Jump to content

Ειναι αρρωστουλης;


enigma

Recommended Posts

Λοιπον οπως σας ειχα γραψει ειχα βαλει μπρος και εφτιαξα και ενα μονομαχοενυδρειο!

Μετα απο σχεδον 2 μηνες στρωσιμο πηγα και αγωρασα τον κατοικο του!

Ενας γλυκουλης μπλεδουλης betta !

Τωρα εχω το εξης μπερδεμα στο μυαλο μου !

Σε γενικες γραμμες η κατασταση που τον πηρα δεν μπορεις να την πεις και την καλητερη ...και σκεψου οτι τον πηρα απο το water inn (δεν γουσταρω τα ποτηρακια :D ) ..

Τελος παντων λιγο το στρες λιγο το οτι (οπως μου ειπε η κοπελα) καμοια φορα ξεφευγουν απο τις <<παγιδες>> τους και πεφτουν φαπες πεταξυ των αρσενικων ...Ηταν λιγο ....ξεφτυσμενος να τον πω;

Τον περιμενε καλο ωραιο ζεστο σπιτακι οπωτε με καλη διατροφη και ριλαξ λεω οτι θα ανακαμψει γρηγορα.

Το ενυδρειακι τον υποδεχτικε καλα δεν ανεβασαμε αμωνιες κτλ ...Η θερμοκρασια (λογο air-conditioner στον χωρο) ειναι καρφι στους 26 και ολα καλα ...

Με καλη προσαρμογη (σχεδον 1/μιση ωρα) με το που μπηκε στο σπιτακι του δεν εδειξε να εχει κανα προβλημα προσαρμογης ...για την ακριβια απο την δευτερη κιολας μερα αρχισε να μας κανει φουσκιτσες στην επιφανεια δειγμα οτι θελει σεχ !! :D

Αρα λογικα ολα καλα ...

Ο ψαρης ειναι αρκετα φιλικος δεχεται το χερι μου στην επιφανια του νερου χωρις να τρομαζει και ερχεται αρκετα κοντα στο χερι μου ...Με λιγο επιμονη και ορεξη ανετα θα τον μαθω να τρωει απο αυτο !

Κολιμπαει πανω κατω στο κεντρο γουσταρει να χωνεται μεσα στο κερατοφυλλο και αλλα τετοια παιχνιδια ...

Δειγμα χαρας και ευτηχιας σωστα;

Κοιτα να δεις ομως σημερα που τον βρηκα με ασπρα στιγματα στο σωμα του και καποια απο αυτα και στο κεφαλι ...Ολα δειχνουν ich ...να ειχα δει και καμοια φορα ich σε κανα ψαρι θα ειμουν σηγουρος ....

Οι φωτο δεν ειναι καθαρες αλλα αν βγαλεται καμοια ακρη ...βγαλατε ...

Απο οτι διαβαζω η θεραπεια ειναι να ανεβασω θερμοκρασια στον μικρο ...μεχρι 28 ...θα την παλεψει η θα κανω κακο και σε αυτον;

Καμοια ιδεα ;

Link to comment
Share on other sites

ναι χμ ξεχασα τις φωτογραφειες ...

post-18440-1275644854_thumb.jpg

post-18440-1275644838_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν φενετε καλα και εγω ick θα ελεγα οτι εχει.

Τωρα το γιατι δεν το ξερω,αν μου ελεγες οτι το επαθε 1-2 μερες μετα την εισαγωγη θα σου ελεγα οτι σιγουρα ειναι ick.

2 φορες στο παρελθον αντιμετοπισα ick τη μια με επιτυχια,η αποτυχια εγινε με φαρμακο κατα του ick και αυξηση θερμοκρασιας και η επιτυχια εγινε με χοντρο αλατι μαγειρικο στις αναλογιες που ειχα διαβασει τοτε ανα λιτρο και δεν τις θυμαμαι, και αυξηση θερμοκρασιας,μολις υποχωρησε εγιναν συχνες και μικρες αλλαγες νερου και σταδιακη επαναφορα της θερμοκρασιας στα κανονικα.

Η θερμοκρασια εξαρτατε απο το τι ψαρια εχεις και τι ανοχες εχουν,οσο μεγαλυτερη θερμοκρασια μπορεις να βαλεις που βεβαια μπορει να την αναιχτει το ψαρι τοσο πιο γρηγορα θα κανει τον κυκλο του,εγω πχ το πηγα 30c.

Link to comment
Share on other sites

αν μου ελεγες οτι το επαθε 1-2 μερες μετα την εισαγωγη θα σου ελεγα οτι σιγουρα ειναι ick.

Στο λεω :D ...

Το παρατηρησα την δευτερη μερα ...αρα συγουρα παμε γα ich ....

αρχιζω να ψαχνω για καταλληλα αλατια στο φορουμ ...αν εχει και κανεις προχειρο λινκ ευπροσδεκτο ΦΥΣΙΚΑ :D

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι καλό είναι να ΜΗ χρησιμοποιούμε αλάτι με ιώδιο όπως είναι τα περισσότερα μαγειρικά αλάτια. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε είτε κάποιο μαγειρικό αλάτι χωρίς ιώδιο ή από πετ σοπ που σίγουρα δεν έχει. :D

Link to comment
Share on other sites

Στο λεω :D ...

Το παρατηρησα την δευτερη μερα ...αρα συγουρα παμε γα ich ....

