Jump to content

Black Water


Geosid

Recommended Posts

Χρησιμοποιωντας καποιο προιον το οποιο σκουρενει το νερο ( black water ) και κανοντας μετρησεις ( ph,no3,nh3,po4) το σκουρο νερο επιρεαζει το αποτελεσμα των μετρησεων οσων αφορα την χρωματικη διαφορα που εχει με το καθαρο νερο ? Και αν ναι υπαρχει καποιος τροπος ωστε να περνονται ( σιγουρες - αξιοπιστες ) μετρησεις ?

Link to comment
Share on other sites

εφόσον πάντα σαν σημείο αναφοράς έχεις νερό από το ενυδρείο δεν υπάρχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

εφόσον πάντα σαν σημείο αναφοράς έχεις νερό από το ενυδρείο δεν υπάρχει πρόβλημα...

το θεμα ειναι οτι αν ειναι πολλη σκουρο το νερο δεν μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα που βγαζει στο χρωμα μετρηση με μετρηση.

:)

Link to comment
Share on other sites

ίσως θέλει πιο καλό μάτι στο να βρεις τη διαφορά αλλά σε καμία περίπτωση δε θα επηρεάσει το αποτέλεσμα τον μετρήσεων. Διαφορά πάντα θα υπάρχει, το πόσο μεγάλη θα είναι θα εξαρτάτε πάντα και από το χρώμα του νερού αλλά και από το τεστ.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι αν ειναι πολλη σκουρο το νερο δεν μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα που βγαζει στο χρωμα μετρηση με μετρηση.

:)

Με τι φως κανεις μετρησεις;

Με το φως της ημερας εγω δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα........

Link to comment
Share on other sites

Black water δεν χρισημοποιω αλλα παλια ενα διαστημα ειχα το sera aquatan-black water,αντιχλωριο και black water μαζι και δεν ειχα κανενα προβλημα με τις μετρησεις.

Οπως ειπε και ο Διας μετρουσα παντα με το φως της ημερας.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι πάνω σε αυτό κάποια black waters ανεβάζουν TDS για όποιον το παρακολουθεί

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι πάνω σε αυτό κάποια black waters ανεβάζουν TDS για όποιον το παρακολουθεί

Δεν νομιζω τοσο πολυ,ωστε να δημιουργειτε προβλημα.........

Αλλωστε κι αλλα υλικα ανεβαζουν το TDS και μαλιστα περισσοτερο,αλλα μονο καλο κανουν :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια αρκετά ειδικά αν θες να κρατήσεις χαμηλά

Link to comment
Share on other sites

απο tds ειμαι 115

80% α/ο και 20% βρυση γιατι εχουν αρχισει οι κατρακιλες (κατω του 5 ) .

Τη κυριακη που ειναι να κανω αλλαγη θα μετρησω πριν ποσο ειμαι και μετα απο την αλλαγη μου θα ριξω ενα καπακι μεσα και το βραδακι Η την επομενη μερα ξαναμετραω για να δουμε αν παιζει κατι τετοιο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι πάνω σε αυτό κάποια black waters ανεβάζουν TDS για όποιον το παρακολουθεί

Σε ποια παρατηρησες κατι τετοιο?

Και για τι ανεβασμα μιλαμε?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις Χρηστο να τα αναφερεις.

Δεν ειναι κριτικη προιοντων αλλα καποιες διαπιστωσεις οι οποιες δεν σημαινει οτι κανουν και κακο.

Εγω για παραδειγμα με το Torfin της Tropical δεν εχω δει διακυμανσεις στο TDS. Ουτε παλαιοτερα το Torfex.

Οσο για τα black waters της ADA, Sera τα οποια εχω δοκιμασει στο παρελθον δεν ειχα κανει μετρηση του TDS οποτε δεν μπορω να πω.

Link to comment
Share on other sites

SERA και τετρα μου ανεβαζαν TDS όχι κάτι τραγικό αλλά το ανεβαζαν 30-50 ppm . Φυσικά μιλάμε για την δοσολογία που γράφει και για τα λίτρα του ενυδρείου μου περίπου 800 με το σαμπ

Της KENT καθόλου

Link to comment
Share on other sites

SERA και τετρα μου ανεβαζαν TDS όχι κάτι τραγικό αλλά το ανεβαζαν 30-50 ppm . Φυσικά μιλάμε για την δοσολογία που γράφει και για τα λίτρα του ενυδρείου μου περίπου 800 με το σαμπ

Της KENT καθόλου

Αν δεν σου κανει κοπο για να ειναι πιο ολοκληρωμενη η πληροφορια, πες ποσο ηταν το τds πριν το ανεβασουν κατα 30-50ppm?

Ουσιαστικα με ενδιαφερει να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να το ανεβαζει ποσοστιαια.

ή ειτε εχω 100 θα μου το παει 130-150, ειτε εχω 300 θα μου το παει 330-350?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κανει κοπο για να ειναι πιο ολοκληρωμενη η πληροφορια, πες ποσο ηταν το τds πριν το ανεβασουν κατα 30-50ppm?

