πολυ ομορφα!!!!!θα δω τι θα κανω αργει πολυ ιη επιλογη ψαριων....μεχρι την μεθεπομενη βδομαδα βλεπουμε!!!!!!θα το ηθελα πολυ βεβαια να βαλω λιγο μεγαλουτσικα!!!!!!!!! :D:D:glare::thumbup::):D

Link to comment
Share on other sites

co2 δεν εχω φιλε μου!!!!ναι το ξερω οτι το πιεζω αλλα δεν θελω ρε γαμωτο το μικρα ψαρακια...αν και ειναι πολυ ομορφα!!!!!θα δω τι θα κανω αργει πολυ ιη επιλογη ψαριων....μεχρι την μεθεπομενη βδομαδα βλεπουμε!!!!!!θα το ηθελα πολυ βεβαια να βαλω λιγο μεγαλουτσικα!!!!!!!!! :D:D:glare::thumbup::):D

Όταν λες μεγαλούτσικα φίλε μου??

Το ενυδρείο σου για μένα είναι καλό για guppies ή endlers ή κάποιο κοπαδάκι 6-7 tetra της επιλογής σου...

Εγώ σε τέτοιο ενυδρείο δεν θα έβαζα μεγάλο ψάρι, αλλά ενα κοπάδι ή ένα χαρέμι μικρών ψαριών..

Θα γινόταν πολύ ωραίο...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ 60αρι έχω.μην το πιέζεις με τα ημιάγρια.καλό είναι να το αποφύγεις σε αυτο το ενυδρείο!μόνο προβληματα θα είναι και δεν το απολαύσεις.

έχεις CO2?

πολύ ωραίος συνδιασμός είναι οι καρδινάλιοι σε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο.

καλή φάση είναι τα guppy γιατί ειναι πανέμορφα,γεννάνε εύκολα και δεν έχουνε ιδαίτερες απαιτήσεις.

μπορείς να βάλεις έναν μονομάχο και ίσως και θυλικό για παιχνίδι(δεν είμαι σήγουρος όμως,ρώτα το)

βατραχάκια,αστακό,σαλαμάνδρα,σαλιγκάρι :)

και καμεία γαρίδα red cherry είναι ωραία που τεριάζει με όλα τα παρπάνο αν και θέλει προσοχή με την αμμωνία,είναι πολύ ευαίσθητες.

οταν δινουμε συμβουλες και ειδικοτερα σε αρχαριο καλο ειναι να προσεχουμε τι λεμε....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε τέτοιο ενυδρείο δεν θα έβαζα μεγάλο ψάρι, αλλά ενα κοπάδι ή ένα χαρέμι μικρών ψαριών..

Θα γινόταν πολύ ωραίο...

+10

Endlers,cpd(celestial pearl danio) κ αυτα που προτεινει ο φιλος κλαζ ποιο πανω ειναι πολυ ωραια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε τέτοιο ενυδρείο δεν θα έβαζα μεγάλο ψάρι, αλλά ενα κοπάδι ή ένα χαρέμι μικρών ψαριών..

Θα γινόταν πολύ ωραίο...

+10

Endlers,cpd(celestial pearl danio) κ αυτα που προτεινει ο φιλος κλαζ ποιο πανω ειναι πολυ ωραια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου αν και θέλει δουλίτσα όπως σου είπε και ο Klaz εάν πάντως θέλεις κάτι σε ημιάγριο και για τα λίτρα σου εγώ θα πρότεινα κάτι που το ξεχνάνε αρκετοί, Kribensis Πολύ όμορφο ψαράκι χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και θα έχεις και τη χαρά να δεις και μικρά 99%

Ειναι λιγα τα 60 λιτρα και για αρχαριο αυτο το ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...