αρχιζω να ψαχνω για καταλληλα αλατια στο φορουμ ...αν εχει και κανεις προχειρο λινκ ευπροσδεκτο ΦΥΣΙΚΑ :D

Mε μπερδεψες που ειπες οτι εκανε φουσκες τη 2η μερα αρα υπεθεσα οτι το ich παρουσιαστηκε πολυ μετα;

Mηπως ειχες ανοιχτα φωτα απο τη πρωτη μερα;

Πολλοι προτινουν κατα τη προσαρμογη και για τις επομενες 24-48 ωρες τα φωτα κλειστα.

Εγω θα σου προτινα να αφησεις τα φωτα κλειστα μεχρι να συνελθει,να μην βαζεις χερια μεσα τουλαχιστον το πρωτο καιρο και να κοιταξεις μηπως εχεις μεγαλη αναταραξη απο το φιλτρο σου.

Περιμενε και μια πιο εμπειρη γνωμη,μην κανεις βιαστηκες κινησεις,εγω σου ειπα τη προσωπικη μου εμπειρια δεν ειναι απολυτο οτι ειναι η ορθοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι καλό είναι να ΜΗ χρησιμοποιούμε αλάτι με ιώδιο όπως είναι τα περισσότερα μαγειρικά αλάτια. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε είτε κάποιο μαγειρικό αλάτι χωρίς ιώδιο ή από πετ σοπ που σίγουρα δεν έχει. :D

Το χοντρο ακατεργαστο μαγειρικο αλατι θελει, οχι το αλατι που βαζουμε στο φαγητο απο πανω αλλα αυτο που κανουν τα παστα.

ΥΓ ριξε και μια δοση αντιχλωριο κανει καλο ΚΑΙ για το στρες.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοιο αλάτι σε καλά pet shop και το ζητάμε ως αλάτι για ενυδρια γλυκού νερού.

Μην πανικοβαλλεσαι, με λίγη προσοχή το ψαρακι θα είναι καλά

Τώρα ο λόγος; Κάποια αλλαγή στον περιβάλλοντα χώρο; Μικρά παιδάκια να χτυπούν το ενυδριο; (ή και μεγάλα....)

Δυνατη μουσική από sub woofer; Αλλαγή στις φωτοπεριοδους; Αλλαγή νερού - διάφορα θερμοκρασίας;

Ότι και να είναι το αλατακι θα βοηθήσει και μάλιστα άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας ...

Λοιπον και με το δικαιο σας μπερδευτικατε μιας και δεν σας τα εγραψα σωστα απο την αρχη ολα

Το ενυδρειο ειναι στην δουλεια μου

Ειναι ενα cayman 40 (25 λιτρα) και το εχω στρωσει εβλαβικα και αργα αργα με τρωφη ..

Το ενυδρειο ετρεχε 2 μηνες πριν βαλω τον ψαρι μεσα ...

Με 2 ωρες προσαρμογη σιγα σιγα μπηκε μεσα ...φως ΔΕΝ ηταν αναμμενο ολη την ημερα της προσαρμογης το αναψα την επομενη ...το ενυδρειο εχει ενα ξυλο μοπανι 3 ριζες ανουβιας μια βαλισνερια και μια υδροφιλια

λιγο κερατοφυλο στην επιφανια ...αυτα ...Το φιλτρακι ειναι ριθμυζομενης ροης και ειναι στο ποιο αργο

Δεν παιζει θεμα να ειναι δυνατη επειδη τον βλεπω οτι το εχει για παιχνιδι να καθεται στην εξοδο του νερου και να παιζει ...

Μετα την προσαρμογη (αλλα και στην διαρκεια της πρεπει να πω) ο μικρος ηταν πολυ ευδιαθετος πηγαινε δεξια αριστερα πανω κατω ...ερχοτανε κοντα μου κτλ ..

Την επομενη μερα ανοιξα φως και τον ταισα με bloodworms και τετρα βετα ...

την 2ετερη μερα ολα καλα αλλα επειδη ετρεχα εκτος απο φαι δεν του εδωσα σημασια (να τον προσεξω δηλαδη)

σημερα τριτη μερα που βρηκα χρονο βρηκα στν επιφανεια τις φουσκαλες για την ...γονιμοποιηση ...και σημερα προσεξα το ich ...Την ΤΡΙΤΗ μερα μεσα στο ενυδρειο ...

Κατα τα αλλα το ενυδρειακι ειναι στο γραφειο μου με κλιματισμο και σταθερη την θερμοκρασια στους 26 και εκτος του φυλακα (ο οποιος ειναι ενυμερωμενος και δεν κανει τιποτα αν δεν με ρωτησει πρωτα ) δεν μπαινει κανεις αλλος ...δεν δειχνει σεγεικες γραμμες σημαδεια στρες και εκτος απο την μεταφωρα 3 μερες πριν δεν υπαρχει λογος αλλος να εχει στρεσαριστει ο μικρος ...

Ειμαι κιολας στην διαδηκασια ανεβασματος θερμοκρασιας ...thanks παιδια

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αλάτι.... Μετά ΑΝ χρειαστεί και θερμοκρασία....

Link to comment
Share on other sites

εχεται καποια δοσολογια να προτηνεται ..στα 20 λιτρα νερο;

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις τιποτα πριν αναφερεις (αμεσα) ανοιγωντας "νεο θεμα" με το προβλημα, στην κατηγορια των ασθενειων http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=38

Κανε αντιγραφη (copy) τη φορμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

και κανε την, επικόλληση (paste) εκει που θα ανοιξεις το θεμα, συμπληρωνοντας την με τις απαραιτητες πληροφοριες που χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...