Jump to content

Recommended Posts

παιδια επειδη ανοιγουν ενα ενα θεματα για διακοπες ρευματος και προβληματα που δημιουργουνται και επειδη εχω 2 ενυδρεια και 6 ηλεκτρικες συσκευες για αυτα(φιλτρα κτλ..) μηπως να παρω ενα UPS να ειμαι ησυχος?? αξηζει? και αν ναι ξερετε ποση ωρα κρατανε ρευμα και καμια ευκαιριουλα??? ευχαριστω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

για μένα όχι... πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα για να πάρεις UPS που να μην είναι μόνο για να νιώθεις ψυχολογικά καλά ότι έχεις UPS.

Γνώμη μου: Πάρε μόνο καμια πρίζα ασφαλείας να γλυτώσεις από καμιά υπέρταση και τίποτα άλλο! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

με μια συντομη ερευνα αγορας και κοιτοντας τι πραγματικα προσφερει ενα UPS στο ιδιο συμπερασμα κατεληξα...

Link to comment
Share on other sites

και που να "παίξεις" με κανένα "φτηνό" και να μην σου γυρνάει καν τις αντλίες σου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαααα.... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

προτιμοτερο ειναι να παρεις ενα δευτερο φιλτρο, ομοιο με αυτο που εχεις. ετσι αν σου χαλασει αυτο που δουλευει το αντικαθιστας και δεν χανεις τιποτα. μονο χρονο για τη σκατζα και εφοσον δεν παθεις ζημια, τη κυκλοφορια του νερου κατα τη διαρκεια της διακοπης. το βρισκω ποιο σιγουρο, οικονομικοτερο και πρακτικοτερο για εμας τους ακουαριστες!

Link to comment
Share on other sites

προτιμοτερο ειναι να παρεις ενα δευτερο φιλτρο, ομοιο με αυτο που εχεις. ετσι αν σου χαλασει αυτο που δουλευει το αντικαθιστας και δεν χανεις τιποτα. μονο χρονο για τη σκατζα και εφοσον δεν παθεις ζημια, τη κυκλοφορια του νερου κατα τη διαρκεια της διακοπης. το βρισκω ποιο σιγουρο, οικονομικοτερο και πρακτικοτερο για εμας τους ακουαριστες!

φιλε πηρα και δευτερο φιλτρο ιδιο...αλλα σαν ακουαριστας ... το εχω και αυτο σε λειτουργια στο ενυδρειο, ετσι για ενα επιπλεον καθαρισμα :buttrock::blush::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

φιλε πηρα και δευτερο φιλτρο ιδιο...αλλα σαν ακουαριστας ... το εχω και αυτο σε λειτουργια στο ενυδρειο, ετσι για ενα επιπλεον καθαρισμα :wacko::thumbup::hysterical:

Αφού είναι ίδιο βάλτο σε σειρά με το άλλο που έχεις και θα έχεις και οικονομία στο ρεύμα και διπλό καθάρισμα που θες και άμα σου πάθει ζημιά αυτό που δουλεύει το βγάζεις από την πρίζα και βάζεις να δουλέψει το άλλο :buttrock::blush::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι ίδιο βάλτο σε σειρά με το άλλο που έχεις και θα έχεις και οικονομία στο ρεύμα και διπλό καθάρισμα που θες και άμα σου πάθει ζημιά αυτό που δουλεύει το βγάζεις από την πρίζα και βάζεις να δουλέψει το άλλο :buttrock::blush::bowdown:

τι εννοεις να το βαλω σε σειρα??? κατσε γτ μου ακουγεται καλο...για κανε μας ξηγα... παω για τσιγγαρα και ερχομαι(νταξει θα το κοψω)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις να το βαλω σε σειρα??? κατσε γτ μου ακουγεται καλο...για κανε μας ξηγα... παω για τσιγγαρα και ερχομαι(νταξει θα το κοψω)

Την έξοδο του πρώτου φίλτρου την συνδέεις με την είσοδο του δεύτερου και την έξοδο του δεύτερου την πάς στο ενυδρείο και βάζεις στην πρίζα μόνο το πρώτο φίλτρο, άν ψάξεις εδώ στα φίλτρα θα βρεις και κάποιο σχέδιο...

Link to comment
Share on other sites

Την έξοδο του πρώτου φίλτρου την συνδέεις με την είσοδο του δεύτερου και την έξοδο του δεύτερου την πάς στο ενυδρείο και βάζεις στην πρίζα μόνο το πρώτο φίλτρο, άν ψάξεις εδώ στα φίλτρα θα βρεις και κάποιο σχέδιο...

