Jump to content

αποριες για α/ο


kostas1908

Recommended Posts

σημερα χρησιμοποιησα για πρωτη φορα την οσμοση και εχω καποιες αποριες.να αναφερω οτι ειναι με δυο μεμβρανες.επειδη δεν εχω παρει οργανο μετρησης χρησιμοποιησα αυτα με τις σταγονες για να μετρησω σκληροτητες.στο καθαρο νερο και η gh και η kh μου αλλαξανε χρωμα με τη δευτερη σταγονα.ειναι σωστο αυτο, δε θα επρεπε να αλλαξει με την πρωτη?επισης θελω να ρωτησω αν κανει μαζι με το καθαρο να βαζω και λιγο απο το 'βρωμικο, για να φερνω τις σκληροτητες εκει που θελω.εχει το βρωμικο νερο τα ιχνοστοιχια που χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη !

θα πρέπει να περάσουν μερικά λίτρα νερό από τη καινούρια συσκευή μέχρι να είναι έτοιμη για χρήση

περίπου 20 λίτρα

υπάρχει di ? αν ναι , αποσύνδεσέ το μέχρι να ολοκληρώσεις το πρώτο βήμα

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα να περασει και αρκετο νερο μονο απο τα προφιλτρα πριν συνδεθει και το υπολοιπο συστημα (μεμβρανη κλπ)

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω .εχουν περασει πολλα λιτρα αυριο θα κανω αλλη μια μετρηση και θα σας ενημερωσω.το di τη ειναι?παντως αυτο που μου εκανε εντυπωση η μεγαλη παραγωγη καθαρου νερου.μετρησα με 2 μπουκαλια νερου 0.5 λιτρα και το καθαρο γεμησε πιο γρηγορα απο το βρωμικο.εχω δυο μεμβρανες των 50 και σε 2 ωρες παρα κατι παραγω κοντα στα 70 λιτρα καθαρο νερο.

Έγινε επεξεργασία - kostas1908
Link to comment
Share on other sites

μετρησα με 2 μπουκαλια νερου 0.5 λιτρα και το καθαρο γεμησε πιο γρηγορα απο το βρωμικο.εχω δυο μεμβρανες των 50 και σε 2 ωρες παρα κατι παραγω κοντα στα 70 λιτρα καθαρο νερο.

Κατι δεν μου φαινεται σωστο :D . Πολυ μεγαλη παραγωγη.

Κανε ενα κοπο και κλεισε την αντλια και δες ποσο παραγει χωρις αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν μου φαινεται σωστο :D . Πολυ μεγαλη παραγωγη.

Κανε ενα κοπο και κλεισε την αντλια και δες ποσο παραγει χωρις αυτη.

η αντλια δε μου δουλεψε μολις αποσυνδεσα τη βαλβιδα που μου ειπες.η παραγωγη ειναι χωρις την αντλια

Link to comment
Share on other sites

η αντλια δε μου δουλεψε μολις αποσυνδεσα τη βαλβιδα που μου ειπες.η παραγωγη ειναι χωρις την αντλια

Να ελεγξεις τις μεμβρανες ...εαν εχουν μπει σωστα.Η παραγωγη σου ειναι αδικαιολογητα μεγαλη :D

Οι μεμβρανες μπαινουν μεσα ετσι :

http://www.waterwaves.gr/images/Manuals/Ho...ce_membrane.pdf

Για την αντλια , πρεπει και η καλωδιωση να αλλαξει ...να συνδεθει το τροφοδοτικο κατευθειαν πανω στην αντλια , χωρις το καλωδιο - ''γεφυρα'' του διακοπτη χαμηλης πιεσης.Αν προκειται να το κανεις , απλα σημειωσε καπου την συνδεσμολογια ωστε μολις παρεις τον καινουργιο διακοπτη απο εμας , να μπορεις να τα ξανασυνδεσεις οπως ηταν πριν :D (ξεχασα να στο πω αυτο :) )