Ουσιαστικα με ενδιαφερει να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να το ανεβαζει ποσοστιαια.

ή ειτε εχω 100 θα μου το παει 130-150, ειτε εχω 300 θα μου το παει 330-350?

εαν θες μπορω να κανω ενα πειραμα για να μας φυγει η περιεργεια ...

3 μπουκαλια 10 λιτρα

στο ενα μπουκαλι νερο ενυδρειου περιπου 150 ppm

στο δευτερο μπουκαλι νερο καθαρο απο Α/Ο 1 pps

και στο τριτο μπουκαλι νερο βρυσης (ουτε το εχω μετρησει να δω ποσο βγαζει )

ιδια ποσοτητα black water και στα 3 και μετα απο καποια ωρα μετρημα και στα τρια .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κανει κοπο για να ειναι πιο ολοκληρωμενη η πληροφορια, πες ποσο ηταν το τds πριν το ανεβασουν κατα 30-50ppm?

Ουσιαστικα με ενδιαφερει να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να το ανεβαζει ποσοστιαια.

ή ειτε εχω 100 θα μου το παει 130-150, ειτε εχω 300 θα μου το παει 330-350?

Σπύρο δεν θυμάμαι :buttrock: θα πρέπει να ξαναδοκιμάσω τα προιόντα είχα κάνει τις μετρήσεις πριν από περίπου ένα χρόνο .

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο δεν θυμάμαι :buttrock: θα πρέπει να ξαναδοκιμάσω τα προιόντα είχα κάνει τις μετρήσεις πριν από περίπου ένα χρόνο .

εχεις ακομα το προιον που δοκιμασες τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω το εχει δοκιμασει κανεις??

Οχι μονο για μετρησεις... αλλα και για χρώμα.

http://www.microbelift.com/products/home-a...n-bio-colorant/

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω το εχει δοκιμασει κανεις??

Οχι μονο για μετρησεις... αλλα και για χρώμα.

http://www.microbelift.com/products/home-a...n-bio-colorant/

Εγω το εχω Νικο .

Η πλακα ειναι οτι με το κεντ εβαζα 2 καπακια και οταν πηρα αυτο μετα απο αλλαγη εβαλα 2 καπακια και σε αυτο και μαυρησε ο τοπος δεν εβλεπα καν τα ψαρια μεσα ....

Αναγκαστηκα και εκανα αλλα 200 λιτρα νερο αλλαγη για να δω λιγο φως .

Πολλη καλο , αν πεσει στο δερμα σου θελει πλυσιμο καλο γιατι αφηνει σταμπα :buttrock:

και η τιμη σουπερ κοντα στα 16 ευρο και αν υπολογισεις οτι θες ενα καπακι στα 500 λιτρα τοτε καταλαβαινεις ποσο καιρο θα σε βγαλει ενα μπουκαλι σε σχεση με αλλα

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω Νικο .

Η πλακα ειναι οτι με το κεντ εβαζα 2 καπακια και οταν πηρα αυτο μετα απο αλλαγη εβαλα 2 καπακια και σε αυτο και μαυρησε ο τοπος δεν εβλεπα καν τα ψαρια μεσα ....

Αναγκαστηκα και εκανα αλλα 200 λιτρα νερο αλλαγη για να δω λιγο φως .

Πολλη καλο , αν πεσει στο δερμα σου θελει πλυσιμο καλο γιατι αφηνει σταμπα :bowdown:

Κι αυτό ειναι καλό?? :blush:

Το οτι αφηνει χρωμα και στο δερμα.. δε μου ακουγεται και τόσο safe.... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό ειναι καλό?? :wacko:

Το οτι αφηνει χρωμα και στο δερμα.. δε μου ακουγεται και τόσο safe.... :blush:

black water θες να βαλεις στο ενυδρειο Η ταττου θες να κανεις ? :bowdown:

Επειδη επεσε στο χερι μου παει να πει οτι για να το βαλεις πρεπει να λουστεις πρωτα ? :buttrock:

Περα απο τη πλακα , δεν ειδα και δεν βλεπω καποια αρνητικη αντιδραση απο τα ψαρια καθε αλλο τα βλεπω μπορω να πω οτι βγαινουν και κανουν βολτες μακρια απο τα ξυλα πλεον και απο οτι ξερω η συγκεκριμενη εταιρεια εχει τα προιοντα φτιαχμενα με φυτικα συστατικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εαν θες μπορω να κανω ενα πειραμα για να μας φυγει η περιεργεια ...
Και δεν το κανεις?
Σπύρο δεν θυμάμαι :buttrock: θα πρέπει να ξαναδοκιμάσω τα προιόντα είχα κάνει τις μετρήσεις πριν από περίπου ένα χρόνο .
ΟΚ, ευχαριστω ετσι κι αλλιως για τις πληροφοριες.
Link to comment
Share on other sites

εσύ που έχεις και το TDSμέτρο μου για μέτρα να δεις τι κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...