Jump to content

ΝΕΟΣ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤhn ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ


Recommended Posts

γεια σασ παιδια. ειμαι νεοσ στη δραστηριοτητα του ενυδρειου και ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα π[ου δεν εχω καταλαβει καλα ακομη. παρουσιαζω το ενυδρειο μου που ειναι 60 λιτρων και εχω δυο μικρα χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κανει κανονικο στρωσιμο του ενυδρειου αλλα αντιθετα αφου του εβαλα nitrivec μετα απο μια ημερα εβαλα τα ψαρια. (ειχε προηγηθει αντιχλωριο) Απο μετρησεισ σε στικ, μετα απο δυο εβδομαδεσ περιπου οι τιμεσ ειναι φυισολογικεσ. Οι ερωτησεισ ειναι πολλεσ; κΑΘΕ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ ΝΕΡΟ; ποσο ταιζω τα ψαρακια ; Τι αλλαγεσ νερου να κανω κια καθε ποτε; το nitrivec συνεχιζω να το βαζω; τα φυτα μου θελουν καποιο λιπασμα; τα ξυλα και οι πετρεσ βραστηγκαν καλα πριν μπουνε . Το φιλτρο θελει καποια προσθετα υλικα; ( εχει μονο το μπλε σφουγγαρι)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ θα σταθώ στο οτι μετράς με στικ. Προσπάθησε να το αλλάξεις με υγρά.

Για να καταλάβεις, μου έδινε το στικ pH 7,2 και με υγρό έβγαζα 8.0 :)

Αλλαγές νερού 30% εβδομαδιαίως είναι μια χαρά.

Στρώσιμο εγώ έκανα με bio nitrivec για μια βδομάδα χωρίς να βάλω όμως ψάρι. Έριχνα καθημερινά τροφή στην αποχη και μετά από 20 μέρες έβαλα ψαράκι μέσα. Προσθέτω σε κάθε αλλαγή και nitrivec.

Αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρεις απαντήσεις για όλα και καλώς ήρθες.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Sera το Bio Nitrivec θέλει κάθε μέρα για μια βδομάδα.

Μετά βάζεις Nitrivec σε κάθε αλλαγή.

Εσύ ποιο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήλθες!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...