Jump to content

Πρόβλημα μονοκυτταρικής άλγης


Spike

Recommended Posts

αντιμετωπίζω εδώ και 4 μέρες πρόβλημα με μονοκυτταρική άλγη aka (Green water) επειδή δεν έχω άλλο τρόπο αντιμετώπισης του προβλήματος είμαι στην τέταρτη μέρα της πλήρης συσκότισης του ενυδρείου και ελπίζω καλώς εχόντων των πραγμάτων να είμαι σε θέση να ξαναδώ τα μωρά μου :D σύντομα αν και τα βλέπω που και που να εμφανίζονται στα πλαϊνά τοιχώματα:), κάποια άλλη βοήθεια στο πρόβλημά μου έχετε να προτείνεται...γνωρίζω ότι θα ήταν ποιο εύκολη λύση με άμεσα αποτελέσματα θα ήταν η χρήση διατομικού φίλτρου αλλά δεν έχω αν υπάρχει κάποιος να διαθέσει ένα για λύσουμε το πρόβλημα άμεσα θα το εκτιμούσα.

ευχαριστώ :D

Έγινε επεξεργασία - Spike
Link to comment
Share on other sites

Λίπασμα ρίχνεις? Αλλαγές κάθε πότε κάνεις? Από νιτρικά και φωσφορικά πως πας?

Οι προτάσεις αντιμετώπισης είναι να μη ταΐσεις τουλάχιστον για τις επόμενες 3 μέρες. Αν δεις βελτίωση θα πρέπει να το κρατήσεις κι άλλες 2-3 μέρες επιπλέον. Μην κάνεις αλλαγή νερού γιατί μπορεί να χειροτερέψει η κατάσταση. Απάντησε στα ερωτήματα που έκανα στην αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μετακινήθηκε στην σωστή κατηγορία :D

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς σόρρυ για το λάθος posting και τώρα ας απαντήσουμε στα ερωτήματα που έθεσες.

1.Λίπασμα υγρό δεν βάζω χρησιμοποιώ ταμπλέτες TetraPlant.

2.Τελευταίο τάισμα που έκανα ήταν πριν από 3 μέρες και έκτοτε είμαστε σε πλήρη συσκότιση όπως προανέφερα στην αρχή.

3.Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει μετρήσεις είναι όλες σε φυσιολογικά επίπεδα

Ph : 7,2

Gh: 7

Kh: 2-3

ΝΟ3: 0mg/l

ΝΟ2: 0,3mg/L

Θερμοκρασία 26C

φωσφορικά δεν έχω test να μετρήσω και όταν το σκέφτηκα είχαν κλείσει τα μαγαζιά.Νομίζω πρέπει να έχει να κάνει σχέση με αυτό

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις τι γίνεται...

Η αιωρούμενη άλγη προέρχεται από περίσσεια φωτισμού και οργανικών μέσα στο νερό σου. Ότι δεν καταναλώνουν τα φυτά σου πάνε στην άλγη. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να κόψεις το τάισμα και τα λιπάσματα. Αν έχεις ταμπλέτα λιπάσματος τώρα μέσα, καλό είναι να την απομακρύνεις, καθώς επίσης θα πρέπει να προσέξεις από δω και πέρα ΑΝ θα βάζεις τέτοιες ταμπλέτες και κάθε πότε.

Η αλλαγή νερού μπορεί να είναι δίκοπο μαχαίρι. Δηλαδή από την μία μπορεί να απομακρύνεις τα νιτρικά και τα φωσφορικά, από την άλλη μπορεί να εμπλουτίσεις περισσότερο το νερό με ιχνοστοιχεία που θα ευνοήσουν την άλγη.

Βλέπω ότι έχεις ΝΟ3 μηδενικά. Αυτό σημαίνει ότι έχουν καταναλωθεί όλα τα νιτρικά, εφόσον η μέτρηση είναι σωστή. Οπότε από δω και πέρα εξαρτάται από το πόσα φωσφορικά έχεις και πότε θα καταναλωθούν.

Μία ακόμα βοήθεια που μπορείς να δώσεις είναι με το να βάλεις μέσα στο ενυδρείο φυτά γρήγορης ανάπτυξης όπως το κερατόφυλλο.