Link to comment
Share on other sites

Να ελεγξεις τις μεμβρανες ...εαν εχουν μπει σωστα.Η παραγωγη σου ειναι αδικαιολογητα μεγαλη :D

Οι μεμβρανες μπαινουν μεσα ετσι :

http://www.waterwaves.gr/images/Manuals/Ho...ce_membrane.pdf

Για την αντλια , πρεπει και η καλωδιωση να αλλαξει ...να συνδεθει το τροφοδοτικο κατευθειαν πανω στην αντλια , χωρις το καλωδιο - ''γεφυρα'' του διακοπτη χαμηλης πιεσης.Αν προκειται να το κανεις , απλα σημειωσε καπου την συνδεσμολογια ωστε μολις παρεις τον καινουργιο διακοπτη απο εμας , να μπορεις να τα ξανασυνδεσεις οπως ηταν πριν :D (ξεχασα να στο πω αυτο :) )

ετσι την εχω βαλει τη μεμβρανη.το πανω μερος της ειναι πιο μεσα απο τη θηκη λογικα ειναι ενταξει.θα το τσεκαρω ομως αυριο

Link to comment
Share on other sites

υποψιάζομαι λάθος στη συνδεσμολογία των μεμβρανών :D

τη ενοεις

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου

απλά τσέκαρε αν είναι σωστά οι συνδέσεις ,

έχεις tds meter ?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου

απλά τσέκαρε αν είναι σωστά οι συνδέσεις ,

έχεις tds meter ?

οχι δεν εχω οργανο.πως πανε οι συνδεσεις σε σειρα απο τα προφιλτρα?δηλαδη εξοσος εισοδος κτλ

Link to comment
Share on other sites

ναι

είναι σωστά συνδεδεμένα ? έχει μπει ο μειωτής πίεσης εκεί που πρέπει ?

Link to comment
Share on other sites

ναι

είναι σωστά συνδεδεμένα ? έχει μπει ο μειωτής πίεσης εκεί που πρέπει ?

αυριο θα το κοιταξω.εμενα ειναι με αντλια πρεπει να εχει και μειωτει?και αν ναι που μπαινει

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω οργανο.πως πανε οι συνδεσεις σε σειρα απο τα προφιλτρα?δηλαδη εξοσος εισοδος κτλ

To νερο απο τα προφιλτρα φευγει και παει στην εισοδο την πρωτης μεμβρανης.

Η πρωτη μεμβρανη βγαζει δυο εξοδους , μια του καθαρου και μια του βρωμικου.

Η εξοδος του βρωμικου της πρωτης μεμβρανης τροφοδοτει με νερο την εισοδο της δευτερης μεμβρανης.

Το καθαρο νερο της πρωτης μεμβρανης μπαινει πανω σε ενα συνδεσμο Τ , οπου θα μπει και το καθαρο απο τη δευτερη μεμβρανη.

Το βρωμικο της δευτερης μεμβρανης παει πανω στο flow restrictor (αυτο με τα βανακι) ενω τα δυο καθαρα , ενωμενα πλεον πανω στο συνδεσμο Τ , οδηγουνται για συλλογη νερου.

Για να δεις ποια εξοδος της μεμβρανης ειναι το καθαρο και ποια το βρωμικο , δες την εικονα 2 στο manual τοποθετησης μεμβρανης που σου παρεθεσα παραπανω.

Αν κατι στο συστημα σου δεν ειναι οπως τα παραπανω , σταματησε τη λειτουργια του και το βλεπουμε ξανα :D

Επισης , βεβαιωσου πως η βανα flush ειναι εντελως κλειστη (καθετα προς τη ροη του νερου) οταν δουλευει η οσμωση

Συνηθως ομως , οταν η παραγωγη ειναι μεγαλη τιθεται θεμα κακης τοποθετησης της μεμβρανης (λαθος εισαγωγη , κακη εφαρμογη κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...