Jump to content

A/o πως στείνετε?


sfedonas

Recommended Posts

καλησπερα,

σκεφτομαι την αγορα μιας αντιστροφης όσμωσης. θα μπορούσε καπιος εκ πείρας να μου προτείνει κάτι λειτουργεικό, πρακτικό και να μου εξηγήγησει και λιγο πως στείνετε? θα φέρω υδραυλικο να μου κανει στο επιπλο ενα σύστημα με παροχη νερου και αποχέτευσης. η α/ο συνδεεται σε σειρα με την βρύση η θέλει και 2ο βαρέλι με αντλία? πάνς κατω 80 λιτρα 8ελω για προετοιμασία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

σκεφτομαι την αγορα μιας αντιστροφης όσμωσης. θα μπορούσε καπιος εκ πείρας να μου προτείνει κάτι λειτουργεικό, πρακτικό και να μου εξηγήγησει και λιγο πως στείνετε? θα φέρω υδραυλικο να μου κανει στο επιπλο ενα σύστημα με παροχη νερου και αποχέτευσης. η α/ο συνδεεται σε σειρα με την βρύση η θέλει και 2ο βαρέλι με αντλία? πάνς κατω 80 λιτρα 8ελω για προετοιμασία.

Συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα την ερωτηση σου :D:D:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

σκεφτομαι την αγορα μιας αντιστροφης όσμωσης. θα μπορούσε καπιος εκ πείρας να μου προτείνει κάτι λειτουργεικό, πρακτικό και να μου εξηγήγησει και λιγο πως στείνετε? θα φέρω υδραυλικο να μου κανει στο επιπλο ενα σύστημα με παροχη νερου και αποχέτευσης. η α/ο συνδεεται σε σειρα με την βρύση η θέλει και 2ο βαρέλι με αντλία? πάνς κατω 80 λιτρα 8ελω για προετοιμασία.

τίποτα περίεργο δε θέλει σε σειρά με η βρύση μπαίνει και από το ένα σωληνάκι σου βγάζει καθαρό νερό και από το άλλο "βρώμικο" :D

Link to comment
Share on other sites

και πλεον οι περισσοτερες ερχονται μαζι με τον ανταπτορα για να τον συνδεσεις σε καποια βρυση , οποτε ισως να ειναι περιτος και ο υδραυλικος

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και εγω μια ερωτηση;Πρεπει να μενει συνεχεια συνδεδεμενη στην βρυση η γινετε να βγενει και να μπαινει αναλογα αν θελουμε νερο.Ρωταω γιατι υπαρχει λογος. :D

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και εγω μια ερωτηση;Πρεπει να μενει συνεχεια συνδεδεμενη στην βρυση η γινετε να βγενει και να μπαινει αναλογα αν θελουμε νερο.Ρωταω γιατι υπαρχει λογος. :D

οτι σε βολεύει :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτησα γιατι μενω στο ενοικιο και το σπιτι εχει μονο τρεις βρυσες,μια στην κουζινα και δυο στο μπανιο.Στο μπαλκονι δεν εχει,οπως καταλαβαινεις να μπω στην διαδικασια να πληρωσω τον υδραυλικο δεν μπαινω.Οποτε θα παιζω σε καποιες απο αυτες.Ευχαριστω για την απαντηση. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έρθεις σε επαφή με την εταιρία waterwaves η οποία έχει και βήμα στο φόρουμ και θα σου λυθούν όλες οι απορίες, προτείνοντάς σου μάλιστα και λύσεις για τις δικές σου ανάγκες....

Έτσι θα πληροφορηθείς από πρώτο χέρι !!!

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και εγω μια ερωτηση;Πρεπει να μενει συνεχεια συνδεδεμενη στην βρυση η γινετε να βγενει και να μπαινει αναλογα αν θελουμε νερο.Ρωταω γιατι υπαρχει λογος. :D

μπορεις να βαλεις ταχυσυνδεσμους στις βρυσες σου και στην οσμωση , οποτε την συνδεεις σε οποια βρυση θες οποτε θες

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις ταχυσυνδεσμους στις βρυσες σου και στην οσμωση , οποτε την συνδεεις σε οποια βρυση θες οποτε θες

Ταχυσυνδεσμο οταν λες εννοεις τον απλο που βαζουμε στο πλυντηριο η ειναι ειδικοι για την Α/Ο;Υπαρχει καμια φωτο για να κατατοπιστω;

Link to comment
Share on other sites

Ταχυσυνδεσμο οταν λες εννοεις τον απλο που βαζουμε στο πλυντηριο η ειναι ειδικοι για την Α/Ο;Υπαρχει καμια φωτο για να κατατοπιστω;

ναι μισο να σου βγαλω φωτο την δικη μου να δεις ....

Link to comment
Share on other sites

dsc0034ag.th.jpg

dsc0035h.th.jpg

dsc0036jr.th.jpg

dsc0037uz.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην τους εμπιστεύεστε για μέσα στο σπίτι αυτούς τους ταχυσύνδεσμους... για το μπαλκόνι ΟΚ :D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην τους εμπιστεύεστε για μέσα στο σπίτι αυτούς τους ταχυσύνδεσμους... για το μπαλκόνι ΟΚ :D

και μεσα στο σπιτι τους ιδιους εχω και στο πλυντηριο .... 11 ευρο τον ενα τον πληρωσα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο , δεν ανοιγει προς τα κατω πρεπει να του κανεις μιση περιστροφη για να ξεκουμπωσει ο συνδεσμος

Link to comment
Share on other sites

και μεσα στο σπιτι τους ιδιους εχω και στο πλυντηριο .... 11 ευρο τον ενα τον πληρωσα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο , δεν ανοιγει προς τα κατω πρεπει να του κανεις μιση περιστροφη για να ξεκουμπωσει ο συνδεσμος

οκ τότε γιατί νόμιζα οτι πλαστικοί βγαίνουν μόνο αυτοί του 1-2 ευρώ :D

παιδια αν ο ταχυσύνδεσμος δεν είναι τύπου "geosid" και είναι από τους κλασσικούς των 1-2 ευρώ μην τους βάζετε μέσα στο σπίτι! :D

Link to comment
Share on other sites

θα τους βρεις στο πρακτικερ , μαρκα gardena :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ο ταχυσύνδεσμος(απλοί για αυτοματο πότισμα κτλ), απλά είναι ποιοτικότεροι από τους φτηνιάρικους.