Γενικώς δεν είναι δύσκολα αντιμετωπίσιμη άλγη, αλλά θέλει υπομονή και σωστές κινήσεις για να την απομακρύνεις.

Αλήθεια... Το φυτά έχεις και ρίχνεις λίπασμα καθώς και τι και πόσα ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα παρατήρησα πως έχεις και ΝΟ2 0,3... Περίεργο αυτό για στρωμένο ενυδρείο και μάλιστα που δεν ταΐζεις 3 μέρες τώρα. Θα ήθελα μία αναλυτικότερη παρουσίαση του ενυδρείου και του φίλτρου σου καθώς και καμία φωτογραφία της τρέχουσας κατάστασης!

Link to comment
Share on other sites

τα φυτά που υπάρχουν μέσα είναι :

1 Anubias barteri var. nana

1 ρίζα Cryptocoryne undulata

1 ρίζα Ceratophyllum demersum

και 2 μεγάλα ξύλα μοπάνι.

Τώρα παρατήρησα πως έχεις και ΝΟ2 0,3...

σε αυτό γράψε λάθος δικό μου τώρα μόλις έκανα ξανά τη μέτρηση και είναι 0 καθαρό.

σε ότι προανέφερες το πρόβλημα έγινε ποιο ορατό ύστερα από καθιερωμένη αλλαγή νερού.

οι φωτογραφίες έχουν διαφορά ακριβώς μια εβδομάδας.

paraskevi2852010.th.jpgparaskevi2852010.th.jpg

Αυτές εδώ έχουν διαφορά μεταξύ τους 4 ώρες.

paraskevi462010.th.jpgparaskevi462010.th.jpg

σε ότι αφορά το λίπασμα σου βάζω μια ταμπλέτα αν 3 αλλαγές νερού.

και οι κάτοικοι του είναι 2 μικρά και το θηρίο όλα τους (Ancistrus cf. cirrhosus aka Sp.3)

Έγινε επεξεργασία - Spike
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά σου δεν θέλουν καθόλου λίπασμα. Επίσης αυτό που βλέπω τέρμα αριστερά δεν είναι κερατόφυλλο αλλά άλλο νομίζω πως είναι Cabomba caroliniana.

Link to comment
Share on other sites

λες? και τώρα τι να κάνω να περιμένω ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

λες? και τώρα τι να κάνω να περιμένω ή κάτι άλλο?

Γενικώς είμαι εναντίον αυτού, αλλά ένα ελαφρό πέρασμα με σκούπα βυθού πιθανόν να βοηθούσε!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

μιλάμε δηλαδή για έναν πλήρη καθαρισμό στο υπόστρωμα και έπειτα ξανά σε κατάσταση πλήρης συσκότισης η σε κανονική λειτουργία με φωτοπεριόδους.??

Link to comment
Share on other sites

και εκτός αυτού η ανατάραξη του βυθού δεν θα προκαλέσει ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα ? ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για πλήρη καθαρισμό... Είπα να περαστεί μία ελαφριά σκούπα. Ίσα ίσα από πάνω και λίγο καλύτερα στα σημεία που βάζεις τις ταμπλέτες.

Κάνε αυτή τη διαδικασία (αναγκαστικά θα αναπληρώσεις με λίγο νεράκι μετά) και μην ταΐσεις για 2 μέρες. Ενημέρωνέ μας για τις εξελίξεις και βλέπουμε πως προχωράμε!

Link to comment
Share on other sites

έκανα απλά όπως είπες καθάρισα και λίγο τα ξύλα και την επιφάνεια του υποστρώματος που είχαν μπει οι ταμπλέτες έκανα και μια αλλαγή μικρής ποσότητας νερού και μπορώ να πω πως τα αποτελέσματα είναι παραπάνω από ενθαρρυντικά, παρόλα αυτά θα υποστηρίξω την άποψή σου στο να μην ταΐσω για 2 μέρες και μιας μέρας ακόμα συσκότισης.

ιδού τα αποτελέσματα:

p6050080.th.jpgp6050079.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - Spike
Link to comment
Share on other sites

:Dθενκς anyway για την βοήθεια... :D Έγινε επεξεργασία - Spike
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...