φιλε καλο αλλα ειναι πολυ αδυναμα τα φιλτρα για κατι τετοιο. ειναι τα magi 380 με ροη 380λ/ωρα αλλα ολοι ξερουμαι οτι και 200λ/ω να ειναι μπορει να λεω και πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Τα ups έχουν φθηνήνει αρκετά και είναι μια πολύ καλή λύση για να κρατήσουν τις βασικές συσκευές στο ενυδρείο(φίλτρο, κυκλοφορητές) σαφώς και δεν βάζουμε τα φώτα ή άλλη ηλεκτροβόρα συσκευή.

Με ένα UPS των 1000VA μπορούμε να τα κρατήσουμε ώρες σε λειτουργία ανάλογα τα watt κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

για μένα όχι... πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα για να πάρεις UPS που να μην είναι μόνο για να νιώθεις ψυχολογικά καλά ότι έχεις UPS.

Γνώμη μου: Πάρε μόνο καμια πρίζα ασφαλείας να γλυτώσεις από καμιά υπέρταση και τίποτα άλλο! :buttrock:

post-14929-1275547414_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα ups έχουν φθηνήνει αρκετά και είναι μια πολύ καλή λύση για να κρατήσουν τις βασικές συσκευές στο ενυδρείο(φίλτρο, κυκλοφορητές) σαφώς και δεν βάζουμε τα φώτα ή άλλη ηλεκτροβόρα συσκευή.

Με ένα UPS των 1000VA μπορούμε να τα κρατήσουμε ώρες σε λειτουργία ανάλογα τα watt κατανάλωσης.

φιλε μου σε ευχαριστω, μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποια οικονομικη??

Link to comment
Share on other sites

Τα ups έχουν φθηνήνει αρκετά και είναι μια πολύ καλή λύση για να κρατήσουν τις βασικές συσκευές στο ενυδρείο(φίλτρο, κυκλοφορητές) σαφώς και δεν βάζουμε τα φώτα ή άλλη ηλεκτροβόρα συσκευή.

Με ένα UPS των 1000VA μπορούμε να τα κρατήσουμε ώρες σε λειτουργία ανάλογα τα watt κατανάλωσης.

και να ρωτησω: ας πουμε αυτο: http://www.itbankeurope.com/WAR1000A/

λεει 500 βατ, εννοει οτι βαζω ενα φιλτρο που καιει 7 βαττ, αρα το κραταει αναμενο για καμια μιαμισι ωρα??

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω, μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποια οικονομικη??

Προσοχή στην ποιότητα του UPS. Αρκετές αντλίες δεν δουλεύουν με απλά/φτηνά UPS.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στην ποιότητα του UPS. Αρκετές αντλίες δεν δουλεύουν με απλά/φτηνά UPS.

Φιλε pozera13 δωσε τη δεουσα προσοχη στο παραπανω.

Επισης διαβασε και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24800

Link to comment
Share on other sites

Φιλε pozera13 δωσε τη δεουσα προσοχη στο παραπανω.

Επισης διαβασε και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24800

καταλαβα.....αστω καλυτερα για τωρα θελει χρονο να κανω τη σωστη επιλογη και απο αυριο λογω δουλειας δεν θα τον εχω... ευχαριστω delta66 :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω, μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποια οικονομικη??

Απέφυγε τα φθηνά UPS γιατί μπορεί να έχεις πρόβλημα με το ημίτονο του ρεύματος.

Εγώ είχα αυτό http://www.somon.gr/index.php?option=com_v...1&Itemid=29 και το φίλτρο μου το κρατούσε για περίπου 3,5 ώρες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για μένα όχι... πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα για να πάρεις UPS που να μην είναι μόνο για να νιώθεις ψυχολογικά καλά ότι έχεις UPS.

Γνώμη μου: Πάρε μόνο καμια πρίζα ασφαλείας να γλυτώσεις από καμιά υπέρταση και τίποτα άλλο! :helpsmilie:

συμφωνώ με τον φίλο.....εγώ έχω βάλει ασφαλειοπριζα της apc από τα e-shop mono με 9 ευρώ :ninja:

Link to comment
Share on other sites

το χειμώνα είναι το δύσκολο που στις διακοπές πέφτει η θερμοκρασία λόγο ΔΙΑΚΟΠΗΣ λειτουργειασ των θερμοστατών!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...