@geosid

Φαντάζομαι 11 ευρώ και τα 3 τεμάχια ε? Κονέκτορας για την βρύση + ταχυσύνδεσμοι για το λάστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ο ταχυσύνδεσμος(απλοί για αυτοματο πότισμα κτλ), απλά είναι ποιοτικότεροι από τους φτηνιάρικους.

@geosid

Φαντάζομαι 11 ευρώ και τα 3 τεμάχια ε? Κονέκτορας για την βρύση + ταχυσύνδεσμοι για το λάστιχο.

αν δεν κανω λαθος 5.5 + 5.5 , αλλα για να ειμαστε σιγουροι ριχνω μια βολτα αυριο απο το πρακτικερ και σου λεω ακριβος τιμη :D

Βασικα εγω αλλο εψαχνα να παρω και πηρα αυτους . οποτε χαμενοι δεν πηγαν :D

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και εγω μια ερωτηση;Πρεπει να μενει συνεχεια συνδεδεμενη στην βρυση η γινετε να βγενει και να μπαινει αναλογα αν θελουμε νερο.Ρωταω γιατι υπαρχει λογος. :D

Αν θελεις να μην αποκλεισεις την παροχη του νερου μονο για χρηση της ΑΟ, δεν χρειαζονται ταχυσυνδεσμοι κλπ βαλε-βγαλε

Βαζεςις καποια απο αυτα αναλογα απο ποια παροχη θες να "κλεψεις" νερο για την ΑΟ

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...category_id=203

πχ στο μπαλκονι εχω το μεσαιο. Εχω ξεβιδωσει απο κατω το "φιλτρακι" και εχω βαλει στη θεση του, το λαστιχο του ποτισματος.

Ολα γινανται.

Ακομα και να μην εφαρμοζουν θα βρεις ανταπτορες.

Αν παρεις απο εκει την οσμοση, ξερω οτι μπορεις να πεις ακριβως τι θελεις να πετυχεις και να σου δωσουν ακριβως τα καταλληλα εξαρτηματα.

Νομιζω οτι αν δεν ξερεις να το κανεις μονος σου, σου στηνουν και οτι συστημα θελεις σπιτι σου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

νομιζω εισασταν κατατοπιστικοι. τον υδραυλικο ουτως η αλλως θα τον φερω γιατι θελω να το ψιλο αυτοματοποιησω δηλαδη οταν θελω να κανω αλαγη να μην γινεται το σπιτι χαλια. να ανοιγω βανακι, να αδειαζει οσο θέλω και στην α/ο το βρομικο νερο να φεγει απευθειας αποχετευση να μην μπλεκω και με αλα βαρελια. να είναι όλα μεσα στο έπιπλο. πάνω κάτω οι βρύσες πόσα bar βγάζουν? μην πάρω καμια α/ο που να θέλει παρα πάνω και μπλέξω

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να συνεργαστει ο υδραυλικος με τον προμηθευτη της ΑΟ και των παρελκομενων γιατι η εξειδικευση που εχει το καταστημα με τις ΑΟ μπορει να σιυ κανει ακομα πιο ευκολη τη ζωη με τους αυτοματισμους που ξερουν.

Επισης (η εταιρεια που εδωσα το λινκ πιο πανω) ξερουν και κατι (παρα πολυ) παραπανω περι ενυδρειων απο τον υδραυλικο :D

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα ηθελα να κανω κι εγω δυο ερωτησεις.σημερα εβαλα πρωτη φορα σε λειτουργεια την οσμωση με 2 μεμβρανες.στο καθαρο νερο μετραω με σταγονες και η gh και η kh μου αλλαζουν χρωμα με τη 2 σταγονα ειναι φυσιολογικο?μπορω στο καθαρο νερο να βαλω και λιγο απο αυτο που πεταμε η δεν κανει

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα ηθελα να κανω κι εγω δυο ερωτησεις.σημερα εβαλα πρωτη φορα σε λειτουργεια την οσμωση με 2 μεμβρανες.στο καθαρο νερο μετραω με σταγονες και η gh και η kh μου αλλαζουν χρωμα με τη 2 σταγονα ειναι φυσιολογικο?μπορω στο καθαρο νερο να βαλω και λιγο απο αυτο που πεταμε η δεν κανει

Ανοιξε αλλο θεμα καλυτερα γιατι θιγεις καιρια σημεια που εχουν μεν συζητηθει παλι, αλλα δεν τα εχουν εμπεδωσει ολοι μαλλον.

:D

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο. ποια η διαφορά της α/ο που πουλανε τα ενυδρειακα απο εκεινη που θα βρω για καποια οικιακη χρήση? ποιά χαρακτηριστικά πρέπει να έχει. δηλαδη ποσες μεμβρανες είναι αρκετές? τι δεν πρέπει να εμποδίζει? καμια πρόταση για συγκεκριμένο μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...